Průvodce městem

Mnohotvárné Sarajevo

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Hlavní město Bosny a Hercegoviny má za sebou pohnutou minulost, kdy bylo mnohokrát těžce zkoušeno. Většina z vás má ještě v živé paměti čtyři roky trvající obléhání Sarajeva za války v Bosně v 90. letech. Fyzické stopy jsou na mnoha místech patrné dodnes, psychické alespoň na první pohled už prakticky vůbec.

Dnešní Sarajevo působí harmonickým dojmem, a to přes svojí různorodou kulturu, náboženství i národnostní složení. Je mírumilovné vůči turistům, tolerantní vůči sobě samému. Díky mixu muslimského a křesťanského světa je pro nás zároveň exotické a zároveň velmi blízké. Skvělá balkánská kuchyně a zasazení města do horského údolí řeky Miljacky už jsou jen třešničky na dortu. Sarajevu se zkrátka (snad) blýská na lepší časy, právě teď je vhodná doba se do něj vypravit. Ještě v době, než bude zaplaveno davy turistů.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2 dny
Jsou tak akorát na poznání samotného města.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městské turistice nebrání žádné období roku. Řiďte se dalšími plány v Bosně.
Více o počasí
Letenky od
6 000 Kč
Letenky jsou zatím drahé, na lowcost aerolinky Sarajevo ještě čeká.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Baščaršija

Malá čtvrť Baščaršija je starým osmanským bazarem přímo uprostřed historického centra Sarajeva a patří mezi největší lákadla města. Místo z 15. století si stále zachovává svůj orientální ráz a na první pohled si určitě jako v Evropě připadat nebudete. Stovky obchůdků s rukodělnými výrobky sice sráží obchody s turistickými cetkami, ale atmosféra místa čtvrti je stále neopakovatelná.

V Baščaršiji se koncentruje také mnoho významných budov a památek města:

  • Gazi Husrev-begova mešita: největší v Bosně, dvorana přístupná veřejnosti,
  • Hodinová věž: jeden ze symbolů centra Sarajeva, hned vedle Gazi Husrev-begovy mešity,
  • Sebilj: dřevěná fontána v ottomanském stylu na hlavním náměstí Baščaršije,
  • Morčia han: nejstarší hostinec ve městě z roku 1551.
Zavřít boční panel

Bjelašnica

Nejvyšší hora v okolí Sarajeva se tyčí do výšky 2.067 metrů a během ZOH 1984 byla hlavním sjezdařským areálem. Dodnes je populárním výletním místem, v létě díky výhledům a stezkám v přírodě, v zimě se tu pak stále dá lyžovat.

Veřejnou dopravou se sem bohužel nedostanete. Minibusová linka číslo 85 z tramvajové konečné Ilidža jezdí totiž jen jednou denně, a to pouze v pátky, soboty a neděle. Taxi vyjde zhruba na 35–40 KM jedním směrem.

Zavřít boční panel

Tunel Spásy

Úzký tunel pro pěší vedoucí pod plochou sarajevského letiště byl vybudován v roce 1993 během srbského obléhání Sarajeva. Na 800 metrů dlouhý tunel vysoký v průměru 1,6 metru a široký 1 metr byl vykopán ručně. Spojoval čtvrť v Dobrinja na okupovaném území s vesnicí Butmir, která jako jediná část Sarajeva měla přímé spojení s okolním světem.

Na jeho butmirském konci (dále od města) je vybudováno malé muzeum. Otevřeno je denně od 9:00 do 17:00, během listopadu až března jen do 16:00. Vstupné činí 10 KM a lze platit jen v hotovosti.

Jak se sem dostat

Tramvají dojeďte z centra až na konečnou Ilidža (linky 3, 4 a 6). Přestupte na autobus 32 nebo 32A (jezdí cca jednou za 15–30 minut) a popojeďte asi 5 minut do obce Butmir. Zastávky se nehlásí, sledujte tak ideálně polohu na offline mapě v telefonu. Ze zastávky se projdete ještě necelý kilometr pěšky po ulici „Tuneli“.

Zavřít boční panel

Vrelo Bosne

… neboli „Pramen řeky Bosny“, podle níž dostala název celé země, najdete jen pár kilometrů západně od Sarajeva. Okolí pramenu je velmi populárním výletním místem pro Sarajevany s hezky upravenými cestami, lavičkami a alejemi vzrostlých platanů. Pramen Bosny je například nejčastějším místem, kde místní pořizují romantické svatební fotky.

Jak se sem dostat

Tramvají 3, 4 nebo 6 dojeďte až na konečnou Ilidža, přejděte řeku, projděte okolo hotelu Spa Terme a pak už vás čeká jen cca 2,5 km dlouhá procházka platanovou alejí po rovině s množstvím laviček. O víkendech a svátcích navíc z konečné Ilidža jezdí přímo až k prameni autobusová linka 28E (jednou za 30 minut).

Zavřít boční panel

Latinska čuprija

Historický Latinský most spojuje centrum přes řeku Miljacka s parkem At Mejdan. Kromě toho, že se jedná o nejstarší most ve městě a kulturní památku, je právě Latinska čuprija tím místem, kde 28. června 1914 Gavrilo Princip spáchal sarajevský atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este a fakticky tak rozpoutal I. světovou válku.

Události se věnuje jen malá pamětní tabulka poblíž tramvajové zastávky a také přilehlé Muzej Sarajevo.

Zavřít boční panel

Národní knihovna

Monumentální nepřehlédnutelné budova radnice a zároveň národní knihovny vystavěna v semi-osmanském stylu, se tyčí na kraji čtvrti Baščaršija poblíž řeky Miljacky. Budovu původně v roce 1891 vyprojektoval český architekt Karel Pařík, ale nakonec stavbu po kritice dokončil Čiril Ivekovič.

Budova známá pod názvem Viječnica zprvu sloužila jako sarajevská radnice, za války v 90. letech byla kompletně zničena. Na přelomu tisíciletí však proběhla celková rekonstrukce a v roce 2004 se znovu otevřela, tentokrát jako národní a univerzitní knihovna.

Zavřít boční panel

Lanová dráha Trebevič

Pohoří Trebevič se vypíná na jižním okraji Sarajeva do výšky kolem 1.600 metrů a prošlo si zajímavou historií. V roce 1959 československá firma Transporta Chrudim postavila jednu z nejdelších lanových drah v Evropě přímo z centra až na vrchol Trebevič, který se okamžitě stal populárním místem pro výlety Sarajevanů. Nádherná příroda a svěží horský vzduch nechala na chvíli zapomenout šedivému údolnímu městu.

Sláva vrcholu Trebevič kulminovala v roce 1984 během pořádání ZOH, kdy se zde konaly některé soutěže. Pak ale přišla válka, lanová dráha byla zdevastována a Trebevič se tak stal opět jen velmi obtížně dostupným místem.

Až v dubnu roku 2018 byla slavnostně otevřena zbrusu nová kabinková lanovka vedoucí na 1100 metrů vysoký vrchol Vidikovac. Dolní stanici najdete v ulici Franjevačka přímo naproti české ambasádě. Z Bašaršije sem dojdete do 5 minut pěšky. Na vrcholu se pak můžete vydat několika směry na po kratších i delších turistických cestách.

Z horní stanice lanovky také vede kdysi jedna z nejslavnějších a nejrychlejších bobových drah vystavěná kvůli ZOH 1984. Dnes však betonové koryto pomalu požírá les. Užít si tu však můžete letní moderní bobové dráhy otevřené v roce 2018.

Provozní doba:

  • 9:00–20:00 (pondělí a úterý až od 10:00)

Cena:

  • Zpáteční: 20 KM,
  • Jednosměrná: 15 KM.
Zavřít boční panel

Avaz Twist Tower

Jediný mrakodrap v Bosně a Hercegovině se tyčí do výšky 142 metrů a najdete ho pár desítek metrů od hlavního nádraží. Stavba vytvářející dojem spirálovitého zatočení fasády může posloužit jako alternativní vyhlídka ke kopcům v okolí. Ve 36. patře se totiž nachází pěkná otevřená vyhlídková plošina, vstupné se platí u turniketů v hotovosti a činí 1 KM.

Zavřít boční panel

Alej ostřelovačů

Sniper Alley byl neoficiální název hlavní sarajevské ulice „Zmaja od Bosne“, která se táhne z centra až na západní okraj města (jezdí po ní tramvaje). Za války v 90. letech patřila k nejnebezpečnějším místům ve městě, ve výškových budovách a panelácích podél ulice mívali stanoviště srbští ostřelovači. V bezpečí nebylo ani civilní obyvatelstvo, za dobu obléhání Sarajeva došlo v průměru ke dvěma úmrtím denně civilů právě z rukou ostřelovačů.

V současnosti události nepřipomíná žádná pamětní deska ani pomník, projděte se však alespoň po části třídy například od mostu Skenderije k tramvajové odbočce na hlavní nádraží a vžijte se do situace, kdy nemáte tušení, jestli vás z oken budov okolo někdo nezastřelí…

Zavřít boční panel

Žuta tabija

Dochované opevnění obranné tvrze nad městem nazývající se Žuta tabija (Žlutý bastilon) poskytne krásné místo pro odpočinek. Okolo hradeb si posedíte v hezkém parku, přitom celé Sarajevo budete mít jako na dlani hluboko pod sebou.

Z Baščaršije se vydejte pěšky prudce do kopce po ulici Kovači, abyste po 200 metrech zahnuli vpravo a ulicí Jekovac došli až k hradbám. Cesta vám zabere 15 minut.

Zavřít boční panel

Aškenazská synagoga

Podle mnohých tabulek třetí největší synagogu v Evropě a jedinou aktivní v Sarajevu najdete na břehu řeky Miljacka přímo v historickém centru. Stavbu z roku 1902 navrhl český architekt Karel Pařík a je přístupná veřejnosti bez poplatku.

Zavřít boční panel

Most Festina Lente

Latinské přísloví „Festina lente“, tedy „Pospíchej pomalu“ adoptoval za svůj název architektonicky zajímavý most pro pěší spojující Staré město s Akademií výtvarného umění, jejíž tři studenti most navrhli. Uprostřed nad korytem řeky Miljacky vytváří smyčku jako na horské dráze, která slouží zároveň jako přístřešek a zároveň jako místo k posezení. Nabádá pěší, aby se v dnešním uspěchaném světě na chvilku zastavili a užili si pěkného výhledu na okolí.

Zavřít boční panel

Katedrála Srdce Ježíšova

Největší katedrála v celé zemi sice neuchvátí velikostí, ale o to víc čistým, velmi jednoduchým a zároveň oku lahodícím zdobením interiéru. Chrám postavený v neogotickém stylu v roce 1889 je nejdůležitější církevní stavbou v Bosně a Hercegovině.

Počasí a sezóny v Sarajevu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sarajevo
Městská turistika lze pořádat kdykoliv.

3 °C

6 °C

10 °C

15 °C

21 °C

24 °C

27 °C

27 °C

22 °C

17 °C

9 °C

3 °C

Počasí

Sarajevo se díky své poloze na pomezí mírného a subtropického pásu může chlubit o něco vyššími teplotami, než panují u nás, nicméně hory okolo teploty přece jen trochu krotí. Dá se říct, že celoročně je tu velmi obdobné počasí jako v ČR, jen zimy bývají teplejší a kratší.

Sezóny a kdy vyrazit

Jako všude v Evropě je ideálním obdobím pro poznávání města zhruba od konce března do konce října. Únor, listopad a počátek prosince je šedivý a vlhký. Naopak v lednu se dá na okolních kopcích lyžovat, což může nadšence do trochu exotického sjezdování přimět k návštěvě. Vždyť v roce 1984 přilehlý areál Bjelašnica pořádal zimní olympijské hry.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu