Průvodce státem

Estonsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země lesů a bílých nocí

Estonsko je nejsevernější baltickou zemí. Jedná se o přímořský stát s více než 1.500 ostrovy. Sousedí s Lotyšskem a Ruskem, od Finska ho odděluje 80 km široký Finský záliv. Je nejmenším státem Baltiku s 1,3 milionem obyvatel (440.000 obyvatel žije v hlavním městě).

Estonsko se hned po obnovení nezávislosti v roce 1991 vydalo cestou skandinávských zemí a založilo svůj úspěch na rozvoji IT odvětví, ale stále se vypořádává s dlouhou historii pod ruskou nadvládou. Kombinace progresivního vývoje a sovětských památek vytváří zajímavou atmosféru spolu s vysokou úrovní angličtiny Estonců s komunitami starých Rusů, kteří mluví pouze rusky. Sousední země považují Estonce za pomalé, ovšem v dobrém smyslu. V hlavním městě Tallinnu se nikdo nikam nežene a víkendy jsou ve znamení lesa, sauny a klidu. Z baltických zemí je Estonsko na nejvyspělejší úrovni, například mají zákon nedovolující počítat s dluhem v ročním rozpočtu.

Průvodce pro tebe napsal Kristýna Mertová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Očekávejte severské klima mírného léta a tuhé zimy.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 28 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Estonska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Křesťanství se do této oblasti dostalo velmi pozdě, až během 13. století během křížových výprav vedených Řádem německých rytířů. Do té doby po tisíce let obyvatelé praktikovali pohanské náboženství, jehož tradice se uchovaly dodnes. Po invazi se na celém Baltiku střídalo Německo, Dánsko, Rusko, Polsko, Švédsko a církevní řády.

Stejně jako ve zbytku Evropy, bylo 19. století ve znamení národního obrození, které vyvrcholilo roku 1918 vyhlášením nezávislosti, o níž museli Estonci tvrdě bojovat proti Rusům další dva roky. Po vypuknutí druhé světové války se Estonsko prohlásilo neutrálním územím, které nevydrželo ani měsíc a země byla pod nadvládou Ruska (nejdříve pouze jako armádní základna, poté pod úplnou okupací), vystřídané Německem (Estonsko bylo první zemí s úplně vyhlazenou židovskou populací) a opět Ruskem.

Estonsko se stalo součástí Sovětského svazu, který koordinoval přesidlování ruského obyvatelstva na estonské území a odsun politiků a inteligence na Sibiř (z tohoto důvodu je vysoký podíl ruských obyvatel v baltických zemích).

Druhou nezávislost vyhlásilo Estonsko 20. 8. 1991. Země se stala součástí NATO a EU v roce 2004.

Lidé

Estonci jsou svojí charakteristikou podobní skandinávským zemím – uzavření a rezervovaní. Občas se zdají být téměř neviditelní. Pokud je poznáte osobně, zjistíte, že jsou to velmi přátelští, loajální, nápomocní lidé se smyslem pro černý humor. Estonsko je ateistickou zemí podobně jako Česká republika. Nejčastějším náboženstvím je ortodoxní (16 %), vyznávané pouze ruskou populací, a poté luteránské (10 %).

V celém Estonsku žije skoro přesně tolik lidí jako v Praze.

Svátky

Estonko má klasické svátky – Vánoce, Nový rok, Velikonoce (volno je v pátek, pondělí je pracovní den), Svátek práce. Největšími národními svátky jsou Den nezávislosti 24. února, kdy jsou všudypřítomné vlajky, politické projevy a vojenské prohlídky, dále Den obnovy nezávislosti 20. 8., ten je oslavován hudebními koncerty po celé zemi vycházející z revolučního hnutí proti Sovětskému svazu.

Svátkem nad všechny svátky je slunovrat „Jaanipäev“ ve dnech 23. (Den vítězství) a 24. června (Den sv. Jana). Jedná se o vyvrcholení tzv. bílých nocí, kdy slunce téměř nezapadá. Během těchto dvou dní jsou města vylidněná a většina obchodů, restaurací a barů má zavřeno. Všichni jsou v lesích, na ostrovech či poblíž moře. Oslavuje se ohněm, BBQ, alkoholem a saunou.

Otevírací doba obchodů se často pohybuje od 9:00 do 22:00 hodin, menší obchody zavírají kolem 19:00 hodin. V neděli je velká část obchodů a restaurací otevřená. V obchodech je možné koupit alkohol pouze mezi 10. až 22. hodinou (připravte se na delší fronty před 22.).

Kultura

Tallinn byl bohatým hansovním městem a bylo zde vybudováno velké množství středověkých domů a hradebního opevnění, díky němuž je centrum města zapsané na seznamu UNESCO. Kultura středověku přetrvala, a tak v centru narazíte na pouliční umělce v kostýmech a středověké restaurace.

Estonsko je z 53 % pokryto lesy a v kombinaci s pohanskými tradicemi vzniká velmi silný vztah k přírodě. Většina městských obyvatelů vlastní chaty či lesní domy se zahradou a saunou na venkově. Sauna je obecně národní záležitostí, můžete ji nalézt i v některých kancelářích.

Pobřeží dlouhé 3.000 kilometrů a větrné podnebí přeje vodním sportům jako windsurfing a jachting. Estonci si užívají pláže i koupání s prvními teplými jarními paprsky.

Všechny tři baltické země jsou hrdé na Zpívající revoluci (nenásilný politický převrat mezi lety 1987–1991) a jejich vztah k hudbě stále přetrvává. Hudební soutěž Eurovize je sledována a prožívána podobně jako mistrovství v hokeji.

Estonsko je zemí IT a velmi si na tom zakládá. Všechny děti na základních školách mají hodiny programování. IT je silně podporováno státem, žádný Estonec si nedokáže představit život bez e-ID. Občanský průkaz s čipem, díky němuž volí online, platí daně a mají e-podpis, takže čas strávený na úřadech je minimální. Díky rychlému a všude dostupnému internetu mají silné zastoupení start-up společnosti, jednou z nich byl Skype a nově úspěšný Transferwise či Taxify. Největším projektem je e-Residency umožňující založit firmu, bankovní účet a vše potřebné bez opravdového bytí v zemi díky chytré kartě.

Jazyk

Melodická estonština patří do ugrofinské skupiny jazyků společně s finštinou a maďarštinou. Je zařazována k nejtěžším evropských jazykům a mluví jim okolo 1,15 milionu lidí. Mnoho slov je převzatých z němčiny, ruštiny a švédštiny. Vzhledem k vysokému počtu ruských obyvatel (25 %) je často slyšet ruština, kterou většina estonců, až na mladou generaci, mluví plynule. Angličtina je v Estonsku na velmi vysoké úrovni a cestovatel by se neměl setkat s většími problémy.

Minislovníček:

  • Ahoj – Tere (používá se i v restauracích a obchodech)
  • Na shledanou – Head aega
  • Děkuji – Aitäh
  • Prosím – Palun
  • Omlouvám se – Vabandust
  • Na zdraví – Terviseks
  • Pivo – Õlu

Turismus

Turisté jsou hlavně v historickém centru Tallinnu, nejčastěji Finové, Švédové, Němci, Poláci, Francouzi atd. Země je na turismus dobře připravena, můžete najít hotely/hostely/airbnb všech kategorií, stejně tak pohostinství. Funguje zde dobrá síť informačních center a s všudypřítomným internetem je jednoduché získat informace. Stejně významná turistická místa jsou v podobě národních parků a lesů.

Geografie

Severní části Estonska vévodí hlavní město Tallinn, které je hlavním turistickým cílem. Na východ od Tallinnu leží národní park Lahemaa (dostupné autobusem). Na západ od Tallinnu je město Paldiski (dostupné vlakem) s cyklostezkami, majákem s úžasným pohledem na moře a lesy. Zajímaným místem je Rummu se zatopeným vězením a průzračně čistou vodou ideální na potápění.

Východ Estonska zabírá z velké části jezero Peipus, které odděluje zemi od Ruska. Nachází se zde třetí největší město Narva s Heřmanovou pevností. Většina obyvatel této oblasti je ruskojazyčná a zabývající se hlavně zemědělstvím.

Peipus

Jih je vyhledáván kvůli přírodě a jezeru Võrtsjärv. Město Tartu je druhé největší a má silnou univerzitní a uměleckou tradici.

Západní část je dominantní díky plážím s teplejší vodou než na severu a historickým městem Pärnu. Kousek od pevniny leží dva největší ostrovy a vyhledávaná místa dovolených Saaremaa a Hiiumaa spojené s pevninou trajektem nebo leteckými linkami.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

Od roku 2011 se platí eurem.

Euro

Směnárny a platba kartou

Většina transakcí lze platit kartou – ubytování, restaurace, obchody. Je výhodnější si vyměnit eura v Čechách, kurz je lepší.

Kolik co stojí

V Estonsku je všechno o trochu dražší než v Čechách. Tallinn jakožto hlavní město je nejdražší. Večeře pro dva se v levných restauracích pohybuje kolem 25 eur. Jedno pivo nebo sklenička vína stojí 3,50 eur. Je zde dražší zelenina a ovoce. Vzhledem k silnému vztahu k mléčným výrobkům jsou ceny domácích sýrů a jogurtů témeř porovnatelné s Čechami. Ubytování pro dva v hostelu se dá sehnat okolo 25 eur, v hotelu 40 eur. Je zde aktivní komunita couchsurfingu.

Spropitné a smlouvání

Spropitné je velmi kladně přijímáno, servis v restauracích/barech má vcelku nízké mzdy. Není to ovšem podmínkou a nikdo se na vás nebude dívat zle. Smlouvat se dá pouze u některých prodejců na Keskturg nebo Telliskivi tržištích, je to ale spíše výjimečné a znalost ruštiny je nutností.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v hostelu za 10 eur, stravuje se jídlem z pouličních stánků, které stojí 5 eur + 1,5 eur utratí za nápoj z obchodu. Všude chodí pěšky, protože je to blízko. Denní rozpočet tak bude činit přibližně 25 eur osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje dvoulůžkový pokoj v hotelu od 30 eur + od 8 eur jídlo v restauraci ( + od 3,50 nápoj).Půjčení kola na 6 hodin stojí 12 EUR/ půjčení auta 37 EUR (Tallinn, levnější na ostrovech Hiiuma + Saaremaa). Za den tedy utratíte zhruba 55 eur na osobu.

Luxusní varianta obsahuje dvoulůžkový pokoj v 5* hotelu od 150 eur + od 25 eur jídlo v restauraci (+ od 10 eur nápoj) . Půjčení Porsche od 150 eur. Denní rozpočet se tak vyšplhá na 250 eur na osobu.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Estonska

Tallinn nemá přímý letecký spoj s Prahou, musí se přestupovat, nejčastěji v Rize nebo Helsinkách. Nejnižší ceny činí od 90 EUR jedna cesta. Občas je výhodnější koupit letenku do Helsinek nebo Rigy a poté pokračovat lodí či autobusem do Tallinnu. Pokud plánujete výlet do baltických zemí, doporučujeme letenku do Helsinek od 70 eur a poté se přepravovat autobusy. (Jsou pohodlné s wifi a mini TV s filmy a hudbou).

Dalšími možnostmi jsou autobus či loď.

Estonsko je s jihem spojeno autobusy, dva nejvýznamnější dopravci jsou Lux express a Ecolines. Do Rigy se dostanete kolem 16 eur a do Vilniusu kolem 25 eur.

Cesta autobusem z Prahy do Tallinnu trvá 30 hodin s jedním přestupem.

Spojení se severem je možné lodí, jízdní řády a možnost rezervaci jízdenek naleznete na webech jednotlivých společností: Viking Line, Tallink, Eckeröline nebo St. Peter Line.

Trajekt v Tallinnu

Do Helsinek se dostanete kolem 15 eur a do Stockholmu od 85 eur.

Tallinn je spojen s Moskvou a Petrohradem vlakem i autobusem. Připravte se na důsledné bezpečnostní kontroly na hranicích.

Jak se nejlépe dopravovat

Estonsko je malá země, a tak se ze severu na jih dostanete za 3 hodiny. Lístky na autobus stojí kolem 15 eur (vzdálená místa), pokud cestujete na ostrov, trajekt je již v ceně jízdenky, vlaky jsou cenově podobné.

Užitečné odkazy

Vlaky:

Autobusy:

Způsob nákupu lístků je stejný jako v ČR – online, na stanici či u řidiče/průvodčího.

Na pevnině se dá jednoduše dopravovat autobusy a vlaky. Na ostrovech je zapotřebí auto, i když jsou zde autobusové zastávky všude. Pronájem auta se pohybuje mezi 20–30 eury na den (Cena pronájmu auta v Tallinnu je vyšší, cca 35 eur na den + trajekt. Výhodnější je doprava na ostrov autobusem a půjčit si auto na místě). Informace o dopravě na ostrovy naleznete na webu saaremaa.ee nebo hiiumaa.ee.

Funguje i vnitrostátní letecká doprava Tallinn – Kärdla (Hiiumaa ostrov)/ Kuressaare (Saaremaa ostrov), ceny začínají na 25 eurech za jednu cestu, letenky rezervujte na webu airlink.ee.

Městská doprava

Veřejná doprava stojí v Tallinnu 2 eura (nejedná se o přestupní lístek), ale většina míst je blízko sebe a ideální k tomu tam dojít pěšky (vyhledávání spojení v Tallinnu).

Aktivně se zde používá Uber, Taxigo a Taxify. Z letiště do centra by cena neměla překročit 6 eur.

Další možností jsou kola. V Tallinnu funguje CityBike, který nabízí i cyklistické výlety.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Estonská kuchyně

Něco jako tradiční estonská kuchyně neexistuje, jedná se o mix skandinávské, německé a ruské. Mezi základní potraviny patří černý chléb, brambory, houby a lesní plody, mléčné výrobky, ryby (sleď) a vepřové.

Sardinky

Klasickými nápoji jsou pivo, kefír, vodka, ovocné víno a Vana Tallinn likér. Nyní je zlatý věk malých pivovarů, které jsou velmi kvalitní. Hledejte malé lahve 0,33 l cenově okolo 1,50 eura.

Jako suvenýr může posloužit čokoláda značky Kalev, lahev Vana Tallinn, černý chléb nebo pražené mandle v koření, které se prodávají ve starém měste Tallinnu.

Jak se stravovat jako místní

Po celém Estonsku jsou restaurace podobné jako v Čechách – různé kuchyně, různé styly. Pokud si dáte pivo, objednejte si i smažený černý chléb s česnekem. V Tallinnu se vyhněte předraženým restauracím na Raekoja plats. Hlavním turistickým lákadlem jsou středověké restaurace Old Hansa a Peppersack, které jsou drahé, ale dostanete jidlo společně s představením.

Podobný zážitek za mnohem méně peněz může nabídnout maličké místo přímo ve staré městské radnici na Raekoja plats, které nabízí losí polévku, pečené bochánky z listového těsta plus domácí pivo a ulovíte si okurku. Jedna z oblíbených míst jsou Rataskaevu 16 (nutná rezervace), Vegan V, Kohvik Sesoon, Kohvik August, The Living room, Texas HonkyTonk & Cantina, Pööbel, Komeet, Café Noble in Noblessner, Vana Villem, Salt.

Určitě navštivte Kompressor zaměřený na palačinky. Zaslouženě velké oblíbenosti se těší areál Telliskivi za starým městem. Jedná se o hipsterskou část Tallinnu s množstvím restaurací, barů, fast foodů a pouličních představení.

Obvyklé ceny v restauracích

Snídaně/brunch od 5 eur, oběd se pohybuje od 4,50 eur, večeře v restauraci od 7 eur, pivo a víno stojí kolem 3,50 eur.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Parky a rezervace

Seznam národních parků můžete nalézt na webu visitestonia.com i s informací o túrách.

Velmi doporučujeme národní park Lahemaa s bažinami Viru (Viru raba; vezměte si plavky a lahev na vodu z jezer bohatou na železo) a národní park Soomaa s řekou ideální na kánoi, vodopády Jägala (hlavně v zimě, když jsou zamrzlé), pískovcové jeskyně Piusa, nádherná příroda s pískovci a řekou u vesnice Taevaskoda. V Tuhalském krasu se nachází nejdelší jeskyně Estonska (58 m) s názvem Virulase a Čarodějná studna (Nõiakaev), což je vodní pramen, který vytéká ze země v době jara.

Soomaa

Treky

Skvělé stezky jsou v národních parcích i na ostrovech. Stačí si v infocentrech vyzvednout mapu. Estonsko je rovina, takže se jedná o lehké túry.

Surfování

Surf Paradise na ostrově Hiiumaa, Aloha Surf Pärnu, Surftown v Stroomi, Vääna-Jõesuu, Salmistu.

Pláže

99 % pláží je veřejných. Na ostrově Hiiumaa je krásná pláž v Surf Paradise areálu (volně přístupné) a severně od města Kärdla, pláž v Pärnu (velmi oblíbená), Valgeranna pláž poblíž Pärnu je méně zalidněná, Pirita pláž v Tallinnu je nejpopulárnější, odlehlejší je Kakumäe a Katariina kai, na severu je Klooga pláž. Nejpopulárnější pláže si můžete prohlédnout na webu visitestonia.com.

Pláž Estonsko

Noční život

Pärnu je hlavním letním městem Estonska s bohatým nočním životem. Oblíbeným letním místem v Tallinnu je PADA u přístavu, celoroční Studio, areál Telliskivi, takzvaný Bermudský trojúhelník – podniky v ulicích Väike-Karja a Suur-Karja, Must Puudel, Kohvik Sinilind.

Adrenalinová zábava

Nakupování

V Estonsku pomalu mizí obchody se specifickým zbožím (pekařství, drogerie apod), jsou nahrazeny řetězci supermarketů, mezi nejlevnější patří Maxima, potom Rimi, Prisma, Selver. Ovoce a zelenina se nakupuje na tržištích, v Tallinnu jsou největší Keskturg a Telliskivi (často i starožitnosti). Nabídka obchodů s oblečením je omezenější než v ČR vzhledem k menší kupní síle. Tali je obchod s estonským designem. Jako suvenýr si můžete pořídit výrobky z vlny a dřeva s motivem chrpy a máku.

Zimní sporty a střediska

Estonsko je placka s nejvyšší horou Suur Munamägi (318 m n. m.), což žádného českého lyžaře nemůže uspokojit. Zimu si Estonci užívají na běžkách. Běžkovací tratě můžete nalézt webu terviserajad.ee (s pomocí google translator).

Pro děti

Pro romantiky

Estonsko je romantická země, nádherné západy a východy slunce, osamělé pláže, nekonečné lesy, středověká atmosféra uliček Tallinnu s vyhlídkou Kohtuotsa. Doporučili bychom restauraci Komeet a kavárnu Josephine. Květiny se dají u věží Viru (vstup do starého města Tallinnu) zakoupit dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu.

Kultura

Estonsko má nepřeberné množství hudebních a filmových festivalů. Mezi nejznámější patří filmové festivaly PÖFF a Animated Dreams,Tallinn Music Week, Laulupidu je největší sborovou událostí na světě s 33.000 zpěváky, Weekend Baltic Festival s elektronickou hudbou, jazzový festival Jazzkaar, festival Viljandi Folk Festival Národní divadlo a opera je velmi aktivní s úžasnými herci, tanečníky a zpěváky, i když je vše v estonštině, jsou zde titulky v angličtině a finštině.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Žádná neobvyklá nebezpečí v Estonsku nehrozí.

Kohoutková voda je pitná.

Kriminalita

Vyhnuli bychom se nočním pochůzkám ve vzdálenějších oblastech Põhja-Tallinn a Lasnamäe. Okrást vás můžou v Tallinnu stejně jako v Praze. Severní část Estonska, která sousedí s Ruskem (Narva), patří mezi méně bezpečné. Oproti tomu na ostrovech Saaremaa a Hiiumaa vám nic nehrozí.

Riziko katastrof

V Estonsku nejsou žádné výrazné přírodní katastrofy.

Internet a elektřina

Estonsko patří do top 5 zemí s nejrychlejším internetem. Je možné se připojit na wifi téměř kdekoli. Pokud zůstanete v zemi déle, doporučujeme SIM kartu Super, kdy za 8 eur získáte 5G internet po dobu 30 dní.

Zásuvky jsou stejné jako v ČR

Důležité kontakty

112

Velvyslanectví ČR v Tallinnu:

Lahe 4, 101 50 Tallinn; tel.: + 372 6274400

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Pro občany ČR žádná víza. Potřebujete pouze občanský průkaz.

Očkování

Stejné jako v ČR.

Co vidět a navštívit v Estonsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Estonsku

Zavřít boční panel

Národní park Lahemaa

Skvěle vytvořené cesty mezi tisíciletými bažinami a jezery, vyhlídkové věže, borové lesy a místa pro kempování. Z bažinných jezer se dá pít čistá voda a koupat se v nich. Nezapomeňte na sběr borůvek a hub, což je téměř estonský národní sport. Na vyhlídkách uprostřed bažin se dá přenocovat a budete svědky zvuků různých zvířat pod vámi a hlavně magického východu slunce s ranní mlhou (v létě je východ slunce ve 4 hodiny ráno). Pokud chcete poznávat po vodě, navštivte národní park Soomaa a půjčte si kánoe. Estonsko nejsou města, ale lesy, sauna a klid.

Zavřít boční panel

Tallinn

Jednoznačně nejdůležitější místo Estonska, bydlí v něm 440.000 obyvatel a je tak neobvykle poklidné. Středověké staré město má kouzelné uličky a z kopce Toompea je krásný výhled na červené střechy a moře. Tallinn je zapsán v UNESCU i díky svým zachovalým hradbám a hradebním věžím. Doporučujeme věž kostela sv. Olaf, která byla od roku 1549 do roku 1625 nejvyšší věží světa a pasáž sv. Kateřiny (Katariina käik). Kousek za starým městem se nachází oblast Kalamaja s areálem Telliskivi, která je nyní hispterskou částí s množstvím kaváren, restaurací, pivnic, design obchodů a street food. U moře se nachází skvělé Seaplane muzeum věnované letadlům a lodím, strašidelné Patarei vězení s ukončeným fungováním v roce 2002 a otevřené k prohlídkám (nedoporučujeme slabým povahám), Linnahall je odpudivý sovětský výtvor, z něhož je skvělý výhled na město, přístav, moře a je to místo na poslední pivo po noci ve městě (konzumace alkoholu na veřejnosti je protizákonná, ale veřejně praktikovaná). Kadriorg park se nachází ve východní části Tallinnu a je v něm prezidentský pálac, galerie KUMU a japonská zahrada. Blíže k moři je socha Rusalka a promenáda kolem moře vedoucí do části Pirita s ruinami kláštera, pláží a rozsáhlým parkem s TV věží (nejvyšším bodem Estonska).

Zavřít boční panel

Pärnu

Místo letních radovánek Estonců s dlouhými písčitými plážemi, historickým městem a bouřlivým nočním životem.

Zavřít boční panel

Ostrovy Saaremaa a Hiiumaa

Kouzelná místa plná klidu. Upravené i lesní cesty, osamělé pláže a chaty uprostřed lesa se saunou, množství majáků, větrných mlýnů a lázní. Hlavní město Kuuressaare na ostrově Saaremaa má zachovalou pevností s vodním příkopem a kráter po pádu meteoritu.

Zavřít boční panel

Rummu

Absolutně netypický zážitek. V této vesnici bylo sovětské vězeni a jeho část byla zaplavena vodou. Nyní je to vyhledávané místo na koupání, lezení po budovách a skákání z nich do průzračně čisté vody. Z velkého kopce popela s ostrými hranami je dechberoucí pohled na zatopené budovy a lesy (video z místa).

Počasí a sezóny v Estonsku

Počasí

Estonsko by se dalo rozdělit na dvě sezony – letní a zimní.

Letní období – duben až srpen jsou plné světla, kdy slunce zapadá před půlnocí a rozednívá se kolem 4. hodiny ranní, což vytváří nádherně zabarvenou oblohu. Teploty se pohybují okolo 25 °C, ale i 10 °C. Přímořské oblasti se vyznačují větrem a přejí kiteboardingu či windsurfingu. Lidé většinu času tráví venku, na pláži, stanováním v lesích a národních parcích, na hudebních festivalech.  

Zimní období – září až březen jsou plné srážek, větru, sněhu a zimy. Listopad a prosinec jsou nejtmavším měsíci, kdy je světlo mezi 9:00 až 15:00 hodinami. Leden a únor jsou nejstudenější s teplotami kolem -25°C. Na druhou stranu je to čas saunování, pohádkově zasněžené přírody a vánočně vyzdobených měst.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejsvětlejší a nejteplejší jsou květen, červen, červenec, kdy slunce téměř nezapadá. Jsou to měsíce plné různých festivalů, venkovních událostí a obecně jsou obyvatelé Estonska nejlépe naladěni.

Skvělé akce do Estonska

9 starších akcí
Avatar uživatele Kristýna Mertová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 18 dny
Navrhni úpravu