Průvodce městem

Srdce Evropy Brusel

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Belgické hlavní město si jistě mnoho z vás představuje jako sterilní administrativní centrum Evropy plné kancelářských budov, nepřívětivých předměstí a jednou sochou chlapečka, co se nestydí močit na veřejnosti. Ve skutečnosti je Brusel spíš pravým opakem. 

Uličky s typickými cihlovými domky se klikatí skrz parky a kopce a vytváří spletitou síť města, které neustále něčím žije. Ať už blešími či farmářskými trhy, klasickými kamennými obchůdky se vším, na co si vzpomenete, nebo mnoha akcemi a výstavami pro děti. Příjemnou a do jisté míry maloměstskou atmosféru dotváří všudypřítomné restaurace, kavárny a čokoládovny. Své si najdou i nadšenci do pamětihodností světového významu v čele s legendárním Atomiem, bruselskou radnicí, slavným květinovým kobercem nebo známou budovou Berlaymont, kde sídlí Evropská komise.  

Ano, Brusel může na první pohled působit trochu nevlídně. Když ovšem víte, kam jít a co tu najít, překvapí jedině pozitivně.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2–3 dny
Brusel je ideálním městem na víkendovou návštěvu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městské turistice nebrání žádné roční období. Proti zimě bojují stovky kaváren.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Cena, za niž se dá do Bruselu běžně dostat. V akcích často i za 600 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Grand-Place

Hlavní náměstí Grand-Place je středobodem celého města. Dominantou je 96 metrů vysoká radniční věž obklopená výstavními gotickými domy ze 14.–15. století. V mnoha anketách bylo náměstí označeno jako jedno z nejkrásnějších světa. Po obvodu najdete mnoho kaváren, doporučujeme vyhnout se jim a zapadnout do některých méně exponovaných uliček.

Zavřít boční panel

Čurající chlapeček

Každé město má svojí hlavní atrakci číslo jedna. Pro Brusel je jí malá nenápadná socha chlapečka, který čurá do fontány. Manneken Pis, jak se dílo nazývá ve vlámštině, stojí asi 250 metrů od Grand-Place na rohu ulic Rue de l’Etuve a Rue des Grands Carmes a nebýt davů fotících lidí, nejspíš byste okolo prošli bez povšimnutí. Bronzová soška je vysoká jen asi 60 centimetrů a přes davy skoro ani není vidět.  

Současná socha byla vytvořena v roce 1618 podle legendy o vévodovi Godfriedovi Brabantském, kterého jako malé dítě ozbrojenci pověsili v košíku na strom, odkud močil na oddíly nepřátelských vojsk, které nakonec bitvu prohrály. 

Zavřít boční panel

Čurající holčička

Jako protějšek ke známějšímu čurajícímu chlapečkovi byla roku 1985 vytvořena sochařem Denisem Debouvriem také podobně velká čurající holčička (Jaenneke Pis). Rychle se stala velkou atrakcí a mnohdy se těší větší pozornosti než její klučičí kolega. Holčičku najdete v zapadlé bezejmenné uličce odbočující z Rue des Bouchers jen pár minut chůze od Grand-Place.

Zavřít boční panel

Čurající pes

Trojici „močících soch“ uzavírá spíše recesistické dílo Toma Frantzena, socha psa čurajícího na patník (Zinneke pis). Vznikla v roce 1988 a stojí na rohu ulic Rue de Chartreux a Rue du Vieux-Marché.

Zavřít boční panel

Atomium

Ikonická stavba a jedna z nejoriginálnějších městských atrakcí vznikla ku příležitosti světové výstavy Expo 58. Přes 100 metrů vysoké ocelové dílo znázorňuje základní buňku krystalové mřížky železa, přesněji její 165miliardkrát zvětšený model. Devět koulí spojených chodbami je veřejnosti přístupných. Částečně slouží jako místo pro pořádání výstav, částečně jako vyhlídka do širého okolí a v nejvyšší buňce pak najdete restauraci.  

Původně mělo Atomium stát jen po dobu Expa 58 a poté být rozebráno, nicméně fenomenální úspěch způsobil, že návštěvníky láká dodnes. 

Atomium je otevřené 365 dní v roce od 10:00 do 18:00. Vstupenky můžete koupit na místě nebo online na přesný čas (v takovém případě budete stát mnohem kratší frontu). Cena obsahuje vstup do celého areálu včetně doby, kdy probíhají výstavy, a také do muzea designu „ADAM – Brussels Design Museum“, které stojí asi o 100 metrů vedle. 

 • 15 euro dospělí, 
 • 13 euro senioři nad 65 let, 
 • 8 euro studenti s platným ISIC průkazem a mladiství vyšší než 115 cm do 17 let,  
 • Zdarma děti do 115 cm, 
 • O 1 euro dražší jsou lístky v kombinaci s blízkým planetáriem, 
 • Oficiální web: http://atomium.be/Prices.aspx

Chcete-li navštívit restauraci v nejvyšší kopuli Atomia, zcela určitě proveďte rezervaci předem online, jedná se o velmi jednoduchý a rychlý proces. Rezervaci si vytiskněte, čímž se vyhnete placení za vstup do Atomia. Přístup však nebudete mít do ostatních osmi kopulí Atomia, ale pouze do restaurace.

Zavřít boční panel

Parc du Cinquantenaire

Rozsáhlý areál původně sloužící pro oslavy 50. letého výročí belgické nezávislosti byl později přebudován na volnočasovou plochu a dnes patří k nejoblíbenějším bruselským parkům. Hlavní dominantu tvoří monumentální Palais du Cinquantenaire s vítězným obloukem. V jeho areálu najdete Muzeum ozbrojených sil i oblíbené muzeum Autoworld s více než 250 exponáty osobních aut od 19. století do 70. let 20. století. 

Samotný park je pak ideálním místem k odpočinku na trávě či k pořádání pikniku a je oblíbený jak mezi místními, tak mezi návštěvníky.

Zavřít boční panel

Parlamentarium

Zajímavá vás, jak přesně funguje Evropský parlament a obecně Evropská unie? Pak nesmíte minout interaktivní expozici Parlamentarium umístěnou přímo v hlavní budově EP. V několika místnostech se prostřednictvím různých interaktivních panelů i osobního audioprůvodce, který dostanete zdarma ve vlastním jazyce, dozvíte vše o celém procesu fungování evropské politiky. 

Vstup je zdarma. 

Otevírací doba denně 9:00 do 18:00, o víkendech od 10:00 a v pondělí od 13:00.

Zavřít boční panel

Berlaymont

Symbolem všech evropských institucí je sídlo Evropské komise, budova Berlaymont. Stavbu ve tvaru písmene „X“ turisté obdivují především z její západní části, před níž vlaje 28 vlajek EU. Zastavte se tu ideálně při cestě do Parku du Cinquantenaire, budete to míst cestou od stanice metra „Schuman“. 

Zavřít boční panel

Královský palác

Neoklasicistní stavba královského paláce je dominantou oblasti kolem Place Royale a slouží jako pracovní sídlo belgického krále. Pokud na stožáru vlaje belgická vlajka, je král zrovna „v práci“, pokud ne, nachází se doma v zámečku Laeken nebo na cestách. 

Interiér paláce je veřejnosti přístupný pouze mezi 21. 7. a začátkem září. Vrcholem prohlídky pak bývá Zrcadlový sál, jehož strop je zdoben milionem brouků druhu zlatohlávka thajského. 

Zavřít boční panel

Justiční palác

Bruselský justiční palác je masivní komplex a zároveň největší soudní budova na světě. S kupolí dosahující výšky 105 metrů tvoří jednu z nejvýraznějších dominant města, kterou navíc umocňuje fakt, že celý areál stojí na vršku Galgenberg a je tak viditelný z velké dálky.  

Valná část interiéru je veřejnosti nepřístupná, nicméně jen samotná procházka kolem celé budovy vám zabere minimálně 20 minut chůze. Stavba v poměrně raritním eklektickém slohu byla dokončena v roce 1883 a svému původnímu účelu slouží dodnes.

Zavřít boční panel

Mont des Arts

Mont des Arts, v překladu „Pahorek umění“, je turisticky oblíbenou historickou částí Bruselu s pěkným parkem, královskou knihovnou nebo Palácem Dynastie, kde můžete navštívit muzeum belgické monarchie.  

Oblast Mont des Arts je však oblíbená především díky zajímavým výhledům na Brusel a slavnému pohledu na špičku bruselské radnice, který najdete snad na všech pohlednicích.

Zavřít boční panel

Bazilika Sacré-Coeur

Mimořádnou památkou je bruselská jmenovkyně slavnější baziliky Sacré-Coeur v Paříži. Ta bruselská stojí na pahorku ve čtvrti Koekelberg a je tak zdálky viditelná skoro ze všech částí města.  

Katedrála byla stavěna v letech 1905–1971 a je s délkou 167 metrů, šířkou 107 metrů a výškou 89 metrů největší budovou světa postavenou ve stylu Art Deco a zároveň 6. největším římskokatolickým kostelem na světě.  

Pro veřejnost je otevřená denně od 8:00 do 18:00 (v zimě jen do 17:00), vyhlídková plošina zavírá vždy o hodinu dříve. 

Vstup do baziliky je zdarma, na vyhlídku se platí 5 euro za osobu.

Zavřít boční panel

Marollen

Pitoreskní uličky plné uměleckých a vetešnických obchůdků, kaváren a malých restaurací se svébytnou atmosférou, kterou dokládá fakt, že ještě ve 20. století se jen tady na malé ploše čtvrti Marollen mluvilo vlastním dialektem, si zkrátka zamilujete.  

Nejpřitažlivějším místem je pak určitě náměstí Place du Jeu de Balle se svým rozsáhlým a každodenním (7–14 hod.) bleším trhem.

Zavřít boční panel

Porte de Hal

Monumentální středověká brána z roku 1381 a součást bývalého bruselského opevnění stojí nyní osamoceně uprostřed parčíku na jižním kraji centra a slouží jako muzeum.  

Stavba je po staletí vzorně udržována a i přes veškeré zásahy si zachovala fakticky svou původní podobu.  

Muzeum a interiér opevnění můžete navštívit denně kromě pondělí za 7 euro (studenti za 3 euro) a vstupenky je možné zakoupit online.

Zavřít boční panel

Zámek Laeken

Zatímco Královský palác v centru Bruselu slouží belgickému králi jako pracovna, v zámečku Laeken na severním okraji města královská rodina bydlí. Zámek byl postaven v letech 1782–1784 spolu s rozsáhlou zahradou.  

Samotný zámek je obvykle veřejnosti nepřístupný, nicméně velká část zahrad, které slouží jako populární odpočinkové místo, je přístupná bez omezení. Zajeďte sem v parných letních dnech, poseďte chvíli na trávě a užívejte si chvilky klidu od shonu velkoměsta. 

Každé jaro se veřejnosti otevírají královské skleníky (obvykle na 3 týdny na přelomu dubna a května), vstup je zdarma.

Zavřít boční panel

Train World

Nejen děti zaujme nová bruselská atrakce – Svět železnice. Rozsáhlá expozice historických železničních vozidel je doplněna o modelové kolejiště, dětské hračky i různé tematické výstavy. Areál je poměrně velký a na jeho návštěvu si vyhraďte minimálně hodinu a půl.  

Nachází se přímo na nádraží Schaerbeek, kam se dostanete vlaky linky „S“ nebo tramvají číslo 92.  

Otevřeno je denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00. 

Vstupné pro dospělé činí 12 euro, pro děti od 6 do 17 let 9 euro, pod 6 let pak zdarma. 

Zavřít boční panel

Mini Europe

Jen pár kroků od Atomia najdete populární zábavní park Mini Europe. Na ploše 24.000 m² je vystaveno přes 350 zmenšenin (v poměru 1:25) známých evropských budov, mezi nimiž jezdí modelové vláčky, létají letadla i raketoplány. Českou republiku zastupuje model pražského orloje. 

Otevřeno je od 9:30 do 18:00 (v létě do 20:00). Pozor! Každoročně mezi lednem a březnem je park uzavřený. Přesná data vždy zjistíte na oficiálním webu

Vstupné: 

 • Dospělí: 15,80 euro, 
 • Dospělí + Atomium: 27,60 euro, 
 • Děti do 12 let: 11,80 euro, 
 • Děti do 12 let + Atomium: 18,10 euro, 
 • Děti pod 115 cm: zdarma.

Počasí a sezóny v Bruselu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Brusel
Počasí během roku

5 °C

6 °C

10 °C

14 °C

18 °C

20 °C

23 °C

23 °C

19 °C

14 °C

9 °C

6 °C

Počasí

Brusel leží ve stejné zeměpisné šířce jako Praha, na stejném kontinentu a lze tak předpokládat, že i podnebí zde bude velice podobné. Kratší vzdálenost k moři však způsobuje mnohem mírnější zimy, kdy se sněhem se tu setkáte zřídkakdy, stejně jako s teplotami pod bodem mrazu. Zbytek roku je velmi podobný počasí v Česku. Léta jsou teplá, bohatá na krátce trvající srážky, jara plná svěží zeleně a podzimy krásně barevné.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální dobou k výletování v našem podnebném pásu je pochopitelně jaro a babí léto, kdy je nejpříjemnější počasí k procházkám po městě. V zásadě ale neprohloupíte ani létem, ostatně pokud bude opravdové parno, naskočíte na vlak a do hodinky jste na pláži v Ostende. V zimě je zase větší pravděpodobnost lezavého počasí, které úspěšně eliminují početné kavárny a hospůdky.  

Zkrátka a dobře, nepodléhejte předsudkům, v Bruselu si vždy zábavu najdete za každého počasí.

Skvělé akce do Bruselu

ušetříš až 83%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 65%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
30 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu