Gambie
Gambie

Doprava v Gambii

Jak do Gambie

Nejlepší spojení v poměru cena/výkon je zatím stále přes Brusel s Brussels Airlines. Letenka z Prahy do Banjulu se dá pořídit okolo 17.000 Kč. Čistý čas na cestě včetně stop over v Dakaru je okolo 9 hodin letu. Existují levnější varianty do Dakaru a pak po zemi, ty však zabírají čas a cestu přes francouzsky mluvící Dakar.

Cestovatelé, kteří se nemusí řídit pevným datem, mohou využít početných charterových letů, především z Velké Británie, ale poslední dobou i z Polska, například přes cestovní kancelář rainbow.

Potkali jsme také pár lidí, kteří se z Evropy vydali na cestu autem. Pro inspiraci Rally Budapešť – Bamako, ale oblast nazývající se Západní Sahara nepatří mezi úplně bezpečná místa. Pokud budete mít v plánu něco takového podniknout, důrazně doporučujeme zjistit si aktuální bezpečnostní situaci na všech místech, která máte v plánu projíždět. Některé oblasti západní Afriky jsou stále poněkud nestabilní.

Jak se nejlépe dopravovat

V Gambii se jezdi vpravo, ale místní doprava, kde se na silnici potkáte s lidmi na kolech i bez kol i se zvířaty a povozy všeho možné druhu, je značně zmatečná. Je třeba mít na paměti, že většina lokálních dopravních prostředků by u nás neprošla technickou kontrolou a většina řidičů dostala řidičské oprávnění poměrně nedávno nebo ho vůbec nemají. Auto je pro normálního Gambijce nedosažitelný luxus.

Na malé a střední vzdálenosti z města do vesnice – celá země na délku má okolo 400 km – je nejlepší lokální doprava. Pro lepší flexibilitu je třeba si půjčit auto, pronájem motorek jsme zatím nezaznamenali a i s půjčením kola může být problém. Na řízení vám stačí evropský řidičský průkaz, je třeba být připraven na zvýšený zájem místní policie o řidiče s bílou pletí. Po cestě napříč státem narazíte na ozbrojené policejní a vojenské check in, kde se dá čekat jakási kontrola. Pro cestu po řece Gambii, se stačí dohodnout s místními, kteří po řece vozí ryby a buráky. 

Půjčení auta

Při řízení auta v Gambii je třeba se připravit na absenci dopravních předpisů, semaforů, asfaltových cest a vlastně všeho, na co jste zvyklí. Prostě jede ten větší. Při výběru auta myslete na to, že ne všude jsou asfaltové cesty. Zato úplně všude je písek. Dost často skončíte uprostřed ničeho. Doporučujeme brát palivo pokaždé, když potkáte benzinku. Zvláště ve vnitrozemí jsou vzdálenosti mezi jednotlivými čerpacími stanicemi dost velké.

Auto vám zapůjčí třeba na gambiatourism.org.uk. Někteří ještě z výdělku financují různé charitativní projekty.

Nevyplatí se riskovat, v gambijské nemocnici opravdu skončit nechcete. Znovu připomínáme, že Gambijci moc řídit neumí, místo brzd raději používají dálková světla a je třeba počítat s tím, že u veteránů je brzdná dráha opravdu dlouhá.

Pokud máte v autě místo, určitě se nebojte svézt některého z místních školáků, ušetříte mu i několik km do školy a máte možnost se dozvědět o místních specialitách. Na cestě napříč zemí, mimo policejní auta/vojenská auta/check-pointů, narazíte i na několik přívozů. Přes řeku stále vede jen jeden most po celé její délce. Pro cestu z Banjulu do Barry je třeba být v přístavu i několik hodin před odjezdem a i tak není jisté, že se na přívoz dostanete.

Chystáš se do Gambie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Opavová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.