Země protikladů a poznání

Dle našeho názoru by návštěva Izraele měla být povinná pro každého z nás. Rozšíří nám obzory a otevře oči dokořán. Pokud se rozhodnete tuto zemi navštívit, domníváme se, že vás obohatí nábožensky, politicky, ale i lidsky.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Matoušková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V létě bude horko s možnost koupání. V zimě ideálně za poznáváním.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Izraele

Co vidět a navštívit v Izraeli

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Izraeli

Zavřít boční panel

Ejlat

Vypravte se do jediného rudomořského letoviska a užijte si koupání, šnorchlování nebo výlety hned do dvou blízkých zemí: Jordánska nebo Egypta.

Průvodce městem Ejlat

Zavřít boční panel

Jeruzalém

Rozhodně byste neměli odjet, aniž byste navštívili město Jeruzalém.

Má osobité kouzlo a dýchá z něj historie. Jeruzalém zdaleka není jenom Chrámová hora, Skalní Dóm nebo Zeď nářků. Velmi záleží na tom, za jakým účelem se sem vypravíte.

Křesťané mají svou pouť jasnou, ale i pro nás ostatní je procházka po Křížové cestě se zakončením v Chrámu Božího hrobu zajímavá. Cestou potkáte spoustu poutníků z celého světa. Pokud rádi obdivujete město z vyšší perspektivy, tak doporučujeme vyrazit na hradby nebo se projít „po střechách“. Z tohoto kouzelného místa se vám otevře Chrámová hora, Chrám Božího hrobu nebo zhlédnete tržiště shora.

Nové město má taky své kouzlo i přesto, že vám možná zpočátku bude připadat jako kterákoli jiná evropská destinace. Najdete tu mnoho obchodů světových i místních značek, výborný trh s ořechy, chalvou nebo čerstvými datlemi a několik košer restaurací. Nezapomenutelným a neobvyklým zážitkem může být také návštěva Mea Shearim – čtvrti ortodoxních Židů, kde se přenesete do minulého století.

Všichni židovští obyvatelé, kteří tu žijí, mají podobný styl oblékání a dodržují tradiční zvyky. Není nikterak zvlášť ohraničena, jenom vyznačena výstražnou cedulí, kde vás žádají, abyste dodržovali „dress code“.

Zavřít boční panel

Mrtvé moře

Málokdo by asi nechtěl navštívit Mrtvé moře, tedy bezodtoké slané jezero. Má blahodárné účinky na mysl a tělo. Vzhledem k vysoké salinitě se opravdu udržíte nad hladinou, aniž byste pro to museli cokoli udělat, plavat se v něm moc nedá a pozor na oči, protože sůl v nich je opravdu nepříjemná.

Mrtvé moře je nejníže položeným místem na zemském povrchu: 408 metrů pod hladinou světového oceánu.

Zavřít boční panel

Negevská poušť

Velké území zabírající přes 60% celé rozlohy Izraele se nachází na jihu mezi městy Beerševa a Ejlat. Negevská poušť není tak úplně klasická poušť s písčitými dunami, ale spíše oblast připomínající měsíční krajinu s mnoha skalními útvary a geologickými zajímavostmi. Napříč Negevskou pouští vede silnice číslo 40 do Ejlatu.

Zavřít boční panel

Haifa

Největší severouraelské přístavní město je zapsané na seznamu UNESCO díky Světovému centru Bahá'í, což je název označující centrum náboženství Bahá'í. Kromě starého histroického centra je Haifa moderním tepajícím městem s množstvím průmyslu, výškových budov a je také domovem největšího izraleského přístavu.

Zavřít boční panel

Betlém

Pokud navštívíte Chrám Božího hrobu, není od věci vypravit se také do Betléma jakožto místa, kde se údajně narodil Ježíš Kristus. Betlém navíc spadá pod palestinskou samosprávu. Kromě křesťanského dědictví tu najdete velké množství grafitů od známého tvůrce Banksyho

Zavřít boční panel

Safed

Podle legendy bylo město založeno Noemovými syny. Dnes zde žije silná komunita Židů. Je to místo, z něhož číší židovská historie a kultura. Můžete se procházet křivolakými uličkami a sem tam navštívit nějakou synagogu. V dnešní době je Safed také důležitým střediskem židovského učení. K dominantě města patří ještě rozsáhlý židovský hřbitov. 

Zavřít boční panel

Přírodní oblast Banias

Toto přírodní místo na severu Izraele údajně patří k nejnavštěvovanějším místům v Izraeli. Najdete tu mnoho říček, potoků a dalších krás z přírodního bohatství. K nejvíce obdivovaným patří bezesporu vodopád Banias, který je vysoký 33 metrů. Celá oblast leží v blízkosti hory Hermon. Terén není obtížný, je to taková příjemná procházka

Počasí a sezóny v Izraeli

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sever
Tel Aviv, Jeruzalém, Haifa a jiné

17 °C

17 °C

19 °C

22 °C

25 °C

27 °C

29 °C

30 °C

29 °C

27 °C

23 °C

19 °C
Jih
Koupačka v Ejlatu, v létě nesnesitelně horko

21 °C

23 °C

26 °C

31 °C

36 °C

39 °C

41 °C

40 °C

38 °C

33 °C

28 °C

23 °C

Počasí

Počasí a především teplota vzduchu je v Izraeli rozmanitá a kolísavá, zejména během zimy. V horských oblastech převládá chladné a větrné podnebí, mnohdy doprovázené sněžením. Vrchol hory Hermon má po většinu roku sněhovou pokrývku a každoročně obvykle sněží i v Jeruzalémě. Pobřežní města jako Tel Aviv a Haifa mají chladné, deštivé zimy a dlouhá, teplá léta, takže v podstatě středozemní podnebí. Rozhodně doporučujeme přibalit si něco teplejšího, protože například ve výše položeném městě Jeruzalémě bývá chladno i přesto, že v Tiberias chodíte ještě v kraťasech.

Sezóny a kdy vyrazit

Předpokládáme, že většina z vás dává při odpočinku a koupání u moře přednost jiným destinacím, než je Izrael. Samozřejmě regenerace unaveného pohybové aparátu u Mrtvého moře není k zahození. Ale pokud sem chcete vyrazit za památkami, vhodné období je podzim nebo jaro, protože se vyhnete vysokým teplotám, a tím pádem i nepříjemnému horku.

Skvělé akce do Izraele

ušetříš až 60%
To budou fotky!
ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
57 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu