Průvodce státem

Austrálie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země protinožců

Austrálie je země nepodobná žádné jiné. S určitostí to bude vaše životní dovolená, na níž budete vzpomínat a o které budete vyprávět celý život. Austrálie je rozmanitá paleta barev, země Krokodýla Dundee, opálového bohatství a dlouhých písečných pláží. Dobrodružství je přesně tam, kde ho hledáme. Nestačí o tom číst, musíte to zažít.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Dolská
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš on–line na border.go.au do 3 pracovní dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Vybere si každý po celý rok. Nejpříjemněji na jaře a na podzim.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 34 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Austrálie

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Psal se rok 1770, kdy Thomas Cook, britský mořeplavec, poprvé zakotvil v Botany Bay, na místě, kde dnes leží mezinárodní letiště v Sydney. Cook nebyl první evropskou nohou, která vkročila na australské území. Největší ostrov na světě již na začátku 17. století spatřil Holanďan Wilem Jansz a poté Abel Tasman, po němž byla pojmenována Tasmanie a průliv rozdělující Austrálii a Nový Zéland. Oba dva byli zklamáni zdánlivou nehostiností území, a tak nikdy žádné kolonie nezaložili (a litují toho doteď).

Evropané nebyli prvními obyvateli, kteří osídlili toto území. Historie lidí na tomto kontinentě je stará více jak 45.000 let, kdy se země začala osidlovat z jihovýchodní Asie.

Vrátíme se teď k anglické kolonizaci, která se rozvíjela hlavně v oblasti dnešní Sydney. Asi všichni víme, že Austrálie sloužila z prvopočátku jako trestanecká kolonie. První flotila na Port Jackson vedená Arturem Filiphem se zapsala do historie. Proto 26. leden 1988 se pozdeji stal australským národním dnem.

Postupem času se Austrálie začala osamostňovat od britské nadvlády, přežila vliv zlaté horečky, vznikaly samostatné kolonie, které 1.ledna 1901 založily tzv. Australský svaz. Austrálie je stále v personální unii se Spojeným královstvím a hlavu státu přestavuje královna Alžběta II., dnes již jen formálně.

Dvě perličky na závěr. Dnešní název světadílu, Austrálie, pochází z latinského názvu Terra Australis, tj. Jižní země. Tento název navrhl již v roce 1814 Matthew Flinders. Po založení Australského svazu zůstala ve vzduchu otázka, které město bude tím hlavním. Po úporném přetahovaní Sydney a Melbourne se na půl cesty vystavělo kompletně nové město – Canberra.

Canberra

Lidé

Austrálie je země spousty národů a většina z nich žije na pobřeží. Největší procento obyvatel tvoří potomci starých Angličanů. Vliv imigrantů stále roste. Především asijské obyvatelstvo, například Číňané, Indové a Indonesáné, se masivně rozpíná v centrech hlavních měst. Můžeme si všimnout i evropských a jihoamerických vlivů. Nebojte se zeptat na cestu kohokoli, většina z nich vám ráda pomůže, a to ještě s úsměvem na tváři. Australané jsou milý a přátelský národ. Rozhodně vám přijde, že se mají navzájem více rádi než lidé u nás v Čechách.

Australané

Navzdory velké rozloze má Austrálie jen asi 2,5x více lidí než ČR.

Svátky

Australané na to jdou chytře. Většina jejich svátků připadá totiž na pondělí nebo pátek, a to hlavně proto, aby si prodloužili víkend. Očekávejte, že tyto dny potkáte na cestách více lidí než obvykle. Australané svátky využívají hlavně k odpočinku, pikniku, grilovaní s rodinou či přáteli a sledování sportovních zápasů nebo kempování v přírodě.

Na tomto kontinentě se uctívá většina svátků jako u nás, a to i ve stejnou dobu. Velikonoce jsou hlavním svátkem pro věřící obyvatelstvo a na Vánoce se peče krůta, podává se šunka a švestkový puding. Druhý svátek vánoční, tzv. Boxing Day, 26. prosince, je den velkých nákupů, slev a velkých sportovních akcí jako například finále kriketu.

Silvestr a prvni den v roce

Tyto dva dny se slaví v polovině letních prázdnin. I Australané je slaví jako my, s jediným rozdílem, nikdy jim nesněží. Světoznáme ohňostroje v Sydney stojí za podívanou. Lidé dokonce kempují den předem kolem zálivu, aby měli ten nejlepší výhled. Když odzvoní půlnoc, Harbour Bridge, Opera House a Darling Harbour se promění ve světelnou show.

Silvestr v Sydney

Australský den připadá vždy na 26. ledna a připomíná se první založení anglické osady u Port Jackson v roce 1788.

ANZAC day je den, kdy si Austrálie a Nový Zéland připomínají období války a uctívají jejich padlé oběti. Největší slavnosti bývají 25. dubna, právě v hlavním městě v Canbeře, kam zavítá i britská královská rodina.

Mezi další významné svátky patří třeba Den práce – Labour daya nebo narozeniny anglické královny – The Queen Birthday.

Festivaly

Australané žijí rozvinutým kulturním životem. Pořád se v té zemi něco děje, především v australských letních měsících. V této zemi jsou největší festivaly umění na jižní polokouli jako Sydney festival nebo Fringe festival v Adelaide. Otevřenost této země můžete vidět i v období největšího gay a lesbického kulturního festivalu Mardi Gras na přelomu února a března. V Sydney probíhá během května a června ViviD Festival plný světelných show a hudby. V říjnu pak probíhá výstava umění Sculpure by the Sea z Bondi beach kolem pobřeží. V každém městě je spousta doprovodných akcí, hudebních nebo filmových, festivaly jídla, umění, technologie nebo divadla. Je dobré si prostudovat pečlivě kulturní akce v plánovaném období vašeho příjezdu, ať vám nic neunikne.

Kultura

Aboriginská kultura je asi jedna z nejstarších dochovaných kultur na světě. Aboriginci vždy žili v souladu s přírodou a jejich aklimatizování do evropského stylu života bylo velmi náročné a je dodnes. Dnešní populace se potýká zejména s obezitou a s chorobami, na něž jejich organismus nebyl nikdy zvyklý. V historii se snahy Angličanů o utlačení tohoto národu nevydařily. Dodnes existuje tzv. Sorry day. Je to den, kdy si Australané připomínají ukradenou generaci aboriginských dětí, které byly převychovány k integraci do té anglické. V dnešní době činí počet aboriginských obyvatel osidlujících Austrálii asi 1,5 % a žijí zejména ve vnitrozemí a v Severním teritoriu. Známé jsou jejich abstraktní malby v teplých tónech země. Staly se jedním ze znaků Austrálského umění, stejně tak jako didgeridoo. S touto kulturou si můžete spojit i bumerang, který sloužil jako nástroj pro chytání zvěře.

Hudební nástroj

Jazyk

Angličtina. Angličtina. Angličtina. Ano, i tady vám budeme vtloukat do hlavy, že angličtina je důležitá. Pár spojení bude opravdu potřeba si našprtat, ať si dostane pod kůži ten pravý Aussie slang.

Minislovníček:

No worries, mate– To je v pohodě, kámo.
„Let’s put some shrimps on the barbie– V podstatě oznámení, že se jde zase grilovat. Cheersnebo ještě více oblíbené „Ta” – Děkuji.

Turismus

Pokud se chystáte navštívit tuto rozmanitou a rozlehlou zemi, je dobré si rozmyslet, co se stane cílem vaší cesty. Pro většinu lidí to bývá první a zároveň poslední cesta do Austrálie, a to hlavně kvůli nákladům spojeným s cestou. Je rozhodně z čeho vybírat. Rozmanitost okusíte jak ve městech, tak v přírodě. Můžete ležet na pláži, trekovat po horách, potápět se či objevovat umění v galeriích nebo v ulicích měst. Kromě toho, kdo jako dítě netoužil žít chvíli hlavou dolů? Austrálie je velmi přátelská země pro turisty a vybavenost je pro tyto účely na vynikající úrovni. Zhoršené podmínky můžete pozorovat hlavně v případě, pokud se vydáte více do vnitrozemí země.

Geografie

Austrálie je federace šesti států – New South Wales, Queensland, Victoria, South Australia, Western Australia, Tasmania – a tří teritorií, jimiž jsou Northern Territory, Canberra a Teritorium Jervisova zátoka. K Austrálii patří i další zámořská území, jako je třeba Vánoční ostrov.

Jako celek je tento ostrovní kontinent nejméně hornatý a nejsušší na celém světě. Tedy, největší rozlohu zaujímají pouště a polopouště. Obklopen je tento světadíl Indickým, Jižním a Tichým oceánem.

Austrálie je 98x větší než Česko.

Mapa Austrálie

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Australský dolar

Měna používaná na tomto světadíle. Bankovky vypadají jako peníze na oblíbenou hru Dostihy a sázky. Jsou barevné, zelená barva je určena pro nejvyšší bankovku 100, dále se dělí na 50, 20, 10 a 5. Pozor na mince, menší jsou 2 dolary, větší 1 dolar. Jeden dolar se dále dělí na 100 centů, nejvyšší mince je 50 centů a dále 20, 10 a 5 centů.

Australský dolar

Směnárny a platba kartou

Směnit peníze si můžete rovnou na letišti, v bankách, hotelech, ale i rovnou na ulicích ve směnárkách.

Peníze si můžete vybrat v kterémkoliv ATM bankomatu. Bez kreditní karty nelze často provést telefonickou nebo online rezervaci hotelu nebo zapůjčení vozu z půjčovny. Hotovost lze vybrat i při nákupech v některých supermarketech (například síť Coles). Zpravidla platí, že kartou můžete platit téměř všude. Nejvíce akceptovaná je právě Mastercard.

Kolik co stojí

Pokud se vypravíte za našimi protinožci, počítejte s tím, že vše bude dvojnásobně až čtyřnásobně dražší. A není se čemu divit, průměrný plat činí zde kolem 90.000 CZK měsíčně. V roce 2014 byla Austrálie nejbohatší zemí světa.

Suerfers Paradise BLVD

Pokud víte jak, dá se celkem pěkně ušetřit. Na oběd si dojděte do tzv. food courts, většinou u kancelářích, v nákupních centrech Westfields. Ceny jídel se snižujuí, když se čas blíží k zavíračce. Nebo si nakupte v Aldi supermarketu. Pokud se zdržíte v Sydney, neváhejte navštívit od středy do neděle Paddy's Market, kde nakoupíte levnou zeleninu a ovoce. Ryby nakupte ve známém Fishmarketu v Sydney. Potřeby a oblečení všeho druhu se levně pořídí v K-Marketu nebo v Targetu. Alkoholické nápoje nakoupíte ve specializovaných prodejnách s alkoholem, například Liquorland.

Příklad cen:

 • Krabička cigaret – 13–26 dolarů
 • 1 litr mléka – 1,5 dolaru,
 • Obyčejný chléb – 1,2 dolaru
 • Cappuccino – 3,5 dolaru
 • Pivo (0,5 l) – 5,5 dolaru
 • Ovoce a zelenina (1 kg) – 4 až 6 dolarů
 • 1,5 l voda – 2 dolary
 • 1 litr benzinu – 1,5 dolaru

V Austrálii je spropitné dobrovolné, stějně tak, jak u nás, Pokud jste byli se servisem spokojeni, norma je kolem 10 % z ceny.

Nabídka ubytování v Austrálii je velmi široká: od těch nejlevnějších míst pro kempování až po superluxusní vily na korálových ostrovech nebo exotické nomádské stany uprostřed pouště. Cena na osobu za kemp se může pohybovat kolem kolem 15–30 AUD. Ale jsou k dispozici i kempy ve volné přírodě, kde místo pro stan je zadarmo. Dávejte pozor, nesmí se kempovat v místech, kde to není schválené.

Existují karavanové parky, většinou pro rodiny s dětmi, které jsou finančně náročnější. Cena se pohybuje kolem 50 AUD/osoba. Ceny pokojů v motelech a hotelech jsou různé, ceny startují kolem 80 AUD/pokoj. Levnější varinatou jsou pak hostely, kde je kolem 4–8 lidí na pokoji se společnou koupelnou. To je hlavně využíváno mladými „backpakery” z celého světa a cena se liší, většinou začíná od 25 AUD/osoba/noc

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Austrálie

Ačkoli let je poměrně vyčerpávající a dlouhý, trvá kolem 30 hodin, zapomenete na něj, jen když vaše letadlo přistane. Většina z vás zvolí jako první destinaci Sydney nebo Melbourne. Lety do těchto měst bývají z Evropy totiž nejlevnější, a to už kolem 23.000 korun. Určitě neprohloupíte, pokud zvolíte přestup v Arabských Emirátech do letadla australské letecké společnosti Qantas. Při příletu musíte celnímu úředníkovi předložit pas, dokument s vízem a vyplněnou příletovou kartu a letenku. Můžou vyžadovat i další dokumenty, například pojištění. Při celní a pasové kontrole se můžete setkat s otázkami týkajícími se vašeho pobytu.

Jak se nejlépe dopravovat

Ideálním způsobem, jak poznat Austrálii co nejvíce, je určitě půjčeným autem. Na větší vzdálenosti naopak použijte letadlo, spojení je časté a relativně levné. Kvalitní je ale i dálková autobusová či železniční doprava.

Půjčení auta

Stějně jako v Anglii, i v Austrálii se řídí vlevo. Zvyknete si na to poměrně rychle. Dávejte pozor ale i na to, kam se díváte, když přecházíte silnici jako chodec.

Pokud plánujete „road trip”, k půjčení osobního automobilu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz, platný cestovní doklad a kreditní embosovanou platební kartu. Minimální věk pro půjčení vozů je 25 let. Před zapůjčením se obvykle skládá záloha, kterou obdržíte zpět při navrácení nepoškozeného vozu. Dále po vás můžou vyžadovat ručení v podobě kreditní karty, kde vám zablokují větší čásku peněz na dobu, kdy máte vůz zapůjčen. Nejlevnější pronájmy se pohybují od 45 AUD/den.

Půjčoven je po celé Austrálii dostatek, doporučujeme si pronájem vyřídit s předstihem, především v hlavní sezoně se ceny zvyšují a dostupnost vozů snižuje. K výběru správného vozu vám může pomoci třeba srovnávací portál parkmyvan.com.au. Pokud máte duši hippie, doporučujeme nejlevnější poskytovatele spacích vozů Wicked Campers, a pokud chcete vyšší standard, tak případně Apollo, Britz nebo mnoho dalších.

Momentální cena jednoho litru nafty se rovná 1 dolaru.

Maximální povolená rychlost je 50 km/h v obcích a 100 až 110 km/h na dálnicích. Většina silnic v Austrálii je přístupná bez poplatku. Výjimkou jsou však některé dálnice, mosty a tunely v Sydney, Melbourne a Brisbane. Zde je třeba zaplatit mýtné, tzn. Road Toll. Doporučujeme se těmto silnicím vyhnout nebo si objednat službu online.

Bezpečnostní pásy se povinně používají na všech sedadlech. Jízda pod vlivem alkoholu se přísně trestná, povolená hladina alkoholu v krvi je 0,5 promile. Dávejte pozor i na to, kde zaparkujete své vozidlo. Ve městě se platí celkem tučná pokuta za špatně zaparkované vozidlo. Vysvětlivky na cedulích nebývají pro nás Čechy úplně jednoznačné, proto je dobré se informovat o značení předtím, než vyrazíte.

Značka – Pozor klokan

Silnice jsou dobře udržované, provoz je malý. Pozor na to, abyste cestou nesrazili nějakého klokana. Pokud plánujete i návštěvu outbacku, pořidte si rovnou auto poháněné všemi čtyřmi koly. Ověřte si, že máte dostatek paliva, jídla a vody. Informujte známé o tom, kam přesně jedete. Je dost možné, že nebudete mít většinu doby vaší cesty mobilní připojení, proto je dobré se ujistit, že máte v autě vysílačku a umíte ji používat.

Autem po Austrálii

Letadlo

Vzdálenosti mezi hlavními městy jsou veliké. Někteří volí leteckou dopravu, která statisticky vyjde nejlevněji, pokud si ji koupíte online třeba přes Tiger Air, Virgin Australia nebo Jetstar. Kupte si letenku přímo na stránkách letecké společnosti a plaťte v australských dolarech. Letecká doprava vám i ušetří poměrně velkou část času. Do menších a odlehlejších míst ale ceny letenek stoupají z důvodu malé konkurence, většinou budete musete letět největší aerolinkou Qantas, či malým regionálními společnostmi.

Autobusy

Další přijatelnou dopravou můžou být autobusy. Můžete si pořídit výhodný Travel Pass, nasednout a vystoupit, kde chcete. Mezi nejznámější přepravce patří červené busy Greyhound. Je to ideální způsob pro solo travelers, ale i skupinku. Stopování se nedoporučuje.

Dálkové autobusy jsou poměrně spolehlivé a relativně levné, cesty jsou ale zdlouhavé a stále platí, že cesta letadlem bude mnohem pohodlěnšjí. Nejváznamnější autobusoví dopravci:

 • Greyhound Australia: zajišťuje dopravu prakticky ve všech obydlených částech Austrálie,
 • Firefly Express: operuje především na jihovýchodě země mezi městy Sydney, Melbourne, Canberra a další,
 • Integrity: největší autobusový dopravce na západě Austrálie,
 • Premier: konkurent Greyhoundu při cestách po východním pobřeží od Melbourne až Cairns,
 • V/Line: autobusový i vlakový dopravce operující především na jihu a jihovýchodě Austrálie.
Železnice

Počítejte s tím, že vlaková doprava bude náročnější hlavně pro vaši peněženku. Nejznámější vlakové spojení spojuje Indický a Pacifický oceán ze Sydney až do Perthu. Druhá trať nazývaná Ghan spojuje Darwin a Adelaide.

Vlaková doprava se soustředí především do jihovýchodní a východní části země, dva výběžky však vedou až do Perthu a Darwinu napříč celým kontinentem. V Austrálii funguje několik dopravců:

 • Great Southern Rail: dálková železnice spojující JV Austrálii s Perthem a Darwinem,
 • Queensland Rail: tratě okolo Brisbane a ve státě Queensland,
 • NSW Trainlink: operuje trasy okolo Sydney,
 • Transwa: dopravce operující na západě Austrálie okolo města Perth,
 • V/Line: jezdí především z Melbourne do okolních měst a do Sydney.
MHD

Jízdenky si zakoupíte před cestou na pokladně nádraží, novinových stáncích nebo rovnou u řidiče. Ve větších městech, pokud zůstáváte déle, se vyplatí koupit dobíjecí kartu, z níž se vám odečítají peníze při každé jízdě, např. Opal card v Sydney.

Nebo si můžete pořídit MyMulti (pozor na zóny, pokud plánuje cestovat po celé Sydney, tak si pořiďte MyMulti 3), kde můžete cestovat po městě neomezeně. MyMulti 1 stojí kolem 50 AUD/týden. Dávejte si pozor na autobusy v Sydney. Nefungují tak, jako jsme zvyklí v Česku – autobus nehlásí stanice, na samotné zastávce nebývají jízdní řády a dokonce ani název samotné zastávky.

Lodě

Australané milují vodu a doprava po ní je příjemné zpestření. V hlavních městech fungují městské trajekty, které vás dopraví na druhou stranu města, bývají rychlejší než městské autobusy nebo vlaky. Ze sydneyského Circular Quay vyplouvá někokrát za měsíc výletní loď kolem východního pobřeží Austrálie nebo i na Fiji.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Australská kuchyně

Typická australská kuchyně není tak bohatá jako ta evropská, ale na druhou stranu si ji Australané umí užít. Milují venkovní grilování, a proto i vy vyzkoušejte klokana na grilu. V neděli si trochu přispěte a dojděte si na brunch (takový snídaňo–oběd). Pokud budete v Sydney, naloďte na trajekt v Circular Quay a nechte se dopravit do Watsons Bay. Tam si můžete pochutnat na jednom z nejoblíbenějších pokrmů, nazývaném fish and chips. Australani milují pokrmy z moře, oblíbené je i jehněčí a hovězí. Suroviny všeho druhu koupíte vždy čerstvé a ve vysoké kvalitě. V restauracích většinou naleznete burgery s nakládanou řepou a nebo vyzkoušejte jen tak do ruky slané teplé koláče s mletým masem. Voda z vodovodu se podává všude zdarma.

Slaný koláč s masem

A co je opravdu jejich specialita? V obchodě si kupte vegemite ve skleničce a potřete tím opečený toust. Ale jen trochu. Tato pomazánka je vyrobena z kvasnicového extraktu. Většina lidí této typické svačince nepřišla na chuť, je to totiž velmi slané. Na cesty se určitě hodí timtam sušenky nebo lamington.

Vegemite

Po náročném dni určitě potěší sklenka vynikajícího červeného vína z jednoho z nejznámějších vinařských regionů, jako je například Hunter Valley, Barossa Valley nebo Margaret River. Slavný český rodák má svoje vinice i v Tasmánii.I Australané jsou pivaři. Malá i velká pivařství jsou oblíbeným místem pro degustaci. Popularní piva značek Tooheys, Victoria Bitter nebo Coopers se můžou v lecčem rovnat těm našim.

Australané jsou milovníci dobré kávy a záleží jim na její kvalitní přípravě. Cappuccino se špatně našlehanou pěnou nikdy nedostanete. Když už jsme u kávy, vyzkoušejte Flat white nebo kořeněné Chai latte.

I Austrálie má svoje unikátní produkty, zejména plody pouště, sloužící už tísíce let jako potrava pro domorodé kmeny. Mezi nejznámější patří třeba oříšky macadamia, finger lime (v podstatě takové přírodní cukroví), pouštní rajčata a guandongs, což jsou červené plody s černou peckou.

Ceny v restauracích

Australský restaurační řetězec je hodně ovlivněný vlivy immigratů, zejména těch asijských. Budete mít hodně na výběr, od libanonské po jihoamerickou kuchyni. Určitě neprohloupíte na poledním meny, které stojí kolem 10–12 AUD. Večeře bude minimálně dvakrát tak drahá, počítejte kolem 25 AUD, a to nezahrnuje žádný nápoj.

Točené pivo si koupíte kolem 5–10 AUD za 375 ml, víno nebo panáka kolem 7 AUD. Ale ceny se vyvíjí i podle lokality. Darling Harbour v Sydney bude poměrně dražší než hospoda na předměstí. Každopádně hodně restaurací nepodává alkohol, protože licence na podávání alkoholu je poměrně finančně náročná věc pro restaurace. I lidé, kteří alkohol podávají, musí být proškoleni a certifikováni. Na druhou stranu si můžete do restaurace vzít svůj vlastně zakoupený alkohol a za poplatek tzv. BYO („přines si vlasní”, vetšinou zaplatíte 3–4 AUD za sleničku) ho můžete konzumovat.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Jak už jste jistě pochopili, obyvatelé tohoto kontinentu rádi tráví čas venku. Sport patří do jejich života, ať už aktivně nebo pasivně. O obědové přestávce nazují běžecké boty a namíří si to do parku.

Australané rádi chodí na zápasy australského fotbalu, kriketu, rugby a rádi sledují motorové sporty, zejména pak F1 na okruhu v Melbourne. Nesmíme samozřejmě také zapomenout na důležitost tenisových zápasů, jako je nejznámější Australia Open v Melbourne a zejména velice oblíbený sportovní svátek dostihů koní Melbourne Cup, který sleduje snad každý Australan. V tento den si každý rád svadí na svého favorizovaného koně. Dámy nosí extravagantní kloboučky a pouzdrové šaty, pánové sako.

Národní rezervace

Australané jsou aktivní lidé, milují přírodu a procházky v národních parcích. Může se vám stát, že občas zabloudíte, proto se doporučuje si trek naplánovat a řádně se na něj vybavit. A je z čeho vybírat – od jednodenní túry až po několikatýdenní výšlapy. Jen 30 km jižně od Sydney je známý Royal National Park nebo pochod kolem pobreží Viktorie – Great Ocean Walk nebo neméně známý Kings Canyon Rim Walk v Severním teritoriu. Nejvíce známých treků je však v Tasmánii. Pokud se nebojíte výzvy, zkuste především známý šestidenní Overland Track, konktretně v Cradle Mountains a Lake St Clair National parku.

Royal National Park

Tip: Před vstupem do většiny parků nebo rezervací se zastavte v informačním centru, kde vás vybaví mapou a radami. Poradí vám, jaký trek si vybrat dle vašeho časového harmonogramu. Pokud se v parku nebo rezervaci rozhodnete zůstat přes noc, i to je většinou možné, ovšem za určitý poplatek. Dostat se do většiny známých parků většinou trvá pár hodin, proto doporučujeme kempovat přes noc a brzy ráno vyrazit na túru. Většina nejznámější treků trvá půlden až celý den.

Za návštěvu rozhodně stojí deštné pralesy na severu od Cairns – Daintree National Park, Kakadu Národní park na severu u Darwinu nebo velkolepé Flinders Ranges v jižní Australii. V blízkosti Sydney se nachází i Blue Mountains, oblíbený jednodenní výlet z uspěchaného města.

Daintree National Park

Vodní sporty

Austrálie je rájem pro vodní sporty. Speciální disciplínou je právě surfování na prkně. Pokud vaše cesty zavítají na východní pobřeží, určitě se poptejte po půjčovně nebo rovnou po výcviku surfování třeba v Byron Bay, Seven Mile Beach a nebo v surfařském ráji Surfers paradise na Gold Coast.

Surfařka

Australské vody jsou bohaté na podvodní svět. Šnorchlovat můžete těměř všude, zejména nezapomenutelné Whitsundays Islands nebo největší Velký barierový útes. Uvidíte Nema, želvy, delfíny, žraloky a pokud budete mít opravdu štěstí, tak i velryby. To bývá oblíbená atrakce zejmnéna v zimních měsících, kdy se pozorují migrace velryb. A kde se nejlépe naučit potápět? Právě v těchto lokalitách vám podvodní svět nabízí neskutečný zážitek. Není lepší místo si vyzkoušet váš první „Discovery Dive”. Pokud jste odvážlivci, určitě navštivte Port Lincoln, kde si v kleci můžete prohlédnout zblízka velkého bílého žraloka. Opravdu nezapomenutelný zážitek je plávání s největšími žraloky na světě na severozápadě Austrálie v Ningaloo Reef u Exmouth.

Pláže

Bez debat nekrásnější pláží je Whitehaven beach (Nebesky bílá pláž) na Whitsundays. Každý den se tam stáčí voda jinak, takže budete mít naprosto jedinečnou fotku každý den. Každodenně se pořádají výletí lodí z Airlie Beach. Další je beze sporu Turquoise Bay u Exmouth nebo pláže na Rottnest Island na západě Austrálie u Petrhu. Báječný jednodenní výlet, kde si můžete půjčit kolo a objet ostrov a zastavit se na jedné z krásných pláží.

Whitehaven Beach

Australské pláže jsou písečné, voda je většinou chladnější a vlny prudké. Na některých plážích jsou přímo vyhrazené úseky, kde se koupat nesmí kvůli bezpečnosti, a to většinou kvůli spodním proudům a prudkým vlnám. Veřejně přístupné pláže jsou většinou hlídány plavčíky.

Noční život

I australský noční život může být divoký. Většinou se v hospodách a klubech pohybují mladí lidé, místní nebo backpackeři z různých koutů světa. Austrálie miluje open space pod širým nebem. I vy si najdete ten svůj styl noční zábavy. V budovách se nekouří. Ve většině případů netolerují podnapilé hosty. Na baru už vám nemusí nalít a vyhazovači vás doprovodí ven z klubu. Na veřejnosti se nesmí pít alkohol, můžete dostat slušnou pokutu. Mladí Australané rádi podnikají nejrůznější akce ve svých bytech nebo s grilováním na plážích. Pokud chcete navštívit nejznámější klub v Sydney, doporučujeme IVY na hlavní třídě George Street.

Zimní sporty a střediska

Když se řekne, že v Austrálii je možné dělat cokoli, je to pravda. Austálie má svoje hory, a to konktrétně Kosciuzsko National Park. Tento názer vlastní i nejvyšší hora v Austrálii, zvaná Mount Kosciuzsko. Sjed si z kopce dolů na lyžích můžete třeba v oblasti Snowy River.

Ultimátní adrenalinové zážitky

Odvážným štěstí přeje. Nebojte se experimentovat se svými zážitky a odvezte si z Austrálie chvíle, na něž nikdy nezapomenete. V Port Lincolnu se můžete potápět v kleci se žraloky, v Darwině zase s krokodýli nebo si skočte z letadla na Mission Beach. Ani jednoho litovat nebudete, pokud vás něco z toho nesežere.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Pro vstup do Austrálie není předepsáno žádné povinné očkování. Austrálie je však zemí s vysokým výskytem rakoviny kůže. Doporučuje se proto zvýšená ochrana pokožky a očí před slunečním zářením, zejména při pobytu ve vnitrozemských oblastech. Kupte si UV faktor 50, budete ho potřebovat.

Neorganizovaná turistika v odlehlých oblastech polopouště vede často ke zdravotnímu hazardu. Proto je nutné při cestách do hlubokého vnitrozemí vzít s sebou dostatečné zásoby pohonných hmot, vody a potravin. Ve volné přírodě hrozí uštknutí jedovatými hady a pavouky, v tropických vodách napadení krokodýlem a zranění jedovatými mořskými živočichy. Pozor i na plážích, překvapit vás můžou silné spodní proudy.

Riziko katastrof

Austrálie je živelný kontinent plný nebývalých jevů. Je to paradox, že zemi můžou trápit povodně i rozsáhlé požáry zároveň. Klima je hodně ovlivněno oceánem, který ovlivňuje období sucha a tlakovou níži, z níž následně vznikají cyklony.

Důležité kontakty

Nejdůležitějším číslem na policii, záchranou službu a hasiče, budou snadno zapamatovatelné tři nuly: 000

České velvyslanectví se nachází v Canbeře na čísle: +61 418 262 289 a dále i Konzulát České republiky v Sydney s telefonním číslem: +61 402 312 806.

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Tříměsiční turistické vízum se podává prostřednictvím internetu na australských stránkách Ministerstva immigrace a občaství, kde se zapíšete do systému eVisitors. Vyplníte dotazník a do jednoho dne vám přijde povolení k cestě na email (jsou zaznamenána i sedmidenní čekání).

Má to své podmínky, například platný cestovní pas ještě 6 měsíců po odletu z Austrálie, nesmíte mít tuberkulózu a musíte mít čistý trestní rejstřík. A ještě jedna věc, opustit území musíte do 90 dnů po vstupu – subclass víza je 651. Celá tato procedura je zdarma.

Celní předpisy

Do příručního zavazadla si určitě neberte nic ostrého, jako jsou nůžky, holicí strojek a i kosmetika patří do kufru do zavadlověho prostoru. Dále se vyvarujte dovážení jídla, a to zejména zeleniny, ovoce a masa. Pozor na léky, rostliny, bylinky, dřevěné produkty atd. Při příletu nebo během letu sepíšete „Incoming passenger card”, kde potvrdíte, že nedovážíte nic, co by nebylo schváleno. Pozor na to, pokud vám v zavazadle najdou něco, co jste neuvedli, jsou z toho tisícové pokuty. Do Austrálie si můžete dovézt maximálně 2.250 ml alkoholu a 50 cigaret. Nahlásit musíte i velký obnost peněz nad 10.000 AUD.

Co vidět a navštívit v Austrálii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Austrálii

Zavřít boční panel

Sydney

Pro většinu turistů je toto nejrozehlejší město právě první místo, které v Austrálii uvidí. Určitě Sydney věnujte aspoň pár dní na objevování. Sydney má totiž všechno, co by město mělo mít. Objevte staré centrum The Rocks, Circular Quay s ikonou Opera House, přilehlou botanickou zahradu a mostem Harbour Bridge. Neváhejte a vezměte si ferry na Manly nebo Watsons Bay.

Určitě musíte vidět i surfařské pláže jako je Bondi, z níž si udělejte procházku kolem pobřeží na Coogee pláž. Nezapomeňte navštívit i Darling Harbour a hlavní třídu George Street a nákupy v Queen Viktoria Building. Nádherný výhled je například z nejvyšší budovy Sydney Tower Eye. Malebné procházky v městských částech, jako je Surry Hills, Paddington, Glebe nebo Newtown opravdu stojí za to.

Zavřít boční panel

Great Barrier Rief

Pokud milujete vodu, jste na správném místě. Většina cestovatelů přiletí do Cairns, kde podnikne jednu z nabízených jednodenních šnorchlovacích nebo potápěckých výletů na okraj útesů.

Šnorchlování na Great Barreir Reef

Pro milovníky potápění doporučujeme připlatit si a vydat se na jachtě na pár dní s organizovanou výpravou. Ti z vás, kteří vodu moc nemusí, se vydají na výlet na sever od Cairns do tropických deštného pralesů Daintree. Nedaleko Cairns se nachází i pralsní městečko Kuranda s největší visutou lanovkou na světě.

Zavřít boční panel

Red Center

To prostě musíte zažít. Už jen proto, že je to tak jiné. Zaplaťte si třeba organizovaný třídenní výlet. Průvodci vám ukáží největší krásy „outbacku”, zejména tedy známou horu Uluru, Kata-Tjuta a Kings Canyon. Večer se ubytujete v kempu, uvaříte si na ohni nějakou specialitu a pak si doslova ustelete pod širákem. Až se všechny světla zhasnou, uvidíte miliony zářicích hvězd nad sebou a uslyšíte hlas pouště. Převážně tedy divokého psa dingo nebo vám přes obličej přeběhně nějaký ten klokan (to byl vtip, ale stát se to může).

Co se outbacku týče, není to jen střed Austrálie, co stojí za zhlédnutí. Kimberley, Kalgoorlie nebo město kompletně pod zemí – Coober Pedy, jsou další místa, která vám nabídnou nahlédnutí do historie a kultury domodorých kmenů a období zlaté horečky.

Zavřít boční panel

Východní pobřeží

Jedno z nejtěžších věcí na cestování po Austrálii je vybrat si místa, kde zastavit, a ta, která přeskočit. Pokud se vydáte na sever od Sydney cestou do Brisbane, místa, která navštívít, se vám sami budou nabízet. Na Bucket listu musí být místa jako Port Stephens, kde si můžete sjet písečné duny na prkně a nebo plavat s delfiny.

Port Stephens

Mezi další zastávky neodmyslitelně patří i Byron Bay a Gold Coast. Dominantou města Brisbane je řeka protékající městem, která tvoří atmosféru města. Přírodní rezervace Lone Pine Koala Sanctuary, nacházející se asi 20 minut od centra, je považována za největší a nejstarší koalí rezervací na světě.

Lone Pine Koala

Pokud budete mít ještě trochu více času, pokračujte více na sever od Brisbane, a vyražte na Fraser Island a Sunshine Coast.

Zavřít boční panel

Melbourne

Z Melbourne můžete mít pocit, že jste zpět v Evropě. Charakterizovat Melbourne tak lze třemi slovy: kulturní, živé a přívětivé. Zdarma využijte průvodce, který vás během tří hodin provede centrem města. Tito dobrovolníci vám poví zajímavé informace. Vyhledat je můžete pod názvem Melbourne free walking tour. Ukáží vám například Flinders station, Federation Square nebo nejstarší část Batman's Hill. Nesmí chybět ani projížďka historickou tramvají nebo návštěva 88. podlaží proslulé Eureka Tower, kde si dopřejte pohled z nejvyššího mrakodrapu Melbourne a také nejvyšší vyhlídkové věže jižní polokoule. Určitě nezapomeňte navštívit St. Kilda Beach nebo známou Brighton Beach.

Pokud budete mít více času, udělejte si výlet na Phillip Island a zůstaňte přes noc. Večerní Penguin Parade stojí za to. Uvidíte, jak se tučnáci vrací zpět z moře do svých nor na pobřeží. Je to podívaná, kterou uvidíte jednou v životě.

Zavřít boční panel

Great Ocean Road

Mezi Melbourne a Adelaide se nachází známá 240 km dlouhá scénická silnice klikující kolem pobřeží státu Viktorie, zvané Great Ocean Road. Někdo ji projede za pouhý den, my doporučujeme alespoň tři dny. Zastavte s u Twelve Apostles.

Zavřít boční panel

Západní Austrálie

Nejrůznorodější oblast Austrálie, v niž se snoubí vůně velkoměsta, historie a překrásná příroda – jsou zde k vidění pralesy v kontrastu s rozlehlými pouštěmi, úchvatné skalní útesy či vodopády. Naprosto podceňovaná západní polovina Austrálie, která předčí v mnoha směrech tu východní. Za podívanou stojí historická metropole Perth, národní park Nambung Pinnacles, spolu s Kalbarri a Kariji a náhorní plošinou Kimberley.

Kimberley

Nesmíte určitě přijít o pozorování delfínů v oblasti Monkey Mia a šnorchlování v korálové oblasti Ningaloo Reef. Za zmínku stojí i návštěva města Broome a vinařská oblast Margaret River. Doporučujeme minimálně 14 dní cestování, ideálně vlastním autem.

Počasí a sezóny v Austrálii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Jihovýchod (Sydney, Melbourne)
Ideální na koupačku, surfování a městskou turistiku

26 °C

26 °C

25 °C

23 °C

20 °C

18 °C

17 °C

18 °C

21 °C

22 °C

24 °C

25 °C
Střed
Dobrodružství v poušti a kolem skály Uluru

36 °C

35 °C

33 °C

28 °C

23 °C

20 °C

20 °C

23 °C

27 °C

31 °C

34 °C

35 °C
Sever
Dobrodružství v džungli a u korálových útesů

32 °C

32 °C

31 °C

30 °C

28 °C

26 °C

26 °C

26 °C

28 °C

29 °C

31 °C

31 °C

Počasí

Na australském kontinentě se setkáte se všemi obdobími. Nejteplejšími měsíci jsou však prosinec, leden a únor. Průměrná teplota se pohybuje kolem 28 °C. Sydney, ale hlavně Melbourne, jsou města známá i tím, že se vám během dne mohou vystřídat všechna roční období, a to hlavně na podzim a na jaře. Proto nevycházejte bez deštníku, stejně tak bez slunečních brýlí. Překvapit vás můžou i silné větry a občas padají z nebe i kroupy. I pořádnou zimu můžete zažít. V zimních měsících – červen, červenec, srpen – teploty se mohou pohybovat kolem 8 °C,a to zejména na jižním pobreží.

Období sucha a deštů se střídá na severu Austrálie. Od května do října si užijete slunečné dny a nebe bez mráčků. Od prosince do května vás čekají velká tepla a hodně srážek. Bude dusno a hodně bouřek.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideálními měsíci k návštěvě budou tzv. shoulder seasons, tedy říjen, listopad, březen a duben, kdy počasí bude příjemné a sezona turistů ne tak vysoká. Do Austrálie se vyplatí letět v každém měsíci. Většina upřednostňuje letní měsíce – prosinec, leden, únor, a to i kvůli kulturním akcím a Silvestru v Sydney. Navíc je to skvělá příležitost se ohřát v období, kdy je u nás zima.

Skvělé akce do Austrálie

ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
50 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 dny
Navrhni úpravu