Zpět na seznam míst co vidět v Sarajevu
Trebevič

Lanová dráha Trebevič

Pohoří Trebevič se vypíná na jižním okraji Sarajeva do výšky kolem 1.600 metrů a prošlo si zajímavou historií. V roce 1959 československá firma Transporta Chrudim postavila jednu z nejdelších lanových drah v Evropě přímo z centra až na vrchol Trebevič, který se okamžitě stal populárním místem pro výlety Sarajevanů. Nádherná příroda a svěží horský vzduch nechala na chvíli zapomenout šedivému údolnímu městu.

Sláva vrcholu Trebevič kulminovala v roce 1984 během pořádání ZOH, kdy se zde konaly některé soutěže. Pak ale přišla válka, lanová dráha byla zdevastována a Trebevič se tak stal opět jen velmi obtížně dostupným místem.

Až v dubnu roku 2018 byla slavnostně otevřena zbrusu nová kabinková lanovka vedoucí na 1100 metrů vysoký vrchol Vidikovac. Dolní stanici najdete v ulici Franjevačka přímo naproti české ambasádě. Z Bašaršije sem dojdete do 5 minut pěšky. Na vrcholu se pak můžete vydat několika směry na po kratších i delších turistických cestách.

Z horní stanice lanovky také vede kdysi jedna z nejslavnějších a nejrychlejších bobových drah vystavěná kvůli ZOH 1984. Dnes však betonové koryto pomalu požírá les. Užít si tu však můžete letní moderní bobové dráhy otevřené v roce 2018.

Provozní doba:

  • 9:00–20:00 (pondělí a úterý až od 10:00)

Cena:

  • Zpáteční: 20 KM,
  • Jednosměrná: 15 KM.
  • Naviguj: 43.8562, 18.4347

Další místa v Sarajevu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu