Arménie
Arménie

Doprava v Arménii

Jak do Arménie

Aktuálně nejlevnější spojení, které začne létat od března 2020, je zastoupeno společností Ryanair s přímými lety do Jerevanu z Berlína nebo Bergama. Ceny zpátečních letenek se pohybují mezi 2 500 a 3 500 Kč.

Do Jerevanu se dopravíte např. s Ukrajinskými aerolinkami s přestupem v Kyjevě. Levnější však může být pozemní vstup přes Gruzii, do níž se dopravíte přímým letem společnosti Wizzair z Katowic, Berlína nebo Budapešti. Z Gruzie můžete pokračovat dále do Arménie pohodlně nočním vlakem nebo autobusem či maršrutkami. Těch jezdí z Tbilisi každý den několik. Ideální je spojit návštěvu obou zemí.

Možnosti dopravy z Gruzie

Vlak – Nejpohodlnější cesta. Mimo sezonu jezdí noční lůžkový vlak každý druhý den mezi Tbilisi a Jerevanem. V létě jezdí vlak každý den, přičemž některé spoje vyjíždí až z Batumi od Černého moře a jízdní řád se tím mění. Informace je nutné zjistit před cestou. Jízdenky je nutné v letních měsících koupit ideálně několik dnů předem, spoj bývá vyprodán.

Maršrutka (minibus) – Každý den jich vyjíždí z Tbilisi celá řada. Jízdní doba záleží na dané trase. Počítejte s dobou delší než 5 hodin. Trasa není příliš pohodlná a velká část se klikatí horami. Kromě Jerevanu se můžete dostat i k jezeru Sevan nebo do Dilijanu. Někdy také do Alaverdi a Vanadzoru.

Sdílené auto – častá forma dopravy v Arménii i Gruzii. Pokud chcete jet v čase, kdy není na nádraží žádná maršrutka, vždy se najde okolo řidič s autem a lidé, kteří se s vámi složí na cestu. 

Do Arménie se můžete dostat i z Iránu. Tento vstup je ale náročnější a ne příliš častý (větší vzdálenost, cesta horami, řidší doprava). 

Hranice s Tureckem i Ázerbájdžánem je uzavřena.

Jak se nejlépe dopravovat

Maršrutka (minibus) – Nejčastější způsob dopravy, oblíbený dopravní prostředek místních. Známý způsob dopravy ve většině zemí bývalého Sovětského svazu.  Maršrutka je rychlejší než autobus a jezdí častěji. Může být však o něco dražší. Maršrutky vyjíždí denně ze všech měst.  Při dálkové dopravě se většinou jedná o západní auta ve slušném stavu. Místní vám na nádraží rádi poradí a nasměrují vás. To budete potřebovat, protože destinace jsou většinou napsány pouze arménským písmem. Rozhodně se tohoto způsobu nemusíte obávat.

Autobus – Ty využijete méně, protože jich je zkrátka méně. Vozový park je starší. Ceny jsou však velice příznivé.

Vlak – Vlakem se v současnosti dostanete do Tbilisi (zastavuje i ve Vanadzoru nebo Alaverdi, ovšem uprostřed noci), druhého největšího města Gjumri, k jezeru Sevan a na jih země až k ázerbájdžánské hranici do Yerashk. Kromě trasy do Tbilisi a Gjumri není cesta vlakem příliš efektivní. Více info zde: http://ukzhd.am/

Sdílené auto – Častá forma dopravy v Arménii i Gruzii. Pokud chcete jet v čase, kdy není na nádraží žádná maršrutka, vždy se najde okolo řidič s autem a lidé, kteří se s vámi složí na cestu.

Městka doprava – V Jerevanu je extrémně levné metro. Jinak většinou využijete městské maršrutky (rovněž velice levné).

Půjčení auta – Auto zapůjčíte v Jerevanu nebo na letišti. Jezdí se po pravé straně. Místní doprava je pro našince dost divoká a některé cesty nejsou v nejlepším stavu.

Chystáš se do Arménie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.