Průvodce městem
Mnohotvárné Sarajevo
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Sarajevu

Jak se dostat do Sarajeva

Letecky

Spojení ČR a Bosny obecně není valné. Přímo do Sarajeva žádné lowcost aerolinky nelétají, a tak se musíte spolehnout na drahá spojení společností Lufthansa, Air Serbia nebo Adria, přičemž zpáteční letenky vyjdou kolem 6.000 Kč.

Alternativou může být linka Wizz Airu z Vídně do severobosenské Tuzly, která se létá za pár korun“ (do tisícovky za zpáteční let), ale z Tuzly do Sarajeva to trvá ještě 3,5 hodiny autobusem.

Po zemi

Žádné přímé spojení Sarajeva a Česka ani Slovenska neexistuje. Autobusem pojedete vždy s přestupem v Záhřebu a cesta bude trvat minimálně 22 hodin, nejlepší spojení nabízí Flixbus.

Nejrychlejší cesta autem z Prahy vede přes Bratislavu, Budapešť, chorvatský Osijek a hraniční přechod Šamac. Vzdálenost 1.100 km je však velká a silnice na posledním úseku v Bosně nekvalitní a pomalé. Počítejte minimálně s 12 hodinami jízdy za ideálních podmínek.

Jak cestovat po Sarajevu

Pěšky

V centru a jeho okolí si v pohodě vystačíte s vlastníma nohama. Celé Sarajevo je velké asi jako Plzeň a půl, takže vzdálenosti v centrální části rozhodně nejsou nepřekonatelné. Do kopcovitých čtvrtí v blízkosti řeky Miljacky, kde je spousta příjemných apartmánů, se navíc ani jinak než pěšky nedostanete. Pozor snad jen na smečky toulavých psů, nijak s nimi neinteragujte a oni si vás nebudou všímat. Je ale pravda, že přímo ve městě na ně narazíte spíše výjimečně.

Veřejnou dopravou

MHD v Sarajevu obstarává jedna páteřní tramvajová trať z centra napříč údolím na předměstí Ilidža s odbočkou k hlavnímu nádraží (pro zajímavost většina tramvají ve městě je české výroby) a několik trolejbusových linek. S klasickými autobusy se pak setkáte spíš na kraji města a sídlištích.

Nejvíce využijete právě tramvaje a trolejbusy, jezdí často (cca jednou za 3–8 minut), vozidla jsou stará, neudržovaná, ale s přivřenýma očima funkční. Většina spojů jezdí od 5:00 do 23:30.

Jízdenku pořídíte v kterékoli trafice s novinami za 1,60 KM, platí pouze na jednu jízdu nehledě na vzdálenost a není přestupní. Po nástupu si lístek označíte. Alternativou je koupě u řidiče za 1,80 KM, mějte však připravenou vždy přesnou hotovost.

Cena lístků příměstských linek (například při cestě na Bjelašnicu) se pak počítá dle vzdálenosti, nejdražší se prodávají za 5,30 KM, a to jen u řidiče.

Poslední alternativou je koupě celodenního lístku (Dnevna karta). Platí jen v daný den, nikoli 24 hodin, a prodává se jen v prodejnách dopravního podniku GRAS, ne v běžných trafikách. Stojí 5,30 KM.

Výtah (Kosi lift)

Zajímavou součástí MHD je pak něco mezi výtahem a kolejovou lanovkou ve čtvrti Ciglane. Překonává velký výškový rozdíl mezi ulicemi Husrefa Redžiča a Hakije Kulenoviča. Výtah využijí především nadšenci do MHD, případně ti, kteří se chtějí porozhlédnout po běžném sarajevském sídlišti. Jedna jízda vyjde na 0,80 KM.

Co tady objevíš?

Hlavní město Bosny a Hercegoviny má za sebou pohnutou minulost, kdy bylo mnohokrát těžce zkoušeno. Většina z vás má ještě v živé paměti čtyři roky trvající obléhání Sarajeva za války v Bosně v 90. letech. Fyzické stopy jsou na mnoha místech patrné dodnes, psychické alespoň na první pohled už prakticky vůbec.

Dnešní Sarajevo působí harmonickým dojmem, a to přes svojí různorodou kulturu, náboženství i národnostní složení. Je mírumilovné vůči turistům, tolerantní vůči sobě samému. Díky mixu muslimského a křesťanského světa je pro nás zároveň exotické a zároveň velmi blízké. Skvělá balkánská kuchyně a zasazení města do horského údolí řeky Miljacky už jsou jen třešničky na dortu. Sarajevu se zkrátka (snad) blýská na lepší časy, právě teď je vhodná doba se do něj vypravit. Ještě v době, než bude zaplaveno davy turistů.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2 dny
Jsou tak akorát na poznání samotného města.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městské turistice nebrání žádné období roku. Řiďte se dalšími plány v Bosně.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Letenky jsou zatím drahé, na lowcost aerolinky Sarajevo ještě čeká.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu