Estonsko
Estonsko

Doprava v Estonsku

Jak do Estonska

Letiště v Tallinnu nemá přímý letecký spoj s Prahou, musí se přestupovat, nejčastěji v Rize nebo Helsinkách. Nejnižší ceny činí od 90 EUR jedna cesta. Občas je výhodnější koupit letenku do Helsinek nebo Rigy a poté pokračovat lodí či autobusem do Tallinnu. Pokud plánujete výlet do baltických zemí, doporučujeme letenku do Helsinek od 70 eur a poté se přepravovat autobusy. (Jsou pohodlné s wifi a mini TV s filmy a hudbou).

Dalšími možnostmi jsou autobus či loď. Estonsko je s jihem spojeno autobusy, dva nejvýznamnější dopravci jsou Lux express a Ecolines. Do Rigy se dostanete kolem 16 eur a do Vilniusu kolem 25 eur. Cesta autobusem z Prahy do Tallinnu trvá 30 hodin s jedním přestupem.

Spojení se severem je možné lodí, jízdní řády a možnost rezervaci jízdenek naleznete na webech jednotlivých společností: Viking Line, Tallink, Eckeröline nebo St. Peter Line.

Do Helsinek se dostanete kolem 15 eur a do Stockholmu od 85 eur.

Tallinn je spojen s Moskvou a Petrohradem vlakem i autobusem. Připravte se na důsledné bezpečnostní kontroly na hranicích. 

Jak se nejlépe dopravovat 

Estonsko je malá země, a tak se ze severu na jih dostanete za 3 hodiny. Lístky na autobus stojí kolem 15 eur (vzdálená místa), pokud cestujete na ostrov, trajekt je již v ceně jízdenky, vlaky jsou cenově podobné.

Užitečné odkazy

Vlaky:

Autobusy:

Způsob nákupu lístků je stejný jako v ČR – online, na stanici či u řidiče/průvodčího.

Na pevnině se dá jednoduše dopravovat autobusy a vlaky. Na ostrovech je zapotřebí auto, i když jsou zde autobusové zastávky všude. Pronájem auta se pohybuje mezi 20–30 eury na den (Cena pronájmu auta v Tallinnu je vyšší, cca 35 eur na den + trajekt. Výhodnější je doprava na ostrov autobusem a půjčit si auto na místě). Informace o dopravě na ostrovy naleznete na webu saaremaa.ee nebo hiiumaa.ee.

Funguje i vnitrostátní letecká doprava Tallinn – Kärdla (Hiiumaa ostrov)/ Kuressaare (Saaremaa ostrov), ceny začínají na 25 eurech za jednu cestu, letenky rezervujte na webu airlink.ee.

Městská doprava 

Veřejná doprava stojí v Tallinnu 2 eura (nejedná se o přestupní lístek), ale většina míst je blízko sebe a ideální k tomu tam dojít pěšky (vyhledávání spojení v Tallinnu).

Aktivně se zde používá Uber, Taxigo a Taxify. Z letiště do centra by cena neměla překročit 6 eur.

Další možností jsou kola. V Tallinnu funguje CityBike, který nabízí i cyklistické výlety.

Chystáš se do Estonska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Ovi1
před 3 lety

Jak na koupení 5 - denní lítačky na MHD v Tallinnu? Dá se přes net? Nějak mně to nejde, prochází jen ta hodinová. Dá se případně koupit na letišti? Dík za info

Avatar uživatele
Zdeněk Janik
před 3 lety

Jak se dostat do Estonska vlakem z Ostravy?

Děkuji za odpověď, Z. Janik.

Martin Vícha
před 3 lety

Jako vážně? IC 111 do Varšavy, z Varšavy TLK 35104 do Bialystoku, odsud INT 149 do Kaunasu, potom do Vilniusu, tam toho jezdí víc. Z Vilniusu do Daugavpils, odsud do Rigy, z Rigy do Valga. Z Valga do Tallinnu. Čistý masochismus.