Belgie
Belgie

Doprava v Belgii

Jak do Belgie

Letadlem

V Belgii se nachází několik mezinárodních letišť, z Prahy se přímou linkou dostanete na dvě z nich. Hlavním letištěm je Zaventem v Bruselu, nízkonákladové lety míří na letiště Charleroi (tzv. Brusel – jih). Z obou letišť se snadno vlakem nebo autobusem dostanete do centra Bruselu (z letiště Brusel za 20 minut, z Charleroi cesta trvá 70 minut), ale také do dalších belgických měst. Cesta z Prahy na obě letiště trvá hodinu a půl. Zpáteční letenka se dá při troše štěstí zakoupit pod 1.000 Kč.

Autobusem

Z Prahy jezdí do Bruselu hned několik společností (RegioJet, FlixBus, Blueline, Eurolines – s těmi se dostanete nejen do Bruselu, ale i do Antverp, Gentu a Lutychu) provozujících i přímé linky. Cesta autobusem trvá asi 12 hodin. Spoje bez přestupů jezdí přes noc, takže odpoledne/večer nasednete v Praze a ráno jste v Bruselu. Můžete se vydat na cestu i přes den, pak vás pravděpodobně bude čekat nějaký přestup. Ceny začínají na cca 830 Kč. Většina autobusů zajíždí na nádraží Brusel – Sever (Gare du Nord / Nord Station), z něhož dojdete pěšky za 20 minut na náměstí Grand Place.

Vlakem

Vlakem se z Prahy do Bruselu dostanete o něco rychleji než autobusem – a to i s několika přestupy, které vás na cestě s největší pravděpodobností budou čekat. Časová úspora není nijak zásadní (cesta trvá kolem 10 hodin) a ceny jsou výrazně vyšší, pohybují se i v tisícových částkách, nicméně výjimečně se do oběhu dostávají akční jízdneky již od 550 Kč za jeden směr.

Jak se nejlépe dopravovat

V Belgii najdeme kvalitní síť klasické hromadné dopravy – vlakem nebo autobusem se dostanete takřka kamkoli. Obtížně dosažitelné jsou především různé zemědělské oblasti, kam je lepší vydat se autem. To může naopak působit problémy ve velkých městech, kde nebývá jednoduché zaparkovat, a městské okruhy jsou ve špičce pravidelně ucpané. 

Populární je také doprava na kole.

Železnice

Mezi městy se nejlépe dopravíte vlakem. Společnost NMBS/SNCB provozuje dopravu na železnici, která je nejhustší na kilometr čtverečný na celém světě. Existuje mnoho různých jízdenek, pokud máte v plánu více cest, určitě se vyplatí výše zmíněné pasy (např. 10 jízd, 5 denní jízdenka apod.). K zakoupení jsou na nádražích.

Děti mladší 12 let cestují vlakem za doprovodu dospělého zdarma, zvýhodněné jízdné pro celou rodinu existuje, pokud cestujete se čtyřmi dětmi.

A protože je Belgie stát malý, cesta kamkoli vám nezabere ani příliš mnoho času. Nejen vlakové jízdní řády jsou dostupné na oficiálním webu belgianrail.be.

Autobusy

Autobusovou dopravu zajišťují na Vlámském a Valonském území různé společnosti. TEC funguje ve Valonsku (vyhledávač a informaceDe Lijn pak ve Vlámsku (informace a jízdní řády).

Ve větších městech se pak jejich linky potkávají. Autobusy jsou dobrou volbou v případě, že se potřebujete dostat mimo dosah železnice. Ve všedních dnech jezdí spojů více než o víkendech, podobně jako u nás (v neděli a o prázdninách se může stát, že nepojede autobus žádný). Pozor na zastávky na znamení. Jízdní řády najdete na stránkách dopravců nebo všechny dohromady na webu železnic. Jednotlivá jízdenka u De Lijn stojí asi 3 eura, v nabídce jsou opět vícedenní zvýhodněné pasy (platí pro autobusy i tramvaje). Prodávají se přímo v dopravním prostředku, v automatech nebo kioscích. Ceny u TEC fungují na principu projetých zón, cena začíná asi na 2 eurech. I tady jsou k dostání celodenní jízdenky nebo pasy na více jízd.

Vyznat se v belgické hromadné dopravě může vypadat na první pohled složitě. Nejlepší asi je nechat si naplánovat zamýšlenou cestu na zmíněných www.belgianrail.be, kde byste měli najít kompletní informace o spojích, cenách i další užitečné věci.

Auto a motorka

Belgičané jsou pyšní na svoji dálniční síť, která je hustá, z velké části v noci osvětlená a je zdarma. V největších belgických městech a na pobřeží bývá ve špičce velmi hustý provoz, často kolony a také problém s parkováním (Brusel, Bruggy, Gent, Antverpy). Městské okruhy Bruselu a Antverp jsou touto dobou také pravidelně ucpané. Problémy způsobují i časté opravy na silnicích. Na druhou stranu se díky autu nebo motorce můžete dostat do míst hůře přístupných hromadnou dopravou (přírodní parky, válečná bojiště) a třeba v Lucemburku je prý silniční doprava naprosto bezproblémová. Některé benzínky jsou automatizované a k placení zde lze použít pouze platební karta.

Na belgických silnicích se jezdí, tak jako u nás, vpravo. Řidiči by měli dodržovat nejen nejvyšší povolenou rychlost (dálnice 120 km/hod., silnice mimo město 90 km/hod., město 50 km/hod.), pokuty v Belgii jsou hodně vysoké.

Pokud nepřijedete vlastním motorovým vozidlem, není problém nějaké si půjčit přímo na místě. Půjčovny najdete jak na letištích, tak ve městech. Pro vypůjčení musíte předložit platný doklad totožnosti a řidičský průkaz. Pozor na nejnižší požadovaný věk a dobu držení řidičského průkazu (například celkem běžně věk 21 let a min. 2 roky starý řidičský průkaz). U motorek je to velmi podobné. Konkrétní podmínky se mohou lišit v závislosti na požadovaném vozidle. Ceny se pohybují asi od 40 euro/den (včetně třeba 300 ujetých km zdarma). Některé půjčovny nabízí výhodnější pronájem auta na celý týden (např. 7 dní za cenu 5). 

Kolo

Po městech i přírodních oblastech se můžete pohybovat na kole – což je mnohem rychlejší než chůze, a zároveň zásadně levnější než cestování autem. V Belgii není zákonná povinnost nosit na kole helmu. Obzvlášť v rušných čtvrtích se zvýšeným provozem je potřeba dbát velké opatrnosti. Cyklostezky i místa pro vypůjčení kol tady jsou, ale většina lidí dává přednost autu.

Půjčovny kol najdete v každém větším městě, také v některých kempech, na železničních stanicích. Můžete si ho vypůjčit jen na pár minut nebo klidně na několik dní. Krátkodobé výpůjčky jsou vhodné pro pohyb po městech. Třeba v Bruselu fungují v pobobě samoobslužných stojanů (en.villo.be), které jsou rozmístěné v bohatém počtu různě po městě. Je jen potřeba si koupit předplatné (od 1 dne, běžně online), které vám umožní kolo ze stojanu vyzvednout. Pak stačí dopravit se do cíle do 30 minut a za samotnou výpůjčku už nic dalšího neplatíte (nebo skoro nic). 

MHD

V belgických městech funguje autobusová nebo tramvajová doprava. V Bruselu a Antverpách jezdí také metro. Jízdenky je možné zakoupit ve stanicích, trafikách i přímo v dopravních prostřecích. Seženete více druhů – na 1 jízdu (asi 2 eura), 10 jízd (cca 12,30 euro), nebo třeba na celý den (7,50 euro). Jízdní řády bruselského MHD najdete na stib-mivb.be.

Jestliže se vydáte na cestu taxíkem, vždy musí mít taxametr, který je registrovaný a nejde s ním manipulovat. Dýško se tu za jízdu nevyžaduje. Běžně postávají na letištích a hlavních železničních stanicích. V ostatních případech ho pravděpodobně budete muset objednat po telefonu.

V Bruselu je nástupní taxa kolem 2,40 euro, cena za 1 km asi 1,70 euro (v noci o 2 eura více). Pokud se auto pohybuje pomaleji než 20 km rychlostí nebo stojí, účtuje se 0,5 euro za minutu. Z centra hlavního města se na letiště dopravíte za asi 40 euro (kolem 16 km). Taxislužby na svých stránkách nabízejí předběžnou kalkulaci ceny za vaši trasu, takže budete vědět, co při vystupování očekávat.

Šlapací drezíny

Ani ne tak způsobem dopravy z místa na místo, jako spíš turistickou atrakcí jsou samoobslužné špalací drezíny na bývalých nákladních železnicích. Dvě dráhy (8 a 6 km) najdete v půvabném údolí řeky Molignée v podhůří Arden na jihovýchodě Belgie. Jedna vás proveze hned dvěma tunely, druhá třeba ke klášteru Abbaye de Maredsous. Další drezíny jezdí podél německých hranic. Trasa z Leykaulu do Sourbrodtu je dlouhá více než 7 km.

Chystáš se do Belgie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.