Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Estonsku

Aktuální kurz 1 € = 25.56 Kč

Euro

Od roku 2011 se platí eurem.

Euro

Směnárny a platba kartou 

Většina transakcí lze platit kartou – ubytování, restaurace, obchody. Je výhodnější si vyměnit eura v Čechách, kurz je lepší.

Kolik co stojí

V Estonsku je všechno o trochu dražší než v Čechách. Tallinn jakožto hlavní město je nejdražší. Večeře pro dva se v levných restauracích pohybuje kolem 25 eur. Jedno pivo nebo sklenička vína stojí 3,50 eur. Je zde dražší zelenina a ovoce. Vzhledem k silnému vztahu k mléčným výrobkům jsou ceny domácích sýrů a jogurtů témeř porovnatelné s Čechami. Ubytování pro dva v hostelu se dá sehnat okolo 25 eur, v hotelu 40 eur. Je zde aktivní komunita couchsurfingu

Spropitné a smlouvání 

Spropitné je velmi kladně přijímáno, servis v restauracích/barech má vcelku nízké mzdy. Není to ovšem podmínkou a nikdo se na vás nebude dívat zle. Smlouvat se dá pouze u některých prodejců na Keskturg nebo Telliskivi tržištích, je to ale spíše výjimečné a znalost ruštiny je nutností.

Denní rozpočet 

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v hostelu za 10 eur, stravuje se jídlem z pouličních stánků, které stojí 5 eur + 1,5 eur utratí za nápoj z obchodu. Všude chodí pěšky, protože je to blízko. Denní rozpočet tak bude činit přibližně 25 eur osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje dvoulůžkový pokoj v hotelu od 30 eur + od 8 eur jídlo v restauraci ( + od 3,50 nápoj).Půjčení kola na 6 hodin stojí 12 EUR/ půjčení auta 37 EUR (Tallinn, levnější na ostrovech Hiiuma + Saaremaa). Za den tedy utratíte zhruba 55 eur na osobu.

Luxusní varianta obsahuje dvoulůžkový pokoj v 5* hotelu od 150 eur + od 25 eur jídlo v restauraci (+ od 10 eur nápoj) . Půjčení Porsche od 150 eur. Denní rozpočet se tak vyšplhá na 250 eur na osobu.

Země lesů a bílých nocí

Estonsko je nejsevernější baltickou zemí. Jedná se o přímořský stát s více než 1.500 ostrovy. Sousedí s Lotyšskem a Ruskem, od Finska ho odděluje 80 km široký Finský záliv. Je nejmenším státem Baltiku s 1,3 milionem obyvatel (440.000 obyvatel žije v hlavním městě).

Estonsko se hned po obnovení nezávislosti v roce 1991 vydalo cestou skandinávských zemí a založilo svůj úspěch na rozvoji IT odvětví, ale stále se vypořádává s dlouhou historii pod ruskou nadvládou. Kombinace progresivního vývoje a sovětských památek vytváří zajímavou atmosféru spolu s vysokou úrovní angličtiny Estonců s komunitami starých Rusů, kteří mluví pouze rusky. Sousední země považují Estonce za pomalé, ovšem v dobrém smyslu. V hlavním městě Tallinnu se nikdo nikam nežene a víkendy jsou ve znamení lesa, sauny a klidu. Z baltických zemí je Estonsko na nejvyspělejší úrovni, například mají zákon nedovolující počítat s dluhem v ročním rozpočtu.

Průvodce pro tebe napsal Kristýna Mertová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Očekávejte severské klima mírného léta a tuhé zimy.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu