Co tady objevíš?

Dillí by se dalo charakterizovat jako město věčného chaosu a nepřetržitého vzruchu. Každý cestovatel by měl navštívit Dillí alespoň jednou a udělat si vlastní názor na tuto metropoli. Směsice vůní a chutí pohltí každého cestovatele.

Dillí se dělí na Starou a Novou část. Nová část byla vybudována jako metropole britského indického impéria. Zcela jiný pohled vám nabídne Staré město, tedy část od historické čtvrti Šáhdžahánabád. Staré oloupané fasády, všudepřítomné odpadky, chaos, bazarové čtvrti s jedinečnou atmosférou, dramatická historie – i takové je Dillí, které je dotvořeno rukopisem různých kultur a náboženství.

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Připrav se na
2–3 dny
Na město si ponechte jen pár dní a poté pokračujte dále.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Listopad – březen
Ideální dobou na návštěvu je zima. Teploty šplhají pouze k 30 °C.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Standardní cena letenek z Prahy i okolních letišť. V akci zhruba o třetinu levněji.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Humayun Tomb

Je jednou z hlavních turistických atrakcí. Tato stavba se v mnoha ohledech podobá Taj Mahalu. Nachází se v něm pozůstatky mughalského císaře. Jde o zcela první stavbu v mughalském stylu s výraznou zahradou. Postavil ji architekt Mirak Sayyid Chiyath. Na celou stavbu dohlížela manželka zesnulého mughalského císaře Humayuna. Vstup vás vyjde na 600 rupií a lístek koupíte u okýnka pro turisty – nestůjte tedy v jedné frontě s Indy, ale přejděte až ke kase.

Nedaleko této hrobky teče řeka Yamuna, kterou můžete obdivovat z dálky. Procházky však nedoporučujeme, protože okolí je dost bahnité.

Zavřít boční panel

National Zoological Gardens

Patří mezi oblíbené ZOO díky její vzácné sbírce bílých tygrů, hrochů a nosorožců. Hledáte-li únik z chaotického prostředí, odpočinout si můžete právě zde.

Zavřít boční panel

Supreme Court of India Museum

Pro lidi zajímající se o oblast práva se jedná o zajímavý tip na výlet. Nahlédnete do vývoje indického právního systému, rovněž i do spisu obsahujícího informace týkající se vraždy Mahátma Gándhího.

Zavřít boční panel

Raj Ghát

V tomto parku se nachází pomník slavného politika Mahátma Gándhího. Na jeho počest se koná každý pátek vzpomínkový obřad. O kousek dál můžete navštívit i muzeum věnované jeho památce.

Zavřít boční panel

India Gate

Památník obětem válek situovaný v malém parku. I zde však neuniknete před místními, kteří budou na vás chtít vydělat peníze. 

Zavřít boční panel

Lodhi Garden

Dalším z parků je Lordhi Garden. Pyšní se titulem nejkrásnější městský park. Stavby umístněné v parku pocházejí z doby, kdy k moci přišla afghánská dynastie Lodi.

Zavřít boční panel

Jantar Mantar

Jantar Mantar je observatoř, kterou by měl navštívit každý příznivec astronomie. Za tuhle stavbu vděčíme rádžovi z Džaipuru, který ji postavil už v 18. století. Vstupné je zdarma. 

Zavřít boční panel

Lotosový chrám Baháí

Chrám připomínající rozevřený lotosový květ – právě tuhle podobu má Lotosový chrám Bahá'í. Je dílem íránské víry Bahá'í. Tato víra vznikla v 19. století, přičemž v současné době se k této víře hlásí 2 miliony obyvatel Indie. Uprostřed komplexu je umístěno 27 okvětních lístků umocňujících devítistěnový půdorys. Celá stavba spíše připomíná operu v Sydney. Vstup je zdarma.

Zavřít boční panel

Qutub Minar

Je nejvyšší cihlový minaret na světě. Není divu, že je zařazen do světového dědictví UNESCO. Celý komplex je složen z mnoha archeologických nalezišť a budov, které byly postaveny v indo-islámském stylu. Vstupné činí 100 Kč. 

Zavřít boční panel

Chrám Aškardham

Je zcela novodobou turistickou atrakcí. Chrám byl postaven sektou Svámínarájan, přičemž celá stavba oslavuje zakladatele této sekty. Nechte se vtáhnout do života zakladatele za pomoci 3D plátna.

Dalším tipem na výlet, který stojí za zmínku, je plavba lodí, v průběhu níž vám bude představena historie světa. Večer vám pak den může zpříjemnit zpívající barevná fontána nacházející se uvnitř tohoto komplexu.

Zavřít boční panel

Nizamuddin Dargah

Jde o mauzoleum sufistického světce Nizzamudin Auliya. Sdružují se tu muslimové i hinduisté za účelem modlitby. V tu chvíli se všechny muslimské a hinduistické rozdíly stírají. Na tomto místě vrcholí poutě z celé Indie. 

Zavřít boční panel

Red Fort

Stavbu nechal postavit císař Šáhdžáhán v 17. století, přesněji v roce 1648. O tomto místě prohlásil: „Existuje-li ráj na zemi, je to jen zde.“ Zdi jsou postaveny z červeného pískovce, výškou dosahují až 33 m. V interiéru je použit mramor, stříbro a polodrahokamy. Vstup činí 100 Kč. 

Zavřít boční panel

Moti Masjid

Za postavení této mešity vděčíme vládci Auranzgeb. Stalo se tak v roce 1659. Vnější zdi mešity jsou stavěny symetricky, ale to neplatí pro vnitřní stěny. Ty jsou stavěny našikmo, aby byly nakloněny k Mekce.

Zavřít boční panel

Jama Masjid

Považuje se za největší mešitu v celé Indii. Postavil ji mughalský panovník Shah Jahana, který má na svědomí postavení i Taj Mahalu. Jama Masjid byla postavena tak, aby se do ní vešlo 85.000 osob. Doporučujeme si kromě návštěvy mešity vylézt na jižní minaret, z něhož se vám naskytne dechberoucí výhled. Do mešity se dostanete jenom přes severní a jižní bránu. Východní strana je otevřena jenom v průběhu muslimských svátků. 

Zavřít boční panel

Kali Bari Temple

Tento chrám je věnován památce bohyně Kali. Pro Bengálce je tento chrám mimořádně významný. Každoročně v říjnu a listopadu se zde konají slavnosti. Uvnitř chrámu se nachází fíkovník, kolem něhož věřící motají červenou nit a něco si přejí.

Zavřít boční panel

Sadar Bazaar

Je tvořen nejrůznějšími komoditami, je plný chutných indických jídel, hraček a starožitností. Tady seženete jednotlivé zboží levněji než v jiných částech města. Sadar Bazaar je rovněž jeden z největších trhů v celé Asii.

Zavřít boční panel

Chhatarpur temple

Jedná se o komplex chrámů věnovaný bohyni Katyayani, postaven je výlučně jen z mramoru. Svatyně této bohyně je zpřístupněna veřejnosti jednou za rok, a to v průběhu podzimního festivalu Navratri. Chrám Chhatarpur je druhý největší svého druhu.

Zavřít boční panel

Birla Mandir

Je rovněž znám jako chrám Laxmi Narayan. Tento hinduistický chrámový komplex leží v centrální části města. Vstup pro místní a turisty je rozdílný, ale měl by být zdarma.

Zavřít boční panel

Hauz Khas

Zde je umístěna sbírka starobylých ruin, mezi něž patří i hroby a mešity. Můžete se pokochat nádherným výhledem na zachovalé ruiny.

Zavřít boční panel

India International Centre

Je považován za kulturní středisko. Stává se místem různých sympózií, tanečních představení a různých přednášek.  Každý den je naplánován speciální program. 

Zavřít boční panel

Safdarjung Tomb

Tato hrobka, postavená v roce 1754, slouží jako památka Safdarjung. Rovněž je poslední stavbou v mughalském stylu. Otevřena je celý den od východu slunce až po jeho západ. 

Zavřít boční panel

Kamani Auditorium

Nachází se v samotném srdci Dillí. Je největším divadelním sálem v Dillí, proto se zde předvádí nespočetně mnoho národních a mezinárodních představení. Celá atmosféra uvnitř divadelního sálu působí majestátním dojmem, to celé umocňuje i skvělá akustika.

Zavřít boční panel

Parlament

Budova byla navrhnuta architektem Edwinem Lutyensem. Je domovem indického parlamentu, vůbec první zasedání se uskutečnilo v roce 1927. 

Počasí a sezóny v Dillí

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Dillí
Teploty ve městě

21 °C

23 °C

29 °C

36 °C

39 °C

38 °C

34 °C

33 °C

34 °C

33 °C

28 °C

23 °C

Počasí

Pro Dillí, stejně jako pro celou Indii, jsou typické teplé zimy a ještě teplejší léta, během kterých přicházejí monzuny a teploty sahají daleko přes čtyřicet stupňů ve stínu. Během zimy pak počítejte s obvyklými třicítkami.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepším obdobím k návštěvě je období od konce října až po březen, kdy je počasí přívětivé a můžete se kochat rozkvetlými rostlinami. Koncem října celé město ožije slavnostmi.

Nezapomínejte, že i během veder při návštěvě určitých náboženských památek je nutné dodržovat místní zvyklosti, tudíž si vzít na sebe šál zahalující ramena a dlouhý oděv, který zahalí dolní končetiny.

Skvělé akce do Dillí

ušetříš až 22%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 19%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
10 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu