Jak se dostat na Coastal Drive

Nejprve se musíte dopravit do Sydney či Melbourne, při cestě na Coastal Drive se úplně vybízí koupě open-jaw letenek, tj. přiletět do Sydney a odletět z Melbourne či naopak.

Do Austrálie obecně se dostanete letadlem za cenu kolem 25.000 Kč. Pokud se potřebujete mezi Melboure a Sydney v jednom směru rychle přesunout, letenky se společnostmi Jetstar nebo VirginAustralia se pohybují mezi 50 a 150 AU$.

Jak cestovat po Coastal Drive

Cestování autem

Na roadtrip je potřeba auto. Hromadnou dopravou se výlet po Coastal Drive nevyplatí, vypustili byste tak příliš mnoho pěkných míst, ale navíc se v Austrálii nesmí stopovat. Proto budou vaše kroky na začátku roadtripu směřovat do jedné z půjčoven.

Celá Coastal Drive mezi Sydney a Melbourne měří přes 1.000 kilometrů a dá se ujet za 11 hodin. Samotná cesta je orientačně nenáročná, protože vás téměř celou cestu povede po Princes Highway (dálnice A1). Protože si ale chcete Coastal Drive užít a vidět toho cestou co nejvíce, budete z dálnice často odbočovat a občas třeba část objedete po vedlejší silnici. Proto doporučujeme GPS. Od Princes Highway nečekejte několikaproudou dálnici, většinu času se jedná o silnici s jedním pruhem v každém směru. Cestou je spousta odpočívadel a v každém městečku je možné natankovat (a případně dokoupit zásoby).

V Austrálii se řídí vlevo a k řízení budete potřebovat český i mezinárodní řidičský průkaz. Při jízdě dávejte pozor na klokany. Pokud si nejste jistí řízením vlevo, je lepší půjčit si auto přímo u letiště, abyste se vyhnuli jízdě přes město.

Půjčení auta/campervanu

Pro začátek je důležité rozhodnutí, zda chcete cestovat osobním autem (se spaním ve stanu nebo v hotelech) nebo zda chcete raději „domov na kolečkách“ a půjčíte si campervan. Půjčoven aut najdete v Austrálii hodně, cestování autem nebo campervanem je zde nejběžnější způsob cestování jak mezi turisty, tak i mezi místními.

Pokud si půjčíte osobní auto a budete chtít spát v kempech, budete si muset veškeré vybavení přivézt nebo koupit. Naopak při půjčení campervanu máte automaticky k dispozici vše potřebné ke spaní i vaření, často i s ledničkou. Navíc si můžete připlatit za stolek, křesílka a další drobnosti, finančně se ale vyplatí navštívit obchod KMart a vše koupit. Co se naopak vyplatí si půjčit, pokud nemáte vlastní třeba v mobilu, je GPS.

Auto doporučujeme rezervovat předem, na poslední chvíli bývají ceny mnohem vyšší a dostupnost aut menší, hlavně v sezoně (prosinec, leden, období Velikonoc). Pro vyhledání vhodného auta můžete vyzkoušet některý ze srovnávacích vyhledávačů a pak si vybrané auto rezervovat přímo u konkrétní půjčovny. Z vyhledávačů dobře fungují například stránky: vroomvroomvroom.com.au nebo: drivenow.com.au.

Cena týdenního půjčovného za osobní auto začíná na 200 AU$, za campervan pro 2 na 270 AU$, za campervan pro 3 na 350 AU$ a za campervan pro 4 na 470 AU$. Čím později však auto rezervujete, tím vyšší bude cena. K tomu se pak přičítají poplatky za půjčení/vrácení auta na letišti (30–50 AU$), za vrácení auta v jiném městě (150–250 AU$) a za připojištění. Mezi levnější půjčovny pak patří třeba zelená auta a campery Jucy: jucy.com.au.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že se spíše vyplatí se dát celou Coastal Drive tam i zpět, případně cestu zpět projet přes vnitrozemí, vzhledem k vysokým poplatkům za jednosměrné půjčení.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu