Země hor a klášterů

Arménie je nejstarší křesťanskou zemí na světě nacházející se v Zakavkazsku na pomezí Evropy a Asie. Jejími sousedy jsou Gruzie, Ázerbájdžán, Irán a Turecko.

Většina Arménie je hornatá, a proto je vhodná zejména k trekování. Díky její bohaté historii je doslova poseta starými, zejména křesťanskými, památkami a na své si tak přijdou i fanoušci historie. Mnoho památek se navíc nachází uprostřed krásné přírody a je tedy ideální spojit obě tyto možnosti.

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Především turistika v horách přinese potěšení hlavně v létě.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 46 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Arménie

Co vidět a navštívit v Arménii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Arménii

Zavřít boční panel

Khor Virap

Jeden z nejznámějších a hojně navštěvovaných arménských klášterů nedaleko Jerevanu. Klášter se nachází na turecké hranici a je od něj výjimečný výhled na Ararat.

Nejlépe se na místo dostanete maršrutkou od vlakového nádraží. Ta však nejezdí příliš často, proto je lepší vyrazit ráno. Další možností je maršrutka do města Artashat a poté taxi. Drahé není ani taxi přímo z Jerevanu. Vstup do kláštera se neplatí.

Zavřít boční panel

Vagharšapat

Sídlo hlavy Arménské apoštolské církve (známé také jako Ečmiadzin) nedaleko Jerevanu. Nachází se zde katedrála sv. Matky boží, jež pochází z roku 618, což z ní činí jednu z nejstarších dochovaných křesťanských staveb na světě. V okolí jsou i další církevní památky a archeologické naleziště Zvarthnoc. Soubor je na seznamu Unesco. 

Na místo se dostanete maršrutkou či autobusem z Jerevanu. Cesta trvá méně než hodinu. V Ečmiadzinu zastavuje i několik vlaků. Vlaková zastávka se nachází 12 km od samotného centra. Při cestě z Jerevanu se tedy vlak časově nevyplatí. Přemýšlet o této možnosti můžete spíše pří cestě z Tbilisi nebo Gjumri.

Zavřít boční panel

Garni

Horská oblast nedaleko Jerevanu, v níž kromě starých klášterů, chrámů, kostelů a pevností najdete i krásné kaňony a hory. Výborné místo pro kratší i delší treky. Nejznámější je chrám Garni (levný vstup) ve stejnojmenné vesnici a klášter Geghard (vstup zdarma). Jako kratší trek je vhodná trasa z Garni do kláštera Havuts Tar Havuts Tar. Pokud máte více času a chuti, pokračujte k Aghjots Vank a dále do rezervace Khosrov (vstup do rezervace je zpoplatněn).

Do Garni se dostanete maršrutkou z Jerevanu z ulice Gai (kousek od Mercedez Benz) v severní části města. Maršrutky jezdí v létě každou chvíli. Některé jedou až ke klášteru Geghard. Jiné končí ve vesnici Goght a je nutné dojít cca 5 km ke klášteru pěšky.

Zavřít boční panel

Aragac

Jedna z technicky nejméně náročných čtyřtisícovek v okolí Evropy. Vyrazte na trek z poslední vesnice Byurakan k pevnosti Amberd a dále až k jezeru Kari, které je výchozím bodem pro výstup na samotný Aragac. K pevnosti Amberd i k jezeru je možné dojet i osobním autem a tím si trek zkrátit. Pokud se vám nechce příliš chodit, obě místa jsou vhodná i pro kratší návštěvu autem. Cesta však není v nejlepším stavu. Jezero i pevnost jsou za krásného počasí hojně navštěvovány místními. O pár metrů dále ale budete už jen sami a potkáte jen ojedinělé pastevce (často Kurdové). Ti jsou většinou velice přátelští a rádi si popovídají. Vyhněte se osamoceným stádům se psy. Pozor na horskou nemoc ve vyšších výškách.

Ráno jezdí z Jerevanu levný autobus do poslední vesnice Byurakan. Z té můžete jít pěšky až na vrchol. Můžete také stopovat, nebo vyhledat místního ochotného řidiče (určitě to nebude problém).

Druhou možností je také taxi z Ashtaraku nebo přímo z Jerevanu. U jezera se často stanuje a nachází se tam i restaurace.

Zavřít boční panel

Jezero Sevan

Největší jezero v Arménii. V létě vhodné i ke koupání. Jezero je ve vyšší nadmořské výšce (téměř 2.000 m n. m), je tedy chladnější a slunce je silnější než obvykle. Navštívit můžete také několik klášterů v okolí (nejznámější je Sevanavank).

K jezeru jezdí celé řada maršrutek z Jerevanu, Dilijanu i dalších destinací. Projíždějí tudy i některé spoje z Tbilisi. Někdy jezdí i vlak z Jerevanu.

Zavřít boční panel

Alaverdi

Městečko na severu Arménie poblíž hranice s Gruzií. Oblast je známa historickými kláštery a kostely a jako rodiště bratrů Mikojanů. Těm je zde věnováno i muzeum. Arťom Mikojan byl spoluautorem známé stíhačky MIG (přičemž Mi v názvu stíhačky znamená právě Mikojan) a jeho bratr Anastáz byl významný sovětský politik. Muzeum, před kterým stojí i letoun MIG leží ve vrchní části města, leží nedaleko od kláštera Sanahin. Oblast je vhodná i k trekování. V okolí je několik jeskyní.

V minulosti zde žila silná řecká komunita. Většina lidi už odešla. Příchod většiny Řeků byl spojen s měděnými doly, v nichž se v 18. století dolovala čtvrtina mědi v celém Rusku. Dnes tento rozpadající se závod trochu připomíná „Mordor“ a stojí určitě za vyfocení. 

V Alaverdi zastavuje vlak na trati Jerevan–Tbilisi. Nejlepší dopravní spojení je s Vanadzorem. Z Jerevanu nebo Tbilisi je městečko rovněž přístupné. Do vrchní části města se dostanete starým městským autobusem nebo průmyslovou lanovkou, která nepůsobí nejnovějším dojmem. Zážitek je to ale veliký. Bohužel ne vždy je v provozu.

Zavřít boční panel

Náhorní Karabach

Mezinárodně neuznaná republika, do níž se dostanete pouze z Arménie (pozor v budoucnu vám nebude povolen vstup na území Ázerbájdžánu, který tuto oblast považuje za své území). Jedná se o horskou oblast obývanou Armény vhodnou především k trekování. Pokud nechcete vymýšlet nic zvláštního, jděte část známého treku Janapar. Po cestě uvidíte spoustu starých vesnic, křesťanských památek, mostů, krásných řek a vodopádů.

Do hlavního města Stepanakert jezdí autobus a maršrutky z Jerevanu. Nejlepší je vyrazit ráno. Cesta trvá okolo 6 hodin.

Více o treku Janapar zde www.janapar.org.

Počasí a sezóny v Arménii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Arménie
Počasí se regionálně prakticky neliší

-2 °C

5 °C

12 °C

19 °C

24 °C

29 °C

33 °C

33 °C

28 °C

21 °C

12 °C

1 °C

Počasí

Arménie má kontinentální suché klima, pro které jsou typická horká léta a studené zimy. Počasí a zejména teplota se výrazně liší podle nadmořské výšky, takže i přes velmi malou vzdálenost mezi jednotlivými místy může být značně rozdílné. Například, když bude v Jerevanu 30 stupňů, tak o 40 km dál můžete klidně narazit i na sněhová pole.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu země je květen až září. Květen, červen a září přejí hlavně turistům, kteří se vydávají do nižších hor nebo za památkami, protože teploty ještě nejsou vysoké.

Pro pohyb ve vyšší nadmořské výšce je vhodnější červenec a srpen.

Skvělé akce do Arménie

ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 43%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
7 starších akcí