Dillí

Doprava v Dillí

Jak se dostat do Dillí

Kromě letecké dopravy můžete využít i vlakovou dopravu z různých zemí. Nádražím Dillí prochází mnoho vlaků z různých destinací. Vyberete-li si leteckou dopravu, doletíte na letiště Indiry Gandiové v Dillí, právě sem létají všechny mezinárodní aerolinky a rovněž i spousta místních – například Jet Airways, IndiGo, Air India a mnohé jiné. Z letiště do centra se poté snáz dostanete metrem. Jízdenku na metro si můžete zakoupit před vstupem do metra. Jízdenka, tzv. Single Journey Tokens, má podobu žetonu, který si koupíte za 150 INR. Tento žeton vám poslouží při vstupu i při odchodu z metra. S pořízeným žetonem se můžete linkou Delhi Airport Metro Express dopravit do centra. Metro je jedním z nejrychlejších způsobů dopravy, funguje od 4:48, přičemž poslední vlak jede ve 23:18. Metrem se můžete dopravit přímo do centra Dillí, tedy na nádraží. Další variantou, jak se dostat do centra, je využít taxislužbu. Cenu si lze s řidičem domluvit, obecně jízda stojí kolem 350–500 INR. Kromě taxíku a metra můžete využít i autobusovou dopravu. Do nedalekého centra se dostanete autobusem s označením zastávky Kashmere gate. Cena lístku stojí 75 INR.

Jak cestovat po Dillí

Dopravovat po Dillí se lze několika způsoby. Z těch nejvyužívanějších jsou to autobusy, rikši, taxíky. Mezi známé autobusové dopravce patří Dillí Transport Corporation, ale i soukromé BlueLine Transport Corporation. Hojně jsou využívány i soukromá vozidla a železnice. Hlavní železniční stanice tvoří Old Delhi, Hazrat Nizamuddin, New Delhi Railway Station. 

Autobus

Autobusy bývají často přeplněné, celý systém bývá dost chaotický. První číslo na autobusu označuje, kam autobus míří. Linka 505 vyjíždí ze stanice New Delhi, poté pokračuje přes Onnaught Place až po Qutub Minar. Linka 459 vás zaveze do Badarpuru. Dejte si pozor, řidiči často jen přibrzdí a vy musíte vyskakovat za jízdy. Jízdné se pohybuje kolem 5–15 INR. Lístek se kupuje u průvodčího, který sedí nedaleko dveří.

Auto-rikši

Auto-rikši jsou dalším efektivním způsobem přepravy. Na ceně jízdného je nutné se dopředu domluvit. Pro vaši představu: cena z Connaught Place do Old Delhi se obvykle pohybuje kolem 40 INR. Na Connaught Place si můžete domluvit jízdu kolem Palika Bazaar. V Dillí existují i cyklo-rikši, které jsou však zakázány v Connaught Place. Jsou vhodné spíše na kratší než delší vzdálenosti. Jedná se o levnější variantu auto-rikši. U hlavních památek jsou mnohdy až příliš předražené, proto se nimi nevyplatí jezdit k památkám.

Taxi

Taxíky jsou značeny bílou nebo černo-žlutou barvou. Cenově vycházejí dráž než rikši. Jakmile si taxík na ulici přivoláte, připravte se na vyjednávaní. Fixní ceny nabízí služba Dial-a-Cab. Jejich ceny jsou však vyšší. Na prohlídku památek v Dillí i mimo Dillí se vyplatí si pronajmout auto s řidičem. U některých společností zaplatíte za 8 hodin 660 INR nebo i 1.400 INR za celý den. 

Metro

Od roku 2005 funguje ve městě 6 linek metra. Vzdálenosti linek jsou celkem velké, když pomyslíme na fakt, že od centra města až po jeho okraj cesta mnohdy trvá i víc než hodinu. Pro ženy jsou speciálně vyhrazena místa na začátku a na konci vlakové soupravy. Přeprava metrem je tou nejlevnější formou dopravy. Lístek si pořídíte u okénka, přičemž výsledná cena lístku záleží na délce trasy. Plánujete-li se dopravovat metrem častěji, je pro vás lepší variantou karta Metro Pass. Z ní se vám pak bude odpočítávat cena za cestu. Cena karty je 100 INR, přičemž si dobijete kartu na hodnotu 50 INR. Zbylých 50 INR slouží jako depozit, tudíž vám je vrátí, když vrátíte kartu. Kartu dále můžete snadno dobít v automatu ve vestibulu metra. Obdobnou variantou je denní a třídenní lístek na metro, přičemž jednodenní vás vyjde na 100 INR a třídenní na 250 INR. Metro jezdí od 6:00–23:00 hod. Ceny lístku se mohou vyšplhat až na 22 INR. Jízdní řád je zveřejněn na webové stránce: www.delhimetrorail.com

Hop on – hop off autobusy

Jestliže nemáte na návštěvu Dillí dostatek času, skvělou variantou jsou tzv. hop on – hop off autobusy, které projíždí všemi důležitými památkami. V Dillí ho nazývají jako HOHO. Lístek lze zakoupit přes internet, ale i v turistických kancelářích. Cena je 150 Kč, platnost trvá 2 dny. Jezdí každých 45 minut každý den kromě pondělka, kdy je většina památek uzavřena. 

Auto

V Dillí se dá pronajmout i auto. Tento způsob přepravy je docela nebezpečný, poněvadž po cestě volně prochází dobytek. Je nutné se prodírat přes cyklisty, autobusy nebo rikši. Navíc parkovacích míst je v Dillí málo. Když se rozhodnete i přes to všechno pronajmout vozidlo, vyzkoušejte službu od Avis nebo Hertz. Kromě nich nabízí pronájem vozidel i samotné hotely pro své klienty. Abyste mohli řídit auto, musíte dosáhnout alespoň 25 let a samozřejmě vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Dillí každý měsíc vyhlašuje den bez automobilů. Uskutečňuje se 22. dne každého měsíce.

Kolo/skútr

Kromě pronajmutí automobilu je možné si pronajmout kolo nebo skútr. Z hlediska bezpečnosti se přepravujte těmito prostředky spíše po širokých bulvárech, které nebývají přeplněné. Společností nabízející pronájem skútru je například Inder Motors, kde seženete skútry značky Enfields, další společností je Lucky Auto Accessories, ti se zaměřují na značku skútrů Enfield Bullets. Pronájem kol je celkem problematický, ne však nemožný. Existuje několik obchodů v Pahar Ganj, které poskytují pronájem kol.

Chystáš se do Dillí?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.