Země protinožců

Austrálie je země nepodobná žádné jiné. S určitostí to bude vaše životní dovolená, na níž budete vzpomínat a o které budete vyprávět celý život. Austrálie je rozmanitá paleta barev, země Krokodýla Dundee, opálového bohatství a dlouhých písečných pláží. Dobrodružství je přesně tam, kde ho hledáme. Nestačí o tom číst, musíte to zažít.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Dolská
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš on–line na border.go.au do 3 pracovní dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Vybere si každý po celý rok. Nejpříjemněji na jaře a na podzim.
Více o počasí
Letenky od
26 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 34 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Austrálie

Co vidět a navštívit v Austrálii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Austrálii

Zavřít boční panel

Coastal Drive

Letecké trasa mezi dvěma největšími městy Sydney a Melbourne je jednou z nejfrekventovanějších na světě, letět letadlem by ale byla škoda. Vydejte se na epický roadtrip podél jihovýchodního pobřeží a poznejte další část Austrálie.

Průvodce regionem Coastal Drive

Zavřít boční panel

Sydney

Pro většinu turistů je toto nejrozehlejší město právě první místo, které v Austrálii uvidí. Určitě Sydney věnujte aspoň pár dní na objevování. Sydney má totiž všechno, co by město mělo mít. Objevte staré centrum The Rocks, Circular Quay s ikonou Opera House, přilehlou botanickou zahradu a mostem Harbour Bridge. Neváhejte a vezměte si ferry na Manly nebo Watsons Bay.

Určitě musíte vidět i surfařské pláže jako je Bondi, z níž si udělejte procházku kolem pobřeží na Coogee pláž. Nezapomeňte navštívit i Darling Harbour a hlavní třídu George Street a nákupy v Queen Viktoria Building. Nádherný výhled je například z nejvyšší budovy Sydney Tower Eye. Malebné procházky v městských částech, jako je Surry Hills, Paddington, Glebe nebo Newtown opravdu stojí za to.

Průvodce městem Sydney

Zavřít boční panel

Great Barrier Rief

Pokud milujete vodu, jste na správném místě. Většina cestovatelů přiletí do Cairns, kde podnikne jednu z nabízených jednodenních šnorchlovacích nebo potápěckých výletů na okraj útesů.

Šnorchlování na Great Barreir Reef

Pro milovníky potápění doporučujeme připlatit si a vydat se na jachtě na pár dní s organizovanou výpravou. Ti z vás, kteří vodu moc nemusí, se vydají na výlet na sever od Cairns do tropických deštného pralesů Daintree. Nedaleko Cairns se nachází i pralsní městečko Kuranda s největší visutou lanovkou na světě.

Zavřít boční panel

Red Center

To prostě musíte zažít. Už jen proto, že je to tak jiné. Zaplaťte si třeba organizovaný třídenní výlet. Průvodci vám ukáží největší krásy „outbacku”, zejména tedy známou horu Uluru, Kata-Tjuta a Kings Canyon. Večer se ubytujete v kempu, uvaříte si na ohni nějakou specialitu a pak si doslova ustelete pod širákem. Až se všechny světla zhasnou, uvidíte miliony zářicích hvězd nad sebou a uslyšíte hlas pouště. Převážně tedy divokého psa dingo nebo vám přes obličej přeběhně nějaký ten klokan (to byl vtip, ale stát se to může).

Co se outbacku týče, není to jen střed Austrálie, co stojí za zhlédnutí. Kimberley, Kalgoorlie nebo město kompletně pod zemí – Coober Pedy, jsou další místa, která vám nabídnou nahlédnutí do historie a kultury domodorých kmenů a období zlaté horečky.

Zavřít boční panel

Východní pobřeží

Jedno z nejtěžších věcí na cestování po Austrálii je vybrat si místa, kde zastavit, a ta, která přeskočit. Pokud se vydáte na sever od Sydney cestou do Brisbane, místa, která navštívít, se vám sami budou nabízet. Na Bucket listu musí být místa jako Port Stephens, kde si můžete sjet písečné duny na prkně a nebo plavat s delfiny.

Port Stephens

Mezi další zastávky neodmyslitelně patří i Byron Bay a Gold Coast. Dominantou města Brisbane je řeka protékající městem, která tvoří atmosféru města. Přírodní rezervace Lone Pine Koala Sanctuary, nacházející se asi 20 minut od centra, je považována za největší a nejstarší koalí rezervací na světě.

Lone Pine Koala

Pokud budete mít ještě trochu více času, pokračujte více na sever od Brisbane, a vyražte na Fraser Island a Sunshine Coast.

Zavřít boční panel

Melbourne

Z Melbourne můžete mít pocit, že jste zpět v Evropě. Charakterizovat Melbourne tak lze třemi slovy: kulturní, živé a přívětivé. Zdarma využijte průvodce, který vás během tří hodin provede centrem města. Tito dobrovolníci vám poví zajímavé informace. Vyhledat je můžete pod názvem Melbourne free walking tour. Ukáží vám například Flinders station, Federation Square nebo nejstarší část Batman's Hill. Nesmí chybět ani projížďka historickou tramvají nebo návštěva 88. podlaží proslulé Eureka Tower, kde si dopřejte pohled z nejvyššího mrakodrapu Melbourne a také nejvyšší vyhlídkové věže jižní polokoule. Určitě nezapomeňte navštívit St. Kilda Beach nebo známou Brighton Beach.

Pokud budete mít více času, udělejte si výlet na Phillip Island a zůstaňte přes noc. Večerní Penguin Parade stojí za to. Uvidíte, jak se tučnáci vrací zpět z moře do svých nor na pobřeží. Je to podívaná, kterou uvidíte jednou v životě.

Zavřít boční panel

Great Ocean Road

Mezi Melbourne a Adelaide se nachází známá 240 km dlouhá scénická silnice klikující kolem pobřeží státu Viktorie, zvané Great Ocean Road. Někdo ji projede za pouhý den, my doporučujeme alespoň tři dny. Zastavte s u Twelve Apostles.

Zavřít boční panel

Západní Austrálie

Nejrůznorodější oblast Austrálie, v niž se snoubí vůně velkoměsta, historie a překrásná příroda – jsou zde k vidění pralesy v kontrastu s rozlehlými pouštěmi, úchvatné skalní útesy či vodopády. Naprosto podceňovaná západní polovina Austrálie, která předčí v mnoha směrech tu východní. Za podívanou stojí historická metropole Perth, národní park Nambung Pinnacles, spolu s Kalbarri a Kariji a náhorní plošinou Kimberley.

Kimberley

Nesmíte určitě přijít o pozorování delfínů v oblasti Monkey Mia a šnorchlování v korálové oblasti Ningaloo Reef. Za zmínku stojí i návštěva města Broome a vinařská oblast Margaret River. Doporučujeme minimálně 14 dní cestování, ideálně  vlastním autem.

Počasí a sezóny v Austrálii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Jihovýchod (Sydney, Melbourne)
Ideální na koupačku, surfování a městskou turistiku

26 °C

26 °C

25 °C

23 °C

20 °C

18 °C

17 °C

18 °C

21 °C

22 °C

24 °C

25 °C
Střed
Dobrodružství v poušti a kolem skály Uluru

36 °C

35 °C

33 °C

28 °C

23 °C

20 °C

20 °C

23 °C

27 °C

31 °C

34 °C

35 °C
Sever
Dobrodružství v džungli a u korálových útesů

32 °C

32 °C

31 °C

30 °C

28 °C

26 °C

26 °C

26 °C

28 °C

29 °C

31 °C

31 °C

Počasí

Na australském kontinentě se setkáte se všemi obdobími. Nejteplejšími měsíci jsou však prosinec, leden a únor. Průměrná teplota se pohybuje kolem 28 °C. Sydney, ale hlavně Melbourne, jsou města známá i tím, že se vám během dne mohou vystřídat všechna roční období, a to hlavně na podzim a na jaře. Proto nevycházejte bez deštníku, stejně tak bez slunečních brýlí. Překvapit vás můžou i silné větry a občas padají z nebe i kroupy. I pořádnou zimu můžete zažít. V zimních měsících – červen, červenec, srpen – teploty se mohou pohybovat kolem 8 °C,a to zejména na jižním pobreží.

Období sucha a deštů se střídá na severu Austrálie. Od května do října si užijete slunečné dny a nebe bez mráčků. Od prosince do května vás čekají velká tepla a hodně srážek. Bude dusno a hodně bouřek.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideálními měsíci k návštěvě budou tzv. shoulder seasons, tedy říjen, listopad, březen a duben, kdy počasí bude příjemné a sezona turistů ne tak vysoká. Do Austrálie se vyplatí letět v každém měsíci. Většina upřednostňuje letní měsíce – prosinec, leden, únor, a to i kvůli kulturním akcím a Silvestru v Sydney. Navíc je to skvělá příležitost se ohřát v období, kdy je u nás zima.

Skvělé akce do Austrálie

ušetříš až 30%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 32%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 26%
Akce starší 2 týdnů
55 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu