Gambie
Gambie

Peníze a ceny v Gambii

Gambijský dalasi

Místní měna je gambijský dalasi (GMD). Nejmenší je mince 1 GMD, papírové bankovky začínají na 5 GMD. Aktuálně probíhá reforma bankovek, kdy se z oběhu stahují některé papírové bankovky a jsou nahrazeny novou nominální hodnotou. Kurz vůči CZK – 1 CZK je cca 1,7 GMD

Směnárny a platba kartou

Platba kartou je zatím možná jen ve velkých hotelích a několika restauracích v Banjulu a dalších velkých městech.

Peníze se dají vyměnit po příletu na letišti. Nicméně, kurz nebývá přátelský. Směna je pak možná v jakékoli bance či ve Western Union, jichž na pobřeží potkáte nespočet. Pro otrlé funguje i černý trh (Banjul, Serekumda, Senegambia), kde seženete kurz zdaleka nejlepší. Nicméně podstupujete riziko problémů s místními autoritami, případně s místními šmelinaří. Pro vyjednávání  je vhodné znát oficiální kurz, místní jsou ochotni se domluvit, protože USD a EUR využívají hojně k emigraci ze země.

Kolik co stojí

Obecně se dá říci, že ceny jsou ve srovnání s tuzemskem zhruba stejné. Záleží však na oblasti, kde se nacházíte a na vyjednávacích schopnostech. Většina potravin a spotřebního zboží (vyjma místních produktů ovoce, zeleniny) je importována z EU, popřípadě UAE, USA a Číny. Pokud nepohrdnete stravováním ve stancích a lokálních „restauracích“, dá se najíst poměrně slušně okolo 50 Kč, zvláště pak, pokud se soustředíte na ryby, jichž je na pobřeží dost. Balená voda 1,5 stojí cca 13 Kč.  

Cestování místní dopravou, vyjde o mnoho levněji než u nás. K tomu člověk zažije i trochu adrenalinu a může si užít opravdovou blízkost místních. Pokud jste pohodlní, bez pronájmu auta to nepůjde, protože na dlouhé vzdálenosti místní doprava nemá smysl, tedy pokud nemáte spousty času.

Ubytovaní – pokud budeme brát zařízení k tomu určená, s alespoň částečným západním standardem (hlouběji do vnitrozemí to začíná být trochu problém), počítejte s cenou od 300 Kč  do 600 Kč, záleží na místě a kvalitě ubytovaní. Pokud máte odvahu, zvláště v odlehlých oblastech, kde je o turistické ubytování nouze, není problém dohodnout se s místními. Rádi se vás za nějaké drobné ujmou. Počítejte s tím, že kromě určité nepohody z pohledu zhýčkaného Evropana, vás čeká enormní zájem místních. Budete pro ně něco jako noviny. V některých oblastech stále můžete narazit na místa, kde je běloch spíše vzácností. 

Spropitné a smlouvaní

Ve většině zařízení nečekejte účet. Cenu taxi je třeba mít dohodnutou dopředu. Spropitné v restauracích záleží na vašem uvážení, bývá zahrnuto v ceně, nicméně i tak je vítáno. (Průměrný plat v restauracích je cca 1.200 Kč/měsíc, případné spropitné jde přímo obsluze).

Kdekoli jinde smlouvejte. Platí pravidlo, že bez smlouvání jsou ceny i o 150 % vyšší, zvláště na trzích se bez smlouvání neobejdete. 

Jak ušetřit

Jako ve většině míst na světě. Místo v restauraci jíst u stánku. Místo velkých měst a „civilizace“ se rychle přemístit dál od turistických tras. Na Gambii je asi nejdražší rozhodnutí nezůstat na jednom místě, pronájem auta, benzin a ubytování. Zbytek je v řádech korun. Obecně jde o levnější destinaci. Pokud zůstanete na jednom místě někde na pobřeží, moc peněz potřebovat nebudete. Kromě místních řemeslných výtvorů není v zemi za co moc utrácet. 

Co si vzít s sebou

Určitě se hodí dobře vybavená lékárnička. (včetně malarik) Nezapomeňte na zdroj světla. Pouliční osvětlení v Gambii nenajdete. Je dobré mít s sebou něco jako KPZ, tedy nezapomeňte na nůž. Zvlášť pokud plánujete bydlet u místních. Opalovací krém a repelent bereme jako samozřejmost. Antibakteriální mýdlo, případné filtry na vodu, pokud nejste přátelé plastových lahví.

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí autobusem, takže za den utratí maximálně 40 korun za dopravu – krátké vzdálenosti z vesnice do města a zároveň bydlí v nejlevnějším penzionu či apartmánu, kde si uvaří potraviny z místního trhu. Podobný pokoj stojí okolo 350 Kč na noc včetně snídaně. Během dne spotřebuje vodu a jídlo za 200 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit tedy zhruba 600 Kč za osobu/den. 

Zlatá střední cesta – cestovatel se ubytuje v lepším ubytovacím zařízení se snídaní, půjčí si auto a stravovat se bude v bufetech, výjimečně v restauracích. Auto společně s denní spotřebou benzinu vyjde asi na 50 eur, tedy 1.350 Kč. K tomu hotel se snídaní pořídíme do 750 Kč za noc a během dne vypijeme a sníme potraviny asi za 350 Kč. Dostáváme se proto na částku 2.450 Kč za osobu/den. 

Cestování za luxusem – pokud jste vyznavači tohoto stylu, doporučujeme se Gambii vyhnout. Samozřejmě, že země má několik luxusních resortů, nicméně po opuštění bran těchto rezortů vás čeká střet s místní ušmudlanou realitou.

V poslední době se začínají více prodávat zájezdy do Gambie s cesotvní kanceláří. Průměrně zaplatíte za 10 dní kolem 45.000 Kč. Aktuální nabídka zájezdů do Gambie.

Chystáš se do Gambie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Opavová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.