Gambie
Gambie

Co dělat v Gambii

Pro lenochy

Až vás přestane bavit válení se na pláži, projděte si Banjul. Je to město mnoha rozporů. Na jedné straně zvláštní dřímající klid přístavního města, které je tak trochu náhodou i městem hlavním a na straně druhé nikdy nekončící cvrkot obchodníků se vším, na co si vzpomenete. Město je malé a poměrně kompaktní. Dá se v klidu projít pěšky. Určitě stojí za to, navštívit Albert Market, je sice o trochu dražší než trh v Brikamě, ale narazíte zde na úplně všechno. Od ryb po malé krejčovské dílničky, kde vám místní krejčí ušijí, na co si vzpomenete, až po stánky řezbářů, kde se dají pořídit suvenýry z cest. Užijte si smlouvání o každou korunu a pobavte se s místními o životě. 

Od Albert Market je to jen kousek do přístaviště, odkud odplouvají trajekty přes ústí řeky do Barry. Je velice zajímavé pozorovat snahu mnoha aut dostat se na přívoz, kde jsou omezená místa. K tomu  v povzdálí kotví velké námořní kontejnerové lodě, které se starají o místní zásobování. Ve městě narazíte na ošuntělé národní muzeum s řadou zaprášených exponátů.  Z našeho pohledu nemá jeho návštěva moc smysl, pokud ovšem nejste nadšenec do místních reálií.

Zdejší kuriozitou je Oblouk 22 (Arch 22), postavený v roce 1994 jako připomínka vojenského převratu a uchvácení moci aktuálním prezidentem. Zajímavostí je, že pod obloukem smí projíždět jen prezident. Všichni ostatní si musí zajet. Můžete jít nahoru a podívat se na Banjul svrchu, prostory jsou bohužel více méně prázdné. Stará část města na vás dýchne zašlou slávou koloniálních dob. Architektura je na některých místech sále patrná, mnohem patrnější je zub času, který budovy neúnavně ohlodává. Banjul je relativně bezpečné místo, po setmění stále není moc pouličního osvětlení. Kolem přístavu a zvláště na přívozu do Barry můžete narazit na kapsáře.

Pro menší lenochy

Na koupání do Gunjuru. Vesnice vzdálená od Banjulu cca 60 km vám dalekou cestu vynahradí naprostým soukromím. Většina místních se vody bojí a na pobřeží si chodí spíš zaběhat. Pro většinu turistů je Gunjur už moc daleko. Až úplně k vodě se ne všude dostanete autem, nicméně krátká procházka přes rýžová pole před západem slunce má něco do sebe. Je vhodné mít s sebou baterku – čelovku. 

V době přílivu jsou podvodní proudy docela silné a k tomu bývají na pobřeží velké vlny. Na šnorchlování pro začátečníky to moc není. Na začátku vesnice ze směru od Banjulu se nachází rybářská osada, kde si můžete koupit ryby a pozorovat místní rybáře, jak na svých barevných loďkách válčí s oceánem o skromný úlovek. Večer si ryby můžete upéci na pláži na ohni. Nedaleko rybářské vesničky leží také stále nedostavěná poutní mešita, kterou už několik let staví prezident. Mešita stojí na místě původního poutního místa, které bylo po staletí posvátným místem pro mnoho místních kmenů. 

Samotné městečko nese českou stopu, jako svojí základnu si ho vybral ostravský charitativní projekt Kola pro Afriku, díky němuž mají místní k Čechům vřelý vztah.

Pokud vás přepadne hlad a nevystačíte si s tím, co ulovíte na ulici nebo v rybářské osadě, stojí za to se zastavit v KalaKala. Pan majitel si s vámi rád popovídá o tom, co je třeba v okolí vidět a jak hrála Barcelona, v případě že budete chtít na pár dní zůstat, poptejte se také. Pokud dáváte přednost bydlení u místních za levnější peníze, ptejte se v KalaKala po Morovi. Gambie má tu výhodu, že se všichni znají. 

Jestliže zůstanete na pár dní v okolí, můžete si užít pozorovaní ptáků. Bývá možné tu narazit až na 50 druhů ptactva. Určitě také stojí za to podívat se do Sanyangu, který se nachází zhruba 12 km od Gunjuru. Hezké ubytování je třeba zde: Také vám tu půjčí kánoe na projížďku po mangrovech. Vřele doporučujeme, určitě stojí za to.

Pro dobrodruhy a ty, co mají spousty času

Pokud máte dobrodružnou povahu, neradi zůstáváte na jednom místě a chce se vám do vnitrozemí, dá se Gambie z Banjulu přes Barru až do Fatota a zpět, projet autem bez zastávek za jeden až dva dny. Byla by to škoda, po cestě je určitě pár míst, která stoji za návštěvu. Cesta může vést například přes Banjul – Barra – Fass – Farafenni – Charmen – Wassau – Sukuta – Fototo – Basse – Karantaba – Kunting – Busura – Somita – Kartong – Gunjur – Tanji – Serrekunda – Banjul.  Dá se objet za 7–10 dní.

Chystáš se do Gambie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Opavová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.