Bahrajn
Bahrajn

Kultura a lidé v Bahrajnu

Historie v kostce

Historie osídlení Bahrajnu sahá až k datu 10.000 let před naším letopočtem, kdy byl ještě zřejmě spojen s dnešním Arabským poloostrovem. Během úsvitu civilizací se tu vystřídali vlády významných říší – Asyrské, Babylonské i Sumerské. O prastarých kulturách svědčí mimo jiné tisíce mohyl, které údajně pokrývají až 5 % ostrova. 

Ačkoliv bahrajnský vládce jako jeden z prvních na světě přijal roku 640 n. l. islám, žije zde v míru i malá křesťanská komunita. Bahrajn se v této době stal významnou a prosperující obchodní stanicí. Od 16. století na ostrov pronikají portugalští dobyvatelé a staví zde několik dodnes zachovalých pevností. V roce 1783 na ostrov přichází současná vládní dynastie Chalífovců (Al-Khalifa). Od roku 1820 stoupá zájem o tuto oblast u Velké Británie, Bahrajn se pak roku 1861 stává britským protektorátem a v této „ochraně“ zůstává až do roku 1971. Zajímavostí je, že se Bahrajn podobně jako Katar málem stal součástí Spojených arabských emirátů, nakonec však zůstal samostatným státem. Nesmíme zapomenout ještě na jedno významné datum. V roce 1932 zde byla jako v první ze zemí Perského zálivu nalezena ropa. Odtud také pramení základ značného bahrajnského bohatství.

Lidé

Původní obyvatelstvo je arabské a tvoří polovinu současné populace. Podobně jako u dalších zemí v regionu, i zde v posledních letech došlo k příchodu velkého množství pracovní síly ze zemí, jako jsou Indie, Bangladéš či chudších afrických států. Na rozdíl od rodilých Bahrajňanů jsou tito pracovníci většinou využívání na těžké manuální nebo podřadné práce.

Místní jsou k turistům v naprosté většině velmi milí, nápomocní a nemusíte z nich mít žádný strach. Většinou nemají ani problém bavit se s nezahalenou ženou ze Západu. Dá se domluvit anglicky.

Svátky

Místní samozřejmě slaví nejdůležitější islámské svátky, jako je ramadán. Národním dnem je 16. prosinec a důležité je také datum konání Velké ceny Bahrajnu.

Kultura

Ač je místní kultura ovlivněna islámem a tradičními arabskými vlivy, v žádném případě se nemusíte bát nějakých striktních pravidel. Ženy ze Západu chodí nezahalené, plavky a vyloženě vyzývavé oblečení si ale raději nechte jen na pláž nebo do hotelu. Zahalení bude potřeba jen pro případnou návštěvu mešit. Při té by se měli i muži vyhnout krátkým kalhotám a tílkům.

V Bahrajnu je samozřejmě těžší sehnat alkohol. Pro místní je zapovězen, ale v hotelových restauracích si ho za patřičnou cenu opatříte. 

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština, ale naprostá většina obyvatel rozumí anglicky, takže domluvit se není problém.

Turismus

Bahrajn zatím není vyloženě turistickou destinací, ale to se pomalu mění. Do pár let je možné očekávat, že bude další Dubají, kam budou cestovky posílat tisíce německých turistů ročně. Na pobřeží postupně vznikají nové resorty i umělé ostrůvky, staví se i mnoho privátních apartmánů ve výškových budovách. Zatím převládají turisté z arabských zemí, především ze Saudské Arábie. Místní uvolněnější atmosféra a větší míra tolerance totiž láká třeba i za sexuální turistikou (prostituce ovšem oficiálně samozřejmě povolena není).

Geografie

Bahrajn je relativně malý ostrov (765 km2), který projedete prakticky za den. Pokud si ho opravdu chcete užít, vyhraďte si na něj však přeci jen trochu více času. Přestože je Bahrajn víceméně rovinatý a většinu ostrova pokrývá písek, rozhodně je tu i tak co vidět. Většina obyvatel a hlavní ruch se odehrává v Manamě a Muharraqu. Jižní část ostrova je osídlena daleko řidčeji, zato zde najdete přírodní rezervaci Al Areen.

Chystáš se do Bahrajnu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Filda
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.