Brusel

Co dělat v Bruselu

Pro děti

Chcete-li na kratší cesty po Evropě vyrazit i se svými dětmi, vydejte se právě do Bruselu či Belgie obecně. Kromě stálých atrakcí, výstav a zajímavostí se ve městě koná prakticky každý měsíc několik akcí pro děti všeho věku, ať už se jedná o výstavu, o různé interaktivní atrakce nebo výstavy k aktuálním trendům, které hýbou dětským světem (Lego, Auta, Mašinka Tomáš, Star Wars apod.). 

Ke stálým expozicím a dětským highlightům v Bruselu patří: 

  • Train World: Železniční muzeum s reálnými exponáty i modelovým kolejištěm nebo vláčky z lega,  
  • Natural Sciences Museum: Dětmi nejoblíbenější je sekce s největší sbírkou dinosaurů v Evropě,  
  • Mini Europe: Park zmenšenin významných evropských památek (včetně pražského orloje), který se nachází hned vedle Atomia.  

Seznam stálých i dočasných aktivit pro děti najdete například na webu: visit.brussels

Čokoládová turistika 

Belgie je zemí té nejlepší čokolády na světě a v Bruselu to pocítíte doslova na každém kroku. Stovky obchůdků s čokoládovými fontánkami vás budou lákat k ochutnávkám těch zaručeně nejlepších sladkostí a samozřejmě slavných belgických pralinek. Hoďte za hlavu všechna možná předsevzetí o zdravém životním stylu a aspoň na jeden den si užijte co hrdlo ráčí!  

Kromě čokolády narazíte na každém rohu také na pravé belgické vafle, které se podávají buď s marmeládou, nebo jak jinak než s čokoládou.  

Bleší a farmářské trhy 

Každý víkend bruselská náměstí ožívají nejrůznějšími blešími trhy a prodejnami s lokálními potravinami nejrůznějšího druhu. Místní farmářské trhy jsou výrazně kvalitnější, obsáhlejší a i levnější než „farmářské trhy“ známé z českých zemí. Konají se obvykle každou sobotu a neděli cca od 8 do brzkých odpoledních hodin (končí obvykle kolem 13. hodiny).  

Největší bleší trh se koná na náměstí Place du Jeu de Balle zhruba 5 minut pěšky od stanice metra Louise, a to každý den od 7:00 do 14:00. 

Květinový koberec 

Pravděpodobně nejslavnější belgická událost se koná na bruselském centrálním náměstí Grand-Place. Každý sudý rok se na ploše celého náměstí rozprostře koberec složený ze tři čtvrtě milionu pestrobarevných druhů květů begonií a jiřin.  

Květinové obrazce se rozloží na plochu přes 1.800 m² vždy na 3–4 srpnové dny, data se každoročně mírně liší.  

Přístup na náměstí je vždy zdarma, nicméně pokud byste se rádi na květinovou parádu podívali z ptačí perspektivy, můžete si zarezervovat vstup na balkon bruselské radnice za 6 euro. Lístek pořídíte online nebo na místě. 

V liché roky, kdy se květinový koberec nekoná, můžete v budově radnice navštívit alespoň tematické květinové výstavy, přesné informace o vstupech (okolo 7 euro) a časech bývá zveřejňována cca půl roku dopředu. 

Projížďka lodí 

Brusel se sice nemůže pyšnit žádnou přirozenou významnou řekou, i přesto si odpoledne můžete zpříjemnit pohodovou projížďkou na lodi po umělém kanálu řeky Zenne. Výletní lodě jsou v provozu od května do října a provezou vás z centra Bruselu (zastávka Sainctelette) do městečka Vilvoorde s několika zastávkami po cestě. Hodinová vyjížďka po celé trase vás vyjde na 3 euro, kratší jízdy pak stojí 2 euro.  

Detailní jízdní řády najdete vždy na webu „vodního autobusu“

Kavárny a restaurace 

Zaplujte do úzkých bruselských uliček, nechte se unášet vlastníma nohama a pokaždé, když budete cítit únavu, zastavte se v jedné z mnoha kaváren. Belgičani si přestávek umí užívat a kavárniček s malými zahrádkami a židličkami na chodníku je po ulicích opravdu mnoho.  

A když přijde chuť na svačinku, stavte se na pravé belgické hranolky. Stánků, kdy dostanete typickou belgickou pochoutku v kornoutu, najdete přinejmenším tolik jako kaváren. 

Muzea a slevové karty 

Muzejní nadšenci nepřijdou zkrátka ani v Bruselu. Ačkoli místní muzea nejsou tak slavná jako třeba londýnská, madridská nebo římská, i tady se rozhodně zabavíte. Plánujete-li navštívit alespoň 3–4 muzea a další atrakce za den, zvažte pořízení slevové karty „Brussels Card“, na niž můžete jezdit i místní MHD. Poskytne vstup zdarma do 40 objektů a slevy do dalších 15. Kompletní seznam najdete na oficiálním webu

  • 24 hodin: 33,50 euro (26 euro bez MHD), 
  • 48 hodin: 48 euro (34 euro bez MHD), 
  • 72 hodin: 60 euro (42 euro bez MHD). 

Mezi nejznámější bruselská muzea patří: 

Výlety do okolí 

Brusel se svojí centrální polohou v malé a dopravně skvěle propojené Belgii vybízí k jednodenním výletům do okolí. Že je z čeho vybírat napoví například náš průvodce Belgií. 

Nejčastěji cestovatelé vyráží do kouzelných Brugg nebo k moři do Oostende, míst s dobrou dostupností existuje mnohem více. Doporučujeme vždy využívat vlaky, které jsou velmi frekventované, rychlé a pohodlné. Níže uvádíme seznam nejčastějších destinací vhodných k výletům včetně doby jízdy a ceny zpáteční jízdenky. Mladiství do 26 let pak můžou využít jízdenky Go Pass s plošnou cenou 12,8 euro do všech destinací: 

  • Bruggy: 65 minut, 29,60 euro, 
  • Antwerpy: 35 minut, 15,40 euro, 
  • Gent: 40 minut, 18,60 euro, 
  • Ostende: 80 minut, 35,40 euro. 

Lístky na vlak koupíte online i na nádraží za stejnou cenu. Přesné jízdní řády i koupi jízdenek nabídne web belgických železnic.

Chystáš se do Bruselu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.