Moře v Ejlatu

Co dělat v Ejlatu

Pláže a koupání

Většina turistů vyráží do Ejlatu za sluncem. Město se pyšní pobřežím v délce 10 km. Navíc tu prší jen zřídkakdy, v průměru asi 12 dní v roce, a tak je Ejlat ideálním místem pro milovníky slunce a vodních radovánek.

Některé z místních pláží jsou písečné, jiné zas oblázkové a také je dobré vědět, že plavčíky najdete jen na některých z nich.

Pláž HaSh’hafim (Seagul Beach): Tichá a čistá pláž v severní části města oplývá jemným pískem, který postupně přechází ve směs drobných kamínků a písku. Na pláži jsou k dispozici plavčíci a z nedalekého hotelu si můžete bez problémů objednat jídlo.

Sun Bay Beach: Sun Bay Beach se nachází hned vedle Seagull Beach. K dispozici jsou slunečníky, ale naopak tu chybí plavčíci.

Golden Beach: Golden Beach se nachází hned vedle hotelu Dan. Na pláži najdete vše, co je třeba, slunečníky, lehátka a neposlední řadě také spoustu jídla v pouličních krámcích.

Dan Hotel Beach: Pláž před hotelem Dan nabízí svým hostům slunečníky a lehátka zdarma, ostatní musí za nadstandardní pohodlí zaplatit. Nachází se zde spousta restaurací a sportovních klubů, které nabízí množství vodních aktivit jako pronájem kajaků nebo jet skiing.

Royal Beach Hotel Beach: Přestože se jedná o hotelovou pláž, přístupná je i veřejnosti. Za lehátko a slunečník musíte samozřejmě zaplatit a stejně tak za jídlo, které vám z hotelu přinesou až na pláž.

Bar Beach: Tahle pláž je v hledáčku cestovatelů především díky svému bohatému podmořskému životu. Leží přímo v chráněné oblasti přírodních korálů, a tak je místo oblíbené především mezi nadšenci do šnorchlování.

Moriah Beach: Pláž se nachází přímo před hotelem Lorenzo Plaza, odkud si stejně jako na mnoha dalších plážích můžete objednat jídlo nebo pronajmout slunečníky a lehátka.

9 Beach: Oblíbená pláž nedaleko nákupního centra nabízí nefalšovanou pohodovou atmosféru.

Kisuski Beach: Kisuski Beach je oblázková pláž. Davy sem míří především kvůli široké nabídce vodních sportů.

Dekel Beach: V Dekel Beach se nejen skvěle najíte, ale také si poslechnete výbornou hudbu v rámci pátečních hudebních večerů. Zdarma se sem dostanete skrze vyhrazenou cestu.

Dolphin Reef Beach: Jedna z nejkrásnějších pláží Ejlatu láká návštěvníky na delfíny. Kromě nádherných mořských tvorů se tu můžete kochat i úchvatným podmořským životem, a tak si s sebou určitě nezapomeňte vzít brýle a šnorchl. Byla by to opravdu škoda!

Village Beach: Pláž pro aktivnější jedince nabízí hřiště na plážový volejbal. Večer je svědkem mnoha party, které lákají místní omladinu a turisty.

Coral Beach Nature Reserve: Chráněná oblast u Coral Beach se táhne v délce asi 1.200 metrů podél pláže. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších míst ve městě díky barevnému korálu a podmořskému životu, který se v něm odehrává. Vstupné se platí na místě.

Migdalor Beach: Jižní pláž je velmi klidná a je vhodná pro ty z vás, kteří si chtějí odpočinout po náročném cestování. Plavčíky tu nehledejte.

Istrotel Princess Hotel Beach: Další krásná jižní pláž před stejnojmenným hotelem se chlubí vlastním korálovým útesem.

Potápění

Ejlat patří mezi ta nejlepší místa k potápění na světě. Izrael si je vědom svého podmořského bohatství a korálové útesy jsou součástí chráněných národních parků. Desítky potápěčských center nabízí potápěčské kurzy pro začátečníky i pokročilé. Jejich cena začíná někde kolem 60 dolarů.

Mezi nejlepší klenoty potápění patří: Japanese Gardens, Yatush Wreck, University, The Pyramid, South Beach, Wreck of the Satil, Statue Garden, Paradise, Neptune’s Tables, Moses Rock, Home Reef, Joshua Rock, Lighthouse Caves.

Více informací na: travel.padi.com/d/israel/

Noční život a nakupování

Milovníci nočního života a nakupování si ve městě přijdou na své. Podél celého pobřeží se táhne promenáda lemovaná hotely a obchody se šperky a suvenýry a ve městě se také nachází hned několik nákupních center. Ejlat se navíc pyšní duty free zónou.

Za nejlepšími nákupy vyrazte do Mall Hayam Mall, Big, Queen of Sheba SM, Ice Park & Mall, La Boulevard nebo La Plaz compound.

Ice Mall: Ice Mall je jediným nákupním centrem s olympijským bruslařským oválem, kolem něhož se nachází asi 150 duty free obchodů.

Jídlo

Milovníci jídla by určitě neměli vynechat tradiční pokrmy izraelské kuchyně, a to „falafel“, humus smíchaný s petrželí a bylinkami, nebo „shawarma“ (izraelský kebab) z krůtího masa, obojí servírované v pita chlebu.

Vodní sporty

Nabídka vodních sportů je nepřeberná. Nechybí tradiční windsurfing, vodní lyže, kitesurfing, SUP nebo parasailing. Ceny se pohybují mezi 80–200 šekely podle druhu aktivity a doby zapůjčení.

Podrobnější nabídku naleznete na oficiálních stránkách města.

Plavání s delfíny

Kdo by netoužil setkat se tváří v tvář s delfíny, nádhernými mořskými savci, které většina z nás naprosto zbožňuje. Vyrazte na pláž Doplhin Reef Beach a zúčastněte se jedné z podmořských exkurzí kolem nádherného korálového útesu.

Cena za dospělého/dítě: 290/260 NIS

Rezervaci je nutné udělat předem prostřednictvím stránek www.dolphinreef.co.il/swimming.aspx

Pozorování ptactva

Ejlatem každoročně přelétají miliony ptáků na své cestě z Evropy do Afriky, a tak vášniví ornitologové určitě ocení četné exkurze zaměřené právě na pozorování ptactva. Na konkrétní nabídku se podívejte na stránkách Eilat Birding Center a pokud se chystáte navštívit ptačí rezervaci, kontaktujte průvodce předem prostřednictvím emailu: ibrce.office@gmail.com.

Více informací na: www.eilatbirds.com/en/

Sky Diving

Eilat je jediným místem na světě, kde můžete létat vzduchem nad 4 zeměmi zároveň. Z ptačí perspektivy uvidíte nejen samotný Izrael, ale také Jordánsko, Egypt a Saúdskou Arábii. Volný pád rychlostí 230 kilometrů za hodinu a následně několik minut s padákem na zádech si můžete užít 7 dní v týdnu.

Více informací na www.skydive.co.il

Denní výlety

Díky své skvělé poloze mnoho cestovatelů využívá Ejlat jako základnu pro průzkum sousedních zemí, které ukrývají své nejcennější klenoty nedaleko za hranicemi.

Petra

Jeden ze 7 novodobých divů světa můžete navštívit v rámci jednodenních nebo dvoudenních exkurzí, které pořádají četné místní cestovní kanceláře.

Cena

Přes cestovní kancelář zhruba 200 dolarů. Přechod izraelsko-jordánské hranice stojí dalších 65 dolarů a jordánské vízum potom dalších 60 dolarů, pokud jste si o něj nezažádali již předem z České republiky.

Pokud se vydáte do Jordánska na vlastní pěst, zaplatíte rozhodně méně: 

  • Taxi z Ejlatu na hranici vyjde cca na 40 šekelů / 250 Kč jedním směrem
  • Izraelský výstupní poplatek 105 šekelů / 670 Kč
  • Jordánské vízum: 40 JOD / 1.260 Kč (při přechodu v Ejlatu je nutné vyřídit předem na ambasádě v Praze)
  • Taxi z hranice do Aqaby cca 12-15 JOD / kolem 420 Kč, zpět se dá jet i pod 10 JOD.
  • Půjčení auta na 3 dny vyjde cca na 2.000 Kč, taxi do Petry pak cca na 30 JOD / 940 Kč jedním směrem
  • Jordánský výstupní poplatek 10 JOD / 315 Kč
  • Ubytování v Jordánsku vyjde v průměru kolem 900 Kč na noc za dvoulůžkový pokoj v průměrném hotelu

Při cestě na vlastní pěst není možné překročit hranice z Izraele do Jordánska autem z půjčovny!

Tip!

Pokud zvažujete zůstat v Jordánsku více než 3 noci, určitě zvažte nákup takzvaného Jordan Pass, které vám umožňuje návštěvu přibližně 40 památek na jordánském území a taktéž odpuštění turistických víz, které vaší peněžence opravdu uleví. Cena Jordan Pass začíná na 99 dolarech, nejdražší varianta pak stojí 113 dolarů.

Více na: www.jordanpass.jo/

Mrtvé moře

Mrtvé moře je jedno z velkých lákadel Izraele. Většina cestovních kanceláří nabízí celodenní výlety do letoviska Ejn Bokek. Pokud vyrazíte na vlastní pěst, počítejte se zhruba 2,5 hodinami na cestě, při nichž zdoláte přibližně 205 kilometrů skrze úchvatnou Negevskou poušť. A navíc si budete moci vybrat hned z několika pláží. Jen mějte na paměti, že se každoročně Mrtvé moře zmenšuje o zhruba 1–1,5 metru, což značně ovlivňuje podobu pláží. Vyjma jediné veřejné pláže Ejn Gedi, která by v současnosti měla být uzavřena veřejnosti, je třeba počítat se vstupním poplatkem na všechny ostatní pláže.

Hlavní pláže: Kalia Beach, Binakini Beach, Neve Midbar Beach, Mineal Beach, Ejn Gedi Beach (veřejná pláž), Ejn Bokek

Více informací na: www.deadsea.com/find/dead-sea-beaches/

Cena

Přes cestovní kancelář vás výlet k Mrtvému moři vyjde na zhruba 50 dolarů, v kombinaci s návštěvou oázy Ejn Gedi a pevnosti Masada si pak připlatíte ještě o 30 dolarů více. Samotná vstupenka na pevnost spolu s obousměrnou jízdenkou na lanovku, která vás dopraví až na vrchol, stojí 76 šekelů pro dospělého.

Chystáš se do Ejlatu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.