Arménie

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země hor a klášterů

Arménie je nejstarší křesťanskou zemí na světě nacházející se v Zakavkazsku na pomezí Evropy a Asie. Jejími sousedy jsou Gruzie, Ázerbájdžán, Irán a Turecko.

Většina Arménie je hornatá, a proto je vhodná zejména k trekování. Díky její bohaté historii je doslova poseta starými, zejména křesťanskými, památkami a na své si tak přijdou i fanoušci historie. Mnoho památek se navíc nachází uprostřed krásné přírody a je tedy ideální spojit obě tyto možnosti.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Khor Virap

Jeden z nejznámějších a hojně navštěvovaných arménských klášterů nedaleko Jerevanu. Klášter se nachází na turecké hranici a je od něj výjimečný výhled na Ararat.

Nejlépe se na místo dostanete maršrutkou od vlakového nádraží. Ta však nejezdí příliš často, proto je lepší vyrazit ráno. Další možností je maršrutka do města Artashat a poté taxi. Drahé není ani taxi přímo z Jerevanu. Vstup do kláštera se neplatí.

Zavřít
Ikona pinu

Vagharšapat

Sídlo hlavy Arménské apoštolské církve (známé také jako Ečmiadzin) nedaleko Jerevanu. Nachází se zde katedrála sv. Matky boží, jež pochází z roku 618, což z ní činí jednu z nejstarších dochovaných křesťanských staveb na světě. V okolí jsou i další církevní památky a archeologické naleziště Zvarthnoc. Soubor je na seznamu Unesco.

Na místo se dostanete maršrutkou či autobusem z Jerevanu. Cesta trvá méně než hodinu. V Ečmiadzinu zastavuje i několik vlaků. Vlaková zastávka se nachází 12 km od samotného centra. Při cestě z Jerevanu se tedy vlak časově nevyplatí. Přemýšlet o této možnosti můžete spíše pří cestě z Tbilisi nebo Gjumri.

Horská oblast nedaleko Jerevanu, v níž kromě starých klášterů, chrámů, kostelů a pevností najdete i krásné kaňony a hory. Výborné místo pro kratší i delší treky. Nejznámější je chrám Garni (levný vstup) ve stejnojmenné vesnici a klášter Geghard (vstup zdarma). Jako kratší trek je vhodná trasa z Garni do kláštera Havuts Tar Havuts Tar. Pokud máte více času a chuti, pokračujte k Aghjots Vank a dále do rezervace Khosrov (vstup do rezervace je zpoplatněn).

Do Garni se dostanete maršrutkou z Jerevanu z ulice Gai (kousek od Mercedez Benz) v severní části města. Maršrutky jezdí v létě každou chvíli. Některé jedou až ke klášteru Geghard. Jiné končí ve vesnici Goght a je nutné dojít cca 5 km ke klášteru pěšky.

Zavřít
Ikona pinu

Aragac

Jedna z technicky nejméně náročných čtyřtisícovek v okolí Evropy. Vyrazte na trek z poslední vesnice Byurakan k pevnosti Amberd a dále až k jezeru Kari, které je výchozím bodem pro výstup na samotný Aragac. K pevnosti Amberd i k jezeru je možné dojet i osobním autem a tím si trek zkrátit. Pokud se vám nechce příliš chodit, obě místa jsou vhodná i pro kratší návštěvu autem. Cesta však není v nejlepším stavu. Jezero i pevnost jsou za krásného počasí hojně navštěvovány místními. O pár metrů dále ale budete už jen sami a potkáte jen ojedinělé pastevce (často Kurdové). Ti jsou většinou velice přátelští a rádi si popovídají. Vyhněte se osamoceným stádům se psy. Pozor na horskou nemoc ve vyšších výškách.

Ráno jezdí z Jerevanu levný autobus do poslední vesnice Byurakan. Z té můžete jít pěšky až na vrchol. Můžete také stopovat, nebo vyhledat místního ochotného řidiče (určitě to nebude problém).

Druhou možností je také taxi z Ashtaraku nebo přímo z Jerevanu. U jezera se často stanuje a nachází se tam i restaurace.

Zavřít
Ikona pinu

Jezero Sevan

Největší jezero v Arménii. V létě vhodné i ke koupání. Jezero je ve vyšší nadmořské výšce (téměř 2.000 m n. m), je tedy chladnější a slunce je silnější než obvykle. Navštívit můžete také několik klášterů v okolí (nejznámější je Sevanavank).

K jezeru jezdí celé řada maršrutek z Jerevanu, Dilijanu i dalších destinací. Projíždějí tudy i některé spoje z Tbilisi. Někdy jezdí i vlak z Jerevanu.

Zavřít
Ikona pinu

Alaverdi

Městečko na severu Arménie poblíž hranice s Gruzií. Oblast je známa historickými kláštery a kostely a jako rodiště bratrů Mikojanů. Těm je zde věnováno i muzeum. Arťom Mikojan byl spoluautorem známé stíhačky MIG (přičemž Mi v názvu stíhačky znamená právě Mikojan) a jeho bratr Anastáz byl významný sovětský politik. Muzeum, před kterým stojí i letoun MIG leží ve vrchní části města, leží nedaleko od kláštera Sanahin. Oblast je vhodná i k trekování. V okolí je několik jeskyní.

V minulosti zde žila silná řecká komunita. Většina lidi už odešla. Příchod většiny Řeků byl spojen s měděnými doly, v nichž se v 18. století dolovala čtvrtina mědi v celém Rusku. Dnes tento rozpadající se závod trochu připomíná „Mordor“ a stojí určitě za vyfocení.

V Alaverdi zastavuje vlak na trati Jerevan–Tbilisi. Nejlepší dopravní spojení je s Vanadzorem. Z Jerevanu nebo Tbilisi je městečko rovněž přístupné. Do vrchní části města se dostanete starým městským autobusem nebo průmyslovou lanovkou, která nepůsobí nejnovějším dojmem. Zážitek je to ale veliký. Bohužel ne vždy je v provozu.

Zavřít
Ikona pinu

Náhorní Karabach

Mezinárodně neuznaná republika, do níž se dostanete pouze z Arménie (pozor v budoucnu vám nebude povolen vstup na území Ázerbájdžánu, který tuto oblast považuje za své území). Jedná se o horskou oblast obývanou Armény vhodnou především k trekování. Pokud nechcete vymýšlet nic zvláštního, jděte část známého treku Janapar. Po cestě uvidíte spoustu starých vesnic, křesťanských památek, mostů, krásných řek a vodopádů.

Do hlavního města Stepanakert jezdí autobus a maršrutky z Jerevanu. Nejlepší je vyrazit ráno. Cesta trvá okolo 6 hodin.

Více o treku Janapar zde www.janapar.org.

Počasí a sezóny

Počasí

Arménie má kontinentální suché klima, pro které jsou typická horká léta a studené zimy. Počasí a zejména teplota se výrazně liší podle nadmořské výšky, takže i přes velmi malou vzdálenost mezi jednotlivými místy může být značně rozdílné. Například, když bude v Jerevanu 30 stupňů, tak o 40 km dál můžete klidně narazit i na sněhová pole.

Kdy vyrazit

Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu země je květen až září. Květen, červen a září přejí hlavně turistům, kteří se vydávají do nižších hor nebo za památkami, protože teploty ještě nejsou vysoké.

Pro pohyb ve vyšší nadmořské výšce je vhodnější červenec a srpen.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Arménská vysočina patří mezi nejstarší centra lidské civilizace v Evropě i na světě. První arménský stát vznikl již v 6 století př. n. l. jako satrapa Perské říše, avšak navazoval na ještě starší Urartskou říši, během jejíž existence bylo roku 782 př. n. l. založeno současné hlavní město Jerevan. Země dosáhla vrcholu za vlády Tigranese Velikého (140 př. n. l.–55 př. n. l.), kdy se stala nakrátko říší sahající od Středozemního…

Jak ušetříš

Arménský dram Místní měnou je Arménský dram (AMD). Ten je slabší měnou než koruna, a tak má nejmenší mince v oběhu hodnotu 10 dramů a největší bankovka hodnotu 100.000 dramů. Směnárny a platba kartou Bankomaty jsou dostupné v každém městě. Platby kartou jsou méně rozšířené než v Česku.  Směnárny jsou ve větších městech. Rovněž narazíte na pouliční „měniče“ (nedoporučuje se). Bez problému vyměníte eura i dolary. [imageFill 16271] …

Jak se budeš dopravovat

Jak do Arménie Do Jerevanu se dopravíte např. s Ukrajinskými aerolinkami s přestupem v Kyjevě. Levnější však může být pozemní vstup přes Gruzii, do níž se dopravíte přímým letem společnosti Wizzair z Katowic, Berlína nebo Budapešti. Z Gruzie můžete pokračovat dále do Arménie pohodlně nočním vlakem nebo autobusem či maršrutkami. Těch jezdí z Tbilisi každý den několik. Ideální je spojit návštěvu obou zemí. Možnosti dopravy z …

Co ochutnáš

Arménská kuchyně Typické pokrmy obsahují arménský chléb, mleté maso a nikdy nechybí ani zelenina. Nejznámější jídla: Tolma – Vinné listy s mletým masem a česnekovo-jogurtovým dresinkem, Adžab-sandal – Míchaná zelenina s hovězím masem, lilkem, paprikou, cibulí atd., Lahmadžo – Lavaš s mletým masem, Tjvjik – Hovězí vnitřnosti smažené s cibulí, Spas – Jogurtová polévka, Khash – Polévka z hovězích noh. [imageFill 16273] Z alkoholu…

Jaké výlety podnikneš

Treky Arménie zatím není tak populární jako sousední Gruzie, ale má určitě co nabídnout. Vzhledem k hornatosti země a poměrně řídkému osídlení je pro trekování naprosto ideální. Nejvíce návštěvníků míří do oblasti nejvyšší hory Arménie Aragac (4.090 m n. m.) nebo do okolí Garni a Geghard. Známý je také trek Janapar v Náhorním Karabachu. Ani na těchto místech ale nečekejte davy lidí. Jakmile se vzdálíte od silnice, nástupních bodů nebo místních…

Na co si dej pozor

Zdraví Doporučuje se mít uzavřené cestovní pojištění a pro případnou platbu za ošetření mít vždy připravenou hotovost. Úroveň zdravotnictví je oproti evropským standardům nižší. Při pobytu v horských oblastech dbejte na řádné vybavení a vždy se informujte o aktuálních podmínkách. Počasí se může rychle měnit. Pozor na horskou nemoc. Pít z přírodních pramenů je v Arménii bezpečné, avšak vždy zkontrolujte, zda se v okolí nevyskytuje například pasoucí se…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Pro vstup do Arménie nepotřebuje občan České republiky vízum (180 dní). Další dokumenty Na území Náhorního Karabachu je stále (2017) potřeba vízum. Vízum se dá bez problému zajistit na počkání na místě. Očkování Pro cestu do Arménie není vyžadováno žádné povinné očkování. Celní předpisy Dovoz i vývoz peněz, alkoholu a cigaret je omezen. Detailní podmínky najdete na mzv.cz.

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Arménská vysočina patří mezi nejstarší centra lidské civilizace v Evropě i na světě. První arménský stát vznikl již v 6 století př. n. l. jako satrapa Perské říše, avšak navazoval na ještě starší Urartskou říši, během jejíž existence bylo roku 782 př. n. l. založeno současné hlavní město Jerevan. Země dosáhla vrcholu za vlády Tigranese Velikého (140 př. n. l.–55 př. n. l.), kdy se stala nakrátko říší sahající od Středozemního po Kaspické moře.

V následujících letech však museli Arméni soupeřit s Římany (a s nástupnickou Byzantskou říší), Peršany, Araby a později s Turky. To mělo za následek, že velkou část historie žili Arméni pod cizí nadvládou a často byli od sebe odděleni. Dodnes můžeme jejich stopy, kláštery a pozůstalé menšiny najít ve všech okolních zemích.

Podoba dnešní Arménie byla výrazně ovlivněna v 17. století kdy byla rozdělena mezi Osmanskou říši (připadla jí západní Arménie) a Persii (východní Arménie). Částečné zlepšení situace přišlo až v 19. století, kdy ruská vojska a arménští dobrovolníci ovládli velkou část východní Arménie. Ruská nadvláda byla pro mnohé vysvobozením, protože Rusové byli v regionu považování za ochránce křesťanů a došlo také k výraznému rozvoji země. Později se z Arménie stála jednou ze svazových republik Sovětského svazu.

Armény žijící v Turky spravované západní Arménii však postihl těžký osud. V závěru 19. století nastaly tzv. arménské řeže a při genocidě v době 1. světové války přišlo o život víc než milión lidí, další tisíce utekly před pronásledováním do jiných zemí. Dále se rozvíjela fakticky už jen východní Arménie. Tato událost je pro Armény velice důležitá a ovlivňuje jejich postoj k Turecku, které genocidu dodnes neuznalo.

V roce 1991 získala Arménie nezávislost na Sovětském svazu. Od roku 2015 je členem Eurasijského ekonomického svazu. Rusko je strategickým partnerem Arménie a má v zemi i svoji vojenskou základnu ve městě Gjumri.

Náhorní Karabach

Krátce po první světové válce byl při formování republik Sovětské svazu připojen Náhorní Karabach, který byl z většiny osídlen Armény, k sovětskému Ázerbájdžánu. Během sovětské éry Arménie bezúspěšně usilovala o připojení Karabachu ke svému území. V roce 1988 se spor o tuto oblast vyostřil, a přerostl až do války, která probíhala po rozpadu SSSR v letech 1991–1994. Po úspěchu Arménů a obsazení většiny Náhorního Karabachu došlo k uzavření příměří zprostředkovaného Ruskem. Turecko, silný podporovatel Ázerbájdžánu, na protest proti obsazení Náhorního Karabachu uzavřelo arménské hranice. Konflikt byl doprovázen exodem azerských a arménských menšin z území sousedního státu. Vztahy s Ázerbájdžánem jsou proto dodnes velice napjaté. Hranice je stále uzavřena a každý rok dochází k příhraničním konfliktům.

Náhorní Karabach je v současnosti neuznanou samostatnou republikou, do níž lze vstoupit pouze z Arménie. De facto je velice úzce propojena s Arménií, avšak ke spojení zemí v nejbližší době pravděpodobně nedojde. Ázerbájdžán má daleko větší mezinárodní podporu, zejména od Turecka a dalších muslimských zemí. A největší regionální hráč Rusko se stará hlavně o své vlastní zájmy a částečně mu i vyhovuje role soudce a zároveň dodavatele zbraní, kterého potřebují obě země.

Lidé

Z celkového počtu cca. 3 milionů obyvatel tvoří většinu Arméni (98 %). Zajímavostí je, že Arménie byla nejvíce homogenní zemí Sovětského svazu. Mezi nejčastější menšiny patří: Kurdové, Rusové a Asyřané. V minulosti byste našli i Řeky a velký počet Azerů. V dnešní době je jich však minimum.

Většina obyvatel (95 %) jsou křesťané (Arménská apoštolská církev). Druhou nejpočetnější skupinou jsou Jezídové (1 %). Jedná se o etnicko-náboženskou komunitu, jejímiž příslušníky jsou především Kurdové. V jejich náboženství najdete prvky hinduismu, zoroastrizmu, křesťanství, judaismu a islámu. Jezídové věří v Boha jakožto stvořitele světa a v sedm andělů, z nichž nejvýznamnější je Melek Táús (Anděl Páv).

Obyvatelé Arménie jsou velmi přátelští a pohostinní. Jakožto k turistům z bývalého východního bloku se k vám budou vřele hlásit a často vás pozvou například i na čaj. Hodně lidí zná a navštívila Česko. Někteří bohužel v rámci „sovětské pomoci“ po roce 1968. Někteří si dodnes myslí, že jeli skutečně pomáhat. Nemějte jim to tedy za zlé.

Vztah k Turkům a Azerům je vzhledem k historickým událostem (genocida Arménů, válka o Náhorní Karabach) velice špatný. Naopak vztah k Rusům je spíše kladný.

Velká arménská diaspora žije v Rusku, USA a zemích Blízkého východu. Většina světově známých Arménů z poslední doby působila, nebo se i narodila, v zahraničí. Mezi ně patří:

 • Serj Tankian (zpěvák System of a down),
 • William Saroyan (spisovatel),
 • Arťom Mikojan (letecký konstruktér, spoluautor řady stíhaček MIG, přičemž Mi znamená právě Mikojan)
 • Cher (zpěvačka),
 • Anastáz Ivanovič Mikojan (sovětsky politik),
 • Ivan Christoforovič Bagramjan (sovětský maršál).

Svátky

 • 1. ledna – Nový rok
 • 6. ledna – Vánoce
 • 24. dubna – Den vzpomínky na genocidu Arménie (1915)
 • 28. května – Den republiky
 • 5. července – Den ústavy
 • 21. září – Den nezávislosti

Kultura

Arménie je nejstarší křesťanská země na světě a většina místních je na to velice hrdá. Celá země je doslova poseta starými, zejména křesťanskými, památkami. Důležitým symbolem země je hora Ararat, kde podle legendy přistál Noe se svou Archou. Hora Ararat se nyní nachází nedaleko Jerevanu za tureckou hranicí.

Velkou část tradiční kultury tvoří i hudba a tanec. Známým je tradiční hudební nástroj duduk, který má historii více než 3.000 let.

Duduk

Jazyk

Úředním jazykem je arménština patřící mezi indoevropské jazyky. Bez problému se však většinou domluvíte také rusky. To ocení zejména starší generace, ale i pro generaci ruštinou nepolíbenou je to určitě lepší varianta než jiné regionální jazyky. Stačí se naučit pár slovíček a frází a určitě se domluvíte. Místní mají pochopení, rádi se s vámi pobaví a s používáním ruštiny nemají žádný problém. Anglicky se domluvíte s mladšími a vzdělanými lidmi, v hotelech, kam jezdí často cizinci, a v lepších restauracích. Nápisy jsou většinou psány arménským písmem. Budete se proto muset ptát lidí, nebo si abecedu například napsat na papírek (či se ji naučit).

Minislovníček:

 • Pozdrav na uvítání – Parev
 • Na shledanou – Menak parov
 • Ano – Ayo
 • Ne – Votch
 • Děkuji – Shenorhagal em

Více základních slov například zde: http://www.littlearmenia.com/html/language/learn.asp?id=basic-words

Turismus

Arménie patří mezi méně navštěvované země, nicméně v poslední době počet turistů narůstá. Přispělo k tomu i zrušení víz pro obyvatele EU a nárůst návštěvníků v sousední Gruzii. Obě země jsou totiž relativně dobře dopravně propojeny a mnoho cestovatelů při své cestě Zakavkazskem navštíví obě země zároveň. Nejčastějšími návštěvníky jsou stále Rusové.

Většina země je hornatá, proto je vhodná zejména k delším i kratším trekům. Díky její bohaté historii je doslova poseta starými, zejména křesťanskými, památkami, a na své si tak přijdou i fanoušci historie. Mnoho památek se navíc nachází uprostřed krásné přírody a je proto ideální spojit obě tyto možnosti.

Kromě největších měst (ale často i tam) je potřeba počítat s tím, že úroveň služeb je často tak trochu „sovětská“, ale to patří k místně kultuře a může to být i zajímavým zážitkem. Pro toho, kdo navštívil země východní Evropy nebo Balkánu to nebude téměř nic nového.

Geografie

Arménie se rozkládá na pomezí Evropy a Asie. Geograficky je většinou řazena do Asie, kulturně do Evropy. Sousedí na severu s Gruzií, na východě s Ázerbájdžánem (hranice je uzavřena), na jihu s Iránem a na západě s Tureckem (hranice je uzavřena). Rozlohou je dvakrát menší než Česko (asi 30.000 km²). Podstatná část území je hornatá, nejvyšším bodem je hora Aragac (4.090 m). Celá země se nachází v časovém pásmu UTC/GMT +4 hodin. V létě si tedy oproti střední Evropě připočtěte 2 hodiny.

Nejnavštěvovanější je okolí Jerevanu, kde se nachází i většina známých lokací.

Zavřít

Jak ušetříš

Arménský dram

Místní měnou je Arménský dram (AMD). Ten je slabší měnou než koruna, a tak má nejmenší mince v oběhu hodnotu 10 dramů a největší bankovka hodnotu 100.000 dramů.

Směnárny a platba kartou

Bankomaty jsou dostupné v každém městě. Platby kartou jsou méně rozšířené než v Česku.

Směnárny jsou ve větších městech. Rovněž narazíte na pouliční „měniče“ (nedoporučuje se). Bez problému vyměníte eura i dolary.

Arménský dram

Kolik co stojí

Většina věcí je levnější než v Česku. Dražší mohou být věci z dovozu. Nejvíce ušetříte na dopravě, památkách, cigaretách a tvrdém alkoholu.

Příklady průměrných cen:

 • Oběd v restauraci – 2.500 AMD
 • Místní pivo – 700 AMD
 • Pivo v obchodě – 400 AMD
 • Cigarety – 550 AMD
 • Chleba – 220 AMD
 • MHD – 100 AMD

Spropitné a smlouvání

V restauracích vám někdy bude připočítáno spropitné 10 % z ceny jídla i nápojů.

Smlouvat můžete s taxikáři.

Jak ušetřit

Využívejte hromadnou dopravu. Ubytujte se u místních (nutno shánět na místě) nebo si vytipujte vhodné ubytování předem přes internet.

Denní rozpočet

Nenároční turisté 500 Kč na den (levné hostely + levné restaurace + veřejná doprava).

Střední kategorie 1.000 Kč na den (hotely + restaurace + taxi).

Některé luxusní služby mohou být i dražší než v Česku.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Arménie

Do Jerevanu se dopravíte např. s Ukrajinskými aerolinkami s přestupem v Kyjevě. Levnější však může být pozemní vstup přes Gruzii, do níž se dopravíte přímým letem společnosti Wizzair z Katowic, Berlína nebo Budapešti. Z Gruzie můžete pokračovat dále do Arménie pohodlně nočním vlakem nebo autobusem či maršrutkami. Těch jezdí z Tbilisi každý den několik. Ideální je spojit návštěvu obou zemí.

Možnosti dopravy z Gruzie

Vlak – Nejpohodlnější cesta. Mimo sezonu jezdí noční lůžkový vlak každý druhý den mezi Tbilisi a Jerevanem. V létě jezdí vlak každý den, přičemž některé spoje vyjíždí až z Batumi od Černého moře a jízdní řád se tím mění. Informace je nutné zjistit před cestou. Jízdenky je nutné v letních měsících koupit ideálně několik dnů předem, spoj bývá vyprodán.

Maršrutka (minibus) – Každý den jich vyjíždí z Tbilisi celá řada. Jízdní doba záleží na dané trase. Počítejte s dobou delší než 5 hodin. Trasa není příliš pohodlná a velká část se klikatí horami. Kromě Jerevanu se můžete dostat i k jezeru Sevan nebo do Dilijanu. Někdy také do Alaverdi a Vanadzoru.

Sdílené auto – častá forma dopravy v Arménii i Gruzii. Pokud chcete jet v čase, kdy není na nádraží žádná maršrutka, vždy se najde okolo řidič s autem a lidé, kteří se s vámi složí na cestu.

Do Arménie se můžete dostat i z Iránu. Tento vstup je ale náročnější a ne příliš častý (větší vzdálenost, cesta horami, řidší doprava).

Hranice s Tureckem i Ázerbájdžánem je uzavřena.

Jak se nejlépe dopravovat

Maršrutka (minibus) – Nejčastější způsob dopravy, oblíbený dopravní prostředek místních. Známý způsob dopravy ve většině zemí bývalého Sovětského svazu. Maršrutka je rychlejší než autobus a jezdí častěji. Může být však o něco dražší. Maršrutky vyjíždí denně ze všech měst. Při dálkové dopravě se většinou jedná o západní auta ve slušném stavu. Místní vám na nádraží rádi poradí a nasměrují vás. To budete potřebovat, protože destinace jsou většinou napsány pouze arménským písmem. Rozhodně se tohoto způsobu nemusíte obávat.

Autobus – Ty využijete méně, protože jich je zkrátka méně. Vozový park je starší. Ceny jsou však velice příznivé.

Vlak – Vlakem se v současnosti dostanete do Tbilisi (zastavuje i ve Vanadzoru nebo Alaverdi, ovšem uprostřed noci), druhého největšího města Gjumri, k jezeru Sevan a na jih země až k ázerbájdžánské hranici do Yerashk. Kromě trasy do Tbilisi a Gjumri není cesta vlakem příliš efektivní. Více info zde: http://ukzhd.am/

Sdílené auto – Častá forma dopravy v Arménii i Gruzii. Pokud chcete jet v čase, kdy není na nádraží žádná maršrutka, vždy se najde okolo řidič s autem a lidé, kteří se s vámi složí na cestu.

Městka doprava – V Jerevanu je extrémně levné metro. Jinak většinou využijete městské maršrutky (rovněž velice levné).

Půjčení auta – Auto zapůjčíte v Jerevanu nebo na letišti. Jezdí se po pravé straně. Místní doprava je pro našince dost divoká a některé cesty nejsou v nejlepším stavu.

Silnice v Arménii

Zavřít

Co ochutnáš

Arménská kuchyně

Typické pokrmy obsahují arménský chléb, mleté maso a nikdy nechybí ani zelenina.

Nejznámější jídla:

 • Tolma – Vinné listy s mletým masem a česnekovo-jogurtovým dresinkem,
 • Adžab-sandal – Míchaná zelenina s hovězím masem, lilkem, paprikou, cibulí atd.,
 • Lahmadžo – Lavaš s mletým masem,
 • Tjvjik – Hovězí vnitřnosti smažené s cibulí,
 • Spas – Jogurtová polévka,
 • Khash – Polévka z hovězích noh.

Lahmadžo

Z alkoholu je nejznámější arménský koňak (značka Ararat). Ten si určitě pořiďte i jako suvenýr. Místní si často pálí různé pálenky a k dostání je i pivo a víno. Místní alkohol většinou kombinují s pojídáním sýra, zeleniny a chleba. Pálenka se nalévá pří všech příležitostech.

Jak se stravovat jako místní

Pokud chcete ušetřit, tak se vyhněte restauracím se zahraničním jídlem a držte se místní kuchyně. Nejlépe, když půjdete do restaurace přímo s Arménem. Jen tak poznáte to pravé stolování.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny jsou nepatrně nižší než v Česku. Nejlevnější jídlo zakoupíte na ulici.

Průměrné ceny:

 • Oběd v restauraci – 2.000–3.500 AMD
 • Pivo – 600–1.000 AMD
 • Šaurma (kebab) – 700–1.000 AMD
Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Treky

Arménie zatím není tak populární jako sousední Gruzie, ale má určitě co nabídnout. Vzhledem k hornatosti země a poměrně řídkému osídlení je pro trekování naprosto ideální.

Nejvíce návštěvníků míří do oblasti nejvyšší hory Arménie Aragac (4.090 m n. m.) nebo do okolí Garni a Geghard. Známý je také trek Janapar v Náhorním Karabachu. Ani na těchto místech ale nečekejte davy lidí. Jakmile se vzdálíte od silnice, nástupních bodů nebo místních památek, tak budete většinou sami. Jediná více frekventovaná trasa je od jezera Kari na vrchol Aragacu. Ani tam ale nečekejte davy lidí jako v Tatrách. Dobrodružnější cestovatelé mohou vyrazit do parků a rezervací na jihu směrem k iránským hranicím. Jedná se o nejodlehlejší a nejméně osídlenou část země. Známá je i oblast kolem Diljanu nebo Alaverdi. Vzhledem k povrchu Arménie se ale můžete na dlouhé i krátké treky vydat doslova kdekoli!

Historické křesťanské památky

Arménie je první křesťanská země na světě a místní jsou na svoji historii velice hrdí. Dokazovat vám to budou také kostely, kláštery a chrámy na každém rohu. Většinou se sice nejedná o velké stavby a často jsou již opuštěné. Avšak zklamáni určitě nebudete. Velice často jsou uprostřed překrásné přírody a scenerie je prostě úžasná. Navíc se řada těchto památek nachází přímo na trecích, které podniknete a příroda s historii se tak dá v Arménii výborně kombinovat.

Klášter Harghartsin

Pláže

Navštivte „arménské moře“ – jezero Sevan.

Zimní sporty a střediska

Hor a sněhu je v Arménii dostatek, ale kvalitní střediska stále schází. Jedno ze známých je např. Tsakhkadzor.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Doporučuje se mít uzavřené cestovní pojištění a pro případnou platbu za ošetření mít vždy připravenou hotovost. Úroveň zdravotnictví je oproti evropským standardům nižší. Při pobytu v horských oblastech dbejte na řádné vybavení a vždy se informujte o aktuálních podmínkách. Počasí se může rychle měnit. Pozor na horskou nemoc.

Pít z přírodních pramenů je v Arménii bezpečné, avšak vždy zkontrolujte, zda se v okolí nevyskytuje například pasoucí se dobytek, který by vodu mohl kontaminovat.

Kriminalita

Arménie je zemí poměrně bezpečnou, kriminalita vůči cizincům je minimální, bezpečnost je srovnatelná s Gruzií nebo východní Evropou. V místech s vysokou koncentrací lidí se můžou vyskytovat kapsáři a drobní zloději, proto nenechávejte své osobní věci bez dozoru. Necestujte do oblastí poblíž hranice s Ázerbájdžánem (na hranících neustále probíhají lokální konflikty).

Riziko katastrof

V zimě je třeba počítat se silným mrazem.

Internet a elektřina

Zásuvky jsou evropského typu. Internet najdete v kavárnách a restauracích ve větších městech. Výskyt je však menší než v Česku.

Důležité kontakty

Velvyslanectví v Jerevanu: +374/10-519 373 (nouzový telefon: +374/43/686 086, při volání z Arménie 043/686 086)

 • Policie: 102
 • Hasiči: 101
 • Záchranka: 103
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Pro vstup do Arménie nepotřebuje občan České republiky vízum (180 dní).

Další dokumenty

Na území Náhorního Karabachu je stále (2017) potřeba vízum. Vízum se dá bez problému zajistit na počkání na místě.

Očkování

Pro cestu do Arménie není vyžadováno žádné povinné očkování.

Celní předpisy

Dovoz i vývoz peněz, alkoholu a cigaret je omezen. Detailní podmínky najdete na mzv.cz.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Arménie.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Arménii.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Arménii s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Arménie

Akční letenky z polských letišť do Arménie či Moldavska
-40 %

Akce starší 2 týdnů

Letní Arménie a Gruzie přes Kyjev na jeden zátah z Prahy
-57 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Arménii?
Navrhni úpravu