Zapomenutá perla Balkánu

Pokud patříte mezi cestovatele, kteří mají rádi dobrodružství a které to táhne na východ, či přesněji jihovýchod od České republiky, mohla by být jedním z vašich dalších cílů Bosna a Hercegovina. Tento stát na Balkáně, v němž najdete hory i nížiny, přírodní i kulturní památky, architekturu evropskou i osmanskou, je zapomenutou perlou Balkánu, která vás oslní svou krásou. 

Bosna a Hercegovina, někdy zvaná jednoduše Bosna, je země v jihovýchodní Evropě nacházející se na Balkánském poloostrově. Na severu, západě a jihu hraničí s Chorvatskem, na východě se Srbskem a na jihovýchodě s Černou Horou. Bosna a Hercegovina je téměř vnitrozemský stát, s výjimkou pásu 20 kilometrů na pobřeží Jaderského moře kolem města Neum. 

Průvodce pro tebe napsal kk.ptackova
Víza
Na občanku
Do Bosny můžeš na pas i občanku s platností alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Podnebí srovnatelné s ČR, do přírody hlavně na jaře a v létě.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Bosny a Hercegoviny

Co vidět a navštívit v Bosně a Hercegovině

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Bosně a Hercegovině

Zavřít boční panel

Sarajevo

V centru hlavního města nesmíte minout centrální náměstí islámského charakteru – Baščaršiji. Nízké domky, úzké uličky, kamenné hladké dláždění a všude obchůdky převážně rukodělné tematiky. Bezprostředně k Baščaršiji přiléhají dvě až tři mešity, ta nejznámější, Gazi Husrev-begova se dá dokonce jednou týdně navštívit (obvykle v sobotu či v neděli přibližně v jednu nebo dvě hodiny dopoledne) i bez muslimského vyznání, vstupné je spíše symbolické.

Z téhož náměstí dojdete také ke stařičkému pravoslavnému kostelu sv. archanděla Michaela a Gabriela, který se dá taky za malý peníz prohlédnout včetně přilehlého muzea.

Průvodce městem Sarajevo

Zavřít boční panel

Mostar

Druhé největší město Bosny a Hercegoviny a centrální město Hercegoviny se nachází asi 70 kilometrů jihozápadně od Sarajeva. Jak již jméno města napovídá, jeho dominantou je most. Tuto výsadu mu však na několik let odebrala občanská válka v devadesátých letech, kdy byl most úplně rozbombardován. Dnes však již stojí hrdě nový, a to přesně podle původního vzhledu.

Po obou stranách mostu naleznete malebné středověké městečko s příjemnou atmosférou. Jedna strana je muslimská, druhá katolická – chorvatská. Dodnes existují obyvatelé z jedné či druhé strany řeky, kteří nikdy nenavštívili druhý břeh města.

Zavřít boční panel

Vrelo Bosne

Pramen řeky Bosny, podle níž dostala jméno i země, se nachází západně od Sarajeva. Již od přelomu století je obvyklým výletním místem Sarajevanů. Dodnes se tam můžete nechat dopravit třeba koňským spřežením. Dojeďte na konečnou tramvaje (téměř jakékoli, protože kolem Sarajeva je ve skutečnosti jen jedna kruhová trasa) a odtud pokračujte přes řeku buď pěšky, nebo si můžete na místě zapůjčit roztodivná vozítka, takové jakési rikši, případně využít služeb již avízovaných spřežení s kočáry. I na brusle je terén celkem vhodný.

Ať už se na cestu vydáte jakýmkoli způsobem, uvidíte pohádkovou alej vzrostlých platanů vedoucí téměř bez převýšení až k onomu pramenu. Dá se zde posedět, dokonce i popít a pojíst, restaurace je plně k dispozici. Opět vám nic nebude bránit ani v procházce či túře také do hor tyčících se nad pramenem. V této souvislosti bývá zmiňována hora Igman.

Zavřít boční panel

Vodopády Kravica a Medugorje

Na jihu federace můžete spojit výlet do přírody dokonce s náboženskou poutí. Medjugorje je mezinárodně navštěvované katolické centrum, něco jako jsou ve Francii Lurdy, místo zjevení panenky Marie, kde by se měly dít zázraky a kam každoročně míří mnoho nadšených katolíků z celé Evropy, ne-li z celého světa.

Přibližně 10 kilometrů daleko od této atrakce nabízí neskutečnou podívanou ponorná řeka Trebižat. Případně můžete podniknout výlet po okolí vodopádů Kravice. Místo vypadá jako miniatura Viktoriiných vodopádů, neboť šířka celé plochy, po níž se voda mocně žene, je kolem 120 metrů, výška spádu se pak uvádí kolem 27 metrů. Nikoho nepohoršíte, pokud se v průzračné čerstvé vodě pod vodopády vykoupete. Přijíždíte-li automobilem, můžete dojet na sběrné parkoviště, odkud sestoupíte pod vodopády za přibližně 20 minut.

Zavřít boční panel

Blagaj a pramen Buny

Pouhých 7 kilomerů od Mostaru se vyjímá hercegovská obec Blagaj. Sídlila zde sekta „dervišů“, kteří se různými formami, hlavně však točením kolem své osy, dostávali do transu, z čehož vychází někomu možná známá dětská hra.

Blagaj je mimo své dervišské minulosti známý pro ústí řeky Buny, neboť se jedná o největší krasový pramen na světě. U pramene je možno navštívit tzv. sufijskou tekiju, sídlo místních hodnostářů a dervišů. Vstup je pro ženy podmíněn pokrytím hlavy, šátek vám na místě rádi zapůjčí.

Zavřít boční panel

Bosenské pyramidy

Takzvané Bosanske piramide jsou něčím, co v Evropě opět nemá obdoby. Ještě stále se jedná o novinku, co se objevů týče, a ne každý ji plně uznává. Podle výzkumu mnoha světových archeologů a egyptologů se v oblasti Visoko skutečně vyskytují pyramidy. Z dálky, obvykle ze silnice, vypadají všechny jako normální zelené zarostlé i zalesněné kopce. Jsou si však nápadně podobné a jejich základem je podivný materiál, evidentně vytvořený člověkem. Pod pyramidami se prý také proplétá rozsáhlý podzemní labyrint.

Na pyramidy se dá vyrazit pěšky. Budete-li mít štěstí, provede vás těmito zajímavostmi někdo z místních, byť třeba desetiletý romský průvodce. Všichni se zde dobře vyznají a podají vám rozsáhlý výklad. Najdete zde pyramidu Slunce, Měsíce a ještě několik dalších.

Zavřít boční panel

Neum

Neum je jediné přímořské město v Bosně a Hercegovině. Nalézá se na úzkém přibližně dvacet kilometrů dlouhém výběžku, který vstupuje do chorvatského území. Cesta sem je poměrně zajímavá, není to daleko do Dubrovníku a nedaleko je také oblast Čapljina, vodopád Kravica a další zajímavosti. Ubytování zde není drahé.

Počasí a sezóny v Bosně a Hercegovině

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bosna a Hercegovina
Stejné klima pro celou zemi

3 °C

6 °C

10 °C

15 °C

21 °C

25 °C

27 °C

27 °C

22 °C

17 °C

10 °C

4 °C

Počasí

Bosna a Hercegovina má proměnlivé klima. Zimy bývají studené, léta zase horká. Nejvyšší počet slunných dnů je v červnu, červenci, srpnu a září. Nejvyšší teploty jsou v červenci a srpnu a největší srážky v květnu, červnu a listopadu.

Země se člení dle klimatických charakteristik na tři části: Panonská nížina, horské a polohorské oblasti a Jaderské moře.

V Panonské nížině převládá kontinentální klima. Zimy jsou mírné s průměrnou teplotou v nejchladnějším měsíci lednu od -0,2 do -0,9 °C. Naopak léta bývají dlouhá a teplá s průměrnou teplotou v nejteplejším měsíci červenci od 21 do 23 °C. 

Horské a polohorské oblasti (známé v bosenštině jako planiny) zabírají většinu plochy Bosny a Hercegoviny. Jsou charakteristické krátkým teplým létem a dlouhou chladnou zimou. Průměrná celoroční teplota je 5–7 °C.

Klimatická oblast Jaderského moře zabírá jen velmi malou plochu na území kolem města Neum na jihu země. Je charakteristická dlouhými teplými léty a mírnou zimou. Průměrná celoroční teplota vzduchu se pohybuje od 14 do 14,7 °C. Srážky jsou nejčastější v období zimy a jara, zatímco léta bývají poměrně suchá.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnější dobou pro návštěvu Bosny a Hercegoviny je období jara (tedy duben až červen) a podzimní měsíce od září do konce října, kdy je stále ještě teplo a dostatečný počet slunných dnů.

Pokud se chcete vykoupat v moři a užít si plážovou dovolenou, je nejlepší doba pro návštěvu květen až září, protože ačkoli leží země na jihu Evropy, jsou zde díky horskému podnebí tuhé zimy.

Skvělé akce do Bosny a Hercegoviny

ušetříš až 60%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 46%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
4 starší akcí
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu