Sarajevo

Doprava v Sarajevu

Jak se dostat do Sarajeva

Letecky

Spojení ČR a Bosny obecně není valné. Přímo do Sarajeva žádné lowcost aerolinky nelétají, a tak se musíte spolehnout na drahá spojení společností Lufthansa, Air Serbia nebo Adria, přičemž zpáteční letenky vyjdou kolem 6.000 Kč.

Alternativou může být linka Wizz Airu z Vídně do severobosenské Tuzly, která se létá za pár korun“ (do tisícovky za zpáteční let), ale z Tuzly do Sarajeva to trvá ještě 3,5 hodiny autobusem.

Po zemi

Přímé spojení Sarajeva z Česka ani Slovenska zajišťuje 3x týdně autobusový dopravce Flixbus. Ve směru z Česka se jezdí vždy ve středu, sobotu a neděli, zpět pak v pondělí, čtvrtek a pátek. Celá cesta z Prahy do Sarajeva trvá 18 hodin, z Brna 15,5 hod. a z Bratislavy 13,5 hodin. Ceny jednosměrných jízdenek začínají na 879 z Prahy a Brna, resp. na 29 EUR z Bratislavy, rezervovat je můžete pouze online na webu Flixbus.

Nejrychlejší cesta autem z Prahy vede přes Bratislavu, Budapešť, chorvatský Osijek a hraniční přechod Šamac. Vzdálenost 1.100 km je však velká a silnice na posledním úseku v Bosně nekvalitní a pomalé. Počítejte minimálně s 12 hodinami jízdy za ideálních podmínek.

Jak cestovat po Sarajevu

Pěšky

V centru a jeho okolí si v pohodě vystačíte s vlastníma nohama. Celé Sarajevo je velké asi jako Plzeň a půl, takže vzdálenosti v centrální části rozhodně nejsou nepřekonatelné. Do kopcovitých čtvrtí v blízkosti řeky Miljacky, kde je spousta příjemných apartmánů, se navíc ani jinak než pěšky nedostanete. Pozor snad jen na smečky toulavých psů, nijak s nimi neinteragujte a oni si vás nebudou všímat. Je ale pravda, že přímo ve městě na ně narazíte spíše výjimečně.

Veřejnou dopravou

MHD v Sarajevu obstarává jedna páteřní tramvajová trať z centra napříč údolím na předměstí Ilidža s odbočkou k hlavnímu nádraží (pro zajímavost většina tramvají ve městě je české výroby) a několik trolejbusových linek. S klasickými autobusy se pak setkáte spíš na kraji města a sídlištích.

Nejvíce využijete právě tramvaje a trolejbusy, jezdí často (cca jednou za 3–8 minut), vozidla jsou stará, neudržovaná, ale s přivřenýma očima funkční. Většina spojů jezdí od 5:00 do 23:30.

Jízdenku pořídíte v kterékoli trafice s novinami za 1,60 KM, platí pouze na jednu jízdu nehledě na vzdálenost a není přestupní. Po nástupu si lístek označíte. Alternativou je koupě u řidiče za 1,80 KM, mějte však připravenou vždy přesnou hotovost.

Cena lístků příměstských linek (například při cestě na Bjelašnicu) se pak počítá dle vzdálenosti, nejdražší se prodávají za 5,30 KM, a to jen u řidiče.

Poslední alternativou je koupě celodenního lístku (Dnevna karta). Platí jen v daný den, nikoli 24 hodin, a prodává se jen v prodejnách dopravního podniku GRAS, ne v běžných trafikách. Stojí 5,30 KM.

Výtah (Kosi lift)

Zajímavou součástí MHD je pak něco mezi výtahem a kolejovou lanovkou ve čtvrti Ciglane. Překonává velký výškový rozdíl mezi ulicemi Husrefa Redžiča a Hakije Kulenoviča. Výtah využijí především nadšenci do MHD, případně ti, kteří se chtějí porozhlédnout po běžném sarajevském sídlišti. Jedna jízda vyjde na 0,80 KM.

Chystáš se do Sarajevo?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.