Země lesů a bílých nocí

Estonsko je nejsevernější baltickou zemí. Jedná se o přímořský stát s více než 1.500 ostrovy. Sousedí s Lotyšskem a Ruskem, od Finska ho odděluje 80 km široký Finský záliv. Je nejmenším státem Baltiku s 1,3 milionem obyvatel (440.000 obyvatel žije v hlavním městě).

Estonsko se hned po obnovení nezávislosti v roce 1991 vydalo cestou skandinávských zemí a založilo svůj úspěch na rozvoji IT odvětví, ale stále se vypořádává s dlouhou historii pod ruskou nadvládou. Kombinace progresivního vývoje a sovětských památek vytváří zajímavou atmosféru spolu s vysokou úrovní angličtiny Estonců s komunitami starých Rusů, kteří mluví pouze rusky. Sousední země považují Estonce za pomalé, ovšem v dobrém smyslu. V hlavním městě Tallinnu se nikdo nikam nežene a víkendy jsou ve znamení lesa, sauny a klidu. Z baltických zemí je Estonsko na nejvyspělejší úrovni, například mají zákon nedovolující počítat s dluhem v ročním rozpočtu.

Průvodce pro tebe napsal Kristýna Mertová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Očekávejte severské klima mírného léta a tuhé zimy.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 28 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Estonska

Co vidět a navštívit v Estonsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Estonsku

Zavřít boční panel

Národní park Lahemaa

Skvěle vytvořené cesty mezi tisíciletými bažinami a jezery, vyhlídkové věže, borové lesy a místa pro kempování. Z bažinných jezer se dá pít čistá voda a koupat se v nich. Nezapomeňte na sběr borůvek a hub, což je téměř estonský národní sport. Na vyhlídkách uprostřed bažin se dá přenocovat a budete svědky zvuků různých zvířat pod vámi a hlavně magického východu slunce s ranní mlhou (v létě je východ slunce ve 4 hodiny ráno). Pokud chcete poznávat po vodě, navštivte národní park Soomaa a půjčte si kánoe. Estonsko nejsou města, ale lesy, sauna a klid.

Zavřít boční panel

Tallinn

Jednoznačně nejdůležitější místo Estonska, bydlí v něm 440.000 obyvatel a je tak neobvykle poklidné. Středověké staré město má kouzelné uličky a z kopce Toompea je krásný výhled na červené střechy a moře. Tallinn je zapsán v UNESCU i díky svým zachovalým hradbám a hradebním věžím. Doporučujeme věž kostela sv. Olaf, která byla od roku 1549 do roku 1625 nejvyšší věží světa a pasáž sv. Kateřiny (Katariina käik). Kousek za starým městem se nachází oblast Kalamaja s areálem Telliskivi, která je nyní hispterskou částí s množstvím kaváren, restaurací, pivnic, design obchodů a street food. U moře se nachází skvělé Seaplane muzeum věnované letadlům a lodím, strašidelné Patarei vězení s ukončeným fungováním v roce 2002 a otevřené k prohlídkám (nedoporučujeme slabým povahám), Linnahall je odpudivý sovětský výtvor, z něhož je skvělý výhled na město, přístav, moře a je to místo na poslední pivo po noci ve městě (konzumace alkoholu na veřejnosti je protizákonná, ale veřejně praktikovaná). Kadriorg park se nachází ve východní části Tallinnu a je v něm prezidentský pálac, galerie KUMU a japonská zahrada. Blíže k moři je socha Rusalka a promenáda kolem moře vedoucí do části Pirita s ruinami kláštera, pláží a rozsáhlým parkem s TV věží (nejvyšším bodem Estonska).

Zavřít boční panel

Pärnu

Místo letních radovánek Estonců s dlouhými písčitými plážemi, historickým městem a bouřlivým nočním životem.

Zavřít boční panel

Ostrovy Saaremaa a Hiiumaa

Kouzelná místa plná klidu. Upravené i lesní cesty, osamělé pláže a chaty uprostřed lesa se saunou, množství majáků, větrných mlýnů a lázní. Hlavní město Kuuressaare na ostrově Saaremaa má zachovalou pevností s vodním příkopem a kráter po pádu meteoritu.

Zavřít boční panel

Rummu

Absolutně netypický zážitek. V této vesnici bylo sovětské vězeni a jeho část byla zaplavena vodou. Nyní je to vyhledávané místo na koupání, lezení po budovách a skákání z nich do průzračně čisté vody. Z velkého kopce popela s ostrými hranami je dechberoucí pohled na zatopené budovy a lesy (video z místa).

Počasí a sezóny v Estonsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Estonsko
Stejné počasí pro celou zemi

-2 °C

-3 °C

-1 °C

6 °C

14 °C

17 °C

21 °C

20 °C

14 °C

7 °C

2 °C

-1 °C

Počasí

Estonsko by se dalo rozdělit na dvě sezony – letní a zimní.

Letní období – duben až srpen jsou plné světla, kdy slunce zapadá před půlnocí a rozednívá se kolem 4. hodiny ranní, což vytváří nádherně zabarvenou oblohu. Teploty se pohybují okolo 25 °C, ale i 10 °C. Přímořské oblasti se vyznačují větrem a přejí kiteboardingu či windsurfingu. Lidé většinu času tráví venku, na pláži, stanováním v lesích a národních parcích, na hudebních festivalech.  

Zimní období – září až březen jsou plné srážek, větru, sněhu a zimy. Listopad a prosinec jsou nejtmavším měsíci, kdy je světlo mezi 9:00 až 15:00 hodinami. Leden a únor jsou nejstudenější s teplotami kolem -25°C. Na druhou stranu je to čas saunování, pohádkově zasněžené přírody a vánočně vyzdobených měst.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejsvětlejší a nejteplejší jsou květen, červen, červenec, kdy slunce téměř nezapadá. Jsou to měsíce plné různých festivalů, venkovních událostí a obecně jsou obyvatelé Estonska nejlépe naladěni.

Skvělé akce do Estonska

ušetříš až 18%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 23%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 18%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
10 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu