Průvodce státem

Irsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země zelené barvy

Není Irsko jako Irsko, název ostrova se v tomto případě nerovná názvu státu. A mnohá klišé o Irsku a o Irech už dávno neplatí. Třeba že Irové jsou chudí příbuzní Britů (ti by vám dali!) nebo že jde o zemi, kde se většina obyvatel pachtí při práci na farmách.

Irsko udělalo od počátku druhé poloviny 20. století fantastický pokrok a i přes nedávné hospodářské potíže mají Irové do budoucna dobře našlápnuto. Země přitom neztratila mnoho ze své autentičnosti – pořád je tolik odlišná od Británie a vlastně od všech ostatních evropských zemí.

Už to by stačilo jako důvod pro návštěvu; přidejte k tomu krásnou, zadumanou krajinu, srdečné a hrdé obyvatele i mimořádné památky a máte turistickou destinaci, o jaké je v Evropě pomalu už nouze.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
V Irsku prší hodně a často, a proto je tak krásně zelené.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 54 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Irska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Dějinný vývoj Irska byl vždy velmi ovlivněn periferní polohou na kraji Evropy, na donedávna obtížně dostupném ostrově. Ten byl původně osídlen keltskými kmeny, ale křesťanství sem dorazilo velmi rychle, a to již v 5. století. Podle legendy (jejíž pravost není v Irsku radno zpochybňovat) přistál svatý Patrik, irský národní světec, u břehů ostrova v roce 432. Irsko se záhy poté stalo druhotným ohniskem christianizace, kdy v nastalém zmatku období stěhování národů irské misie šířily křesťanství na evropský kontinent.

Poměrně chudé Irsko stálo dlouho stranou zájmu velmocí, ale geografická blízkost mnohem silnější Británie přece jen udělala své. Britové se v Irsku chovali jako nevlídní kolonizátoři a problém se ještě zvětšil poté, co v Británii převládla protestantská konfese – zatímco Irové zůstávali (a jsou dodnes) přesvědčení katolíci. Nejčernějším datem irské historie se stal rok 1690, kdy bylo katolické vojsko rozprášeno v bitvě na řece Boyne a začal tvrdý koloniální útisk. Irské národní obrození nabralo sice na síle zkraje 19. století pod vedením Daniela O’Connella, ale k samostatnosti na Británii bylo ještě daleko – vývoj zpomalil i katastrofální hladomor po roce 1845, kdy zemřel nejméně milion lidí. Nezávislost Irska přišla de facto v roce 1921, oddělení od Británie de jure však bylo stvrzeno až v roce 1937. K nevoli mnohých Irů však ostrov zůstal politicky rozdělen a jeho přibližně šestina (Severní Irsko) se stala součástí Spojeného království.

Po 2. světové válce zůstávalo Irsko stále ještě chudé, ale normalizace vztahů s Británií i stále intenzivnější vztahy s ostatními zeměmi západní Evropy poslaly zemi na vzestupnou trajektorii. Hospodářský růst byl umocněn vstupem Irska do EU (Irové dokázali členství využít zřejmě nejlépe za všech nováčků) a dnešní Irsko se navzdory hospodářskému poklesu po roce 2009 dnes řadí mezi nejvyspělejší země světa.

Lidé

Irové sice odvozují svůj původ od Keltů, ve skutečnosti je však obyvatelstvo etnicky smíšené se silným podílem anglosaské složky. V posledních dvou dekádách přibyly zejména ve městech silné komunity přistěhovalců především z východní Evropy, ale i lidé z jiných kontinentů – věc do té doby zcela neznámá.

Celé Irsko má zhruba o polovinu méně obyvatel než ČR.

Jazyk

Úřední jazyky jsou podle ústavy dva, irština (cizincům zcela nesrozumitelná) a angličtina. Úřední nápisy a třeba i směrové ukazatele či názvy ulic jsou tedy všude dvojjazyčné, naprostá většina místních však mezi sebou mluví pouze anglicky. Často se silným, krajově specifickým přízvukem, který vám nejspíš zamotá hlavu.

Kultura

Kulturní tradice jsou hluboce zakořeněné a s vervou slavené, hlavním svátkem je Den sv. Patrika (17. březen), kdy se celé Irsko oblékne do zelené, všude se tančí, pochoduje a zpívá.

Země má neobvykle silnou tradici literátů a dramatiků, z nichž mnozí dosáhli světového věhlasu a stali se nositeli Nobelovy ceny – připomeňme Samuela Becketta, Jamese Joyce či Oscara Wilda. Ostatně zhlédnout Čekání na Godota na nějaké dublinské scéně je zážitek, na který hned tak nezapomenete. Za národní hudební nástroj platí harfa, jejíž tóny uslyšíte v mnoha tradičních melodiích a písních (harfu mají mimochodem na ocase i letadla jedné z největších nízkonákladových aerolinek na světě – irského Ryanairu). Kulturní institucí samou o sobě je pak irská hospoda, kam se místní stále chodí pobavit v tradičním duchu.

Zelené pivo v Irsku

Turismus

Přijedete-li do ekonomicky rozvinuté země, můžete tedy očekávat slušně fungující, spolehlivé služby. To platí, co se týká kvality – mimo Dublin a pár dalších měst je hustota turistické infrastruktury mnohem nižší než na evropském kontinentě. To se týká veřejné dopravy, sítě ubytování, ale třeba i běžných obchodů. Není například realistické očekávat, že když dorazíte do nějaké venkovské oblasti večer, tak si budete moci něco nakoupit. Kladnou stránkou věci je fakt, že snad mimo centrum Dublinu jen velmi zřídka narazíte na turisticky přelidněná místa, což pomáhá uchovat ducha autentičnosti.

Turismus jako celek je v Irsku jen marginální součástí ekonomiky. V posledních letech do země přijíždělo kolem sedmi milionů zahraničních návštěvníků (tj. méně než do Česka), z nichž většinu tvoří samozřejmě Britové.

Geografie

Celý ostrov měří 84.400 km2, tedy nepatrně více než Česká republika; odečteme-li Severní Irsko, které je součástí Spojeného království, připadá na Irskou republiku 70.300 km2, tedy naopak nepatrně méně než ČR. Počet obyvatel je na evropské poměry nízký (4,8 milionu), stejně jako hustota zalidnění, která je ve srovnání s Českem asi poloviční. Na venkově, tedy skoro všude mimo Dublin, budete často mít pocit prázdné země – právem.

Terén Irska je většinou mírně zvlněný (nikoli zcela plochý), typicky pokrytý pastvinami, loukami a rašeliništi. Tyto tři druhy „kultur“ dohromady dělají skoro tři čtvrtiny využití ploch a označení Zelený ostrov je tedy přiléhavé. Naopak lesy jsou vzácné a vyskytují se prakticky jen na vysočinách. Těch ovšem není moc a už vůbec ne vysokých; nejvyšší pohoří Irska, Mac Gillycuddy's Reeks na jihozápadě, jen těsně přesahuje úroveň 1.000 nadmořských metrů (Carrantuohill, 1.038 m). Pobřeží má dramatické scenérie v podobě útesů hlavně na západě, kde se v optickém kontaktu s pobřežní čárou také vyskytuje nejvíce ostrovů (Aranské ostrovy a další).

Osídlení a hospodářské aktivity jsou soustředěné na východě, v aglomeraci Dublinu (což je jediné velké město Irska) žije více než čtvrtina Irů a oblast produkuje třetinu hrubého domácího produktu země. Irsko již dávno není zemědělskou zemí jako dříve, jádro ekonomiky spočívá v sofistikovaných službách a technologicky pokročilých průmyslových odvětvích (IT, farmakologie, nanotechnologie apod.). Díky nízkým korporátním daním v zemi sídlo mnoho evropských poboček globálních firem (Google, Facebook atd.).

Dopravní síť je slabší než byste v bohaté zemi očekávali, odráží to však nízkou hustotu osídlení. Jediná solidní dálnice spojuje Dublin s Corkem, jinak jsou i relativně hlavní silniční tahy pomalé a často úzké. O železnicích je škoda mluvit, tady mají Irové ještě dlouhou cestu před sebou.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

V Irsku se už dlouho platí eurem, peníze si tedy nejlépe vyměňte ve směnárně před odjezdem z Česka.

Euro

Kolik co stojí

Místní ceny bohužel patří k nejvyšším na světě – v Irsku je těžké najít cokoli, o čem by se dalo říci, že je „levné“. Jako správný odhad poslouží úroveň cen obvyklých v Německu nebo Rakousku zhruba násobená koeficientem 1,4.

Příklady cen:

 • Dvojlůžkový pokoj v B&B nebo menším hotelu na venkově – 60 € (více ve městech)
 • Večeře v běžné restauraci (žádné lukulské hody) – 15–20 € na osobu
 • MHD v Dublinu (denní jízdenka) – 6,90 €
 • Rychlé občerstvení typu kebab – 7–8 €
 • Vstupné do významnějších památek – 8–12 €

Jak ušetřit

Rada je drahá – samozřejmě pokud v zemi nemáte přátele, u nichž se dá přespat. V opačném případě bude největší položku nejspíš představovat ubytování s tím, že spaní „na divoko“ není v zemi vůbec obvyklé a hlavně pro něj nejsou dobré podmínky – na venkově jsou pozemky oplocené nebo ohraničené zídkami a místo na spaní se hledá těžko.

Na dopravě trochu ušetříte, pokud si meziměstské jízdenky nakoupíte na webu předem, nevýhodou je pak svázaný itinerář – a to vás, i vzhledem k nestálému počasí, může mrzet. Jinak bývá již ve dvou finančně výhodnější si půjčit automobil a auto má velkou přednost i vzhledem k omezené síti veřejných linek.

Denní rozpočet

Pokud nehodláte spát „pod mostem“, přivézt si všechno jídlo sebou a cestovat stopem (absolutně neobvyklé), není realistické počítat s menším výdajem než 50 € na osobu a den. Za tyto peníze toho ale moc nepořídíte; přidáte-li sem tam nějakou veselici v irské hospodě (a to byste měli), případně jinou kulturu, tak se rozpočet vyšplhá na zhruba 70 € denně.

Pokud si jednou či dvakrát budete chtít dovolit nějakou náročnější turistickou atrakci (například plavbu na Aranské ostrovy) či nákup suvenýrů, tak to budget dále navýší. Suma sumárum: na týden v Irsku (při cestování ve dvojici) při cenově zlaté střední cestě byste v kapse měli mít nějakých 400 až 450 € na osobu.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Irska

Vyrážíte-li z Česka (ale i odjinud snad s výjimkou Velké Británie), tak není co řešit: do Irska se dopravíte samozřejmě letadlem. Přímé spojení z Česka a Slovenska existuje aktuálně pouze mezi Prahou, resp. Bratislavou a Dublinem, let trvá dvě hodiny. Z Polska či Německa jsou v nabídce i přímé lety do Corku či Shannonu – při plánování cesty se to může hodit. Nejlevnější letenky obvykle nabídne společnost Ryanair.

Mezi Irskem a Velkou Británií stále existuje poměrně čilý trajektový provoz, nejvytíženější lodní linka spojuje Dublin (případně předpřístav Dún Laoghaire) s Holyheadem ve Walesu. Loď pluje čtyři hodiny a většinou bude dražší než letadlo z např. Dublinu do Londýna. Mezinárodní pozemní doprava má smysl jen pro cesty do / ze Severního Irska, spojení mezi Dublinem a Belfastem trvá 150 minut.

Jak se nejlépe dopravovat

Jak řečeno výše, cenově – natož časově – vychází skoro vždy nejlépe půjčené auto. Veřejná doprava je sice moderní, ale do menších obcí na venkově jezdí jen pár spojů týdně a bez auta se skutečně téměř neobejdete. Plánujete-li se však pohybovat pouze mezi velkými městy, vystačíte si bez problému s vlaky a autobusy.

Autem

Dejte si pozor na levostranný provoz (ach, ty kruhové objezdy) a buďte ostražití na úzkých venkovských silničkách. Místní to mají „v ruce“ a to samé budou očekávat i od vás, což nemusí být, hlavně zpočátku, tak úplně pravda. I na postranních cestách se jezdí dost rychle, byť ne agresivně, a milimetrová vyhnutí se nejsou vzácná. Silniční značení bývá spolehlivé (a dvojjazyčné).

Irská silnice

Ceny za půjčovné mohou být velmi rozmanité, ale nevymykají se evropskému průměru. Nejlaciněji auto obvykle pořídíte přes nějakého globálního brokera typu Rentalcars. Auto si vyzvedněte až po prohlídce Dublinu (ve městě ho nepotřebujete a stejně není kde parkovat). Při výpůjčce auta dejte pozor na výši požadovaného depozitu, který musí obvykle být jako jistina k dispozici na kreditní (nikoli debetní) kartě.

Autobusy

Meziměstskou autobusovou dopravu provozuje několik společností, nejširší síť má tzv. národní dopravce Bus Eireann. U něj naopak nákupem jízdenek předem na webu ušetříte obvykle jen malou částku. Ani autobusy nejezdí moc často a do řady odlehlejších oblastí dokonce vůbec.

Železnice

Síť železnic zůstává řídká, frekvence spojů slabá a vlaky tedy sotva využijete – jakýsi smysl to dává jen při přesunu mezi Dublinem a Corkem, případně do Galwaye. V takovém případě si zařiďte lístky několik dní předem na internetu, bude to o dost levnější.

Městská doprava

Městskou dopravu budete nejspíš potřebovat jen v Dublinu. Houštiny pohupujících se double-deckerů sice na první pohled mohou vypadat atraktivně, ale systém je pozoruhodně zastaralý a nekoncepční. O metru vědí obyvatelé Dublinu (města většího než Praha) leda tak z doslechu, chabě napojené tramvajové linky jsou pro smích a autobusy věčně vězí v dopravních zácpách.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Irská kuchyně

Sami Irové někdy říkají, že žádná irská kuchyně neexistuje. Najdou se i škarohlídové, kteří utrousí: „fish and chips, naturally“. Ani vy se nejspíš po „typicky irském“ jídle neutlučete. Je tu ale přece jen pár pokrmů a hlavně nápojů, s nimiž se v irských restauracích a hospodách setkáte častěji než s jinými:

Stew – maso (jehněčí nebo skopové) a zelenina, všechno na hromadě, pomalu dušené. Něco jako irský eintopf. Uvidíme, zda si to budete chtít dát i podruhé.

Coddle – obdoba guláše, oblíbená hlavně v Dublinu, dříve typicky mezi sociálně nižšími vrstvami. Klobásy, slanina, brambory, cibule připravovaná ve vývaru.

Coddle

Ryby – oblíbené jsou hlavně při západním pobřeží. Vedle mořských bývají výborné i říční ryby, lososi a pstruzi.

Nealko pití – vede jednoznačně čaj, to je dědictví britské tradice. Chodí na stůl automaticky s mlékem; pokud ho nechcete, řekněte předem.

Alkoholické nápoje po staletí spolu soutěží o největší přízeň, byť v nerovných kategoriích, pivo a whiskey. Irskou pivní klasikou je samozřejmě Guiness, hořký tmavý mok (tzv. stout) z Dublinu. A pak whiskey (ano, ta irská se píše, na rozdíl od skotské, s „e“). Pije se všude, od „lidového“ Jamesona po vznešenější Bushmills – tato známá palírna dnes leží, bohužel, v Severním Irsku. Nedoporučujeme v hospodě trousit rozumy typu „loni jsme byli ve Skotsku a jejich whisky je taky dobrá“ – mohli byste poznat i odvrácené stránky irské povahy. Irským vynálezem je také globálně rozšířený likér Baileys. Popíjet můžete, i když jedete autem – povolená tolerance alkoholu v krvi je nejvyšší v Evropě – 0,8 promile.

Irské pivo

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Vylučovací metodou v Irsku odpadají klasické přímořské radovánky (vzhledem k teplotě vody vodu okusíte maximálně tak po kolena) a jakékoli zimní aktivity typu lyžování. Cesta do Irska tedy bude typická poznávačka, při níž budete chtít hlavně:

 • navštívit nějaký starobylý irský klášter a vidět slavné keltské kříže;
 • vychutnat si dramatické scenerie při západním pobřeží, stanout na některé z divokých a krásných pláží a naslouchat dunění oceánu;
 • prohlédnout některou z prehistorických lokalit, jako je megalitická hrobka Newgrange;
 • vydat se na pěší túru napříč loukami a rašeliništi na některé z irských vysočin;
 • spatřit některý ze slavných středověkých manuskriptů typu Book of Kells;
 • strávit čas v interiéru mnoha typických irských hospod;
 • zúčastnit se některé slavnosti (ideální je přijet v době, která připadá na nějaké výročí);
 • popovídat si s místními u sklenice Guinesse nebo jen tak někde na návsi.

A hlavně se budete chtít do Irska zase vrátit – to se dá skoro garantovat.

Cliffs Moher, Irsko

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

V tomto ohledu se opravdu není čeho obávat. Irské zdravotnictví je na velmi dobré západní úrovni, přičemž země je v EU, budete tedy platit maximálně případné poplatky jako místní, jinak si vystačíte se svým průkazem evropského pojištěnce. Dostupnost zdraovtní péče na venkově může být mírně horší než v našich podmínkách, to ale neznamená, že se vám pomoci nedostane.

Žádné nebezpečné nemoci zde nehrozí.

Zajímavostí je, že na celém ostrově se nevyskytují žádní hadi.

Kriminalita

Na evropské poměry je Irsko velmi bezpečná země, a to i co se týká „běžné“ drobné kriminality – ona totiž moc běžná není. Tím nikdo neříká, že je rozumné v dopravní tlačenici v centru Dublinu nosit svazky stoeurovek volně v zadní kapse kalhot – to není chytré nikde na světě – ale pokud máte základní selský rozum, tak návštěva Irska proběhne bez problémů. Dokonce ani běžné turistické podvůdky v podobě předražených účtů v restauracích, zlodějských taxikářů apod. nejsou obvyklé. Ostražitost se vyplatí zvýšit snad jen o pozdních víkendových večerech, když potkáte partu opilců hromadně se vracejících z baru.

Největší „nebezpečí“ tak bude asi představovat levostranný provoz (při přecházení silnice se nejprve rozhlédněte na obě strany), případně újma na oblečení, až budete (cestou k zajímavému kostelu, klášteru, vyhlídce) zase přelézat kamennou zídku nebo drátěnou ohradu. Ale to jsou všechno věci, které nejvíce závisí na vás samotných.

Důležité kontakty

Pokud byste se dostali do vážnějších potíží, volejte jako všude v Evropě tísňovou linku 112.

Velvyslanectví ČR najdete nepřekvapivě v Dublinu, telefonní číslo: +353/(0)1/6681135

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pro cestu do Irska stačí občanský průkaz. Irsko je sice členem EU, nepodepsalo však Schengenskou dohodu – na letišti vás tedy bude čekat kontrola dokumentů, stejně tak při opuštění země. To neplatí, pokud cestujete do / ze Spojeného království, s nímž má Irsko bilaterální dohodu o volném pohybu (zatím). Zavazadla se kontrolují jen velmi zřídka.

Očkování

Skutečně není třeba.

Celní předpisy

Do Irska můžete dovézt následující množství zboží:

 • 800 kusů cigaret, 200 kusů doutníků,
 • 10 litrů destilátu
 • 20 litrů alkoholických nápojů jiných než víno, nepřesahující 22% objemu alkoholu
 • 90 litrů vína
 • 110 litrů piva.

Co vidět a navštívit v Irsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Irsku

Zavřít boční panel

Dublin

V Evropě se najde mnoho zajímavějších a malebnějších velkoměst, přesto v irské metropoli nejspíš pár hodin nebo jeden den strávíte. Pěkný je areál univerzity Trinity College (v knihovně lze zhlédnout vynikající staré manuskripty včetně slavné Book of Kells), projděte hlavní třídou O’Connell Street, dále přes řeku Liffey po lávce Ha’penny Bridge, navštivte malebná náměstí s gregoriánskými domy Merrion Square a St. Stephen’s Green.

Poněkud stranou centra leží dvě katedrály, obě (což je ironie) dnes protestantské: Christ Church a Saint Partick’s. Zajímavá je moderní čtvrť při ústí Liffey (jižní část). Pro lepší pochopení irského nacionalismu je dobře vidět některá místa spojená s bojem za nezávislost: Hlavní poštu (GPO, ohnisko Velikonočního povstání 1916) či bývalé vězení a popraviště Kilmainham Gaol (mimo centrum).

Samostatnou atrakcí je prohlídka pivovaru Guiness, večer budete nejspíš chtít zajít do některé z hospod v revitalizované čtvrti Temple Bar – počítejte s tím, že byznys je tu dnes silně turisticky orientovaný.

Zavřít boční panel

Wicklow Mountains

Pěkná vysočina s ikonickým izolovaným kopcem Sugar Loaf (501 m) začíná hned za „branami“ Dublinu jižním směrem, s řadou možností pěších túr. Na okraj oblasti vás doveze dublinská MHD, krásnou atmosféru má šlechtické sídlo Powerscourt Estate s rozsáhlými zahradami.

V jižní části pohoří najdete i jeden z nejlépe dochovaných starých irských klášterů Glendalough. Monastické sídlo založil v malebném údolí již v 6. století sv. Kevin; současné stavby jsou sice o dost mladší (12.–13. stol.), přesto dýchají starobylou, tajemnou atmosférou. Uvidíte temný, malý kostel a charakteristickou kulatou věž („Round Tower“). Místo má velmi hezké okolí, denně sem jezdí autobus z Dublinu.

Zavřít boční panel

Newgrange

Nejlépe prozkoumaný prehistorický monument Irska se nachází na severovýchodě země. Stavba, která má podobu velké, ale nízké mohyly, sloužila snad k náboženským účelům (orientace podle slunečních paprsků o slunovratu), stará je přes 5.000 let. Nedaleko teče řeka Boyne, proslulá tragickou bitvou v roce 1690.

Zavřít boční panel

Kilkenny

Jedno ze zajímavějších irských měst stojí alespoň za zastávku cestou z Dublinu na jihozápad. Najdete tam mohutný hrad silně připomínající anglická šlechtická sídla, starou katedrálu a v centru mnoho malebně působících uliček lemovaných kamennými domy. Kilkenny je také domovským místem známého piva.

Zavřít boční panel

Poloostrov Iveragh

Podle mnohých nejkrásnější krajina Irska se prostírá na samém jihozápadě země. Neobvykle členitý reliéf vrcholí pohořím MacGillycuddy's Reeks (1.038 m); nižší polohy pokrývají pastviny a rašeliniště, výše je už jen zadumaně působící skalní pustina. Část poloostrova zaujímá Národní park Killarney, kde najdete mimo jiné původní lesy, všude kolem vás bude plno vody. Oblast se hodí projet po okružní silnici zvané Ring of Kerry, což ovšem dokážete jedině s půjčeným autem.

Zavřít boční panel

Poloostrov Dingle

Další malebný poloostrov na atlantském návětří. Pitoreskní, opět velmi členitá krajina je ještě více oživena útesy, místy narazíte na malebné (a většinou liduprázdné) pláže. Oblast je bohatá starobylými památkami, mezi nimiž nechybí tajemně vypadající Gallarus Oratory, původně snad raně křesťanská svatyně.

Zavřít boční panel

Cliffs of Moher

Nejsou to ani zdaleka nejvyšší útesy při západním pobřeží Irska, ale vede k nim silnice a v místě funguje návštěvnické centrum – jezdí tam i turisté. Ale nezoufejte, nad více než 200 metrů vysokými, kolmými útesy vede pěší stezka a když se po ní vydáte jen pár set metrů, případných turistických výprav se rychle zbavíte. Buďte opatrní, nejednoho návštěvníka tu poryvy větru sfoukly do hlubin. Výhledy jsou za dobrého počasí (negarantujeme) fantastické.

Zavřít boční panel

Burren

Ukloněná vápencová plošina Burren, rozbrázděná erozí, vypadá fantaskně, bez přehánění jako z jiného světa. Jako břitva ostré hrany vápencových desek rychle rozpárají vše, co s nimi přijde do styku – včetně bot, proto průzkum krajiny dobře zvažte. Část území je chráněno jako národní park, návštěvnické centrum najdete v obci Corofin.

Zavřít boční panel

Connemara

Další vynikající krajinné scenerie na západě Irska a další národní park. Kopce tu jsou o něco mírnější než na Iveraghu, nikoli však méně malebné – ke krajinné kráse výrazně přispívají i velká jezera. Charakteristickým útvar představuje soubor vrcholů nazývaný Twelve Bens. Místní obyvatelé mezi sebou mluví irsky, což je v zemi výjimka – takovým oblastem se říká Gaeltacht.

Zavřít boční panel

Aranské ostrovy

Nadpozemsky působí krajina Aranských ostrovů západně od města Galway: po vápencových plošinách se táhnou nekonečné kamenné zídky, pevnina místy spadá do moře kolmými útesy, všude je slyšet dunění příboje. Nejlépe dostupný je největší ostrov Inishmore (máte na výběr mezi lodí nebo krátkým přískokem letadlem) s mohutnými zbytky prehistorické pevnosti Dun Aengus.

Zavřít boční panel

Rock of Cashel

Rozsáhlé zachovalé stavby i ruiny středověkého hradu a kláštera jsou malebně natěsnané na dominantním kopci, který se zvedá z rovinaté pláně ve známém hrabství Tipperary. Až to uvidíte zdálky, určitě budete taky mít chuť nahoru vylézt.

Počasí a sezóny v Irsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Irsko
Stejné teploty pro celý ostrov

8 °C

8 °C

10 °C

12 °C

15 °C

18 °C

20 °C

19 °C

17 °C

14 °C

11 °C

9 °C

Počasí

Podnebí je typicky oceánské s malými rozdíly teplot mezi sezonami i mezi dnem a nocí. Také však značně deštivé, zejména u západního pobřeží, a pořádně větrné. Počasí je trvale proměnlivé bez ohledu na sezonu. Nepodceňujte to, hlavně v relativně vyšších nadmořských výškách se povětrnost může změnit během minut v něco, co se vám vůbec nebude líbit – i když třeba před hodinou to mohlo vypadat na trvalý sunshine.

Sezóny a kdy vyrazit

Za hlavní turistickou sezónu platí léto (červen až srpen), kdy je největší šance – nikdy však garance – solidního počasí. Vzhledem k obecně nízké návštěvnosti davy ani v hlavní sezoně většinou nehrozí, důkladné oblečení proti dešti je ale třeba mít vždy sebou.

Doporučujeme se zcela vyhnout zimnímu období: od listopadu do února bývá mokro (ale skoro nikdy nepadá sníh), lezavo, větrno, prakticky neustále zataženo a tím pěkně šedivo.

Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu