Estonsko
Estonsko

Co dělat v Estonsku

Parky a rezervace

Seznam národních parků můžete nalézt na webu visitestonia.com i s informací o túrách.

Velmi doporučujeme národní park Lahemaa s bažinami Viru (Viru raba; vezměte si plavky a lahev na vodu z jezer bohatou na železo) a národní park Soomaa s řekou ideální na kánoi, vodopády Jägala (hlavně v zimě, když jsou zamrzlé), pískovcové jeskyně Piusa, nádherná příroda s pískovci a řekou u vesnice Taevaskoda. V Tuhalském krasu se nachází nejdelší jeskyně Estonska (58 m) s názvem Virulase a Čarodějná studna (Nõiakaev), což je vodní pramen, který vytéká ze země v době jara. 

Treky 

Skvělé stezky jsou v národních parcích i na ostrovech. Stačí si v infocentrech vyzvednout mapu. Estonsko je rovina, takže se jedná o lehké túry.

Surfování

Surf Paradise na ostrově Hiiumaa, Aloha Surf Pärnu, Surftown v Stroomi, Vääna-Jõesuu, Salmistu.

Pláže

99 % pláží je veřejných. Na ostrově Hiiumaa je krásná pláž v Surf Paradise areálu (volně přístupné) a severně od města Kärdla, pláž v Pärnu (velmi oblíbená), Valgeranna pláž poblíž Pärnu je méně zalidněná, Pirita pláž v Tallinnu je nejpopulárnější, odlehlejší je Kakumäe a Katariina kai, na severu je Klooga pláž. Nejpopulárnější pláže si můžete prohlédnout na webu visitestonia.com.

Noční život

Pärnu je hlavním letním městem Estonska s bohatým nočním životem. Oblíbeným letním místem v Tallinnu je PADA u přístavu, celoroční Studio, areál Telliskivi, takzvaný Bermudský trojúhelník – podniky v ulicích Väike-Karja a Suur-Karja, Must Puudel, Kohvik Sinilind.

Adrenalinová zábava

Nakupování

V Estonsku pomalu mizí obchody se specifickým zbožím (pekařství, drogerie apod), jsou nahrazeny řetězci supermarketů, mezi nejlevnější patří Maxima, potom Rimi, Prisma, Selver. Ovoce a zelenina se nakupuje na tržištích, v Tallinnu jsou největší Keskturg a Telliskivi (často i starožitnosti). Nabídka obchodů s oblečením je omezenější než v ČR vzhledem k menší kupní síle. Tali je obchod s estonským designem. Jako suvenýr si můžete pořídit výrobky z vlny a dřeva s motivem chrpy a máku.

Zimní sporty a střediska 

Estonsko je placka s nejvyšší horou Suur Munamägi (318 m n. m.), což žádného českého lyžaře nemůže uspokojit. Zimu si Estonci užívají na běžkách. Běžkovací tratě můžete nalézt webu terviserajad.ee (s pomocí google translator).

Pro děti 

Pro romantiky

Estonsko je romantická země, nádherné západy a východy slunce, osamělé pláže, nekonečné lesy, středověká atmosféra uliček Tallinnu s vyhlídkou Kohtuotsa. Doporučili bychom restauraci Komeet a kavárnu Josephine. Květiny se dají u věží Viru (vstup do starého města Tallinnu) zakoupit dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu.

Kultura

Estonsko má nepřeberné množství hudebních a filmových festivalů. Mezi nejznámější patří filmové festivaly PÖFF a Animated Dreams,Tallinn Music Week, Laulupidu je největší sborovou událostí na světě s 33.000 zpěváky, Weekend Baltic Festival s elektronickou hudbou, jazzový festival Jazzkaar, festival Viljandi Folk Festival Národní divadlo a opera je velmi aktivní s úžasnými herci, tanečníky a zpěváky, i když je vše v estonštině, jsou zde titulky v angličtině a finštině.

Chystáš se do Estonska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.