Průvodce státem

Indie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země divů, příběhů a nekonečného objevování

Indická republika je největší zemí regionu jižní Asie. Hranice i historii sdílí s Pákistánem na západě, Nepálem, Bhútánem a Čínou na severu a Bangladéšem a Myanmarem na východě. Střechou Indie je Himálaj, přičemž její břehy omývá Bengálský záliv a Indický oceán. 

Je důležité si uvědomit, že Indie není ani černá, ani bílá, ale že je barevná. Její krásou je diverzita, jejím kouzlem nespoutanost a schopnost cestovatele vždy nečím překvapit a uvést ho v údiv. Bohatá historie od dob Harappy přes Buddhu, mocné říše a jejich maharádže, sultány, nizámy a později koloniální doby plné rozvoje i úpadku, zanechala Indii nespočet dechberoucích památek a příběhů, které touží po obdivu výměnou za nezapomenutelné zážitky. Indie je dynamická země, která se zejména v posledních letech vyvíjí závodní rychlostí a cestovateli tedy nabízí jak komfort modernity, tak půvab dávných dob.

Při cestě do Indie se člověk musí připravit na to, že uvidí věci, které nebude chápat, budou mu připadat nesmyslné, dokonce i divné. Není však setkání s něčím takovým fascinující? Indie skrývá potenciál pro každého cestovatele, ať už jde o dobrodruha, klidného dovolenkáře, sportovce či objevitele. Přijdou si zde na své jak „lowcost“ výletníci, tak milovníci luxusu. Když má správný cestovatel oči i mysl otevřené, Indie se pro něj stane místem inspirace, poznání a hlavně jedinečných zážitků.

Průvodce pro tebe napsal Nikola Sichlerová
Víza
Vízum od 10 $
Turistická víza získáš od 10 do 80 $ on–line na indianvisaonline.gov.in.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
září - duben
V létě je nesnesitelné vedro a monzuny, v Himálaji ale příjemně.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 9x do roka a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Indie

Co vidět a navštívit v Indii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Indii

Zavřít boční panel

Dillí

Hlavní město Indie nejspíš navštívíte, i kdybyste to tak úplně neplánovali. Přes Dillí vede mnoho mezinárodních leteckých spojů, na jeden či dva dny se tu určitě zastavte.

Průvodce městem Dillí

Zavřít boční panel

Kérala

Stát táhnoucí se podél západního pobřeží jižní Indie je ideálním místem pro milovníky tropů, kokosových hájů, divokých zvířat a vodních kanálů. Jedná se o stát s nejvyšší gramotností v celé Indii. Hlavní město Thiruvanantapuram nabízí nespočet muzeí, chrámů i tržišť. Mimo hlavní město je jistě nutno cestovat do městeček či vesnic v hloubi deštných pralesů a rýžových polí. Žádný cestovatel by nesměl opustit Kéralu bez toho, aniž by se projel po vodních kanálech nebo bydlel na hausbótu. Objevit divočinu se dá v národních parcích, například v Tygří rezervaci Perijár.

Zavřít boční panel

Ágra

Centrem říše Mughalů byla Ágra po staletí. Nejen, že se ve městě nachází rozsáhlá pevnost mughalských panovníků, ale zejména symbol lásky, hrobka Tádž Mahal. Jeden z velkých Mughalů, Šáhdžahán, nechal pro svoji milovanou manželku postavit nádhernou mramorovou hrobku, která se stala jedním ze symbolů indického turismu.

Mnoho průvodců, kteří vás jistojistě osloví při cestě k hrobce, rádo vykládá pohádku o tom, že se na druhé straně řeky Jamuny, naproti bílé hrobce, měla stavit černá hrobka pro samotného Šáhdžahána. Je to pouze hezky znějící pohádka, neboť stavba Tádž Mahalu říši finančně vyčerpala.

V Ágře se kromě historických skvostů nachází další unikát, který by byla škoda nenavštívit. Je jím Sheroes Hangout – kavárna a restaurace, kterou provozují ženy, jež se staly oběťmi útoků kyselinou. Podpořit je a dozvědět se víc o této problematice můžete u šálku dobré kávy v příjemném prostředí.

Zavřít boční panel

Dharamšala

Na úpatí himálajského masivu leží Dharamšala, jedno z mnoha městeček Himáčal Pradéše, které je charakteristické svými tibetskými vlivy. Dharamšala vyniká nad ostatními městečky tím, že se zde nachází sídlo tibetského parlamentu v exilu. Pro cestovatele jsou zajímavé jak mnohé buddhistické chrámy, tak kavárničky a hippie bary které se dají najít téměř kdekoli ve městě. Setkáme se zde s mnoha tibetskými mnichy a jejich dunivé mručení ozývající se z chrámů nejednomu cestovateli rozbuší srdce

Zavřít boční panel

Bombaj

Dříve zvaná Bombay je centrem všeho dění na západě Indie. Rušná metropole mísí kouzlo koloniálního dědictví a naleštěné modernity spolu s neodmyslitelnou indickostí ulic i lidí. Město filmových hvězd a tepajícího indického šoubyznysu ohromí každého návštěvníka.

Viktoriánské centrum Bombaje se nacházi na malém poloostrůvku zvaném Kolába (Colaba). Procházet se zde je cestou ke ztrátě povědomí o době a místě. Většina budov se pyšní viktoriánskou architekturou a budeme si zde připadat téměř jako v tropickém Londýně. Slavné hotely Tádž Mahal, starý i nový, se nachází právě zde naproti oblouku Gateway of India, od něhož jezdí lodi na výlety např. na ostrov Elephanta, kde si odpočineme od ruchu velkoměsta a objevíme tajuplné jeskyně po výšlapu jednoho tisíce schodů.

Marine Drive je místem odpočinku v rámci centra města, kde je jedno, jestli zde posedáváme odpoledne či ve tři ráno. Bandra je rezidenční čtvrť, která nabízí spoustu malých kavárniček i restaurací. Co se tržišť týče, ve městě je jich nespočet. Místní malinké chrámy všech náboženství, a také skryté vodní nádrže či největší městská prádelna, jsou jedny z mnoha míst, které stojí za to objevit.

Zavřít boční panel

Palolem

Na jihu bývalé portugalské kolonie Goa se nachází místo zvané Palolem beach. Jedná se o klidnou, dlouhou pláž ideální pro ty, kteří touží po odpočinku, klidu, míru a velmi malém počtu dalších turistů. Bydlet je možno přímo na pláži v malinkých chatičkách či v alternativních mini resortech na okraji džungle. Pláž nabízí variaci restaurací, barů i aktivit. Je zde možnost jet lodí pozorovat delfíny a dojet až na nedalekou Butterfly beach, kde kromě vás a možná pasažérů dalších dvou malinkých lodiček nikdo nebude. Palolem je malý tropický ráj s nízkými cenami a dostatkem zábavy v symbióze se špetkou typicky indického ruchu a zmatku.

Zavřít boční panel

Kóčín

Město s portugalským dědictvím je nejvíce westernizovaným městem Kérály. Je tu spousta křesťanských kostelů a jiných památek, současně i výdobytků dnešní moderní doby ve formě nákupních center apod.

Zavřít boční panel

Puduččéri

Anglicky Puducherry, Pondicherry nebo francouzsky Pondichéry je malé svazové teritorium nacházející se na východním pobřeží asi 100 km jižně od metropole Čennai. Toto malebné městečko, které získalo nezávislost na Francii až roku 1954, snoubí unikátní směsici kultur a architektury.

Střed města dosud zavání koloniálními dobami. Dobové domy jsou udržovány ve francouzském stylu a pestré kostelíky často plné místních jsou velmi výrazné. Nedaleko od katolických kostelů se nachází barevné hinduistické chrámy typické pro jižní Indii. V Puduččérí se často setkáte s místními, kteří mluví francouzsky, nebo s různými francouzskými instituty a knihovnami. Není těžké najít ani francouzskou pekárnu. Nedaleko Puduččéri se nachází meditační (nejen) centrum Auroville, které si říká o bližší prozkoumání.

Při objevování města můžete najít fontánku se sloganem „Peaceful Pondicherry, Give time a break“, který atmosféru celého místa vystihuje.

Zavřít boční panel

Kalkata

Při ústí řeky Huglí se nachází metropole Kalkata. Hlavní město Západního Bengálska bývalo dlouho hlavním městem Britské Indie a díky tomu disponuje bohatým koloniálním dědictvím. Kalkata se v koloniálních dobách stala centrem bengálských intelektuálů. Narodil se tu slavný indický spisovatel Rabíndranáth Thákur, který získal r. 1913 Nobelovu cenu za literaturu. Působila zde své doby i matka Tereza.

Dnes je Kalkata nespoutanou hlučnou metropolí plnou tajemných uliček volajících po objevení. Historie kalkatské dřívější pýchy na cestovatele dýchá ze zdi každé staré budovy. Jedinečnou atmosféru města navíc tvoří veřejná doprava ve formě vícepatrových tramvají.

Mezi mnoha monumenty, které jsou v Kalkatě k vidění, patří například honosný Viktoriin památník, Kálíghát nebo Mramorový palác. Muzejní nadšenci si nesmí nechat ujít Indické Muzeum.

Zavřít boční panel

Šilaung

Shillong, hlavní město nejdeštivějšího státu v Indii, Méghálaji, leží mezi kopci obleženými mlhou a pralesy. Krajina severovýchodu Indie je často nedotčená a je možno ji probádat s místními průvodci. Oblast se může pyšnit mnoha vodopády a jezery, k nimž si cestovatel může udělat výlet. Příkladem symbiózy člověka s přírodou jsou v lesích schované živoucí mosty postavené z kořenů a větví stromů. Celý region je etnicky velmi bohatý. Státu Méghálaja dominuje etnikum Khásí, jehož ruční výrobky můžeme zakoupit na tržištích (Bará bázár) v Šilaungu.

Zavřít boční panel

Váránasí

Město Váránasí bylo od dávných dob v Indii centrem náboženského i kulturního dění. Leží na západním břehu řeky Gangy, jejíž průtok zde má náboženskou důležitost. Váránasí je dnes známo pro své gháty, místa u řeky určeny pro rituální koupele či kremaci.

Návštěva tohoto starobylého svébytného města možná není pro každého. Bezpochyby je však jeho návštěva neopakovatelným zážitkem.

Zavřít boční panel

Džódhpur

V pouštním státě Rádžasthán se nachází město Džódpur (Jodhpur), jinak také nazývané „modré město“. Jedno z unikátních královských měst Rádžasthánu láká návštěvníky zejména mohutnou pevností na skále, ze které se skýtá pohádkový pohled na město, kde je velká část budov natřena na modro.

Kromě pevnosti a paláce maharádži se ve městě můžeme jít podívat na tržiště, zde lze koupit tradiční výrobky od látek až po loutky. Za městem se rozkládá poušť, kam si můžeme vyjet na velbloudech, nebo si pronajmout motorky a vydat se na cestu po dalších kouzelných městech Rádžasthánu.

Počasí a sezóny v Indii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Centrální Indie a západní pobřeží
Od Dillí po Keralu

21 °C

23 °C

29 °C

36 °C

39 °C

39 °C

35 °C

34 °C

34 °C

33 °C

28 °C

23 °C
Východní pobřeží
Monzuny jsou později než ve zbytku Indie

28 °C

29 °C

32 °C

35 °C

36 °C

37 °C

35 °C

34 °C

34 °C

32 °C

28 °C

28 °C
Himálaj
Horské oblasti na severu Indie

-8 °C

-6 °C

0 °C

10 °C

16 °C

21 °C

25 °C

25 °C

21 °C

12 °C

1 °C

-6 °C

Počasí

Klima Indie je nejvíce ovlivněno monzunovými dešti, které přicházejí v létě, v některých oblastech i v zimě. Léto jako takové pokrývá období cca od dubna do června, kdy teploty dosahují až nepříjemně vysokých hodnot i nad 45 °C. Poté přicházejí deště, které trvají asi od června do září, záleží na regionu. Vydatnější deště na jihu Indie přicházejí v zimních měsících. Oblast východu, zmíněných „sedm sester“, je nejdeštivější oblastí celé země.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší dobou pro cestování v Indii je září až březen. Cestování v období monzunu je zajímavým zážitkem, vše se zelená a srší svěžestí, naneštěstí také narůstá počet komárů a s nimi spojené riziko různých onemocnění. Zimní měsíce mohou být na severu Indie dost chladné, třeba okolo 12 °C až 15 °C v okolí Dílí, v noci i pod 10 °C. Každý region má svá klimatická specifika a je třeba si vždy zjistit aktuální stav počasí v dané lokalitě.

Skvělé akce do Indie

ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 22%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 19%
Akce starší 2 týdnů
42 starších akcí
Avatar uživatele Nikola Sichlerová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 18 dny
Navrhni úpravu