Noční most v Dublinu

Co dělat v Dublinu

Popíjení v Temple Baru

Temple Bar není jen jeden bar, ale celá čtvrť s typickými irskými hospodami. Návštěva stojí za to jak ve dne, tak večer. Nechybí živá hudba a na ulici i uvnitř hospod je prostě veselo.

Čtvrť žije už od časných dopoledních hodin, kdy se otevírají kavárny a zastavují se zde lidé mířící do práce.

Bohatý nočním životem pulzuje Temple Bar zhruba do 23:30, kdy se zavírají poslední bary a puby.

Přečtěte si více o této čtvrti v detailu místa.

Památky a historie

Dublin možná není domovem světoznámých památek, ale přesto je krásným historickým městem s mnoha středověkými památkami, které stojí za vidění.

Všechny jsou navíc koncentrované na relativně malé ploše městského centra a obejdete je tak bez problémů pěšky.

Objevte proces výroby piva i whiskey

Nejoblíbenější turistické atrakce v Dubinu jsou spojeny s výrobou tradičních irských alkoholických nápojů. Navštivte pivovar Guinness nebo palírnu irské whiskey Jameson.

Jaké jsou ceny prohlídek a co čekat na místě? Podívejte se na naše miniprůvodce.

Projděte se podél moře a řeky Liffey

Dublinské promenády jsou úžasným místem k dlouhým procházkám, které vás zabaví klidně na celý den.

Odstartujte v centru města a vydejte se po nábřežích říčky Liffey. Minete například historický most pro pěší Ha'Penny Bridge nebo naopak futuristický most Samuela Becketta v moderní čtvrti Docklands.

Nejhezčí a nejdelší přímořská promenáda vede jižně od centra přes Dún Laoghaire až po Killiney v délce okolo 17 km (mapa pěší trasy). Po cestě minete množství historických strážních věží, pláží i menších skalnatých útesů.

Podél větší části trasy vede železniční linka DART, kterou se každých 5-10 minut dostanete během 15 minut zpět do centra Dublinu.

Koncerty, festivaly a kulturní akce

Dublin je místem konání koncertů světoznámých umělců, desítek festivalů, sportovních akcí.

Asi tím nejznámějším jsou slavnosti svatého Patrika. Bujaré oslavy patrona Irska se konají 17. března, kdy se město zahalí do oblíbené zelené barvy a ulice a hospody se zaplní davy dobře naladěných Dubliňanů a turistů.

Nákupy

Centrum města je přeplněné obchody. Hlavní nákupní třídou je Grafton Street, která ústí u parku St. Stephen’s Green, kde se nachází i stejnojmenná nákupní pasáž s opravdu nádherně řešeným interiérem.

Milovníci levných nákupů ve stylu Primarku ocení irskou verzi anglického obchodu s oblečením, který nese jméno The Penny’s. Naopak ti, kteří mají raději oblečení s historií, by měli zavítat do největšího městského parku Phoenix Park, kde se každou neděli koná bleší trh.

Jídlo a pití

Cestování je o poznávání místní kultury a jak lépe poznat národ než skrze kuchyni. Irská kuchyně stojí na mase, bramborách, ale především čerstvých lokálních potravinách.

Během vašeho pobytu určitě ochutnejte:

Irish breakfast: Posnídejte jako praví Irové. Irská snídaně je podobná té anglické. Na talíři najdete klobásu, slaninu, smažená vajíčka, krvavé jelito (tzv. black pudding), sem tam se objeví i smažené houby nebo rajčata a samozřejmě nesmí chybět pečivo, nejčastěji sodový tmavý nebo bramborový chleba. K snídani se samozřejmě servíruje čaj.

Coddle: Fanoušci Jamese Joyce jej možná už znají, ale pro ty z vás, kteří nečetli ani jedno z děl tohohle literárního velikána, vysvětlíme, co to coddle vlastně je. Tradiční irský pokrm připomíná guláš a skládá se z vepřové klobásy, slaniny, brambor a cibule.  Sbíhají se vám sliny? Nám ano!

Irish stew: Irským národním pokrmem je dušené maso (nejčastěji jehněčí nebo skopové) se zeleninou (brambory, cibule, mrkev, petrželová nať).

Black pudding: Jelito z vepřové krve, obilí a koření je základem irské kuchyně.

Soda bread: Sodový chléb obsahuje namísto klasických kvasnic jedlou sodu. K dostání je ve sladké i slané a v bílé a tmavé variantě.

Irská káva: Skládá se z horké kávy, irské whiskey, cukru a smetany. Nápoj prý vymyslel barman Joseph Sheridan ve 40. letech 20. století na letišti Shannon, kde jej namíchal prokřehlým turistům z USA.

Pivo: V jednom jsme s Iry za jedno. Pivo je kumšt! Pivo je tady stejně jako u nás národním symbolem. Jen oproti nám Irové milují hořké tmavé pivo, tzv. stout.

Baileys: Irský likér založený na irské whiskey a smetaně vznikl v 70. letech s myšlenkou spojení těchto dvou tradičních irských výrobků. Baileys se pije samotné nebo s ledem. Je součástí mnoha koktejlů, často se přidává i do kávy. Podobně jako Baileys chutná i další irský likér Carolans, ten je navíc ochucen medem a karamelem.

Irská whiskey: Exportní artikl číslo 1, irská whiskey, znamená v překladu „voda života“. Nejznámější vody života jsou Jameson a Bushmills, která je nejstarší palírnou s licencí na světě. Bushmills vyrábí whiskey od roku 1608, kdy ji licenci udělil král Jakub I.

Piknik ve Phoenix Park

Jeden z největších městských parků na světě rozkládající se na obrovské ploše 7 km2 je oblíbeným piknikovým a turistickým místem. Kromě zeleně a daňků tu můžete obdivovat i rezidenci irského prezidenta nebo velvyslance USA.

Jak se dostat do parku? Co v něm vidět a kde nejlépe vystoupit z autobusu při cestě k největšímu obelisku Evropy? Dozvíte se v miniprůvodci po Phoenix Parku.

Kromě Phoenix Parku však Dublin oplývá mnoha menšími parky po celém městě a patří k nejzelenějším hlavním městům v Evropě.

Toulky po gregoriánském Dublinu

Ať už pěšky, nebo na voze taženém koňmi (odchytněte si koňský povoz na konci Grafton Street u vstupu do parku St. Stephen’s Green a nezapomeňte smlouvat o cenu) nevynechejte kouzelné Merrion Square s barevnými gregoriánskými dveřmi.

Dublin je městem barevných dveří. Najdete tu červené, modré, fialové, růžové, zelené, oranžové, prostě dveře všech barev, na které si jen vzpomenete.

Ve městě koluje populární historka o 2 mužích, Georgi Moorovi a Oliverovi St. John Gogarthym. George a Oliver byli sousedé a George si při svých pitkách častokrát pletl své dveře s těmi sousedovými a dobýval se do nesprávného domu. Aby se sousedovi dveře nepletly, natřel je Oliver nazeleno a následně George načerveno. Jestli je to pravda, už se asi nedozvíme, ale historka je to pěkná.

Výlet do Wicklow Mountains

Největší irský národní park a nejrozsáhlejší pohoří na celém ostrově se zvedá prakticky přímo na jižním předměstí Dublinu.

Hory dosahující maximální výšky 925 m n. m. jsou populární destinací k jednodenním výletům z Dublinu, ale i k několikadenním pobytům.

Chystáš se do Dublinu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 04. 2023

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.