Země zelené barvy

Není Irsko jako Irsko, název ostrova se v tomto případě nerovná názvu státu. A mnohá klišé o Irsku a o Irech už dávno neplatí. Třeba že Irové jsou chudí příbuzní Britů (ti by vám dali!) nebo že jde o zemi, kde se většina obyvatel pachtí při práci na farmách.

Irsko udělalo od počátku druhé poloviny 20. století fantastický pokrok a i přes nedávné hospodářské potíže mají Irové do budoucna dobře našlápnuto. Země přitom neztratila mnoho ze své autentičnosti – pořád je tolik odlišná od Británie a vlastně od všech ostatních evropských zemí.

Už to by stačilo jako důvod pro návštěvu; přidejte k tomu krásnou, zadumanou krajinu, srdečné a hrdé obyvatele i mimořádné památky a máte turistickou destinaci, o jaké je v Evropě pomalu už nouze.

Průvodce pro tebe napsal Vít Štěpánek
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
V Irsku prší hodně a často, a proto je tak krásně zelené.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Irska

Co vidět a navštívit v Irsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Irsku

Zavřít boční panel

Dublin

V Evropě se najde mnoho zajímavějších a malebnějších velkoměst, přesto v irské metropoli nejspíš pár hodin nebo jeden den strávíte. Pěkný je areál univerzity Trinity College (v knihovně lze zhlédnout vynikající staré manuskripty včetně slavné Book of Kells), projděte hlavní třídou O’Connell Street, dále přes řeku Liffey po lávce Ha’penny Bridge, navštivte malebná náměstí s gregoriánskými domy Merrion Square a St. Stephen’s Green.

Poněkud stranou centra leží dvě katedrály, obě (což je ironie) dnes protestantské: Christ Church a Saint Partick’s. Zajímavá je moderní čtvrť při ústí Liffey (jižní část). Pro lepší pochopení irského nacionalismu je dobře vidět některá místa spojená s bojem za nezávislost: Hlavní poštu (GPO, ohnisko Velikonočního povstání 1916) či bývalé vězení a popraviště Kilmainham Gaol (mimo centrum).

Samostatnou atrakcí je prohlídka pivovaru Guiness, večer budete nejspíš chtít zajít do některé z hospod v revitalizované čtvrti Temple Bar – počítejte s tím, že byznys je tu dnes silně turisticky orientovaný.

Průvodce městem Dublin

Zavřít boční panel

Wicklow Mountains

Pěkná vysočina s ikonickým izolovaným kopcem Sugar Loaf (501 m) začíná hned za „branami“ Dublinu jižním směrem, s řadou možností pěších túr. Na okraj oblasti vás doveze dublinská MHD, krásnou atmosféru má šlechtické sídlo Powerscourt Estate s rozsáhlými zahradami.

V jižní části pohoří najdete i jeden z nejlépe dochovaných starých irských klášterů Glendalough. Monastické sídlo založil v malebném údolí již v 6. století sv. Kevin; současné stavby jsou sice o dost mladší (12.–13. stol.), přesto dýchají starobylou, tajemnou atmosférou. Uvidíte temný, malý kostel a charakteristickou kulatou věž („Round Tower“). Místo má velmi hezké okolí, denně sem jezdí autobus z Dublinu.

Zavřít boční panel

Newgrange

Nejlépe prozkoumaný prehistorický monument Irska se nachází na severovýchodě země. Stavba, která má podobu velké, ale nízké mohyly, sloužila snad k náboženským účelům (orientace podle slunečních paprsků o slunovratu), stará je přes 5.000 let. Nedaleko teče řeka Boyne, proslulá tragickou bitvou v roce 1690.

Zavřít boční panel

Kilkenny

Jedno ze zajímavějších irských měst stojí alespoň za zastávku cestou z Dublinu na jihozápad. Najdete tam mohutný hrad silně připomínající anglická šlechtická sídla, starou katedrálu a v centru mnoho malebně působících uliček lemovaných kamennými domy. Kilkenny je také domovským místem známého piva.

Zavřít boční panel

Poloostrov Iveragh

Podle mnohých nejkrásnější krajina Irska se prostírá na samém jihozápadě země. Neobvykle členitý reliéf vrcholí pohořím MacGillycuddy's Reeks (1.038 m); nižší polohy pokrývají pastviny a rašeliniště, výše je už jen zadumaně působící skalní pustina. Část poloostrova zaujímá Národní park Killarney, kde najdete mimo jiné původní lesy, všude kolem vás bude plno vody. Oblast se hodí projet po okružní silnici zvané Ring of Kerry, což ovšem dokážete jedině s půjčeným autem.

Zavřít boční panel

Poloostrov Dingle

Další malebný poloostrov na atlantském návětří. Pitoreskní, opět velmi členitá krajina je ještě více oživena útesy, místy narazíte na malebné (a většinou liduprázdné) pláže. Oblast je bohatá starobylými památkami, mezi nimiž nechybí tajemně vypadající Gallarus Oratory, původně snad raně křesťanská svatyně.

Zavřít boční panel

Cliffs of Moher

Nejsou to ani zdaleka nejvyšší útesy při západním pobřeží Irska, ale vede k nim silnice a v místě funguje návštěvnické centrum – jezdí tam i turisté. Ale nezoufejte, nad více než 200 metrů vysokými, kolmými útesy vede pěší stezka a když se po ní vydáte jen pár set metrů, případných turistických výprav se rychle zbavíte. Buďte opatrní, nejednoho návštěvníka tu poryvy větru sfoukly do hlubin. Výhledy jsou za dobrého počasí (negarantujeme) fantastické.

Zavřít boční panel

Burren

Ukloněná vápencová plošina Burren, rozbrázděná erozí, vypadá fantaskně, bez přehánění jako z jiného světa. Jako břitva ostré hrany vápencových desek rychle rozpárají vše, co s nimi přijde do styku – včetně bot, proto průzkum krajiny dobře zvažte. Část území je chráněno jako národní park, návštěvnické centrum najdete v obci Corofin.

Zavřít boční panel

Connemara

Další vynikající krajinné scenerie na západě Irska a další národní park. Kopce tu jsou o něco mírnější než na Iveraghu, nikoli však méně malebné – ke krajinné kráse výrazně přispívají i velká jezera. Charakteristickým útvar představuje soubor vrcholů nazývaný Twelve Bens. Místní obyvatelé mezi sebou mluví irsky, což je v zemi výjimka – takovým oblastem se říká Gaeltacht.

Zavřít boční panel

Aranské ostrovy

Nadpozemsky působí krajina Aranských ostrovů západně od města Galway: po vápencových plošinách se táhnou nekonečné kamenné zídky, pevnina místy spadá do moře kolmými útesy, všude je slyšet dunění příboje. Nejlépe dostupný je největší ostrov Inishmore (máte na výběr mezi lodí nebo krátkým přískokem letadlem) s mohutnými zbytky prehistorické pevnosti Dun Aengus.

Zavřít boční panel

Rock of Cashel

Rozsáhlé zachovalé stavby i ruiny středověkého hradu a kláštera jsou malebně natěsnané na dominantním kopci, který se zvedá z rovinaté pláně ve známém hrabství Tipperary. Až to uvidíte zdálky, určitě budete taky mít chuť nahoru vylézt.

Počasí a sezóny v Irsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Irsko
Stejné teploty pro celý ostrov

8 °C

8 °C

10 °C

12 °C

15 °C

18 °C

20 °C

19 °C

17 °C

14 °C

11 °C

9 °C

Počasí

Podnebí je typicky oceánské s malými rozdíly teplot mezi sezonami i mezi dnem a nocí. Také však značně deštivé, zejména u západního pobřeží, a pořádně větrné. Počasí je trvale proměnlivé bez ohledu na sezonu. Nepodceňujte to, hlavně v relativně vyšších nadmořských výškách se povětrnost může změnit během minut v něco, co se vám vůbec nebude líbit – i když třeba před hodinou to mohlo vypadat na trvalý sunshine.

Sezóny a kdy vyrazit

Za hlavní turistickou sezónu platí léto (červen až srpen), kdy je největší šance – nikdy však garance – solidního počasí. Vzhledem k obecně nízké návštěvnosti davy ani v hlavní sezoně většinou nehrozí, důkladné oblečení proti dešti je ale třeba mít vždy sebou.

Doporučujeme se zcela vyhnout zimnímu období: od listopadu do února bývá mokro (ale skoro nikdy nepadá sníh), lezavo, větrno, prakticky neustále zataženo a tím pěkně šedivo.

Skvělé akce do Irska

ušetříš až 49%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 39%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
21 starších akcí
Avatar uživatele Vít Štěpánek
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu