Průvodce státem

Bahrajn

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Perla v moři ropy

Bahrajnské království se nachází v Perském zálivu, asi 25 kilometrů východně od Saudské Arábie. S tou je také spojen mostem. Hlavním městem je rychle rozvíjející se Manáma, která leckomu může připomínat Dubaj před 10 lety. Podobně jako další státy v zálivu, i Bahrajn založil své bohatství na těžbě ropy. V posledních letech však diverzifikuje a stává se významným finančním a obchodním centrem.

Ač je země formálně monarchií s tradičními prvky arabské a islámské kultury, směrem k turistům a zahraničním pracovníkům patří mezi jedny z nejliberálnějších států v oblasti. Místní lidé jsou velmi pohostinní a přátelští.

Průvodce pro tebe napsal Filda
Víza
Vízum za 5 BHD
Turistická víza na 14 nebo 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Vyhněte se nepříjemným teplotám během léta, kdy je tu na padnutí.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 12x do roka a ušetříš cca 46 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Bahrajnu

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Historie osídlení Bahrajnu sahá až k datu 10.000 let před naším letopočtem, kdy byl ještě zřejmě spojen s dnešním Arabským poloostrovem. Během úsvitu civilizací se tu vystřídali vlády významných říší – Asyrské, Babylonské i Sumerské. O prastarých kulturách svědčí mimo jiné tisíce mohyl, které údajně pokrývají až 5 % ostrova.

Ačkoliv bahrajnský vládce jako jeden z prvních na světě přijal roku 640 n. l. islám, žije zde v míru i malá křesťanská komunita. Bahrajn se v této době stal významnou a prosperující obchodní stanicí. Od 16. století na ostrov pronikají portugalští dobyvatelé a staví zde několik dodnes zachovalých pevností. V roce 1783 na ostrov přichází současná vládní dynastie Chalífovců (Al-Khalifa). Od roku 1820 stoupá zájem o tuto oblast u Velké Británie, Bahrajn se pak roku 1861 stává britským protektorátem a v této „ochraně“ zůstává až do roku 1971. Zajímavostí je, že se Bahrajn podobně jako Katar málem stal součástí Spojených arabských emirátů, nakonec však zůstal samostatným státem. Nesmíme zapomenout ještě na jedno významné datum. V roce 1932 zde byla jako v první ze zemí Perského zálivu nalezena ropa. Odtud také pramení základ značného bahrajnského bohatství.

Ruiny Bahrajn

Lidé

Původní obyvatelstvo je arabské a tvoří polovinu současné populace. Podobně jako u dalších zemí v regionu, i zde v posledních letech došlo k příchodu velkého množství pracovní síly ze zemí, jako jsou Indie, Bangladéš či chudších afrických států. Na rozdíl od rodilých Bahrajňanů jsou tito pracovníci většinou využívání na těžké manuální nebo podřadné práce.

Místní jsou k turistům v naprosté většině velmi milí, nápomocní a nemusíte z nich mít žádný strach. Většinou nemají ani problém bavit se s nezahalenou ženou ze Západu. Dá se domluvit anglicky.

Svátky

Místní samozřejmě slaví nejdůležitější islámské svátky, jako je ramadán. Národním dnem je 16. prosinec a důležité je také datum konání Velké ceny Bahrajnu.

Kultura

Ač je místní kultura ovlivněna islámem a tradičními arabskými vlivy, v žádném případě se nemusíte bát nějakých striktních pravidel. Ženy ze Západu chodí nezahalené, plavky a vyloženě vyzývavé oblečení si ale raději nechte jen na pláž nebo do hotelu. Zahalení bude potřeba jen pro případnou návštěvu mešit. Při té by se měli i muži vyhnout krátkým kalhotám a tílkům.

V Bahrajnu je samozřejmě těžší sehnat alkohol. Pro místní je zapovězen, ale v hotelových restauracích si ho za patřičnou cenu opatříte.

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština, ale naprostá většina obyvatel rozumí anglicky, takže domluvit se není problém.

Turismus

Bahrajn zatím není vyloženě turistickou destinací, ale to se pomalu mění. Do pár let je možné očekávat, že bude další Dubají, kam budou cestovky posílat tisíce německých turistů ročně. Na pobřeží postupně vznikají nové resorty i umělé ostrůvky, staví se i mnoho privátních apartmánů ve výškových budovách. Zatím převládají turisté z arabských zemí, především ze Saudské Arábie. Místní uvolněnější atmosféra a větší míra tolerance totiž láká třeba i za sexuální turistikou (prostituce ovšem oficiálně samozřejmě povolena není).

Geografie

Bahrajn je relativně malý ostrov (765 km2), který projedete prakticky za den. Pokud si ho opravdu chcete užít, vyhraďte si na něj však přeci jen trochu více času. Přestože je Bahrajn víceméně rovinatý a většinu ostrova pokrývá písek, rozhodně je tu i tak co vidět. Většina obyvatel a hlavní ruch se odehrává v Manamě a Muharraqu. Jižní část ostrova je osídlena daleko řidčeji, zato zde najdete přírodní rezervaci Al Areen.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Bahrajnský dinár

Jeden Bahrajnský dinár (BHD) je zhruba 63–65 Kč. Trochu neobvykle se dělí na 1.000 filů. S těmi se asi nejčastěji setkáte v hodnotách mincí 50 a 100, ale existuje i 1, 5, 10 a 25 filů. Bankovky jsou pak půldináry (500 filů), 1, 5, 10 a 20dinárové.

Pozor! Občas se vám může stát, že v nějakém menším obchůdku vám vrátí v saudských riálech. Nelekejte se, bahrajnský dinár je na ně přímo navázaný, a to v kurzu 1:10, takže nic neproděláte.

Bahrajnský dinár

Směnárny a platba kartou

Směnáren se nemusíte bát, neošidí vás tam. Obvykle je najdete v nákupních centrech. Na letišti platíte za směnu poplatek.

S platbami kartou počítejte spíše v hotelích, nákupních centrech a lepších restauracích. Menší obchůdky a zapadlé podniky obvykle přijímají jen cash. Při půjčení auta budete potřebovat kreditní kartu.

Kolik co stojí

Bahrajn není úplně levnou zemí, to ale neznamená, že tam budete trpět hlady. Pokud se vyhnete luxusním a hotelovým restauracím, dá se najíst velmi slušně v rozmezí 120–250 Kč na osobu.

Příklad cen:

 • Jídlo na ulici – 0,5 BHD
 • Jídlo v obyčejné restauraci – 2 BHD
 • Jídlo v luxusní restauraci – 8–12 BHD
 • Voda (1 litr), limonáda (0,5 litru) – 0,25 BHD
 • Lístek na bus – 0,30 BHD
 • Taxi – 2 BHD + 0,30 BHD za km
 • Benzin (1 litr) – 0,15 BHD

Spropitné a smlouvání

Smlouvání už je dnes v Bahrajnu obvyklé spíše jen na trzích a v menších obchůdcích.

Spropitné se neočekává, ale určitě v restauracích potěší 5–10 % z ceny jídla.

Jak ušetřit

Ušetříte především včasnými rezervacemi. Pokud si hotel nebo auto objednáte dostatečně dopředu (3–4 měsíce před cestou), stojí méně než měsíc před příjezdem (nebo na místě).

Denní rozpočet

Ubytování vám asi ukrojí největší částku z rozpočtu. S nějakými levnými hostely moc nepočítejte. Pokud ale budete rezervovat včas dopředu, můžete sehnat slušný 3hvězdičkový hotel kolem 1.000 Kč/noc, některé 4hvězdičkové od 1.500 Kč/noc. Pokud se vám poštěstí narazit na nový hotel, můžete dostat i pěknou slevu na 5hvězdičkový (kolem 2.000 Kč/noc, přičemž obvykle začínají na 3.000 Kč/noc).

U jídla počítejte alespoň se 300 Kč na den, pokud budete jíst v menších a zapadlejších restauracích.

Půjčení auta vyjde kolem 750 Kč na den, pokud si jej pojistíte a připlatíte si za wifi nebo navigaci, počítejte s cenou kolem 900 Kč. Benzin je tu levný, takže za něj dáte maximálně kolem 10 Kč za litr.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Bahrajnu

Obvyklá cesta povede letadlem z některého z větších letišť v regionu (Istanbul, Dubaj, Muscat …).

Alternativní cesta vede po mostě z pevninské Saudské Arábie.

Jak se nejlépe dopravovat

K nejpohodlnějším způsobům, jak poznat Bahrajn, patří půjčení vlastního auta. Vzhledem k tomu, že ostrov není velký a benzin je tu velmi levný, nebudete za něj utrácet horentní částky. Bahrajn má velmi dobrou silniční síť, jen je potřeba občas počítat s kratšími kolonami na dálničním průjezdu městem nebo v malých uličkách historického centra.

Alternativou je samozřejmě levná veřejná doprava (autobusy) nebo taxíky.

Půjčení auta

V Bahrajnu se jezdí vpravo, většina pravidel je stejná jako u nás, jen si dávejte pozor na dodržování rychlosti (bahrajnská policie disponuje rychlými auty). Většina půjčoven nabízí auta s automatickou převodovkou. Půjčovné vychází od 750–1.000 Kč na den, benzin je opravdu levný, litr asi za 10 Kč. Na benzinových pumpách však neberou karty, mějte vždy hotovost.

Most Krále Fahda

Veřejná doprava

Pokud chcete spoléhat na autobusy, určitě si prostudujte stránky veřejné dopravy (http://bahrainbus.bh/route-map/all-routes). Linky jezdí především po městě, ale zavezou vás i na jih ostrova.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Bahrajnská kuchyně

Bahrajn určitě potěší všechny milovníky arabských specialit. Hummus, grilovaná masa a pita chléb či rýže jsou v dnešní době doplňovány vlivy z dalších zemí, jako je Indie či Írán.

Bahrajnská kabsa

Jak se stravovat jako místní

Vyhněte se těm úplně nejlevnějším jídelnám pro indické dělníky a bufetům, které nabízí směs pizzy a napodobenin KFC. Ideální je chodit do restaurací „střední třídy“. Tam dostanete kvalitní místní kuchyni s řadou zajímavých chutí. Často dostanete ochutnat výborné předkrmy, různé variace hummusů, tabboulehu, mutabbalu či nakládané zeleniny. K tomu objednejte výborné grilované jehněčí a máte o zážitek postaráno.

Obvyklé ceny v restauracích

V těchto restauracích se najíte od zhruba 120 Kč, pokud si dáte i předkrmy a pití, počítejte s cenou kolem 200 Kč. Rozhodně se nebojte využít i íránské, libanonské nebo indické kuchyně, ceny jsou většinou podobné.

Pokud budete potřebovat vyloženě ušetřit, bufety či jídelny nabízí ceny kolem 1 BHD (65 Kč).

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Bahrajn objedete celý za den, pokud si však důkladně prohlédnete všechny historické pevnosti a památky, které nabízí, vyhraďte si ideálně 3 dny. Bahrajn je hrdý na své kulturní dědictví a návštěvy muzeí a pevností vás nevyjdou draho. Pro milovníky motorsportu je pak nutností navštívit Bahrain International Circuit, kde se jezdí závody Formule 1. Bahrajnské království je rájem pro milovníky moderní architektury a citlivého spojení starého a nového.

Manáma

Hlavní město je moderní, rychle rozvíjející se metropolí. Ikonická je především stavba Bahrain World Trade Center, na jejíž osvětlenou siluetu je krásný pohled v noci. Manáma ale nabízí i historickou část s křivolakými uličkami, které tepou život v nočních hodinách. Nevynechte ani nejslavnější místní mešitu Al Fateh Grand Mosque, a pokud vám zbyde čas, podívejte se i do Národního muzea. Najdete tu řadu také řadu oblíbených nákupních center, na něž jsou místní také pyšní.

Muharraq

Muharraq, kam pravděpodobně přiletíte letadlem, se nachází na ostrově propojeném několika mosty s Manámou. Kromě letiště tu ale očekávejte klidnější a tradičnější způsob života. Malé uličky skrývají spoustu malých podniků a krámků se sladkou bahrajnskou chalvou. Nezapomeňte taky navštívit pevnost Arad.

Pláže

Pokud chcete strávit čas lenošením u moře, pravděpodobně zvolíte jeden z nově vzniklých resortů na pobřeží. Hezké veřejné pláže se nachází především na severozápadní straně ostrova.

Bahrajnské pláže

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Zdravotnictví je v zemi na velmi vyspělé úrovni. Pozor si dávejte hlavně na úpal a úžeh, používejte také opalovací krémy s vysokým UV. Stejně jako v dalších arabských zemích, i zde je v obchodních centrech, restauracích a dalších veřejných místech často klimatizace nastavena na nízké teploty, což může způsobit zdravotní potíže.

Kriminalita

Bahrajn je obecně velmi bezpečnou zemí s nízkou kriminalitou. Obyčejná obezřetnost se ale určitě vyplatí.

Důležité kontakty

 • Nouzová volání (integrovaná policie, hasiči, ambulance): 999
 • Pobřežní hlídka: 994
 • České velvyslanectví pro Bahrajn je v Rijádu: +966/11/4503617-8

Honorární konzulát ČR

 • Villa 41, Isa Park Compound No. 756, Road No.1725, block 517 Saar, Manama
 • Telefon +973 17764961
 • Fax +973 77044436
 • Nouzová linka +973 17764960
 • E-mail h.czconsulate@gmail.com
 • Provozní hodiny úřadu: neděle a středa 10:00–12:00
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Vízum obdržíte při příletu na letišti, počítejte ovšem s poplatkem 5 BHD. Platit vám bude 14 dní.

Další dokumenty

Při příletu chtějí úředníci vidět letenku na cestu zpět, a někdy také rezervaci ubytování v hotelu.

Očkování

Pro návštěvu Bahrajnu není potřeba žádné zvláštní očkování, postačí cestovatelské minimum.

Celní předpisy

Do země je zakázáno dovážet následující položky: narkotika; propagační materiál na jakýkoli typ cigaret; zboží izraelského původu či značky; fotografie, knihy, časopisy a další tištěné materiály, jejichž obsah je v rozporu s islámským učením; a další.

Co vidět a navštívit v Bahrajnu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Bahrajnu

Zavřít boční panel

Bahrain Fort Museum

Jedno z nejhezčích muzeí v moderní budově, která spojuje moderní architekturu s tradičními prvky. Muzeum pokračuje do mírně vyvýšené pevnosti.

Zavřít boční panel

Riffa Fort

Sh. Salman bin Ahmed Fort je bývalým sídlem bahrajnských králů. Přímo uvnitř pevnosti se nachází krásně zakomponovaná moderní budova muzea.

Zavřít boční panel

Bahrain International Circuit

Kdo by neznal závody Formule 1. Když se zrovna nejede nějaký závod, je možné prohlédnout si okruh z hlavní tribuny, nebo si zaplatit svezení přímo na závodišti.

Zavřít boční panel

Al Areen Wildlife Reservation

Pokud si potřebujete odpočinout od všudypřítomného písku, zamiřte do zelené oázy Al Areen. Nachází se zde menší botanicko-zoologická zahrada, v níž si můžete pohladit třeba velblouda.

Zavřít boční panel

Tree of Life

Bahrajnské posvátné místo a přírodní zázrak. Strom života roste uprostřed písečného ničeho.

Zavřít boční panel

Barbar Temple

Ruiny chrámu z druhého či třetího tisíciletí před naším letopočtem nadchnou každého milovníka historie

Zavřít boční panel

Bahrain World Trade Center

Dnes už ikonická stavba Manámy. Počkejte si na noční osvětlení.

Počasí a sezóny v Bahrajnu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bahrajn
Letní horka jsou nesnesitelná

20 °C

21 °C

24 °C

29 °C

34 °C

36 °C

38 °C

38 °C

37 °C

33 °C

27 °C

22 °C

Počasí

Bahrajn má velmi příjemné podnebí. Letní sezona tu trvá od dubna do října, kdy se teploty šplhají i ke 40 °C. I v zimě se tu ale přes den málokdy dostanete pod 20 °C. Deště můžete čekat na přelomu srpna a září, není to však nic hrozného.

Sezóny a kdy vyrazit

Obvykle se doporučuje březen až květen, nebo pak v říjnu, kdy ještě teploty nedosahují tak vysokých hodnot.

Avatar uživatele Filda
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu