Estonsko
Estonsko

Peníze a ceny v Estonsku

Euro

Od roku 2011 se platí eurem.

Směnárny a platba kartou 

Většina transakcí lze platit kartou – ubytování, restaurace, obchody. Je výhodnější si vyměnit eura v Čechách, kurz je lepší.

Kolik co stojí

V Estonsku je všechno o trochu dražší než v Čechách. Tallinn jakožto hlavní město je nejdražší. Večeře pro dva se v levných restauracích pohybuje kolem 25 eur. Jedno pivo nebo sklenička vína stojí 3,50 eur. Je zde dražší zelenina a ovoce. Vzhledem k silnému vztahu k mléčným výrobkům jsou ceny domácích sýrů a jogurtů témeř porovnatelné s Čechami. Ubytování pro dva v hostelu se dá sehnat okolo 25 eur, v hotelu 40 eur. Je zde aktivní komunita couchsurfingu

Spropitné a smlouvání 

Spropitné je velmi kladně přijímáno, servis v restauracích/barech má vcelku nízké mzdy. Není to ovšem podmínkou a nikdo se na vás nebude dívat zle. Smlouvat se dá pouze u některých prodejců na Keskturg nebo Telliskivi tržištích, je to ale spíše výjimečné a znalost ruštiny je nutností.

Denní rozpočet 

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v hostelu za 10 eur, stravuje se jídlem z pouličních stánků, které stojí 5 eur + 1,5 eur utratí za nápoj z obchodu. Všude chodí pěšky, protože je to blízko. Denní rozpočet tak bude činit přibližně 25 eur osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje dvoulůžkový pokoj v hotelu od 30 eur + od 8 eur jídlo v restauraci ( + od 3,50 nápoj).Půjčení kola na 6 hodin stojí 12 EUR/ půjčení auta 37 EUR (Tallinn, levnější na ostrovech Hiiuma + Saaremaa). Za den tedy utratíte zhruba 55 eur na osobu.

Luxusní varianta obsahuje dvoulůžkový pokoj v 5* hotelu od 150 eur + od 25 eur jídlo v restauraci (+ od 10 eur nápoj) . Půjčení Porsche od 150 eur. Denní rozpočet se tak vyšplhá na 250 eur na osobu.

Chystáš se do Estonska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.