Sal
Sal

9 míst co vidět na Salu

Salinas de Pedra de Lume

Jezero

Sůl v Pedra Lume

Solné jezero Salinas se nachází na severovýchodě ostrova u vesničky Pedra de Lume. Sůl je s tímto ostrovem neoddělitelně spojena, neboť těžba této suroviny zde probíhá už od roku 1833 až do dnešních dní, byť v ne takové míře.

Solné pláně v Salinas se nachází ve vyhaslém kráteru, do kterého puklinami ve vulkanických skalách proniká mořská voda z kilometr vzdáleného oceánu, a i dnes slouží k odsolování vody a získávání soli. Hlavní těžba skončila v roce 1985 a dnes se sůl těží zejména kvůli turistům.

Vytěžená sůl se odvážel z Kapverd po moři. Problém neustálého transportu z odsolovacích lánů na lodě nakonec vyřešila dřevěná lanovka dlouhá 1 100 metrů od kráteru až k moři. Vystavěna byla v roce 1921 a dodnes můžete obdivovat její stožáry v Salinas.

Salinas de Pedra de Lume je místem, kam byste během dovolené na Kapverdách měli stoprocentně zajet. Vydejte se sem individuálně s půjčeným autem nebo v rámci fakultativního výletu s cestovkou.

Koupel v Salinas

Voda v umělých jezírkách má až 27 krát větší salinitu (obsah soli ve vodě) než přilehlý oceán. Koupel v této vodě nezapomenutelným zážitkem.

Volně si lehněte a nechte se touto hustou slanou tekutinou nadnášet. Neponoříte se a určitě se o to nepokoušejte hlavou napřed.

Koupel v tak slané vodě má blahodárné účinky na pleť a léčí kožní problémy jako vyrážky či exémy.

Nenechte na sobě ale slanou vodu příliš dlouho působit a využijte místní sprchy se sladkou vodou. Platí se 1 EUR za půl minuty.

Vedle sprch jsou i převlékárny a toalety, stejně tak jako bistro a menší krámek s koupelovou a kuchyňskou solí.

Vstup do Salinas stojí 5 EUR.

Pedra de Lume

Při své návštěvě určitě nevynechejte návštěvu rybářské a solné vesničky Pedra de Lume. Právě odsud vyplouvali desítky lodí se solí. Připomínají je dnes vraky, které jsou rozprostřené po pláži i v moři.

Na pláži najdete restauraci Area Docas, kde si vychutnejte oběd nebo svačinku s nádherným výhledem na oceán.

Historickou dominantou vesničky je rozbořený sklad soli a červený maják Farol.

Od majáku Farol de Pedra de Lume se vám naskytne krásný výhled na oceán i samotnou oblast. Vyjděte si sem.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 04. 04. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.