Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Bahrajnu

Aktuální kurz 1 = 61.43 Kč

Bahrajnský dinár

Jeden Bahrajnský dinár (BHD) je zhruba 63–65 Kč. Trochu neobvykle se dělí na 1.000 filů. S těmi se asi nejčastěji setkáte v hodnotách mincí 50 a 100, ale existuje i 1, 5, 10 a 25 filů. Bankovky jsou pak půldináry (500 filů), 1, 5, 10 a 20dinárové. 

Pozor! Občas se vám může stát, že v nějakém menším obchůdku vám vrátí v saudských riálech. Nelekejte se, bahrajnský dinár je na ně přímo navázaný, a to v kurzu 1:10, takže nic neproděláte.

Bahrajnský dinár

Směnárny a platba kartou

Směnáren se nemusíte bát, neošidí vás tam. Obvykle je najdete v nákupních centrech. Na letišti platíte za směnu poplatek. 

S platbami kartou počítejte spíše v hotelích, nákupních centrech a lepších restauracích. Menší obchůdky a zapadlé podniky obvykle přijímají jen cash. Při půjčení auta budete potřebovat kreditní kartu.

Kolik co stojí

Bahrajn není úplně levnou zemí, to ale neznamená, že tam budete trpět hlady. Pokud se vyhnete luxusním a hotelovým restauracím, dá se najíst velmi slušně v rozmezí 120–250 Kč na osobu. 

Příklad cen:

  • Jídlo na ulici – 0,5 BHD
  • Jídlo v obyčejné restauraci – 2 BHD
  • Jídlo v luxusní restauraci – 8–12 BHD
  • Voda (1 litr), limonáda (0,5 litru) – 0,25 BHD
  • Lístek na bus – 0,30 BHD
  • Taxi – 2 BHD + 0,30 BHD za km
  • Benzin (1 litr) – 0,15 BHD

Spropitné a smlouvání

Smlouvání už je dnes v Bahrajnu obvyklé spíše jen na trzích a v menších obchůdcích.

Spropitné se neočekává, ale určitě v restauracích potěší 5–10 % z ceny jídla.

Jak ušetřit

Ušetříte především včasnými rezervacemi. Pokud si hotel nebo auto objednáte dostatečně dopředu (3–4 měsíce před cestou), stojí méně než měsíc před příjezdem (nebo na místě).

Denní rozpočet

Ubytování vám asi ukrojí největší částku z rozpočtu. S nějakými levnými hostely moc nepočítejte. Pokud ale budete rezervovat včas dopředu, můžete sehnat slušný 3hvězdičkový hotel kolem 1.000 Kč/noc, některé 4hvězdičkové od 1.500 Kč/noc. Pokud se vám poštěstí narazit na nový hotel, můžete dostat i pěknou slevu na 5hvězdičkový (kolem 2.000 Kč/noc, přičemž obvykle začínají na 3.000 Kč/noc).

U jídla počítejte alespoň se 300 Kč na den, pokud budete jíst v menších a zapadlejších restauracích. 

Půjčení auta vyjde kolem 750 Kč na den, pokud si jej pojistíte a připlatíte si za wifi nebo navigaci, počítejte s cenou kolem 900 Kč. Benzin je tu levný, takže za něj dáte maximálně kolem 10 Kč za litr.

Perla v moři ropy

Bahrajnské království se nachází v Perském zálivu, asi 25 kilometrů východně od Saudské Arábie. S tou je také spojen mostem. Hlavním městem je rychle rozvíjející se Manáma, která leckomu může připomínat Dubaj před 10 lety. Podobně jako další státy v zálivu, i Bahrajn založil své bohatství na těžbě ropy. V posledních letech však diverzifikuje a stává se významným finančním a obchodním centrem.

Ač je země formálně monarchií s tradičními prvky arabské a islámské kultury, směrem k turistům a zahraničním pracovníkům patří mezi jedny z nejliberálnějších států v oblasti. Místní lidé jsou velmi pohostinní a přátelští.

Průvodce pro tebe napsal Filda
Víza
Vízum za 5 BHD
Turistická víza na 14 nebo 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Vyhněte se nepříjemným teplotám během léta, kdy je tu na padnutí.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 12x do roka a ušetříš cca 46 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Filda
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu