Průvodce státem

Bahamské ostrovy

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Bahamské ostrovy leží v Atlantském oceánu jihovýchodně od Floridy a severovýchodně od Kuby. Souostroví tvoří 30 větších, 700 menších (nazývaných dle velikosti cays nebo keys) a přibližně 2.400 korálových ostrovů. Z toho důvodu pramení také původní název Bahamského souostroví – Lucayské souostroví.

Průvodce pro tebe napsal ondraseva
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti či v přístavu na Bahamách.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy na Bahamské ostrovy

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Prvním místem, které Kryštof Kolumbus v Americe objevil, byl právě jeden z ostrovů Bahamského souostroví. V roce 1492 přistál na ostrovu San Salvador a prohlásil ho za španělskou državu. Většinu původního obyvatelstva odvezli Španělé jako otroky do zlatých dolů na Kubu a na Haiti, zbytek vymřel. Na počátku 17. století se na ostrově začali usazovat Britové a v roce 1717 se Bahamy staly britskou kolonií.

7. ledna 1964 byla udělena Bahamám samospráva a 10. července 1973 byla vyhlášena nezávislost.

Lidé

Obyvatelstvo Baham tvoří černoši z 85 % všech obyvatel, 12 % běloši a 3 % ostatní.

Na Bahamách žije 29x méně obyvatel než v Česku.

Svátky

V mnoha bahamských městech se na 2. svátek vánoční a na Nový rok koná tradiční pouliční přehlídka hudby, tance a umění zvaná Junkanoo.

Náboženství

Obyvatelé Baham jsou velmi náboženský národ, země má nejvíce kostelů na osobu na světě. Křesťanství je nejrozšířenějším náboženstvím. Nejdominantnější je baptistská církev, ve kterou věří třetina obyvatelstva. Jiné církve jsou anglikáni, římští katolíci a metodisté.

Kultura

Na méně rozvinutých okrajových ostrovech je rozšířena rukodělná výroba jako například výroba proutěného zboží. Z materiálu, který je běžně označován jako „sláma”, se vyrábějí oblíbené turistické suvenýry, jako jsou klobouky či tašky. Používá se také na výrobu tzv. „voodoo panenek”. Zde je ovšem třeba upozornit, že tyto panenky nemají původ v historii tohoto souostroví, ale že jsou výsledkem fantazie zdejších amerických obyvatel. Na některých vnějších ostrovech bahamského souostroví je praktikována lidová magie, kouzelnictví a náboženské obřady zvané obeah, které mají původ v náboženstvích střední a západní Afriky. Na mnoha okrajových ostrovech jsou významnou společenskou událostí veslařské závody. Jejich součástí je vedle jednoho či dvou dnů závodů, během nichž mezi sebou soutěží staré pracovní lodě, také pobřežní festival. V některých oblastech se pořádají festivaly, které souvisí se sklizní úrody. Je to např „Ananasový festival” v Gregory Town na ostrově Eleuthera nebo „Krabí festival” na ostrově Andros. Mezi další významné tradice patří vyprávění příběhů.

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina, která je překvapivě bližší britské angličtině než té americké a rozumí jí většina obyvatelstva. Kromě ní se na Bahamách hovoří bahamskou kreolskou angličtinou a kreolskou francouzštinou (kterou hovoří převážně imigranti z Haiti).

Turismus

Bahamy jsou nádherným souostrovím, které představuje skutečný pohádkový tropický ráj. Najdete zde známé letovisko Atlantis, kde můžete utratit za jeden den tisíce dolarů za ubytování a hru v kasině, nebo můžete jednoduše relaxovat v některém z menších hotelů Bed&Breakfast a v klidu si užívat na pláži. Vody kolem ostrova jsou velmi bohaté na ryby a jsou zde velmi dobré podmínky pro potápění a chytání ryb.

Geografie

Všechny ostrovy mají nízkou nadmořskou výšku a jsou ploché, vyvýšeniny většinou nedosahují více než 15–20 metrů. Nejvyšším bodem země je Alvernia, dříve známá jako hora Como, s nadmořskou výškou 63 metrů, který se nachází na ostrově Cat. Z jihovýchodní strany přiléhají ostrovy Turks a Caicos a tři rozsáhlejší podmořské útvary zvané Mouchoir Bank, Silver Bank a Navidad Bank, které jsou sice z geografického hlediska pokračováním Baham, ale nejsou součástí bahamského území. Klima bahamských ostrovů je subtropické až tropické a je v zimě významnou měrou oteplováno díky vodám Golfského proudu. Na druhou stranu však toto klima může v létě a na podzim představovat vážná rizika – přes ostrovy nebo v jejich blízkosti se mohou prohnat hurikány.

Rozloha ostrovů je zhruba 6x menší než rozloha ČR.

Pláž na Bahamách

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Bahamský dolar

Bahamský dolar (BSD) je směnitelný s americkým dolarem v poměru 1:1 a americká měna je všude přijímána. V hlavních turistických centrech jsou k dispozici bankomaty.

Bahamský dolar

Směnárny a platba kartou

Na ostrovech se používají klasické platební karty: Diners Club, Eurocard, Visa, MasterCard a American Express. Banky jsou otevřeny od pondělí do čtvrtka v čase od 9:30–15:00 a v pátek od 9:30–17:00 hod.

Platbu kartou je možné realizovat v lepších restauracích. Doporučuje se však mít u sebe spíše hotovost k bezproblémovému placení.

Kolik co stojí

 • Pohodlný dvoulůžkový pokoj – 130 USD
 • Pouliční občerstvení: smažené kuře s hranolky – 8 USD
 • Litr balené vody – 1,80 USD
 • Láhev piva značky Kalik – 3 USD
 • Jízda minibusem jitney – 1 USD
 • Ponor se dvěma lahvemi – 80 USD
 • Celodenní šnorchlovací výlet – 90 USD
 • Jednodenní pronájem auta – 90 USD
 • Britský gallon (4,5 l) benzínu – 3,50 USD
 • Tričko jako suvenýr – 20–30 USD

Spropitné a smlouvání

Spropitné se očekává ve výši, jakou známe ze západních zemí či USA, a to cca 10 % z útraty. Ideálním místem na smlouvání jsou pouliční trhy se suvenýry, na pláži v případě obchodu s překupníky různých klenotů, hodinek, náramků a dalších předmětů.

Jak ušetřit

Tak jako ve většině destinací se dá ušetřit konzumací jídla a pití v místních restauracích, na trzích a v menších „pubech“.

Denní rozpočet

Bahamské ostrovy patří mezi nejdražší destinace na světě. Denní rozpočet se tedy bude pohybovat nejméně okolo 1.500 Kč/osoba a příliš možností k šetření nenajdeme.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak se dostat na Bahamy

Na Bahamy se létá z celého světa. Nejvýznamnější letiště jsou zde v Nassau a Freeportu. Odtud se pak dál létá po ostrovech malými letadly nebo se mezi nimi přejíždí na trajektech. Doprava auty a autobusy je více méně bezproblémová.

Lodí na Bahamy

Jak se nejlépe přepravovat mezi ostrovy

Na cestě: cestování autobusy je drahé, kromě míst Nassau a Freeport, kde jezdí soukromé minibusy (jitneys).

Taxislužeb je dostatek, v Nassau a Freeport lze zastavit přímo na ulici. Na ostatních ostrovech je třeba si taxík zavolat telefonicky.

Letecky: společnost Bahamasair létá téměř na všechny ostrovy. Časy odletů se neustále mění a jsou nepřehledné. Při cestování z ostrova na ostrov se dá pronajmout malé letadlo, což ušetří čas a při více osobách i peníze. Mezi jednotlivými ostrovy však létá i mnoho dalších leteckých společností, například SkyBahamas Airlines, Flamingo Air, Pineapple Air nebo Western Air.

Lodí: mezi ostrovy jezdí jen několik trajektů. Mezi Nassau a Paradise Island jezdí vodní taxi, rychlé lodě spojují Nassau, Andros, Abacos, Eleuthera a Exumas. Poštovní čluny jezdí dvakrát do týdne i na neobydlené ostrovy.

Půjčení auta

Nejlepší možností je půjčit si auto. Mezinárodní autopůjčovny sídlí v Nassau a Freeport, nabídku doplňují místní firmy. Auta pronajímají osobám starším 21 let, někde až starším 25 let. Při pobytu do tří měsíců se dá jezdit na mezinárodní řidičský průkaz. Jezdí se na levé straně. Půjčit se dají i motorky a kola, hlavně ve městech Freeport a Nassau.

Veřejná doprava

Běžně funguje autobusová doprava a na většině ostrovů můžete využít místní taxislužbu.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Kuchyně

Mezi bahamské speciality patří conch – mořské mušle, grouper – okoun, grilované, vařené, dušené a opékané crawfish – langusty a rybí filé v marinádě. Ze sladkostí se jako dezert podávají guavaduff – puding, který je servírovaný s rumovou polevou. Ovoce jako mango, ananas a papaya pochází z ostrovů Out Islands. Rum je důležitou součástí mnohých místních nápojů. Nassau Royal Rum se servíruje čistý nebo s kávou.

Conch

Jak se stravovat jako místní

Konzumace jídel v místních pouličních stáncích a restauracích je bezpečná. O řetězce typu KFC, Pizza Hut nebo McDonald´s není rovněž nouze.

Doporučuje se používat balenou vodu, horký čaj nebo kávu, případně balené nealkoholické nápoje mezinárodních výrobců a stravovat se tepelně upravenými pokrmy a ovocem oloupaném vlastnoručně.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích se pohybují na podobné výši jako v USA. Ve většině případů však na vyšší úrovni, jelikož Bahamské ostrovy se řadí mezi dražší destinace.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Rybaření

Ostrov Grand Bahama je považován za jedno z nejlepších míst pro sportovní rybolov na světě. Rybářští nadšenci z celého světa se zúčastňují každým rokem soutěží a sezonních expedicí. Pokud bude rybolov vaším hlavním cílem, navštivte ostrov mezi dubnem a zářím.

Surfování

Bahamské ostrovy nejsou moc vyhlášenou surfařskou oblastí, ale pokud patříte mezi začátečníky, můžete si zkusit surfovat na jihovýchodních březích ostrovů.

Potápění

Vyzkoušejte potápění v hlubokých proláklinách na ostrově Andros s nesmírně bohatým podmořským životem. Dalším místem na potápění je Fowl Cays National Park, který byl založen v roce 2009 na ploše 1920 akrů. Z parku se postupně stala atraktivní oblast pro potápěče. Je velmi populární také pro místní plavby a šnorchlování.

Potápění na Bahamách

Šnorchlování

Paradise Cove v Reef Deadman je vzdálen asi 15 kilometrů od centra Freeportu a je jedním z mála míst, kde můžete šnorchlovat na útesu hned vedle pláže. Dalším místem pro šnorchlování je malý ostrov Peterson Cay ležící jen jeden kilometr od jižního pobřeží Grand Bahama. Je to jeden z nejmenších národních parků na Bahamách a dostanete se tam pouze lodí. Většina návštěvníků si proto pronajme kajaky.

Vzpomínky na celý život si odnesete z Dolphin Experience Lagoon, kde se dá šnorchlovat mezi delfíny a na otevřeném oceánu.

Pláže

Bahamské ostrovy mají neskutečnou výhodu, jelikož skoro každá pláž na těchto ostrovech vypadá jako ráj. Luxusní pláže najdete hlavně na všech bahamských ostrovech.

Doporučením je Grand Bahama Island s její Gold Rock Beach a Paradise Island, na němž se také nachází jeden z nejluxusnějších hotelů světa Atlantis Resort.

Noční život

Většina nočních klubů se nachází na hlavním ostrově Nassau a v hotelových resortech i dalších ostrovů, například Grand Bahama ve městě Freeport. Bahamy jsou hlavně známé jako ráj, kde se nachází neskutečné množství kasin a barů, v nichž jsou hlavní dominantou hazardní hry, poker atd.

Adrenalinová zábava

Získejte nejlepší výhled na ostrov a využijte nabídku na parasailing. Je to vzrušující zážitek, kdy visíte na padáku několik desítek metrů nad mořem, který táhne motorový člun. Parasailing je možný hlavně na plážích Xanadu a Lucaya na Grand Bahama Island.

Nakupování

Začněte dovolenou v Nassau na tržišti The Straw Market. Leží v centru města a je turisty velmi oblíbené. Bahamské ženy tu prodávají výrobky místních řemeslníků. Je to bouřlivý a pestrý trh, který nabízí pokaždé něco nového. Očekávejte různorodé zboží s hlasitým smlouváním při každém nákupu.

Pokud hledáte značkové a luxusní oblečení, budete potěšeni místnímí cenami osvobozenými od cla v hlavní nákupní čtvrti Bay Street. Většina obchodů je otevřena od pondělí do soboty od 9:00–17:00 hod. Drogerie a obchůdky se slaměným zbožím bývají otevřené i v neděli.

Parky a rezervace

Jeden kilometr západně od centra Nassau najdete krásnou zahradu Ardastra Gardens – jednu z velkých oblastních atrakcí. Po objednání návštěvy vás personál zahrady vyzvedne v hotelu a bezplatně vás sem odveze. Zahrady nejsou větší než 5 hektarů, ale žije zde více jak 300 zvířat. Představují širokou škálu bahamské fauny. Místně proslulý je pochod plameňáků – Flamengo show, který se koná třikrát denně. 30 i více plameňáků poslouchá příkazy a pochoduje v souzvuku s hudbou.

Pro děti

Ideálním místem pro děti, i když za vyšší cenu, je vodní park v areálu Atlantis resortu na Paradise Islandu. Více informací na www.atlantisbahamas.com.

Pro romantiky

Ostrovy Grand Bahama a New Providence včetně Paradise Islandu jsou velmi turistické, pokud si nenajdete odlehlé pláže v různých koutech ostrovů. Pro romantické chvilky se doporučují menší okolní ostrovy, i když cena pobytů na těchto ostrovech může být několikanásobně vyšší.

Kultura

Pokud byste chtěli navštívit jeden z největších hudebních festivalů karibské hudby, je zde pro vás The Cat Island Music Festival.

Přehlídka Junkanoo vzdává hold významnému období v bahamské historii. Během otroctví byly otrokům povoleny tři dny volna – 25. a 26. prosince a 1. ledna. Festival je vždy využit k výměně dárků a návštěvám přátel. Dnes představuje oslava Junkanoo živý průvod s doprovodem tradičních zvuků bubnů, měděných zvonků a píšťalek. Muži i ženy nosí ručně šité kostýmy a soutěží o peněžní výhry. Pokud si necháte ujít tuto slavnost v zimě, je tu ještě letní Junkanoo.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

V tomto ostrovním státě si vystačíte s klasickým cestovním pojištěním od komerčních pojišťoven.

Zdravotnictví je na odpovídající úrovni, za poskytnuté služby se platí. Na vzdálenějších ostrovech Family Islands je zdravotní pohotovost omezena a vážnější případy se převážejí do Nassau, Freeportu nebo Miami leteckou ambulancí.

Elektřina

Místní napětí je 110 V, zásuvky jsou většinou amerického typu (2 ploché vidličky). Pro nabíjení elektrických spotřebičů je zapotřebí adaptér i konvertor zásuvek.

Kriminalita

Nedoporučuje se chodit o samotě mimo hlavní hotely, turistické oblasti, pláže a centra Nassau, hlavně po setmění. Nedoporučuje se klást odpor v případě loupežných přepadení, protože většina útočníků bývá ozbrojena. Největší zločinnost je na hlavních ostrovech New Providence a Grand Bahama, ostatní jsou relativně bezpečné.

Riziko katastrof

Klima může v létě a na podzim představovat vážná rizika – přes ostrovy nebo v jejich blízkosti se mohou prohnat hurikány. Proto se nedoporučuje na tyto ostrovy cestovat od června do října.

Důležité kontakty

 • Mezinárodní předvolba: +1242
 • Integrovaný záchranný systém: 911

Velvyslanectví ČR v Havaně, Kuba

 • Embajada de la República eslovaca
 • Calle 66 entre 5B y 7A, Miramar
 • Havana, Kuba
 • Telefon: +53-7/2041 884, 2041883
 • Mobilní telefon: +53-52630584
 • Fax: +53-7/2041 883
 • E-mail: embeslovaca@enet.cu
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Občan ČR, držitel platného cestovního pasu, může za turistickým účelem vstoupit na území Baham bez víza na dobu 3 měsíce. Dohoda se nevztahuje na osoby cestující za účelem vykonávání výdělečné činnosti.

Očkování

Všem cestovatelům stačí klasický cestovatelský základ (žloutenka A+B, tetanus).

Celní předpisy

Pro Bahamy platí běžná dovozní omezení. Do země lze přivézt 200 cigaret, 50 doutníků, libru tabáku, 250 decilitrů alkoholu, běžné předměty denní potřeby a turistickou elektroniku. Jiná omezení nejsou známa.

Co vidět a navštívit na Bahamských ostrovech

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Bahamských ostrovech

Zavřít boční panel

Exuma Cays

Krajinný a mořský park Exuma Cays představuje 365 malých ostrůvků („cayů“) se skvělými podmínkami pro plavbu na lodi, šnorchlování a potápění.

Zavřít boční panel

Clarence Town

Krásné kostely zde shlížejí do odlehlé zátoky skrývající 200 metrů hlubokou proláklinu, která je jako stvořená k potápění.

Zavřít boční panel

Cat

Můžete se zde seznámit s historií černošského obyvatelstva, která je dobře patrná z pozůstatků zdejších otrockých plantáží a také na jejich náboženských praktikách Obeah.

Zavřít boční panel

Bimini

Mimo ostrova prozkoumejte i zvláštní podmořské útvary Bimini Road, které připomínají obrovské kousky podmořské dálnice a jsou předmětem různých interpretací.

Počasí a sezóny na Bahamských ostrovech

Počasí

Bahamy se těší 320 slunečnými dny během roku a teplotami kolem 21 °C v zimě a 27 °C v létě. Na ostrovech vane celoročně mírný vánek, během dne fouká od východu chladivý vítr. Deštivé období trvá od konce května do listopadu. Na severních ostrovech je po celý rok poměrně vysoká vlhkost. Období hurikánů trvá od června do listopadu. 

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní turistická sezona trvá většinou od poloviny prosince do poloviny dubna. Pokud se však nebojíte případných výkyvů teplot a srážek, je možné za výhodné ceny vyrazit na Bahamy i během září a října, kdy je počasí, dá se říci, pořád stejné a ceny jsou nižší.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 17 dny
Navrhni úpravu