Průvodce státem
Bahamské ostrovy
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé na Bahamských ostrovech

Historie v kostce

Prvním místem, které Kryštof Kolumbus v Americe objevil, byl právě jeden z ostrovů Bahamského souostroví. V roce 1492 přistál na ostrovu San Salvador a prohlásil ho za španělskou državu. Většinu původního obyvatelstva odvezli Španělé jako otroky do zlatých dolů na Kubu a na Haiti, zbytek vymřel. Na počátku 17. století se na ostrově začali usazovat Britové a v roce 1717 se Bahamy staly britskou kolonií.

7. ledna 1964 byla udělena Bahamám samospráva a 10. července 1973 byla vyhlášena nezávislost.

Lidé

Obyvatelstvo Baham tvoří černoši z 85 % všech obyvatel, 12 % běloši a 3 % ostatní. 

Na Bahamách žije 29x méně obyvatel než v Česku.

Svátky 

V mnoha bahamských městech se na 2. svátek vánoční a na Nový rok koná tradiční pouliční přehlídka hudby, tance a umění zvaná Junkanoo.

Náboženství

Obyvatelé Baham jsou velmi náboženský národ, země má nejvíce kostelů na osobu na světě. Křesťanství je nejrozšířenějším náboženstvím. Nejdominantnější je baptistská církev, ve kterou věří třetina obyvatelstva. Jiné církve jsou anglikáni, římští katolíci a metodisté.

Kultura 

Na méně rozvinutých okrajových ostrovech je rozšířena rukodělná výroba jako například výroba proutěného zboží. Z materiálu, který je běžně označován jako „sláma”, se vyrábějí oblíbené turistické suvenýry, jako jsou klobouky či tašky. Používá se také na výrobu tzv. „voodoo panenek”. Zde je ovšem třeba upozornit, že tyto panenky nemají původ v historii tohoto souostroví, ale že jsou výsledkem fantazie zdejších amerických obyvatel. Na některých vnějších ostrovech bahamského souostroví je praktikována lidová magie, kouzelnictví a náboženské obřady zvané obeah, které mají původ v náboženstvích střední a západní Afriky. Na mnoha okrajových ostrovech jsou významnou společenskou událostí veslařské závody. Jejich součástí je vedle jednoho či dvou dnů závodů, během nichž mezi sebou soutěží staré pracovní lodě, také pobřežní festival. V některých oblastech se pořádají festivaly, které souvisí se sklizní úrody. Je to např „Ananasový festival” v Gregory Town na ostrově Eleuthera nebo „Krabí festival” na ostrově Andros. Mezi další významné tradice patří vyprávění příběhů.

Jazyk 

Úředním jazykem je angličtina, která je překvapivě bližší britské angličtině než té americké a rozumí jí většina obyvatelstva. Kromě ní se na Bahamách hovoří bahamskou kreolskou angličtinou a kreolskou francouzštinou (kterou hovoří převážně imigranti z Haiti). 

Turismus

Bahamy jsou nádherným souostrovím, které představuje skutečný pohádkový tropický ráj. Najdete zde známé letovisko Atlantis, kde můžete utratit za jeden den tisíce dolarů za ubytování a hru v kasině, nebo můžete jednoduše relaxovat v některém z menších hotelů Bed&Breakfast a v klidu si užívat na pláži. Vody kolem ostrova jsou velmi bohaté na ryby a jsou zde velmi dobré podmínky pro potápění a chytání ryb.  

Geografie

Všechny ostrovy mají nízkou nadmořskou výšku a jsou ploché, vyvýšeniny většinou nedosahují více než 15–20 metrů. Nejvyšším bodem země je Alvernia, dříve známá jako hora Como, s nadmořskou výškou 63 metrů, který se nachází na ostrově Cat. Z jihovýchodní strany přiléhají ostrovy Turks a Caicos a tři rozsáhlejší podmořské útvary zvané Mouchoir Bank, Silver Bank a Navidad Bank, které jsou sice z geografického hlediska pokračováním Baham, ale nejsou součástí bahamského území. Klima bahamských ostrovů je subtropické až tropické a je v zimě významnou měrou oteplováno díky vodám Golfského proudu. Na druhou stranu však toto klima může v létě a na podzim představovat vážná rizika – přes ostrovy nebo v jejich blízkosti se mohou prohnat hurikány.

Rozloha ostrovů je zhruba 6x menší než rozloha ČR.

Pláž na Bahamách

Bahamské ostrovy leží v Atlantském oceánu jihovýchodně od Floridy a severovýchodně od Kuby. Souostroví tvoří 30 větších, 700 menších (nazývaných dle velikosti cays nebo keys) a přibližně 2.400 korálových ostrovů. Z toho důvodu pramení také původní název Bahamského souostroví – Lucayské souostroví.

Průvodce pro tebe napsal Ondra Ševa
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti či v přístavu na Bahamách.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Nejméně deště v zimě, na Bahamy lze celoročně, nejsou v pásu hurikánů.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek, akce se objeví 1x ročně, ušetříš 20%.
Akční nabídky

Praktické tipy na Bahamské ostrovy

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu