Jak se dostat do Dublinu

Z Prahy do Dublinu vás bez přestupu dostanou pouze dvě letecké společnosti, Aer Lingus a Ryanair. V letadle strávíte s oběma společnostmi téměř stejný čas, přibližně 2 hodiny a 30 minut, nicméně za cestu s Aer Lingus si připlatíte zhruba dvojnásobek. Nejlevnější zpáteční letenky s Ryanairem v akci pořídíte z Prahy kolem 1.500 Kč, standardní cena se pohybuje od 2.000 do 3.500 Kč.

Kromě Prahy má Dublin přímé spojené také s Bratislavou (Ryanair), extrémně levně se pak letecky dostanete do každého většího města Velké Británie.

Dublin má jediné mezinárodní letiště, o kterém se veškeré detaily dozvíte z našeho průvodce.

Jak cestovat po Dublinu

Městská hromadná doprava

Městská hromadní doprava ve městě patří k těm nejspolehlivějším v Evropě. Metrem se tu sice nesvezete, ale město kompenzuje absenci podzemní dráhy nespočtem autobusových a tramvajových spojů. 

Autobusy i tramvaje provozují odlišné společnosti, každá s vlastním systémem jednotlivých či přestupních jízdenek s výjimkou "Leap Card", která platí na všechny druhy MHD.

Autobusy

Autobusové spojení ve městě zajišťují především dvoupatrové autobusy. Před kýženou zastávkou nezapomeňte zmáčknout tlačítko „STOP“, řidiči nezastavují automaticky na každé zastávce.

Jízdné se počítá podle vcelku složitého dopravního systému, který je rozdělen do zón. Asi nejjednodušší je vyhledat si spoj předem na stránkách Dublinského dopravního podniku nebo si stáhnout mobilní aplikaci přímo do vašeho telefonu, případně si můžete jízdenku koupit u řidiče, který bude vědět, v jakém pásmu se vaše zastávka nachází.

Cena jízdného:

  • Zóny 1–3 – 2,1 euro
  • Zóny 4–13 – 2,85 euro
  • Za zónu 13 – 3,3 euro

Jízdenky nejsou přestupní, můžete cestovat pouze jednu jízdu.

Tramvaje (Luas)

Ve městě operují pouze 2 tramvajové linky: červená a zelená. Velkou nevýhodou tramvajové přepravy je neexistence přestupní stanice. Červená linka spojuje centrum s jihozápadním předměstím, zelená pak s předměstím jihovýchodním. Pokud potřebujete přestoupit z jedné linky na druhou, musíte počítat se zhruba 15minutovou procházkou mezi ulicemi Abbey Street a St. Stephen’s Green.

I tramvajové jízdné je rozděleno podle zón. Jízdenky jsou k dostání na všech tramvajových zastávkách. Informace o tramvajích zjistíte na webu luas.ie.

Ceník zpátečních jízdenek:

  • 1 zóna: 3,7 euro
  • 2 zóny: 4,4 euro
  • 3 zóny: 5,4 euro
  • 4 zóny: 5,4 euro
  • 5-8 zón: 5,9 euro.

Tip

Pokud plánujete využívat hromadnou dopravu ve větší míře, zvažte nákup Leap Visitor Card. Zřídit si ji můžete ve městě nebo přes internet. K vyzvednutí je ihned na letišti v jednom z několika automatů. Turistická Leap Card s kreditem 19,5 euro vám umožňuje 3 dny neomezeně využívat veřejnou dopravu včetně letištní linky číslo 747 a 757. Kartu vždy při nástupu do prostředku označíte ve validátoru.

Nabízí se i možnost zaplatit prázdnou kartičku za 5 € a dobít si na ni libovolný obnos, při každém nástupu do autobusu či tramvaje se pak odečte příslušná částka.

Registrujte se na webu leapcard.

Taxi

Využívání taxislužeb je v Irsku rozšířenější než u nás. Na taxíky narazíte opravdu na každém rohu, a to především ve večerních hodinách, kdy se místní nechávají odvézt do hospod a klubů a následně do svých domovů. Nástupní sazba taxi činí 4,1 euro a zahrnuje první kilometr cesty. Každý další kilometr stojí 1,03 euro. Po 15 ujetých kilometrech se sazba za další následující kilometr zvyšuje na 1,35 euro.

Uber

Uberem jezdí i Dublin! Odhad svého jízdného si vypočítejte přímo na stránkách Uberu: https://www.uber.com/cs-CZ/airports/txl/

Kolo

Kolo je oblíbeným dopravním prostředkem. K dispozici je služba pronájmu městských kol, kterou nabízí několik různých společností. Po městě je rozeseto spoustu stanovišť, kde si kola můžete vypůjčit. Třídenní lístek vyjde na 5 euro.

Jak pronájem funguje?

Po zaplacení poplatku 5 euro můžete neomezeně využívat služby pronájmu kol. První půlhodina jízdy je zadarmo. Pokud nestihnete kolo do půl hodiny vrátit do některého ze stanovišť, zaplatíte 0,5 euro do 1 hodiny, 1,5 euro do 2 hodin, 3,5 euro do 3 hodin, 6,5 euro do 4 hodin a za každou následující hodinu 2 euro.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu