Průvodce městem
Srdce Evropy Brusel
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Bruselu

Pro děti

Chcete-li na kratší cesty po Evropě vyrazit i se svými dětmi, vydejte se právě do Bruselu či Belgie obecně. Kromě stálých atrakcí, výstav a zajímavostí se ve městě koná prakticky každý měsíc několik akcí pro děti všeho věku, ať už se jedná o výstavu, o různé interaktivní atrakce nebo výstavy k aktuálním trendům, které hýbou dětským světem (Lego, Auta, Mašinka Tomáš, Star Wars apod.). 

Ke stálým expozicím a dětským highlightům v Bruselu patří: 

  • Train World: Železniční muzeum s reálnými exponáty i modelovým kolejištěm nebo vláčky z lega,  
  • Natural Sciences Museum: Dětmi nejoblíbenější je sekce s největší sbírkou dinosaurů v Evropě,  
  • Mini Europe: Park zmenšenin významných evropských památek (včetně pražského orloje), který se nachází hned vedle Atomia.  

Seznam stálých i dočasných aktivit pro děti najdete například na webu: visit.brussels

Čokoládová turistika 

Belgie je zemí té nejlepší čokolády na světě a v Bruselu to pocítíte doslova na každém kroku. Stovky obchůdků s čokoládovými fontánkami vás budou lákat k ochutnávkám těch zaručeně nejlepších sladkostí a samozřejmě slavných belgických pralinek. Hoďte za hlavu všechna možná předsevzetí o zdravém životním stylu a aspoň na jeden den si užijte co hrdlo ráčí!  

Kromě čokolády narazíte na každém rohu také na pravé belgické vafle, které se podávají buď s marmeládou, nebo jak jinak než s čokoládou.  

Bleší a farmářské trhy 

Každý víkend bruselská náměstí ožívají nejrůznějšími blešími trhy a prodejnami s lokálními potravinami nejrůznějšího druhu. Místní farmářské trhy jsou výrazně kvalitnější, obsáhlejší a i levnější než „farmářské trhy“ známé z českých zemí. Konají se obvykle každou sobotu a neděli cca od 8 do brzkých odpoledních hodin (končí obvykle kolem 13. hodiny).  

Největší bleší trh se koná na náměstí Place du Jeu de Balle zhruba 5 minut pěšky od stanice metra Louise, a to každý den od 7:00 do 14:00. 

Květinový koberec 

Pravděpodobně nejslavnější belgická událost se koná na bruselském centrálním náměstí Grand-Place. Každý sudý rok se na ploše celého náměstí rozprostře koberec složený ze tři čtvrtě milionu pestrobarevných druhů květů begonií a jiřin.  

Květinové obrazce se rozloží na plochu přes 1.800 m² vždy na 3–4 srpnové dny, data se každoročně mírně liší.  

Přístup na náměstí je vždy zdarma, nicméně pokud byste se rádi na květinovou parádu podívali z ptačí perspektivy, můžete si zarezervovat vstup na balkon bruselské radnice za 6 euro. Lístek pořídíte online nebo na místě. 

V liché roky, kdy se květinový koberec nekoná, můžete v budově radnice navštívit alespoň tematické květinové výstavy, přesné informace o vstupech (okolo 7 euro) a časech bývá zveřejňována cca půl roku dopředu. 

Projížďka lodí 

Brusel se sice nemůže pyšnit žádnou přirozenou významnou řekou, i přesto si odpoledne můžete zpříjemnit pohodovou projížďkou na lodi po umělém kanálu řeky Zenne. Výletní lodě jsou v provozu od května do října a provezou vás z centra Bruselu (zastávka Sainctelette) do městečka Vilvoorde s několika zastávkami po cestě. Hodinová vyjížďka po celé trase vás vyjde na 3 euro, kratší jízdy pak stojí 2 euro.  

Detailní jízdní řády najdete vždy na webu „vodního autobusu“

Kavárny a restaurace 

Zaplujte do úzkých bruselských uliček, nechte se unášet vlastníma nohama a pokaždé, když budete cítit únavu, zastavte se v jedné z mnoha kaváren. Belgičani si přestávek umí užívat a kavárniček s malými zahrádkami a židličkami na chodníku je po ulicích opravdu mnoho.  

A když přijde chuť na svačinku, stavte se na pravé belgické hranolky. Stánků, kdy dostanete typickou belgickou pochoutku v kornoutu, najdete přinejmenším tolik jako kaváren. 

Muzea a slevové karty 

Muzejní nadšenci nepřijdou zkrátka ani v Bruselu. Ačkoli místní muzea nejsou tak slavná jako třeba londýnská, madridská nebo římská, i tady se rozhodně zabavíte. Plánujete-li navštívit alespoň 3–4 muzea a další atrakce za den, zvažte pořízení slevové karty „Brussels Card“, na niž můžete jezdit i místní MHD. Poskytne vstup zdarma do 40 objektů a slevy do dalších 15. Kompletní seznam najdete na oficiálním webu

  • 24 hodin: 33,50 euro (26 euro bez MHD), 
  • 48 hodin: 48 euro (34 euro bez MHD), 
  • 72 hodin: 60 euro (42 euro bez MHD). 

Mezi nejznámější bruselská muzea patří: 

Výlety do okolí 

Brusel se svojí centrální polohou v malé a dopravně skvěle propojené Belgii vybízí k jednodenním výletům do okolí. Že je z čeho vybírat napoví například náš průvodce Belgií. 

Nejčastěji cestovatelé vyráží do kouzelných Brugg nebo k moři do Oostende, míst s dobrou dostupností existuje mnohem více. Doporučujeme vždy využívat vlaky, které jsou velmi frekventované, rychlé a pohodlné. Níže uvádíme seznam nejčastějších destinací vhodných k výletům včetně doby jízdy a ceny zpáteční jízdenky. Mladiství do 26 let pak můžou využít jízdenky Go Pass s plošnou cenou 12,8 euro do všech destinací: 

  • Bruggy: 65 minut, 29,60 euro, 
  • Antwerpy: 35 minut, 15,40 euro, 
  • Gent: 40 minut, 18,60 euro, 
  • Ostende: 80 minut, 35,40 euro. 

Lístky na vlak koupíte online i na nádraží za stejnou cenu. Přesné jízdní řády i koupi jízdenek nabídne web belgických železnic.

Co tady objevíš?

Belgické hlavní město si jistě mnoho z vás představuje jako sterilní administrativní centrum Evropy plné kancelářských budov, nepřívětivých předměstí a jednou sochou chlapečka, co se nestydí močit na veřejnosti. Ve skutečnosti je Brusel spíš pravým opakem. 

Uličky s typickými cihlovými domky se klikatí skrz parky a kopce a vytváří spletitou síť města, které neustále něčím žije. Ať už blešími či farmářskými trhy, klasickými kamennými obchůdky se vším, na co si vzpomenete, nebo mnoha akcemi a výstavami pro děti. Příjemnou a do jisté míry maloměstskou atmosféru dotváří všudypřítomné restaurace, kavárny a čokoládovny. Své si najdou i nadšenci do pamětihodností světového významu v čele s legendárním Atomiem, bruselskou radnicí, slavným květinovým kobercem nebo známou budovou Berlaymont, kde sídlí Evropská komise.  

Ano, Brusel může na první pohled působit trochu nevlídně. Když ovšem víte, kam jít a co tu najít, překvapí jedině pozitivně.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2–3 dny
Brusel je ideálním městem na víkendovou návštěvu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městské turistice nebrání žádné roční období. Proti zimě bojují stovky kaváren.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Cena, za niž se dá do Bruselu běžně dostat. V akcích často i za 600 Kč.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu