Sea Cliff Bridge

Doprava na Coastal Drive

Jak se dostat na Coastal Drive

Nejprve se musíte dopravit do Sydney či Melbourne, při cestě na Coastal Drive se úplně vybízí koupě open-jaw letenek, tj. přiletět do Sydney a odletět z Melbourne či naopak.

Do Austrálie obecně se dostanete letadlem za cenu kolem 25.000 Kč. Pokud se potřebujete mezi Melboure a Sydney v jednom směru rychle přesunout, letenky se společnostmi Jetstar nebo VirginAustralia se pohybují mezi 50 a 150 AU$.

Jak cestovat po Coastal Drive

Cestování autem

Na roadtrip je potřeba auto. Hromadnou dopravou se výlet po Coastal Drive nevyplatí, vypustili byste tak příliš mnoho pěkných míst, ale navíc se v Austrálii nesmí stopovat. Proto budou vaše kroky na začátku roadtripu směřovat do jedné z půjčoven.

Celá Coastal Drive mezi Sydney a Melbourne měří přes 1.000 kilometrů a dá se ujet za 11 hodin. Samotná cesta je orientačně nenáročná, protože vás téměř celou cestu povede po Princes Highway (dálnice A1). Protože si ale chcete Coastal Drive užít a vidět toho cestou co nejvíce, budete z dálnice často odbočovat a občas třeba část objedete po vedlejší silnici. Proto doporučujeme GPS. Od Princes Highway nečekejte několikaproudou dálnici, většinu času se jedná o silnici s jedním pruhem v každém směru. Cestou je spousta odpočívadel a v každém městečku je možné natankovat (a případně dokoupit zásoby).

V Austrálii se řídí vlevo a k řízení budete potřebovat český i mezinárodní řidičský průkaz. Při jízdě dávejte pozor na klokany. Pokud si nejste jistí řízením vlevo, je lepší půjčit si auto přímo u letiště, abyste se vyhnuli jízdě přes město.

Půjčení auta/campervanu

Pro začátek je důležité rozhodnutí, zda chcete cestovat osobním autem (se spaním ve stanu nebo v hotelech) nebo zda chcete raději „domov na kolečkách“ a půjčíte si campervan. Půjčoven aut najdete v Austrálii hodně, cestování autem nebo campervanem je zde nejběžnější způsob cestování jak mezi turisty, tak i mezi místními.

Pokud si půjčíte osobní auto a budete chtít spát v kempech, budete si muset veškeré vybavení přivézt nebo koupit. Naopak při půjčení campervanu máte automaticky k dispozici vše potřebné ke spaní i vaření, často i s ledničkou. Navíc si můžete připlatit za stolek, křesílka a další drobnosti, finančně se ale vyplatí navštívit obchod KMart a vše koupit. Co se naopak vyplatí si půjčit, pokud nemáte vlastní třeba v mobilu, je GPS.

Auto doporučujeme rezervovat předem, na poslední chvíli bývají ceny mnohem vyšší a dostupnost aut menší, hlavně v sezoně (prosinec, leden, období Velikonoc). Pro vyhledání vhodného auta můžete vyzkoušet některý ze srovnávacích vyhledávačů a pak si vybrané auto rezervovat přímo u konkrétní půjčovny. Z vyhledávačů dobře fungují například stránky: vroomvroomvroom.com.au nebo: drivenow.com.au.

Cena týdenního půjčovného za osobní auto začíná na 200 AU$, za campervan pro 2 na 270 AU$, za campervan pro 3 na 350 AU$ a za campervan pro 4 na 470 AU$. Čím později však auto rezervujete, tím vyšší bude cena. K tomu se pak přičítají poplatky za půjčení/vrácení auta na letišti (30–50 AU$), za vrácení auta v jiném městě (150–250 AU$) a za připojištění. Mezi levnější půjčovny pak patří třeba zelená auta a campery Jucy: jucy.com.au.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že se spíše vyplatí se dát celou Coastal Drive tam i zpět, případně cestu zpět projet přes vnitrozemí, vzhledem k vysokým poplatkům za jednosměrné půjčení.

Chystáš se na Coastal Drive?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.