Co tady objevíš?

Zažijete opravdový australský roadtrip, ujedete přes 1.000 kilometrů pobřežní krajinou jihovýchodní Austrálie. Čekají vás krásné pláže s bílým pískem, jezera a buše. Zajdete si na kafe v klidných městečkách u pobřeží a k večeři si dáte čerstvé ryby a mořské plody. Užijete si teplého počasí v období, kdy je v Česku zima a sníh.

Uvidíte spoustu místních zvířátek, třeba klokani jsou tu stejně „vzácní“ jako u nás zajíci. Na začátku a na konci trasy navíc poznáte 2 největší australská města – kulturou oplývající Melbourne a ikonické Sydney.

Průvodce pro tebe napsal Iva
Připrav se na
5-10 dní
Samotná Coastal Drive zabere cca tolik, Sydney a Melbourne (každé město) 2–3 dny.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Říjen - duben
V tomto období je to ideální, nejtepleji bude v australském létě, tedy prosinec–únor.
Více o počasí
Letenky od
25.000 Kč
Běžné letenky stojí kolem této sumy, v akcích se občas objeví i pod 20.000 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Sea Cliff Bridge

Jižně od Sydney si můžete projet nebo projít 665 metrů dlouhý most, který se klikatí v útesu vysoko nad mořem. Nabízí dechberoucí výhledy a také můžete spatřit bohatý mořský život i orly ve skalách nad vámi. Na konci mostu ve směru na Clifton leží malé parkoviště, odkud se dá vyjít na vyhlídku. Dá se sem dojet autem nebo vlakem do městečka Coalcliff, odkud je to k mostu cca 15 minut pěšky.

Zavřít boční panel

Mimosa Rocks

Oblast národního parku poblíž městečka Bega byla pojmenována po parníku Mimosa, který zde v 19. století ztroskotal na skalách – odtud název Mimosa Rocks. Skály jsou dominantou parku a je na ně pěkný pohled při východu slunce. V parku naleznete krásné pláže s bílým pískem, ty jsou vhodné ke koupání a surfování (Moon Bay, Nelson Beach). Dále laguny, kde můžete vyzkoušet třeba paddleboard (Nelson lagoon, Middle lagoon), a příjemné pobřežní vycházky (Mimosa Rocks walking track, Wajurda Point walking track).

Zavřít boční panel

East Gippsland Rail Trail

Pro milovníky starých železnic nebo cyklistiky doporučujeme navštívit East Gippsland Rail Trail. Celá cyklotrasa je nenáročná, navíc klidně můžete projet jen některé její části. Trasa sleduje starou železniční cestu z Bairnsdale do Orbostu a měří téměř 100 kilometrů. Můžete se těšit na pěkné výhledy na jezera Gippsland, na staré železniční mosty a nástupiště i trochu historie.

Zavřít boční panel

Bega Cheese Heritage Centre

Okolí městečka Bega a stejnojmenného údolí je známé výrobou sýrů a mléčných výrobků. V Cheese Centre se dozvíte více o historii zdejšího mléčného průmyslu, ochutnáte světově vyhlášený sýr i další lokální produkty, případně navštívíte galerii místních umělců (příznačně pojmenovanou Strakatá kráva).

Zavřít boční panel

Kiama

Tato oblíbená přímořská destinace nabízí spoustu aktivit. Nejdůležitější „atrakcí“ je místo, kde z díry ve skále tryská mořská voda až do výšky 20 metrů (Kiama Blowhole). Kromě toho má ale Kiama velice příjemné centrum, pěkné pláže a vede tudy 22 kilometrů dlouhá turistická trasa pobřežím (Kiama Coastal Walk).

Zavřít boční panel

Meroo National Park

Pěkný národní park s možností spát v kempu poblíž pláže. Přes den můžete kromě plážových aktivit vyrazit na procházku pralesem nebo k jezeru Termeil. Vstupné do parku je zdarma.

Zavřít boční panel

Raymond Island

Raymond Island je menší ostrov pár minut trajektem od pobřežního městečka Paynesville. Jedná se o poklidnou residenční oblast s domky a zahrádkami a s netradičními sousedy. Při procházce uličkami zvedněte hlavu a v nejednom případě najdete v koruně eukalyptu koalu. Aktuální populace na ostrově čítá kolem 300 koal (lidí zde žije necelých 600). Je téměř jisté, že koaly uvidíte, při troše štěstí i ze vzdálenosti pár metrů.

Z Paynesville se sem dostanete trajektem, pětiminutová cesta je pro pěší zdarma a auto můžete nechat na parkovišti u trajektu.

Zavřít boční panel

Jervis Bay & Booderee NP

Národní park Booderee se nachází v oblasti přírodního zálivu Jervis Bay a nabízí spoustu různých aktivit. V zimním období si sice neužijete koupání, zato ale můžete spatřit velryby.

Pro odpočinek na jedné z bílých pláží si zajeďte na Hyams Beach nebo Greenfield Beach. Pokud chcete spatřit různé druhy rostlin a ptáků, vydejte se na Hyams Trail, Moona Moona creek nebo na Hare Point. Nejlepší místo pro rybaření a vyjížďky na kajaku je pak Coonemia Creek.

Dvoudenní vstupné do národního parku činí 11 AU$ za auto.

Zavřít boční panel

Pebbly Beach

Pebbly Beach je skvělým místem pro odpočinek a setkání s klokany. Můžete ji navštívit během dne nebo zůstat přes noc v pěkném a vybaveném tábořišti hned u bílé pláže. Klokani jsou zde velmi přátelští, nechají vás přijít hodně blízko a někteří se nechají i pohladit. Přesto buďte opatrní, neboť ne všichni jsou zvyklí na lidi, ale také je prosím nekrmte. V okolí jsou k vidění i další zvířata – hejna pestrobarevných papoušků a další ptactvo, possumové, ale také hadi ve vyšší trávě. Pebbly Beach se nachází v národním parku Murramarang, proto se zde platí vstupné 8 AU$ za auto a den.

Zavřít boční panel

Phillip Island

Ostrov Phillip Island se nachází asi 90 minut jízdy od Melbourne. Krásné pobřeží a bílé pláže lákají k vycházkám i odpočinku. Kromě toho se zde vyskytuje vysoká koncentrace zvířátek, která můžete vidět ať už na vlastní pěst, nebo organizovaně.

Od května do října můžete pozorovat velryby na jejich cestě z Antarktidy do teplejších vod.  Navštivte tulení kolonii Seal Rocks, koalí centrum nebo si počkejte na večerní návrat malých tučňáků zpět do svých hnízd na ostrově. Více informací najdete na stránkách penguins.org.au.

Zavřít boční panel

Walhalla

Walhalla je dnes pouze klidné historické městečko s asi 20 stálými obyvateli, v dřívějších dobách tu žilo na 4.000 zlatokopů.

Můžete zde navštívit zlatý důl Long Tunnel Extended Gold Mine (20 AU$) nebo vyrazit na vyjížďku historickým vláčkem Walhalla Goldfields Railway (20 AU$).

Z Walhally také můžete vyrazit na krátkou či delší túru, ať už to bude Walhalla Tramline walk, Poverty Point Bridge walk nebo některá ze značených tras na začátku Australských Alp.

Zavřít boční panel

Bermagui

V městečku naleznete pěkné ubytování i příjemné restaurace a kavárny. Na blízkých plážích jsou dostupné snad všechny vodní sporty a místo je vhodné k rybářskému výletu (mimo jiné zde žijí mečouni a žlutoploutvý tuňák).

Blue pool – přírodní bazén ve skále poblíž městečka Bermagui nabízí koupání v čisté vodě i skvělá místa pro šnorchlování.

Zavřít boční panel

Wilsons Promontory Marine National Park

Zasahuje do nejjižnějšího cípu Austrálie a nabízí k pozorování úžasný podmořský svět, je ideálním místem k potápění i šnorchlování.

Můžete vyzkoušet i další vodní aktivity, pozorovat tuleně nebo jít na vycházku podél pobřeží. Na turistických trasách po pobřeží i v lese máte velkou šanci narazit na klokany, emu, wombaty a mnoho dalších australských zvířátek. Vyzkoušejte například Drift track (3 km) po pláži k písečným dunám, okruh Tidal Overlook (4 km), výšlap na Mount Oberon (4 km) nebo trasy kolem Sealers Cove. Vstup do parku je zdarma, ubytování v kempech je potřeba dopředu rezervovat.

Zavřít boční panel

Eden Killer Whale Museum

Zajímavé muzeum postavené na břehu Tichého oceánu, odkud je v sezoně možné pozorovat velryby. V muzeu se dozvíte legendu o kosatce Tomovi. Kromě jeho příběhu a zachované kostry se dozvíte více o velrybaření a prohlédnete si model velrybářské lodi v plné velikosti. Vstupné činí 20 AU$, otevírací doba je od pondělí do soboty 9:15–15:45 a v neděli 11:15–15:45.

Počasí a sezóny na Coastal Drive

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Coastal Drive
Průměrné teploty během roku

26 °C

26 °C

25 °C

22 °C

20 °C

17 °C

17 °C

18 °C

20 °C

22 °C

23 °C

25 °C

Počasí

Počasí v okolí Sydney je subtropické a poměrně teplé – zimy jsou mírné, s minimálními teplotami těsně pod 10 °C, léta jsou naopak horká s teplotami mezi 18–30 °C. Nejdeštivější období panuje od února do června, s občasnou přeháňkou se ale můžete setkat kdykoli. Čím víc se budete přesouvat na jih až k Melbourne, tím nižší budou průměrné teploty, klidně i o pět nebo více stupňů. Na druhou stranu v Melbourne oproti Sydney během celého roku méně prší.

Sezóny a kdy vyrazit

Pro plážovou dovolenou doporučujeme cestovat v období od října do dubna. Nicméně chození po památkách, po městech i turistika jsou možné kdykoli. V zimním období (od května do října) je také na mnoha místech jihovýchodního pobřeží možné pozorovat velryby.

Pokud se chcete vyhnout největším davům turistů, pak počítejte s tím, že od půlky prosince do konce ledna jsou v Austrálii letní prázdniny. Protože i spousta místních jezdí na dovolenou právě na jihovýchodní pobřeží, bude mnohem obtížnější a dražší sehnat ubytování a auto.

Skvělé akce na Coastal Drive

ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 32%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 26%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 75%
Akce starší 2 týdnů
13 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu