Moře v Ejlatu

Doprava v Ejlatu

Jak se dostat do Ejlatu 

Přímá linka Ryanairu z Prahy, Bratislavy nebo Krakova nabízí levný způsob dopravy přímo do izraelského letoviska. Průměrné ceny zpátečních letenek se pohybují kolem 1.500 Kč, v zimě však často padají i pod tisíc korun. V letní sezoně se obvykle do Ejlatu vzhledem k nesnesitelným teplotám nelétá. Mezinárodní letiště Ovda leží asi 60 km severně od Ejlatu, více o dopravě z letiště napoví průvodce.

Pokud byste plánovali spojit návštěvu Ejlatu s Jeruzalémem, počítejte se zhruba pětihodinovou cestou (přibližně 320 km), během níž ovšem zahlédnete unikátní Mrtvé moře, Negevskou poušť, bájnou pevnost Masada a mnoho dalšího. Pronájem menšího osobního automobilu seženete již od 1.000 korun za den. 

Jak cestovat po Ejlatu 

Pěšky 

Není nad to projít si celé město pěkně po svých. Zaplesají nejen vaše nohy, ale hlavně peněženka. Ejlat není velký a pokud bydlíte kousek od severní pláže, budete mít vše na dosah ruky.  

Taxi 

Taxi přijde určitě vhod, pokud se budete přesouvat ze severní části města k jižním plážím. Předem však zvažte, zdali taxík opravdu potřebujete, Izrael není levnou zemí a u taxislužby tomu není jinak, i přestože jsou tu oproti Tel Avivu ceny o dost nižší. Město Ejlat spustilo ve spolupráci s Muni & The Tourism Corporation projekt kontrolovaných taxíků, které by měly zaručit kvalitní a především pak odpovídající cenu za službu. Raději tedy volte taxi označené jako Taxi+. Základní sazba činí něco kolem 12,3 šekelů a každý ujetý kilometr vyjde na zhruba 11 šekelů. Je třeba mít na paměti, že cenu velmi ovlivňuje čas, den a svátky. Po deváté hodině večerní, v sobotu a během státních svátků cena roste o zhruba 25 %. Navíc je třeba počítat s příplatkem za více než 2 cestující a zavazadla. 

Tip: Novinkou na trhu je mobilní aplikace „Gett Taxi“, přes níž si můžete přivolat taxi přesně tam, kde se nacházíte, a navíc u sebe nemusíte mít velkou hotovost, za jízdu lze navíc zaplatit kreditní kartou. Pokud nechcete stahovat aplikaci, objednejte taxi vytočením *2225. 

MHD 

Ve městě operuje jedna autobusová dopravní společnost Egged. MHD ovšem nedosahuje kvality české veřejné dopravy. Cena jízdného činí přibližně 5 šekelů. 

Auto 

Pokud plánujete objevovat širší okolí města, zvažte zapůjčení auta v některé z mnoha mezinárodních i lokálních půjčoven, které operují ve městě. Pronájem menšího auta se dá sehnat od 1.000 korun za den. 

Chystáš se do Ejlatu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.