Výhled na Brno

Co dělat v Brně

Muzea a galerie

V Brně sídlí hned několik muzeí a galerií, které nabízí širokou škálu zajímavých výstav a expozic. Mezi ty nejzajímavější patří:

 • Technické muzeum – Muzeum je zaměřeno na techniku a vše s ní související. Zpracovává nejen hmotné sbírky vývoje důležitých oblastí vědy a techniky, ale i vědeckou dokumentaci historické a současné výroby.
 • Moravská galerie – Galerie se jako jediná v ČR zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Pracuje jak s volným uměním, tedy malbou, kresbou, grafikou a plastikou od nejstaršího období, až po současnost; tak i s fotografií, užitým uměním, grafickým designem a architekturou. 
 • Moravské zemské muzeum – MZM je 2. největší a zároveň druhá nejstarší muzejní instituce v ČR. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů z různých přírodovědných a společenskovědních oborů. 
 • Fait Gallery – Galerie sídlící v prostorách bývalé slévárny se snaží podporovat především současné umění. Mimo to se zasazuje o podporu soukromého sběratelství a spoluprací se zahraničními galeriemi podporuje české umělce v možnostech expandovat do zahraničí a zpětně realizací výstav zprostředkovává nejen brněnskému publiku tvorbu zahraničních autorů.
 • Muzeum romské kultury – Muzeum má za cíl mapovat a dokumentovat kulturu a dějiny Romů. 
 • Muzeum modelů autíček – Největší soukromá sbírka modelů aut v měřítku 1:18 v Evropě. K vidění je zde přes 1.100 modelů autíček.
 • Zetor Gallery – Netradiční muzeum, v němž tradiční výrobce zemědělské techniky představuje nejen pohled do bohaté historie traktorů Zetor, ale i přehlídku moderní techniky.
 • Retro muzeum Na statku – Chcete zavzpomínat na mládí nebo jen máte rádi retro? Jedinečná expozice Retro muzea Na statku mapuje běžný život 50.–90. let minulého století. Ve sbírce najdete téměř 20.000 exponátů.
 • Muzeum historických vozů BMW – 2. největší muzeum automobilů značky BMW v Evropě. 

Muzejní noc

Muzejní noc je akce, při níž jsou muzea, galerie a další kulturní instituce otevřené i během noci. Vstup je většinou zdarma nebo jen symbolický. Aktuální informace o zapojených institucích a programu najdete zde.

Po stopách Leoše Janáčka

Leoš Janáček prožil většinu svého života v Brně. Vydejte se po jeho stopách na trase s celkem 18 stanovišti. Více nejen o prohlídkovém okruhu, ale i o samotném Leoši Janáčkovi, se dozvíte zde.

Prohlídka bývalé káznice

Káznice v Brně na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 a 1956. V průběhu 20. stol. se zde konaly popravy politických vězňů. V káznici bylo vězněno i několik známých osobností, mezi nimi např. i básník Petr Bezruč. Aktuální informace o komentovaných prohlídkách a vstupném najdete zde.

Divadla

V Brně najdete hned několik divadel, patří mezi ně:

 • Národní divadlo v Brně – Sestává z operního, baletního a činoherního souboru. Opera a balet mají domovskou scénu v Janáčkově divadle, činohra v Mahenově divadle a v divadle Reduta.
 • Městské divadlo Brno – Divadlo s činoherní i hudební scénou. Každou sezonu uvádí 9 nových inscenací – 5 činoherních a 4 hudebních.
 • Divadlo Bolka Polívky – V rámci současného repertoáru lze vybírat jak z autorských her principála Bolka Polívky, tak z představení vytvořených ve spolupráci s jinými divadly. Kromě domácího repertoáru mohou diváci zhlédnout širokou nabídku her hostujících českých a zahraničních souborů.
 • Divadlo Husa na provázku – Experimentální divadlo, divákům nabídne současná témata podaná často nečekanou formou.
 • Divadlo Polárka – Divadlo zaměřené především na tvorbu pro děti a mládež.
 • HaDivadlo – Alternativní divadelní scéna s osobitým pohledem na svět i s vlastní poetikou.
 • BuranTeatr – Nezávislé divadlo založené absolventy Divadelní fakulty JAMU.
 • Divadlo Radost – Divadlo zaměřené především na tvorbu pro děti a mládež.

Kulturní akce a festivaly

Letní shakespearovské slavnosti

V Brně se každý rok konají Letní shakespearovské slavnosti. Program se odehrává na Špilberku, což dokonale dolaďuje atmosféru představení. O vystoupení je vždy velký zájem, proto s nákupem lístků neváhejte. Aktuální informace o programu a vstupenkách najdete zde.

JazzFestBrno

Jazzový festival JazzFestBrno je v Brně pořádán pravidelně už od roku 2002. Každoročně ho navštíví víc než 10.000 diváků. Festival ve svém programu nabízí nejvýznamnější jazzové světové hvězdy a mnohonásobné držitele prestižních uměleckých ocenění včetně cen Grammy. Aktuální informace o programu a vstupenkách najdete na webu festivalu.

Festival Janáček Brno

Významná kulturní akce, která prezentuje odkaz a dílo jednoho z největších českých skladatelů Leoše Janáčka. Festival Janáček Brno získal v roce 2018 prestižní cenu The International Opera Awards za nejlepší festival roku. Aktuální informace o programu festivalu a vstupném najdete zde.

Noc kostelů

Noc kostelů je již tradiční událost, během níž můžete pod rouškou noci navštívit nejen vybrané kostely, ale i kláštery, krypty, kůry a další podobná místa. Nechybí ani doprovodný program. Bližší informace o přihlášených kostelech a programu najdete zde.

Ignis Brunensis

Ignis Brunensis je mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů. Koná se každoročně během května a června na brněnské přehradě, na Špilberku a na Petrově. Každý ohňostroj trvá asi 20 minut a je sladěn s hudebním doprovodem. Program akce najdete zde.

Noc vědců

Noc vědců je vědecko-popularizační akce, kdy se na jeden večer otevřou brány vědeckých institucí a univerzit a návštěvníci mají možnost objevovat fascinující svět vědy. Aktuální informace o programu najdete zde.

Příroda a parky

Pokud chcete alespoň na chvíli uniknout ruchu města, v Brně to není problém. Najdete zde několik desítek parků a velmi jednoduše se MHD dostanete i do okolních lesů nebo k přehradě. 

Kraví hora

Rozlehlý park Kraví hora nabízí mnoho možností k relaxaci a jako bonus i krásný výhled na Brno. V parku se nachází biotopové jezírko, altán, veřejný gril i dětské hřiště. Na vrcholu Kraví hory stojí hvězdárna a planetárium, jihovýchodním směrem se nachází Sportovní a rekreační areál Kraví hora s krytým i venkovním bazénem a beachvolejbalovým hřištěm a nad areálem najdete psí výběh, squash centrum a házenkářské hřiště. Na Kraví horu se z centra dostanete za pár minut tramvají č. 4.

Lužánky

Lužánky jsou nejstarší veřejnosti přístupný městský park v Česku. Rozloha parku čítá 20 hektarů. Park je oblíbeným místem nejen pro provozování sportovních aktivit, ale i pro odpočinek a posezení s přáteli. Děti se mohou vyřádit na dětském nebo dopravním hřišti. Návštěvníkům parku je k dispozici veřejný gril. V areálu parku se nachází novorenesanční Pavilon, který slouží k pořádání kulturních akcí a také jako středisko volného času. K Lužánkám se dostanete např. tramvají č. 1 a 6, trolejbusem č. 25 a 26 nebo autobusem č. 67

Obora Holedná

Obora Holedná je ideální místo pro pohodovou procházku i aktivní odpočinek. Obora se rozkládá na ploše 330 hektarů mezi městskými částmi Jundrov, Kohoutovice a Bystrc. Narazíte zde na volně žijící muflony, daňky i jeleny a za ohradou můžete pozorovat v bahně se rochnící divoká prasata. V celém areálu jsou rozmístěny odpočinkové altánky či lavičky a oborou vede také naučná stezka s informacemi o chované zvěři. Na podzim 2020 by měla být v Jundrově, hned za branou obory, dostavena 35 m vysoká rozhledna s vyhlídkou na Brno a okolí. Obora je přístupná návštěvníkům celoročně.

Otevřená zahrada

Otevřená zahrada je úžasné místo nejen pro odpočinek, ale i zábavu a vzdělávání se. Nachází se skoro v samém centru Brna. Mimo parčík zde najdete i malou farmu s ovcemi, králíky, slepicemi a včelami, bylinkovou a užitkovou zahrádku a interaktivní stanoviště, která vysvětlují přírodní zákony. Součástí zahrady je také unikátní pasivní budova se zelenou střechou. V zahradě jsou často pořádány různé akce a kurzy, jejich nabídka je opravdu široká. Z centra se do zahrady dostanete pohodlně pěšky nebo tramvají č. 4. Vstupné do zahrady je dobrovolné a aktuální otevírací dobu a informace o akcích najdete zde.

Botanická zahrada

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity je otevřena celoročně. Venkovní zahrada je volně přístupná, do skleníků se dostanete po zazvonění na zvonek a platí se zde vstupné. U rostlin najdete jmenovky a informační cedule, můžete si domluvit i prohlídku s průvodcem. K zahradě se dostanete tramvají č. 3, 11, 12 a trolejbusy č. 25 a 26.

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a expozicích najdete zde.

Mariánské údolí

Mariánské údolí se nachází na východním okraji městské části Líšeň. Údolím protéká potok Říčka, který propojuje 5 vodních nádrží. Údolí je po obou stranách obklopeno lesy, směrem na sever se nachází i několik jeskyní. Mariánské údolí je oblíbeným cílem turistů, cyklistů i rybářů. V roce 2009 zde byla zbudována vozíčkářská trasa v délce 8 km, která prochází kolem všech 5 vodních nádrží. Občerstvit se můžete v jedné z několika restaurací, které se v okolí nachází. K údolí se nejlépe dostanete autobusem č. 45, v blízkosti je také placené parkoviště.

Hády

Vrchol Hády leží ve výšce 424 metrů nad mořem. Svahy kopce byly v minulosti využívány k těžbě vápence. Dnes jsou Hády nejen velmi oblíbeným rekreačním místem, ale také ceněnou přírodní lokalitou – rostou zde například vzácné druhy orchidejí. Z kopce je úžasný výhled na Brno, za pěkného počasí je vidět až na Pálavu a výjimečně i na vrchol Schneeberg v Alpách. Přes Hády vedou i 2 naučné stezky – Hády a údolí Říčky a Hádecké lomy a okolí. V jednom z bývalých lomů je provozováno lamacentrum, kde chovají alpaky, ovce, zakrslé kozy a králíky. K úbočí Hádů se dostanete např. autobusy č. 64 a 74.

Kamenný vrch

Pokud zavítáte do Brna na jaře, nenechte si ujít světovou raritu – kvetoucí koniklece velkokvěté. Na Kamenném vrchu najdete největší populaci konikleců na světě přesahující 55.000 trsů rostlin. Přírodní rezervací Kamenný vrch vede také naučná stezka. Návštěvníci se na 8 panelech dozví informace o vzniku rezervace i o rostlinách a živočiších, kteří se zde vyskytují. 

Ke Kamennému vrchu se dostanete např. trolejbusem č. 26 a 37.

Přehrada

Brněnská přehrada, které Brňané neřeknou jinak než Prýgl, se nachází na řece Svratce v sousedství městské části Bystrc. Přehrada o zatopené ploše 259 ha leží z velké části v přírodním parku Podkomorské lesy. Prýgl je velmi oblíbeným cílem turistů, cyklistů, v létě milovníků vodních sportů a v zimě bruslařů i běžkařů. V letní sezoně je na přehradě provozována vodní doprava mezi Bystrcí a Veverskou Bítýškou. Jízdní řád lodní dopravy a ceník najdete zde. K přehradě se z centra Brna dostanete nejlépe tramvají č. 1 nebo 3.

Výlet na hrad Veveří

Hrad Veveří leží na skalnatém ostrohu nad brněnskou přehradou. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších českých hradních areálů, jehož historie sahá až do 13. století. Původně sloužil jako lovecký hrad pro moravská markrabata. Mimo pravidelné prohlídky se v areálu hradu často konají i různé kulturní a společenské akce. K hradu se nejlépe dostanete lodí z bystrckého přístaviště, případně autobusem č. 303. U hradu je také parkoviště. Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete zde.

Sportovní vyžití

Moto GP

Fanoušci silničních motocyklů si určitě nechají ujít Velkou cenu České republiky, která se v Brně jezdí už od roku 1950. Informace o termínech a vstupenkách najdete na webu Automotodromu

Hokej

Brno žije hokejem a fanoušci brněnské hokejové Komety jsou ti z nejvěrnějších. Kometa získala celkem 13 mistrovských titulů, což z ní dělá nejúspěšnější hokejový klub v zemi. Pokud chcete zažít skvělou hokejovou atmosféru, určitě si na nějaké utkání do DRFG arény zajděte. Informace o zápasech a lístcích najdete na webu HC Kometa Brno.

Fotbal

Brno je také domovem fotbalového klubu FC Zbrojovka Brno. Informace o zápasech a vstupenkách najdete zde.

Kam s dětmi

ZOO Brno

Brněnská zoo se nachází nedaleko brněnské přehrady v městské části Bystrc. Zoo se rozkládá na 25 hektarech a leží v kopcovitém terénu. Pro návštěvníky je otevřena každý den po celý rok. Na prohlídku všech pavilonů a expozic si vyhraďte alespoň půl dne.

Do zoo se dostanete hned několika linkami MHD (tramvají č. 1, 3, 11, autobusy 50, 52, 54 a trolejbusem č. 30). U zoo se nachází parkoviště, které má však velmi omezenou kapacitu. Zaparkovat se dá také cca 200 m od vstupu do zoo u zahradního centra Čtyřlístek.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na webu zoo.

BRuNo family park

Zábavní rodinný park s vnitřní i venkovní částí a více než 40 atrakcemi pro děti v každém věku. K parku se nejlépe dostanete trolejbusy č. 31 a 33 nebo autobusy č. 75 a 76. Přímo u parku je pro návštěvníky zdarma k dispozici velké parkoviště.

Informace o atrakcích, otevírací době a vstupném najdete zde

TOBOGA Bongo

Zábavní park, kde si na své přijdou děti i dospělí. V hale na ploše 2.800 m² se nachází spousta atrakcí, které nabízí nezapomenutelné zážitky. Každá z atrakcí představuje jiný světadíl či zemi. MHD se do Bonga nejlépe dostanete tramvají č. 2 nebo autobusem č. 50. U parku se dá také zaparkovat.

Informace o atrakcích, otevírací době a vstupném najdete zde

Aquapark Kohoutovice

Zázemí pro vodní radovánky i relax najdete v aquaparku v městské části Kohoutovice. Nachází se zde krytý i střešní bazén, rekreační bazén, dětské brouzdaliště, vířivka, parní a finská sauna, tobogán i posilovna. K aquaparku se dostanete trolejbusem č. 37. Před budovou najdete parkoviště. 

Otevírací dobu a ceník najdete zde.

Vida!

VIDA! je zábavní vědecký park nejen pro děti. Na své si zde určitě přijdou i rodiče. Ve VIDA! na vás čeká spousta legrace a ještě se něco zajímavého dozvíte. Vyzkoušíte si moderování počasí, rozpoutáte tornádo nebo třeba odstartujete raketu. Tady se určitě nudit nebudete.

Park VIDA! najdete v bývalém pavilonu D brněnského výstaviště, nejlépe se tam dostanete autobusy č. 44 a 84, tramvají č. 1 nebo trolejbusem č. 25, 26, 37. V blízkosti se dá celkem pohodlně zaparkovat.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na webu VIDA!.

Bobová dráha

Jízda na bobové dráze s délkou tratě 1.021 m a největším převýšením v ČR vás bude určitě bavit. Bobovku u mlýna najdete v Mariánském údolí, kam se pohodlně dostanete autem nebo autobusem č. 45. Aktuální informace o otevírací době a ceník najdete zde.

Jungle Park

Dobrodružství v korunách stromů zažijete v lanovém centru Jungle Park. Centrum se nachází v lesích kolem řeky Svratky v blízkosti brněnského výstaviště. Nejlépe se sem dostanete autobusy č. 44 a 84. V blízkosti se dá parkovat. Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete zde.

Nakupování

V Brně se nachází hned několik nákupních center. Mezi ta nejznámější a největší patří Galerie Vaňkovka a Olympia Brno. Milovníci nákupů si na své určitě přijdou i při průzkumu ulic Česká a Masarykova. 

Noční život

Brno, asi jako každé větší studentské město, žije bohatým nočním životem. Ať už chcete zajít s kamarády na pivo, koktejl nebo tančit, v Brně si určitě v záplavě podniků vyberete. 

Hudební kluby a diskotéky

Ať už máte rádi disco nebo metal, v místních klubech si určitě přijdete na své. Mezi ty nejoblíbenější patří:

 • Stará pekárna – Hudební kavárna a hospoda s téměř každodenní nabídkou zajímavých koncertů spíše nekomerčních a menšinových žánrů. 
 • Fléda – Jeden z největších a nejstarších hudebních klubů v ČR. Věnuje se všem žánrům od indie elektroniky, přes edm, hip hop, techno, house, rock, metal, až po brass music. Na Flédě se také často konají nejrůznější studentské večírky, taneční party apod.
 • TwoFaces – 3. největší taneční klub v ČR. Najdete zde 4 bary, římský bazén na baru, obří plátno, 3 videoprojekce, pódium a 2 taneční parkety.
 • Melodka – Nezávislý multižánrový klub se širokým spektrem návštěvníků.
 • Metro Music Bar – Multižánrový klub, mimo nejrůznější koncerty se zde pořádají také taneční party, vystoupení stand-up komiků apod.
 • Sono Centrum – Žánrově otevřený klub s kapacitou až 1.200 míst. Mimo koncerty se zde pořádají i divadelní a filmová představení, taneční party, festivaly atd.
 • Favál Music Cirkus – Hudební klub s multižánrovým přesahem. Nejčastěji se zde pořádají studentské akce, d’n’b a techno akce.

Když máte chuť na pivo

V Brně mají své místo jak tradiční pivnice, tak i podniky zaměřené na piva z menších řemeslných pivovarů. Dobré pivo vám určitě načepují v Lokále u Caipla, kde se i moc dobře najíte. Skvělou plzeň umí i U Bláhovky, která je vyhlášenou štamgastskou hospodou v Brně. Oblíbenými podniky jsou také Výčep Na stojáka, U Sajmona pod Hájkem nebo Ambra.

Pokud chcete experimentovat a vyzkoušet i méně známá piva, zajděte si do Ochutnávkové pivnice, k Tekutému chlebu, do MaltWarm nebo do Craft Beeru.

Bary

Brněnskou barovou scénu v posledních letech ovládli Lidi z Baru – parta kolem brněnského Baru, který neexistuje a příbuzných podniků. S Lidmi z Baru přišla do Brna doslova barová revoluce. Za 4 z 6 níže uvedených podniků stojí právě tato parta.

 • Bar, který neexistuje – Jeden z nejoblíbenějších brněnských barů, jehož věhlas dávno přesáhl hranice nejen Brna, ale i České republiky a zasloužil si i zmínku v The New York Times. Bar, který neexistuje (zkráceně BKN), se stal tak trochu fenoménem a o návštěvníky rozhodně nemá nouzi. Pokud chcete vyzkoušet nápadité koktejly, dát si dobrý burger a k tomu si užít skvělý servis, určitě si rezervujte v BKN stůl.
 • Super Panda Cirkus – Chcete zažít tak trochu úlet? Úplně jiný svět, kde nic nedává smysl? Nebo dává? Super Panda Cirkus se nedá popsat, to musíte zažít. 
 • Whiskey Bar, který neexistuje – Spousta whisky z celého světa, tatarák, kvalitní pivo a ústřice? No, proč ne. I ten nejnáročnější zákazník si zde najde to své.
 • 4pokoje – Chcete si dát snídani, oběd, večeři i pozdní koktejl na jednom místě a klidně i najednou? Žádné zbytečné hranice a pravidla, to jsou 4pokoje.
 • Rotor bar – Během dne kavárna, večer bar s kvalitním vínem, širokým výběrem whisky, rumů a koktejlů.
 • Atelier – Stylové bistro a bar v jednom. 

Raději sklenku vína

Skleničku dobrého vína si vychutnejte např. v justWine, v rockovém vinném baru a galerii RockWine nebo ve španělském tapas baru Don Pintxos.

Restaurace, kavárny, cukrárny

V Brně najdete nepřeberné množství restaurací různého zaměření. Vybere si tu určitě každý. Na dobrém jídle si pochutnáte třeba v restauracích Garden Food Concept, Soul Bistro, U Starýho Billa, La Patas, Jedna báseň, U Tomana nebo ve foodtrucku Būcheck.

Pokud máte rádi českou klasiku, určitě si vyberete v některém z těchto podniků: Lokál u Caipla, Hostinec u Seminárů, Stopkova Plzeňská Pivnice, Pivnice U Čápa

Jste vegan nebo vegetarián? I vy se v Brně dobře najíte. Zkuste třeba Rebio, Vegalité, Forky’s, Avatár nebo jídelnu OAZA.

Chcete si dopřát trochu luxusu a špičkové gastronomie? Zajděte si na oběd nebo večeři do některé z těchto restaurací: Borgo Agnese, Mori, Butcher’s, Castellana Trattoria, Koishi, Pavillon Restaurant, Kohout NA VÍNĚ.

Brno je město kaváren, snad na každém rohu na nějakou narazíte. Když na dobrou kávu a k tomu možná i něco na zub, tyto podniky vás určitě nezklamou: Café Momenta, Café Atlas, Café Placzek, V Melounovém cukru, Air Cafe, Cafe Mitte, Café Pilát, Monogram Espresso Bar, Kafec Brněnský, Industra Coffee, Punkt.

Jste spíš na sladké? Pak určitě nevynechejte Cukrářství Martiňák. Pokud chcete vyzkoušet něco netradičního, zajděte si na zákusek do SORRY – pečeme jinak.

Zábava a odpočinek

Exit game

Různé únikové hry jsou v posledních letech dost oblíbené. Několik jich najdete také v Brně. Jednu z nich organizuje i turistické informační centrum (TIC) – úkolem je najít zlatý poklad přímo v labyrintu pod Zelným trhem. Více o hře se dozvíte na stránkách TIC.

Exit game si zahrajete např. i v Exit Game Brno, Real Escape nebo třeba v Quest Games.

Virtuální realita

Chcete na chvíli opustit starosti všedního dne? Co to zkusit v jiné realitě? Pomůžou vám s tím např. ve Virtual Reality Brno nebo Virtual Games Brno.

5D kino

Chcete si film užít naplno se vším všudy? Nejen skvělý obraz a zvuk, do děje vás vtáhne i pohyb sedaček a speciální efekty. Zkuste 5D kino.

Wellness

Zajít na masáž, relaxovat v termálním bazénu nebo se uvolnit při saunovém ceremoniálu? Nikde si neodpočinete tak, jako ve Wellness & Spa Infinit Maximus. K resortu se nejlépe dostanete autem nebo hotelovým shuttle busem, který je pro zákazníky hotelu a wellness zdarma. Jízdní řád autobusu najdete zde.

Koupaliště

Chcete si užít den na sluníčku a zároveň u vody? Mimo přehrady můžete zkusit některé z těchto koupališť – Koupaliště Dobrák, Riviéra, Koupaliště Kraví hora, biotop Brno-jih.

Chystáš se do Brna?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Zdenka _1
naposledy aktualizováno 10. 08. 2020

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.