Gambie
Gambie

Jídlo v Gambii

Gambijská kuchyně

Určitě ryby! Různě připravované, grilované, uzené. Pokud jste milovníkem ryb, určitě stojí za to vydat se do rybářské vesnice Tanji asi 35 km od Banjulu. To, že jste blízko, poznáte několik km dopředu po čichu. Ve vesnici se ve velkém udí ryby. Samozřejmě seženete i další dary moře, a to i v nezpracované podobě.

Je třeba si kvalitu produktů řádně zkontrolovat – oči nemají být zakalené, žábry pěkně růžové, a když do ryby píchnete, měla by se kůže rychle vrátit do původního stavu. Místní umí ryby „nachytat“ i ráno mrtvé v písku, které vyplaví oceán. Klasickou přílohou ke všemu je rýže. Místní umí také brambory, ale pokud je budete chtít třeba k obědu, budou se na vás dívat jako na blázna. Domácí kuchyně je složená hlavně z pálivých omáček, luštěnin, manioku (kasava) a buráků. Červené maso se podává hlavně o svátcích. Nejčastěji tedy narazíte na kuře.

K masu bychom ještě dodali, že hygienické podmínky rozhodně nejsou ideální, všudypřítomný prach a teplo určitě situaci nezlepšují. Je tedy vhodná jistá obezřetnost. Samostatnou kapitolou je místní ovoce. Pokud dorazíte v období manga, narazíte na něj na každém rohu a ceny, pokud ne zadarmo, se tomuto hodně blíží. Určitě také stojí za zmínku veškeré produkty z podzemnice olejné, tedy buráků, které jsou jedním z největších exportních artiklů. Naše ideální snídaně je gatto – buráková placka s medem a s mangovým shakem. Poměrně vydatné jídlo vyjde dohromady na 35 Kč.

Chystáš se do Gambie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Opavová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.