Průvodce státem

Izrael

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země protikladů a poznání

Dle našeho názoru by návštěva Izraele měla být povinná pro každého z nás. Rozšíří nám obzory a otevře oči dokořán. Pokud se rozhodnete tuto zemi navštívit, domníváme se, že vás obohatí nábožensky, politicky, ale i lidsky.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Matoušková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V létě bude horko s možnost koupání. V zimě ideálně za poznáváním.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Izraele

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Historie je složitá a bohatá. Oblast Izraele a Palestiny byla poprvé osídlena koncem 4.000 př. n. l. V historii státu se objevují taková jména, jako je Šalamoun nebo Alexandr Veliký. Izraelsko-palestinský konflikt zasahuje do současného dění a ovlivňuje životy mnoha lidí. Stát Izrael vznikl roku 1948.

Lidé

Složení Izraele je nehomogenní. Žije tu vedle sebe mnoho etnických skupin, především Izraelští Arabové a Židé.

Lehká charakteristika obyvatelstva: jako všude, také zde záleží, na jakého člověka narazíte. Arabové jsou velmi komunikativní obchodníci a pro ortodoxní Židy mnohdy ani nebudete existovat. Ale i tak máte velkou šanci, že potkáte milé a usměvavé lidi, stejně jako jsme potkali my, kteří vám budou chtít pomoci. Můžete se s nimi bavit o čemkoli, dokonce ani politika není zakázané téma.

Izrael má asi o třetinu méně obyvatel než Česká republika.

Svátky

Svatky a slavnosti v Izraeli jsou ovlivněny náboženstvími. Najdeme jich bezpočet.

Nejvýznamnějším svátkem, se kterým se pravděpodobně určitě setkáte, je šabat, trvá vždy od pátečního do sobotního soumraku. Je to den plný modliteb a den bez práce. Vy jako turisté ho zaznamenáte hlavně díky tomu, že v tento den nefunguje veřejná doprava a téměž žádné oficiální veřejné služby. Tento svátek není nejvhodnějším dnem pro návštěvu židovských čtvrtí. Naopak můžete vyrazit do muslimské čtvrti v Jeruzalémě, do Betléma (město pod palestinskou samosprávou) nebo navštívit ostatní arabské či muslimské památky.

Postní měsíc Ramadán

V tuto dobu se naopak zdržte kouření a alkoholu na veřejnosti. Snažte se vyvarovat také konzumace jídla před početným publikem.

Kromě těchto dvou nejvýznamnějších svátků můžete zažít Chanuku – svátek světel, Simchat Tora – radost z Tóry nebo Pesach – svátek nekvašeného chleba. Vzhledem k odlišnosti našeho a židovského kalendáře se data každým rokem mění.

Kultura

Kultura Izraele je silně ovlivněna židovstvím, jako jediná země na světě se řídí židovským kalendářem, od pátečního do sobotního soumraku jsou v zemi silně omezené veškeré služby. Díky početným menšinám, ať už to jsou Arabové nebo třeba Rusové, však život v Izraeli není jen jednobarevný, různé kultury se promítají jak v běžném životě, tak v architektuře, jídle nebo třeba hudbě. V zásadě je však na první pohled život ryze "západní" a úplný kulturní šok po přistání v Tel Avivu určitě neprožijete.

Pro Evropana může být nesmírným obohacením zažít jeden z mnoha židovských svátků, návštěva ultraortodoxní židovské čtvrti Mea Shearim v Jeruzalémě nebo turistika „po stopách Ježíše Krista“.

Zeď nářků

Jazyk

Hebrejština a arabština jsou dva oficiální jazyky. Pro nás, většinu Evropanů, má na první pohled dosti podobné písmo. Anglicky se domluvíte bez problémů všude. Výstražné, orientační nebo naučné tabule jsou v anglickém jazyce. Menu v restauraci také. V případě nutnosti lze v dnešní době použít google translate.

Základní hebrejské výrazy a fráze:

  • Nerozumím – Ani lo mevin (m) /(mevina (f) ivrit
  • Mluvíte anglicky – Ha-im ata medaber anglit?
  • Dobré ráno – Boker tov
  • Dobrý večer – Erev tov
  • Dobrou chuť – Be-teavon
  • Ano/Ne – Ken/lo
  • WC – Šeirutim
  • Nemocnice – Beit cholim
  • Letiště – Seda teufa

Turismus

Cestovní ruch se velkou měrou podílí na ekonomice státu. Země je lákavá pro archeologické památky, léčivé Mrtvé moře, ale nejvíce pro náboženské poutníky. Škála návštěvníků je široká a záleží, kde se vyskytujete. V okolí Mrtvého moře se můžete setkat hlavně s Evropany. V Jeruzalémě naopak narazíte na Japonce nebo Korejce. Ve světově známých oblastech je neustále přeplněno, ale věříme, že i přesto si zde člověk může ještě najít svůj neprozkoumaný kus země.

Geografie

Stát se rozkládá na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Je zčásti obklopen Středozemním mořem. Na severu sousedí s Libanonem, na severovýchodě se Sýrií, na východě s Jordánskem a na jihozápadě s Egyptem. Nejvyšším místem je hora Har Meron (1.208 m n. m.) a nejnižším bodem Mrtvé moře (-408 m n. m.), které je zároveň i nejníže položeným odkrytým místem na Zemi.

Rozlohou je Izrael téměř 4x menší než Česko.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Šekel

V Izraeli se platí šekely (ILS). Přepočet je zhruba 1 ILS je 6,42 kč. Jeden šekel se dělí na 100 agorot (jednotné číslo je agora). V běžném styku se používají mince v hodnotě 10 a 50 agorot a 1, 2, 5 a 10 šekelů. Bankovky se užívají v hodnotě 20, 50, 100 a 200 šekelů.

Izraelský šekel

Směnárny a platba kartou

V českých směnárnách seženete šekely pouze v Praze. Na místě je možné směnit dolary i eura. Směnárny kromě letiště najdete i ve větších městech typu Tiberias nebo Tel-Aviv. V obchodech i v pokladnách některých památek se dá platit kartou.

Kolik co stojí

Ceny jsou srovnatelné se západní Evropou, myslíme, že baťůžkáři to pocítí nejvíce. Drahý je pro nás alkohol, především pivo. Smlouvat se dá na tržištích bez problémů.

Na čem ušetřit

Na jídle ušetříte v případě, že budete nakupovat v supermarketech nebo si dávat na ulici maximálně šawarmu. Jestli vám nevadí stereotyp, tak můžete konzumovat arabský chléb s chumusem. Vejdete se do 10 ILS.

Pokud budete využívat couchsurfing nebo airbnb, ušetříte dost šekelů také na ubytování. Využít můžete také hostely, především ve městech Jeruzalém, Tel-Aviv nebo Tiberias. Jsou čisté a hezké. Ubytování v hostelu vás vyjde nejméně na 90 ILS za noc.

Ceny běžných hotelů jsou v Izraeli spíše na západní úrovní, za noc a dvoulůžkový pokoj tak zaplatíte kolem 1.000 Kč.

Zadarmo jsou křesťanské památky, židovské synagogy, arabské mešity, ale i Chrámová hora. Vstupné platíte do přírodních rezervací nebo do muzeí.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Izraele

Z Prahy létá přímá linka do Tel Avivu prostřednictvím společností Wizz Air nebo Up. Cesta trvá zhruba 3,5 hodiny. Pozor na velmi přísné kontroly na letišti! Vyhraďte si dostatek času, určitě je lepší na letiště dorazit minimálně 3 hodiny před odletem. S námi měli asi hodinové interwiev a prohledávali nám detailně i batoh.

Levnou alternativou jsou přímé lety Ryanairu z Bratislavy nebo Krakowa do jihoizraelského Eilatu.

Jak se nejlépe dopravovat

Po Izraeli se můžete dopravovat pomocí autobusů, v Jeruzalémě je dobré využít jako veřejnou dopravu tramvaj. Autobusem se pohodlně dostanete z Tel-Avivu do Jeruzaléma. Cesta trvá málo přes půl hodiny. Cena je asi 20 NIS.

Tramvaj Jeruzalém

Největším autobusovým dopravcem je společnost Egged, dá se přirovnat k bývalému ČSAD u nás. Jízdní řády i nákup jízdenek můžete vyřídit přes web společnosti.

V okolí Tel Avivu a na severu země lze využít i železnice, která je zároveň i nejrychlejší spojnici Ben Gurionova letiště s Tel Avivem. Plánovač cest a další informace jsou dostupné na webu železnic.

Půjčení auta

Pokud Vás cestuje více, lze si pronajmout auto. Ceny odpovídají západní Evropě, ale s předstihem se dá sehnat auto i za 30 € na den. Dálniční poplatky neexistují, síť silnic je hustá a velice dobře udržovaná.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Izraelská kuchyně

Izrael jako stát nemá jedno národní jídlo. Naopak díky přistěhovalcům a bohaté historii se tu mísí středoevropská kuchyně s tou blízkovýchodní. Izrael vyniká trhy s kořením (hlavně kurkuma, kari nebo typické izraelské zátar).

Na tržišti se dá koupit mnoho dalších izraelských pochutin, ať už „zabrouzdáte“ do typického židovského Machane Jehuda v Jeruzalémě, nebo navštívíte jakékoli arabské tržiště. V Izraeli nebudou zklamáni ani vegetariáni, neboť velmi častým pokrmem je falafel – smažené cizrnové kuličky. I přesto, že Izraelci a Palestinci falafel považují za národní jídlo, pochází z Libanonu.

Hummus

Další specialitu, kterou stojí za to ochutnat, je chumus (jakási pomazánka z cizrny s různou příměsí). V rychlém občerstvení je velmi častým jídlem šawarma – něco jako kebab zabalený v placce. Chleba, na který jsme zvyklí z Čech, je těžké sehnat, a když už ho seženete, připlatíte si. Arabové konzumují jejich bílý arabský chléb. Doporučujeme koupit si ho přímo v pekárně, ještě zatepla. Výborný je v kombinaci s chumusem a olivami.

K pití si můžete dát čaj, vodu nebo něco ostřejšího. Co se týče alkoholu, tak na Golanských výšinách se pěstují odrůdy červeného i bílého vína. Na ulici se běžně setkáte s prodavači, kteří vám budou nabízet džus z granátového jablka. Je to výtečný nápoj plný vitaminů připravený přímo před vámi z velkých, šťavnatých granátových jablek.

Milovníkům sladkostí doporučujeme ochutnat chalvu – rozmixovaný sezam s různými dalšími příměsmi, nejčastěji oříšky. (My jsme si nechali ukrojit na tržišti kousek s pistáciemi a pro naše chuťové buňky to byl vskutku nezapomenutelný zážitek). Pokud by vám přišla chalva málo sladká, tak v tom případě ochutnejte baklavu – typický arabský „dortík“. Zdravější variantou jsou čerstvé datle z trhu nebo sušené ovoce.

Typické ceny v restauracích

Ceny jsou jako v západní Evropě. Nejdražší je alkohol. Nejlevnější je nakupování v supermarketu. Ale troufáme si říct, že konzumovat neustále chléb a chumus se snadno přejí. Schůdnou variantou jsou pouliční občerstvení.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Jeruzalém

Samotná detailní prohlídka města by vám určitě zabrala několik dní.

Jeruzalém je posvátný pro křesťany, muslimy i Židy, v tom tkví jeho jedinečnost. Je rozdělen na staré a nové město. Staré město se dále dělí na čtyři další části: arménskou, židovskou, křesťanskou a muslimskou. Kromě křesťanských památek, jako je Křížová cesta, Olivetská hora nebo Chrám Božího hrobu, stojí za zmínku proslulá Chrámová hora, ortodoxní židovská čtvrť Mea Shearim nebo Jad-Vašem – památník obětí holokaustu. Pokud nepatříte k milovníkům památek nebo fanouškům křesťanství, můžete se procházet trhy ve starém městě, zabloudit do nějaké odlehlé uličky poblíž Zdi nářků nebo si dát kávu ve sklenici s příchutí kardamomu a pozorovat místní šum.

Po stopách Ježíše Krista mimo Jeruzalém

Věříme, že mnoho cestovatelů si Izrael spojí především se Zdí nářků v Jeruzalémě nebo s městem Betlémem. Pravda je, že Izraelské území je hojně navštěvováno především poutníky, kteří putují dějišti Ježíšových zázraků. Patří sem hora Blahoslavenství, Tabhga – místo rozmnožení chleba a ryb, hora Tábor, Nazaret nebo již zmíněný Betlém a mnoho dalších. Ano, tato místa stojí za to navštívit pro jejich atmosféru i přesto, že nejste vyznavači křesťanství.

Jeruzalém

Trocha historie

Oblast Beit She´an je nerozsáhlejší archeologické naleziště v zemi, možná si chvílemi budete připadat jako někde v Itálii nebo v Řecku. V Haifě, třetím nejlidnatějším městě, se během starověku vystřídalo také mnoho civilizací, dnes stojí za zmínku a výzvu k návštěvě Baháistické zahrady. Kouzelné město Jaffa je přístavní město, které je atraktivní pro své starobylé budovy, mešity, kláštery nebo promenády.

Přírodní skvosty a koupání

Izrael zdaleka nejsou jen historické památky a město Jeruzalém. Jisté kouzlo má i Mrtvé moře, které díky svým vlastnostem vyniká v léčivých účincích na pohybový aparát. Zaplavat si můžete také v Galilejském (Tiberiadském) jezeře. K těmto účelům je výborné využít město Tiberias, kde najdete mnoho hotelů, pláží a restaurací. Pokud je příznivá politická situace, navštivte Golanské výšiny (Golany). Najdete tu pramen řeky Jordán, vyhaslé vulkány nebo nejvyšší horu Hermon. Dalším přírodním bohatstvím Izraele je Národní přírodní rezervace Hula nebo Banias. V blízkosti města Jericho můžete podniknout pěší výlet soutěskou Wadi Qelt, odměnou vám bude pouštní klášter sv. Jiří.

Judaismus

Jestli jste fascinováni judaismem, vydejte se do měst, jako jsou Safed, Jeruzalém, Hebron nebo Tiberias. Navštivte jednu z nejstarších čtvrtí v Jeruzalémě Mea Shearim. Nebo se vydejte k hrobce Šimona Bar Jochaje.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Před cestou si zařiďte cestovní pojištění. Možnosti ošetření a nemocnic je v Izraeli dostatek, i přesto doporučujeme vzít si malou lékárničku.

Bezpečnost

Vzhledem k proměnlivé politické situaci doporučujeme sledovat tabule, dodržovat místní předpisy a nevyhýbat se checkpointům. Někdy budou vyžadovat i pas (Chrámová hora například). Běžné jsou scannery. Pokud si budete chtít vyfotografovat kohokoli, je dobré se před tím zeptat. Rozhodně nedoporučujeme fotit policisty, zvláště ty se samopaly.

Kriminalita

Na policisty a policistky narazíte na každém kroku, proto se nemusíte bát loupežných přepadení ani kapesních krádeží. Domníváme se, že kriminalita je podobná jako u nás. Na druhou stranu mějte oči otevřené a vnímejte okolí, abyste se náhodou nestali součástí izraelsko-palestinského konfliktu na ulici.

Důležité kontakty

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pokud se s výletem vejdete do tří měsíců, není potřeba vízum. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců.

Očkování

Povinné očkování není nutné. Doporučujeme očkování proti žloutence jako základ.

Celní předpisy

Dle ministerstva zahraničních věcí je zakázáno dovážet do Izraele bez licence rostliny, zbraně, nezpracované maso, nezpracované materiály, padělanou měnu nebo dokumenty, nože nebo kapesní nože (neslouží-li pro profesionální užití) aj. My jsme měli malý kapesní nůž ve velkém batohu a detailní prohlídkou na letišti jsme bez problémů prošli.

Co vidět a navštívit v Izraeli

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Izraeli

Zavřít boční panel

Jeruzalém

Rozhodně byste neměli odjet, aniž byste navštívili město Jeruzalém.

Má osobité kouzlo a dýchá z něj historie. Jeruzalém zdaleka není jenom Chrámová hora, Skalní Dóm nebo Zeď nářků. Velmi záleží na tom, za jakým účelem se sem vypravíte.

Křesťané mají svou pouť jasnou, ale i pro nás ostatní je procházka po Křížové cestě se zakončením v Chrámu Božího hrobu zajímavá. Cestou potkáte spoustu poutníků z celého světa. Pokud rádi obdivujete město z vyšší perspektivy, tak doporučujeme vyrazit na hradby nebo se projít „po střechách“. Z tohoto kouzelného místa se vám otevře Chrámová hora, Chrám Božího hrobu nebo zhlédnete tržiště shora.

Nové město má taky své kouzlo i přesto, že vám možná zpočátku bude připadat jako kterákoli jiná evropská destinace. Najdete tu mnoho obchodů světových i místních značek, výborný trh s ořechy, chalvou nebo čerstvými datlemi a několik košer restaurací. Nezapomenutelným a neobvyklým zážitkem může být také návštěva Mea Shearim – čtvrti ortodoxních Židů, kde se přenesete do minulého století.

Všichni židovští obyvatelé, kteří tu žijí, mají podobný styl oblékání a dodržují tradiční zvyky. Není nikterak zvlášť ohraničena, jenom vyznačena výstražnou cedulí, kde vás žádají, abyste dodržovali „dress code“.

Zavřít boční panel

Mrtvé moře

Málokdo by asi nechtěl navštívit Mrtvé moře, tedy bezodtoké slané jezero. Má blahodárné účinky na mysl a tělo. Vzhledem k vysoké salinitě se opravdu udržíte nad hladinou, aniž byste pro to museli cokoli udělat, plavat se v něm moc nedá a pozor na oči, protože sůl v nich je opravdu nepříjemná.

Mrtvé moře je nejníže položeným místem na zemském povrchu: 408 metrů pod hladinou světového oceánu.

Zavřít boční panel

Negevská poušť

Velké území zabírající přes 60% celé rozlohy Izraele se nachází na jihu mezi městy Beerševa a Ejlat. Negevská poušť není tak úplně klasická poušť s písčitými dunami, ale spíše oblast připomínající měsíční krajinu s mnoha skalními útvary a geologickými zajímavostmi. Napříč Negevskou pouští vede silnice číslo 40 do Ejlatu.

Zavřít boční panel

Haifa

Největší severouraelské přístavní město je zapsané na seznamu UNESCO díky Světovému centru Bahá'í, což je název označující centrum náboženství Bahá'í. Kromě starého histroického centra je Haifa moderním tepajícím městem s množstvím průmyslu, výškových budov a je také domovem největšího izraleského přístavu.

Zavřít boční panel

Betlém

Pokud navštívíte Chrám Božího hrobu, není od věci vypravit se také do Betléma jakožto místa, kde se údajně narodil Ježíš Kristus. Betlém navíc spadá pod palestinskou samosprávu. Kromě křesťanského dědictví tu najdete velké množství grafitů od známého tvůrce Banksyho

Zavřít boční panel

Safed

Podle legendy bylo město založeno Noemovými syny. Dnes zde žije silná komunita Židů. Je to místo, z něhož číší židovská historie a kultura. Můžete se procházet křivolakými uličkami a sem tam navštívit nějakou synagogu. V dnešní době je Safed také důležitým střediskem židovského učení. K dominantě města patří ještě rozsáhlý židovský hřbitov.

Zavřít boční panel

Přírodní oblast Banias

Toto přírodní místo na severu Izraele údajně patří k nejnavštěvovanějším místům v Izraeli. Najdete tu mnoho říček, potoků a dalších krás z přírodního bohatství. K nejvíce obdivovaným patří bezesporu vodopád Banias, který je vysoký 33 metrů. Celá oblast leží v blízkosti hory Hermon. Terén není obtížný, je to taková příjemná procházka

Počasí a sezóny v Izraeli

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sever
Tel Aviv, Jeruzalém, Haifa a jiné

17 °C

17 °C

19 °C

22 °C

25 °C

27 °C

29 °C

30 °C

29 °C

27 °C

23 °C

19 °C
Jih
Koupačka v Ejlatu, v létě nesnesitelně horko

21 °C

23 °C

26 °C

31 °C

36 °C

39 °C

41 °C

40 °C

38 °C

33 °C

28 °C

23 °C

Počasí

Počasí a především teplota vzduchu je v Izraeli rozmanitá a kolísavá, zejména během zimy. V horských oblastech převládá chladné a větrné podnebí, mnohdy doprovázené sněžením. Vrchol hory Hermon má po většinu roku sněhovou pokrývku a každoročně obvykle sněží i v Jeruzalémě. Pobřežní města jako Tel Aviv a Haifa mají chladné, deštivé zimy a dlouhá, teplá léta, takže v podstatě středozemní podnebí. Rozhodně doporučujeme přibalit si něco teplejšího, protože například ve výše položeném městě Jeruzalémě bývá chladno i přesto, že v Tiberias chodíte ještě v kraťasech.

Sezóny a kdy vyrazit

Předpokládáme, že většina z vás dává při odpočinku a koupání u moře přednost jiným destinacím, než je Izrael. Samozřejmě regenerace unaveného pohybové aparátu u Mrtvého moře není k zahození. Ale pokud sem chcete vyrazit za památkami, vhodné období je podzim nebo jaro, protože se vyhnete vysokým teplotám, a tím pádem i nepříjemnému horku.

Skvělé akce do Izraele

ušetříš až 70%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 48%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 45%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
43 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 15 dny
Navrhni úpravu