Cestování Covid-19

Minimálně do 14.5., pravděpodobně však déle, je do země zakázán vstup všem cizincům. Aktuální informace na webu Ministerstva zahraničí.

Jak do Arménie

Aktuálně nejlevnější spojení, které začne létat od března 2020, je zastoupeno společností Ryanair s přímými lety do Jerevanu z Berlína nebo Bergama. Ceny zpátečních letenek se pohybují mezi 2 500 a 3 500 Kč.

Do Jerevanu se dopravíte např. s Ukrajinskými aerolinkami s přestupem v Kyjevě. Levnější však může být pozemní vstup přes Gruzii, do níž se dopravíte přímým letem společnosti Wizzair z Katowic, Berlína nebo Budapešti. Z Gruzie můžete pokračovat dále do Arménie pohodlně nočním vlakem nebo autobusem či maršrutkami. Těch jezdí z Tbilisi každý den několik. Ideální je spojit návštěvu obou zemí.

Možnosti dopravy z Gruzie

Vlak – Nejpohodlnější cesta. Mimo sezonu jezdí noční lůžkový vlak každý druhý den mezi Tbilisi a Jerevanem. V létě jezdí vlak každý den, přičemž některé spoje vyjíždí až z Batumi od Černého moře a jízdní řád se tím mění. Informace je nutné zjistit před cestou. Jízdenky je nutné v letních měsících koupit ideálně několik dnů předem, spoj bývá vyprodán.

Maršrutka (minibus) – Každý den jich vyjíždí z Tbilisi celá řada. Jízdní doba záleží na dané trase. Počítejte s dobou delší než 5 hodin. Trasa není příliš pohodlná a velká část se klikatí horami. Kromě Jerevanu se můžete dostat i k jezeru Sevan nebo do Dilijanu. Někdy také do Alaverdi a Vanadzoru.

Sdílené auto – častá forma dopravy v Arménii i Gruzii. Pokud chcete jet v čase, kdy není na nádraží žádná maršrutka, vždy se najde okolo řidič s autem a lidé, kteří se s vámi složí na cestu. 

Do Arménie se můžete dostat i z Iránu. Tento vstup je ale náročnější a ne příliš častý (větší vzdálenost, cesta horami, řidší doprava). 

Hranice s Tureckem i Ázerbájdžánem je uzavřena.

Jak se nejlépe dopravovat

Maršrutka (minibus) – Nejčastější způsob dopravy, oblíbený dopravní prostředek místních. Známý způsob dopravy ve většině zemí bývalého Sovětského svazu.  Maršrutka je rychlejší než autobus a jezdí častěji. Může být však o něco dražší. Maršrutky vyjíždí denně ze všech měst.  Při dálkové dopravě se většinou jedná o západní auta ve slušném stavu. Místní vám na nádraží rádi poradí a nasměrují vás. To budete potřebovat, protože destinace jsou většinou napsány pouze arménským písmem. Rozhodně se tohoto způsobu nemusíte obávat.

Autobus – Ty využijete méně, protože jich je zkrátka méně. Vozový park je starší. Ceny jsou však velice příznivé.

Vlak – Vlakem se v současnosti dostanete do Tbilisi (zastavuje i ve Vanadzoru nebo Alaverdi, ovšem uprostřed noci), druhého největšího města Gjumri, k jezeru Sevan a na jih země až k ázerbájdžánské hranici do Yerashk. Kromě trasy do Tbilisi a Gjumri není cesta vlakem příliš efektivní. Více info zde: http://ukzhd.am/

Sdílené auto – Častá forma dopravy v Arménii i Gruzii. Pokud chcete jet v čase, kdy není na nádraží žádná maršrutka, vždy se najde okolo řidič s autem a lidé, kteří se s vámi složí na cestu.

Městka doprava – V Jerevanu je extrémně levné metro. Jinak většinou využijete městské maršrutky (rovněž velice levné).

Půjčení auta – Auto zapůjčíte v Jerevanu nebo na letišti. Jezdí se po pravé straně. Místní doprava je pro našince dost divoká a některé cesty nejsou v nejlepším stavu.

Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před 29 dny
Navrhni úpravu