Průvodce státem
Arménie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Arménii

Jak do Arménie

Do Jerevanu se dopravíte např. s Ukrajinskými aerolinkami s přestupem v Kyjevě. Levnější však může být pozemní vstup přes Gruzii, do níž se dopravíte přímým letem společnosti Wizzair z Katowic, Berlína nebo Budapešti. Z Gruzie můžete pokračovat dále do Arménie pohodlně nočním vlakem nebo autobusem či maršrutkami. Těch jezdí z Tbilisi každý den několik. Ideální je spojit návštěvu obou zemí.

Možnosti dopravy z Gruzie

Vlak – Nejpohodlnější cesta. Mimo sezonu jezdí noční lůžkový vlak každý druhý den mezi Tbilisi a Jerevanem. V létě jezdí vlak každý den, přičemž některé spoje vyjíždí až z Batumi od Černého moře a jízdní řád se tím mění. Informace je nutné zjistit před cestou. Jízdenky je nutné v letních měsících koupit ideálně několik dnů předem, spoj bývá vyprodán.

Maršrutka (minibus) – Každý den jich vyjíždí z Tbilisi celá řada. Jízdní doba záleží na dané trase. Počítejte s dobou delší než 5 hodin. Trasa není příliš pohodlná a velká část se klikatí horami. Kromě Jerevanu se můžete dostat i k jezeru Sevan nebo do Dilijanu. Někdy také do Alaverdi a Vanadzoru.

Sdílené auto – častá forma dopravy v Arménii i Gruzii. Pokud chcete jet v čase, kdy není na nádraží žádná maršrutka, vždy se najde okolo řidič s autem a lidé, kteří se s vámi složí na cestu. 

Do Arménie se můžete dostat i z Iránu. Tento vstup je ale náročnější a ne příliš častý (větší vzdálenost, cesta horami, řidší doprava). 

Hranice s Tureckem i Ázerbájdžánem je uzavřena.

Jak se nejlépe dopravovat

Maršrutka (minibus) – Nejčastější způsob dopravy, oblíbený dopravní prostředek místních. Známý způsob dopravy ve většině zemí bývalého Sovětského svazu.  Maršrutka je rychlejší než autobus a jezdí častěji. Může být však o něco dražší. Maršrutky vyjíždí denně ze všech měst.  Při dálkové dopravě se většinou jedná o západní auta ve slušném stavu. Místní vám na nádraží rádi poradí a nasměrují vás. To budete potřebovat, protože destinace jsou většinou napsány pouze arménským písmem. Rozhodně se tohoto způsobu nemusíte obávat.

Autobus – Ty využijete méně, protože jich je zkrátka méně. Vozový park je starší. Ceny jsou však velice příznivé.

Vlak – Vlakem se v současnosti dostanete do Tbilisi (zastavuje i ve Vanadzoru nebo Alaverdi, ovšem uprostřed noci), druhého největšího města Gjumri, k jezeru Sevan a na jih země až k ázerbájdžánské hranici do Yerashk. Kromě trasy do Tbilisi a Gjumri není cesta vlakem příliš efektivní. Více info zde: http://ukzhd.am/

Sdílené auto – Častá forma dopravy v Arménii i Gruzii. Pokud chcete jet v čase, kdy není na nádraží žádná maršrutka, vždy se najde okolo řidič s autem a lidé, kteří se s vámi složí na cestu.

Městka doprava – V Jerevanu je extrémně levné metro. Jinak většinou využijete městské maršrutky (rovněž velice levné).

Půjčení auta – Auto zapůjčíte v Jerevanu nebo na letišti. Jezdí se po pravé straně. Místní doprava je pro našince dost divoká a některé cesty nejsou v nejlepším stavu.

Silnice v Arménii

Země hor a klášterů

Arménie je nejstarší křesťanskou zemí na světě nacházející se v Zakavkazsku na pomezí Evropy a Asie. Jejími sousedy jsou Gruzie, Ázerbájdžán, Irán a Turecko.

Většina Arménie je hornatá, a proto je vhodná zejména k trekování. Díky její bohaté historii je doslova poseta starými, zejména křesťanskými, památkami a na své si tak přijdou i fanoušci historie. Mnoho památek se navíc nachází uprostřed krásné přírody a je tedy ideální spojit obě tyto možnosti.

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Především turistika v horách přinese potěšení hlavně v létě.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 46 %.
Akční nabídky