Noční most v Dublinu

Doprava v Dublinu

Dublin má sice relativně kompaktní historické centrum, ale jinak je velmi rozlehlý a zvlášť pokud najdete ubytování na okrajích města, s místní MHD se budete setkávat velmi často.

Městská hromadní doprava ve městě patří k těm nejspolehlivějším v Evropě. Metrem se tu sice nesvezete, ale město kompenzuje absenci podzemní dráhy nespočtem autobusových a tramvajových spojů a také frekventovanými železničními linkami DART a Commuter Services.

Jak se nejlépe po Dublinu dopravovat? Kolik stojí jízdenky na tramvaj či autobusy a kde je koupit? Čtěte v této kapitole.

Jízdenky a Leap Card

Autobusy, tramvaje a vlaky provozují odlišné společnosti, každá s vlastním systémem jednotlivých či přestupních jízdenek. Na všechny však můžete využít slevovou kartičku Leap Card, která platí po celém Irsku.

Rovněž celodenní a vícedenní jízdenky Leaf Visitor Card platí na všechny druhy dopravy v Dublinu.

Jízdné pro studenty ve věku do 23 let a pro mladistvé do 18 je nižší. Děti pod 5 let jezdí zdarma. Slevy pro seniory se neposkytují.

TFI Leap Card

Zelené kartičky Leap Card jsou nejlepším způsobem placení jízdného v Dublinu. A pokud se chystáte i do jiných oblastí Irska, rozhodně si Leap Card pořiďte, protože platí po celé zemi (s výjimkou dálkových spojů).

Jízdné s Leap Card je cca o 30% nižší než kdybyste platili samostatné jízdenky.

Cena jízdného s Leap Card

Pro Dublin jsou určené následující ceny, které platí v tramvajích Luas, všech městských a příměstských autobusech i městských vlacích.

 • 2 EUR (0,65 EUR do 18 let, 1 EUR do 23 let) – 90 minut (přestupní v rámci všech typů dopravy)
 • 1,30 EUR (0,65 EUR do 23 let) – Short Zone cca do 3 km
 • 8 EUR(4 EUR do 23 let) – denní limit pro kalendářní den (více než 8 € se nikdy nestrhne, ať už budete cestovat jakkoliv)
 • 2,40 EUR – jedna jízda expresním autobusem (číslo linky + písmeno X)

*V případě ježdění pouze tramvají se denní limit snižuje 5,60 EUR (resp. 2,80 EUR pro mladistvé do 23 let). U autobusů snížený limit neplatí.

Kolik stojí pořízení Leap Card?

Při koupi Leap Card se platí depozit ve výši 5 EUR (u karty pro mladistvé 3 EUR). Depozit vám bude vrácen, pokud před odcestování z Irska kartu vrátíte na kterémkoliv prodejním místě (nemusí být stejné jako místo nákupu).

Kde koupím Leap Card?

Leap Card zakoupíte na stovkách míst po celém Dublinu, většinou v supermarketech a obchodech s potravinami, trafikách, některých barech či kavárnách. Vždy Leap Card koupíte přímo u běžné pokladny, automaty na Leap Card na zastávkách neexistují.

Podívejte se na mapu prodejních míst v Dublinu.

Leap Card není na jméno, k jejímu pořízení nepotřebujete fotografii ani žádné jiné doklady.

Jak se dobíjí Leap Card?

Karta funguje tak, že při koupi prodavači sdělíte, jaký si přejete na kartu dobít počáteční kredit. Můžete si zvolit jakoukoliv částku. Pro pobyt v Dublinu doporučujeme kolem 6 € na den (ne vždy využijete denní limit ve výši 8 €).

V případě, že vám dojde kredit, kartu si můžete dobít na libovolném prodejním místě nebo přes dobíjecí mobilní aplikaci.

Nevyužitý kredit se při odevzdávání Leap Card nevrací, zpět dostanete jen depozit ve výši 5 €.

Jak používat Leap Card?

Způsob použití se mírně odlišuje u autobusů, tramvají i vlaků a je trochu odlišný i v případě, že jedete jen krátkou trasu nebo delší cestu do 90 minut. Detailně způsob použití Leap Card popisujeme níže v kapitolách k jednotlivým druhům dopravy.

Leap Visitor Card

Tato karta je nejpohodlnější způsob pro turisty, kteří nechtějí řešit dobíjení klasické Leap Card a neplánují vyrazit mimo Dublin. Existuje zde však riziko, že zaplatíte více než při pořízení klasické Leap Card, zejména v případě, kdy budete po městě veřejnou dopravou cestovat méně často, než jste si původně mysleli.

Naopak budete-li trávit v Dublinu více než dva dny, a pokud podniknete alespoň 3 delší cesty MHD za den, vyplatí se spíš Leap Visitor Card.

Leap Visitor Card koupíte na stejných prodejnách místech jako klasickou Leap Card, viz oficiální mapa.

Ceny Leap Visitor Card jsou následující:

 • 8 EUR – 24 hodin
 • 16 EUR – 72 hodin
 • 32 EUR – 168 hodin

Leap Visitor Card platí ve všech dopravních prostředích MHD, tedy v autobusech Dublin Bus, autobusech Go-Head, příměstských spojích autobusů Bus Éireann, tramvajích Luas a vlacích DART i Commuter.

Platí pro celé hrabství Dublin, nikoliv jen pro samotné město. S Leap Visitor Card tedy dojedete i na letiště či do měst Swords, Skerries nebo Bettystown.

Jednotlivé jízdenky

Pokud v Dublinu nebo při pobytu v Irsku využijete MHD jednou až dvakrát, nejjednodušeji si vystačíte s jednotlivými jízdenkami, jejichž ceny jsou odlišné pro každý typ dopravy a uvádíme je v detailnějších rozpisech níže.

Tramvaje (Luas)

Ve městě operují pouze 2 tramvajové linky: červená a zelená. Červená linka spojuje centrum s jihozápadním předměstím, zelená pak s předměstím jihovýchodním.

Tramvaje jsou pro svůj jednoduchý systém dvou linek nejpřehlednější formou dopravy po centru a k oběma hlavním nádražím (Connolly i Heuston).

Frekvence mezi jednotlivými spoji je 5-7 minut ve všední dny a 10-12 minut o víkendech.

První tramvaje vyráží na trať z konečných ve všední dny v 5:30, v sobotu v 6:30 a v neděli/o svátcích v 7:00. Poslední pak od pondělí do soboty okolo půlnoci, v neděli/o svátcích už ve 23:00.

Jak použít jízdenky?

Samostatné jízdné bez použití Leap Card je rozděleno do zón a existují i zvýhodněné zpáteční jízdenky. U samostatných jízdenek však není zvýhodněno jízdné pro studenty jako u Leap Card, ale jen pro děti do 15 let.

Většina turistů využije cestování maximálně přes 2 zóny:

Jednotlivé jízdenky koupíte v automatu, který je umístěn na všech tramvajových zastávkách a dá se v něm platit hotovostí i kartou.

Leap Card umožní levnější cestování, ceny uvádíme v kapitole výše.

Kartu Leap Card i Leap Visitor Card vždy musíte přiložit ke čtečce na zastávce před nástupem do tramvaje a následně opět po výstupu z tramvaje k té samé čtečce na zastávce. Uvnitř vozu žádné čtečky nejsou a "nepípnete-li" si kartou už na zastávce, pojedete na černo, nehledě na to, zda máte na kartě kredit nebo ne.

Pípnout je třeba i při přestupu z autobusu, vlaku či jiné tramvaje.

Označit Leap Card musíte dokonce i při vědomí, že už jste překročili denní limit a dál jezdíte zdarma. Označení zkrátka funguje jako informace pro případného revizora, že máte platnou kartu. Bez označení se revizorovi ukáže, že pro danou jízdu karta označena nebyla a hrozí vám pokuta.

Kontroly jízdenek jsou přitom v tramvajích poměrně časté.

Oficiální web tramvají: luas.ie

Autobusy

Autobusové spojení ve městě zajišťují především žlutomodré dvoupatrové autobusy, ale i klasické autobusy společnosti Dublin Bus. Využívat pro cestování po městě však lze i příměstské autobusy Go-Ahead a Bus Éireann, které zajíždějí do vesnic v okolí Dublinu.

Před kýženou zastávkou nezapomeňte zmáčknout tlačítko „STOP“, jelikož všechny zastávky jsou na znamení. Je rovněž nutné při čekání na zastávce mávnout na autobus, kterým chcete cestovat.

Autobusy jsou všudypřítomné a dostanete se s nimi do všech koutů Dublinu. Zastávky jsou velmi časté, což je výhoda, že nemusíte stanici dlouho hledat, ale zároveň nevýhoda, která značně prodlužuje celkovou jízdní dobu.

Intervaly jednotlivých linek se značně liší od 5 minut na hlavních spojích po 30 minut na vedlejších.

Většina denních linek vyjíždí na trasu mezi 5:00 a 5:30, v neděli až mezi 6:30 a 7:00 a jezdí cca do půlnoci.

Momentálně na webu hlavního dopravce Dublin Bus nenajdete ucelenou mapu linek autobusů MHD.

Pro zobrazení mapy a jízdního řádu je třeba znát počáteční a koncovou zastávku nebo číslo linky. Jízdní řád se zobrazí na webu dublinbus.ie, mapa trasy pak na obecném irském vyhledávači transportforireland.ie.

Samostatné jízdenky zakoupíte pouze u řidiče a lze platit jen v přesné hotovosti, řidič nevrací. Systém zón byl zjednodušen do tří možností:

 • Short Zone (do cca 3 km) – 1,70 EUR
 • Long Zone (přestupní na 90 minut - lze přestupovat pouze na autobusy) – 2,60 EUR
 • 1 jízda na expresním autobusu (označen číslem linky a písmenem X) – 3 EUR

Leap Card umožní levnější cestování, ceny uvádíme v kapitole výše.

Kartičku Leap Card i Leap Visitor Card při nástupu vždy přiložíte ke čtečce u řidiče a počkáte na pípnutí. Na rozdíl od tramvají už neoznačujete kartu při výstupu.

V případě, že máte v plánu využít tzv. Short Zone (nepřestupní jízda do 3 km), po nástupu sdělíte řidiči název zastávky a následně přiložíte Leap Card ke čtečce. Pokud cestujete dál nebo chcete přestupovat, řidiči nemusíte oznamovat nic, stačí jen přiložit kartu ke čtečce (jen při nástupu).

Přestupujete-li na jiný autobus, tramvaj nebo vlak, vždy je potřeba opět přiložit kartu při nástupu do navazujícího spoje ke čtečce.

Vlaky DART a Commuter Services

Cestování vlakem je výrazně rychlejší než autobusem, nevýhodou můžou být na některých příměstských trasách delší intervaly 20-30 minut.

Nejfrekventovanější trasa DART doplněná o další příměstské linky vede severojižním směrem podél pobřeží přes jedno z centrálních nádraží Connolly. Vlaky na této lince jezdí ve všední dny v průměru jednou za 5 až 10 minut.

Vlaky jsou skvěle využitelné třeba pro cestu z centra na poloostrov Howth nebo při procházkách podél moře jižně od centra.

V rámci celého Dublinu a okresu Dublin County (viz mapa oblasti vyznačená bíle) lze využívat zvýhodněné cestování s Leap Card i Leap Visitor Card.

Při cestování s Leap Card nebo Leap Visitor Card, ale i se samostatnými jízdenkami je potřeba projít turnikety, ke kterému jízdenku/kartu jen přiložíte a projdete dál. Stejně tak musíte učinit i při výstupu.

Na některých menších zastávkách nejsou turnikety, ale jen validátory rozmístěné na nástupišti. Při cestování s Leap Card musíte označit před vstupem do vlaku i po výstupu z něj.

Metro

Metropole Irska aktuálně nemá žádnou linku klasického metra. První linka metra vedoucí z letiště do centra se začne stavět v roce 2025 nebo 2026 a dokončena má být okolo roku 2033.

Noční doprava Nitelink

Dublin nepatří mezi metropole s vibrujícím nočním životem, proto zhruba mezi půlnocí a 5:30 (v neděli až 6:30) je veřejná doprava omezená jen na několik speciálních autobusových linek Nitelink.

Obvykle jezdí ve frekvenci jednou za 60 nebo jednou za 90 minut.

Platí na nich speciální jednorázové nepřestupní jízdné za 3 EUR / 2,40 EUR s Leap Card.

Mapy, jízdní řády i aktuální ceny jízdenek Nitelink najdete na webu: dublinbus.ie/Your-Journey1/Timetables/Nitelink-Services

Taxi

Využívání taxislužeb je v Dublinu velmi rozšířené. Na taxíky narazíte opravdu na každém rohu, a to především ve večerních hodinách, kdy se místní nechávají odvézt do hospod a klubů a následně do svých domovů.

Taxíky musí striktně využívat taxametry a neférové jednání vůči turistům je v Dublinu extrémně raritní.

Sazby jsou rozdílné od pondělí do soboty v časech 8:00–20:00, resp. od 20:00 do 8:00 a v neděli/o svátcích celodenně:

 • Nástupní sazba + první 0,5 km cesty nebo 85 sekund jízdy: 4,20 EUR všední dny / 4,80 EUR neděle a noční taxa
 • 1 km cesty: 1,30 EUR všední dny / 1,71 EUR neděle a noční taxa
 • 1 minuta cesty (čekání v koloně nebo na semaforech): 0,46 EUR všední dny / 0,60 EUR neděle a noční taxa

Ceny se dále zvyšují, pokud pojedete trasu delší než 14,5 km. Protože se finální částka vypočítává kombinací ujeté vzdálenosti a čekání, nelze nikdy přesně dopředu stanovit cenu.

Uber a Bolt

V Dublinu fungují i aplikace Uber a Bolt, obvykle jejich výhoda však spočívá pouze v rychlejším online zavoláním auta než u běžných taxíků. Ceny jsou stejné nebo dokonce mírně vyšší než u klasických taxíků.

Na kole

Kolo je oblíbeným dopravním prostředkem i díky tomu, že Dublin je velmi rovinaté město a má velice slušnou cyklistickou infrastrukturu.

 K dispozici je služba pronájmu městských kol, kterou nabízí několik různých společností. Po městě je rozeseto spoustu stanovišť (mapa), kde si kola můžete vypůjčit, vrátit je samozřejmě lze na jiném místě.

Jak pronájem funguje?

Z několika předplatných si vyberete, které vám vyhovuje, zaregistrujete se na webu dublinbikes.ie nebo přes mobilní aplikaci (Google Play / App Store) a zaplatíte poplatek.

 • 3,50 EUR na 1 den
 • 5 EUR na 3 dny

Následně můžete využívat libovolně využívat veřejná kola vždy po dobu 30 minut, za kterých neplatíte žádné další poplatky. Můžete začít během dne neomezený počet jízd do 30 minut a nezaplatit žádný další poplatek kromě předplatného.

Přesáhne-li jízda 30 minut, započítává se vám další jízdné. To se strhne z karty, kterou jste zadali při registraci. Například hodina stojí 0,50 EUR, 2 hodiny 1,50 EUR. Dublin však není natolik velké město, abyste během 30 minut, maximálně hodiny, nezvládli dojet do vybraného cíle.

Chystáš se do Dublinu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 02. 04. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.