Belgie
Belgie

Jídlo v Belgii

Belgická kuchyně

Jak už jazyky, kterými se v Belgii mluví, napovídají, Valoni mají velmi blízko k Francii a Vlámové k Nizozemsku. To se odráží i na místní kuchyni. Obecně se dá říct, že Belgičané jedí rádi a dobře a na jejich jídle je to znát. Známkou toho je určitě také to, že se tu nachází plno restaurací oceněných Michelinskou hvězdou (nebo hned několika). Základem belgické kuchyně jsou ryby a mořské plody v čele s jedlými slávkami (moules). Dalšími důležitými surovinami jsou maso a zelenina, dále uzená šunka, klobásy a asi úplně nejznámějším belgickým pokrmem, který je oblíbený v celém Beneluxu, jsou hranolky. Dokonce se říká, že to byli právě Belgičané, kteří je vynalezli. Potraviny v Belgii vůbec nejsou levné. Ale na druhou stranu jejich kvalita a šíře sortimentu je opravdu velká.

Předkrm si běžně Belgičané nedopřávají, ale když se jedná o slavnostnější jídlo, s chutí ho do svého menu přidají. Nejčastěji to jsou paštiky, kachní játra, mušle svatého Jakuba, hlemýždi nebo saláty. Jako hlavní chod je národní specialitou Waterzooi. Jedná se o kuřecí nebo rybí vývar se zeleninou, vaječnými žloutky a smetanou. Oblíbený je úhoř s bylinkovou omáčkou a další rybí pokrmy. Ryby koupíte také v podobě sendvičů v rychlých občerstveních. Slávky se nejčastěji připravují na bílém víně a typickou přílohou nejen k nim jsou zmíněné hranolky. Pivo je, dalo by se říci, belgickým národním nápojem, ale také důležitou surovinou v kuchyni. Připravuje se na něm třeba hovězí maso (carbonadeflamande /stoverij), králík (konijn in geuze / lapin à la gueuze), mušle i ryby. Z třešňového piva se vaří sladká omáčka k dezertům a nesmí chybět ani pivní polévka. Oblíbeným slaným dezertem je sýr. V Belgii se vyrábějí tvrdé měkké (výborné jsou ty trapistické jako Abdijkaas, Bleu de Gand, Vieux Bruges nebo Chimay). Mezi sladké dezerty patří známé vafle, za ochutnání prý stojí i jablečné palačinky.

Hranolky

Málo na čem se shodnou v Belgii téměř všichni tak, jako na hranolkách. Prodávají se ve stáncích nejčastěji do papírových kornoutů a na výběr k nim máte z mnoha různých omáček. Belgickou klasikou jsou s majonézou, arašídovou omáčkou a cibulkou.

Slávky

Existuje mnoho různých způsobů přípravy slávek. Často se vaří na víně, na pivě, s cibulí a řapíkatým celerem, na česneku nebo třeba s citrónovo-hořčičnou omáčkou. Restaurace mívají v nabídce hned několik druhů. Podávají se ve velkém hrnci s porcí hranolek.

Vafle

Historie vaflí prý sahá až do středověku. Vy si je v Belgii můžete koupit skoro na každém kroku. Místa, kde se prodávají, potkáte opravdu každou chvíli. Těsto s typickým vroubkováním se dochucuje nejčastěji cukrem, šlehačkou, čokoládou a ovocem. Na výběr je někde skoro nepřeberné množství variant. Když ke své vafli dostanete dvě plastové vidličky, nezbavujte se žádné předčasně. Vafle jsou na takový nástroj dost tuhé a je dost pravděpodobné, že brzy jednu zlomíte a budete potřebovat další.

Čokoláda

Belgie je proslulá výrobou kvalitní čokolády. Nejslavnější místní značky jsou Neuhaus, Godiva nebo Leonidas. Mají své vlastní obchody, kde nabízejí různé kolekce pralinek a bonboniéry, i tabulkové čokolády nebo horkou čokoládu do kelímku. Neprohloupíte, ani když zavítáte do obchodu menších značek. Sotriment je všude široký. Ceny jsou docela vysoké, prodávají se zvýhodněná balení po více kusech a právě u menších značek, když se budete tvářit dost váhavě, může se stát, že vám prodavač nabídne cenu ještě nižší.

Pivo

V Belgii prý vaří víc než 1.500 různých piv. Ke spoustě z nich patří originální sklenice a způsob servírování. Viděli jste reklamu na Stellu Artois, kde číšník pečlivě seřezává čepovanému nápoji v obrandované sklenici pěnu? Tak takhle to prý běžně chodí. Belgičané berou pivo naprosto vážně. Pokud jste v Belgii, měli byste alespoň některé ochutnat. Nejznámější jsou spontánně kvašený lambik a dvakrát fermentované geuze. Dát si můžete piva světlá i tmavá, ovocná, hořká i sladká, z velkopivovarů, malých pivovarů nebo třeba klášterní. Těm českým je hodně podobný Jupiler, ale kvůli českému pivu se do Belgie nejezdí, ne?

Jak se stravovat jako místní

Belgičané jedí často a rádi v restauracích. Chcete-li si pochutnat jako místní obyvatelé, zapomeňte pro jednou na ceny vypsané vedle jednotlivých položek v jídelních lístcích a vydejte se do některé z útulných stylových restaurací, kterých najdete po celé Belgii nespočet. Belgická kuchyně je vynikající a takoví Vlámové si jídlo umějí náležitě vychutnat i k němu vytvořit správnou atmosféru. Valoni nejsou o nic pozadu, požitkáři, co se týče jídla, jsou možná ještě větší.

Obvyklé ceny v restauracích

  • Snídaně – od 2,50 (nápoj + pečivo), od 7 euro (snídaňové menu obsahující slané/sladké jídlo + teplý nápoj a džus)
  • Oběd/večeře – kolem 15 euro
  • Slávky – už od 10 euro, běžně kolem 20 euro
  • Nealko nápoj – kolem 2,50 euro
  • Malé pivo – od asi 2,50 euro
  • Koktejly – kolem 10 euro
  • Cappuccino – kolem 3,50 euro
  • Vafle – už od 1 euro, běžně kolem 5 euro

Chystáš se do Belgie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.