Průvodce státem
Estonsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Estonsku

Estonská kuchyně

Něco jako tradiční estonská kuchyně neexistuje, jedná se o mix skandinávské, německé a ruské. Mezi základní potraviny patří černý chléb, brambory, houby a lesní plody, mléčné výrobky, ryby (sleď) a vepřové.

Sardinky

Klasickými nápoji jsou pivo, kefír, vodka, ovocné víno a Vana Tallinn likér. Nyní je zlatý věk malých pivovarů, které jsou velmi kvalitní. Hledejte malé lahve 0,33 l cenově okolo 1,50 eura.

Jako suvenýr může posloužit čokoláda značky Kalev, lahev Vana Tallinn, černý chléb nebo pražené mandle v koření, které se prodávají ve starém měste Tallinnu.

Jak se stravovat jako místní 

Po celém Estonsku jsou restaurace podobné jako v Čechách – různé kuchyně, různé styly. Pokud si dáte pivo, objednejte si i smažený černý chléb s česnekem. V Tallinnu se vyhněte předraženým restauracím na Raekoja plats. Hlavním turistickým lákadlem jsou středověké restaurace Old Hansa a Peppersack, které jsou drahé, ale dostanete jidlo společně s představením.

Podobný zážitek za mnohem méně peněz může nabídnout maličké místo přímo ve staré městské radnici na Raekoja plats, které nabízí losí polévku, pečené bochánky z listového těsta plus domácí pivo a ulovíte si okurku. Jedna z oblíbených míst jsou Rataskaevu 16 (nutná rezervace), Vegan V, Kohvik Sesoon, Kohvik August, The Living room, Texas HonkyTonk & Cantina, Pööbel, Komeet, Café Noble in Noblessner, Vana Villem, Salt.

Určitě navštivte Kompressor zaměřený na palačinky. Zaslouženě velké oblíbenosti se těší areál Telliskivi za starým městem. Jedná se o hipsterskou část Tallinnu s množstvím restaurací, barů, fast foodů a pouličních představení. 

Obvyklé ceny v restauracích

Snídaně/brunch od 5 eur, oběd se pohybuje od 4,50 eur, večeře v restauraci od 7 eur, pivo a víno stojí kolem 3,50 eur.

Země lesů a bílých nocí

Estonsko je nejsevernější baltickou zemí. Jedná se o přímořský stát s více než 1.500 ostrovy. Sousedí s Lotyšskem a Ruskem, od Finska ho odděluje 80 km široký Finský záliv. Je nejmenším státem Baltiku s 1,3 milionem obyvatel (440.000 obyvatel žije v hlavním městě).

Estonsko se hned po obnovení nezávislosti v roce 1991 vydalo cestou skandinávských zemí a založilo svůj úspěch na rozvoji IT odvětví, ale stále se vypořádává s dlouhou historii pod ruskou nadvládou. Kombinace progresivního vývoje a sovětských památek vytváří zajímavou atmosféru spolu s vysokou úrovní angličtiny Estonců s komunitami starých Rusů, kteří mluví pouze rusky. Sousední země považují Estonce za pomalé, ovšem v dobrém smyslu. V hlavním městě Tallinnu se nikdo nikam nežene a víkendy jsou ve znamení lesa, sauny a klidu. Z baltických zemí je Estonsko na nejvyspělejší úrovni, například mají zákon nedovolující počítat s dluhem v ročním rozpočtu.

Průvodce pro tebe napsal Kristýna Mertová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Očekávejte severské klima mírného léta a tuhé zimy.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 28 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu