Průvodce státem

Kapverdské ostrovy

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Skromný ráj pro milovníky oceánu a nekonečných pláží

Kapverdské ostrovy, portugalsky Cabo Verde, neboli ostrovy Zeleného mysu leží západně od Afriky. Jsou pojmenovány podle nejzápadnějšího výběžku černého kontinentu. 

Kapverdy se skládají z 15 ostrovů a dnes se stávají stále vyhledávanější dovolenkářskou destinací. Díky větrnému podnebí jsou ideální hlavně pro milovníky surfingu, kitesurfingu a windsurfingu. Všichni místní obyvatelé se řídí pohodářským heslem „no stress“.

Průvodce pro tebe napsal monca.cz
Víza
Vízum za 25 €
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V létě klasická plážová dovolená, v zimě ideální na vodní sporty.
Více o počasí
Letenky od
11 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 55 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Kapverdy

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Kapverdy byly neobydlené až do osídlení Portugalci v 15. století. Nejprve sloužily jako zastávka při objevitelských výpravách, později také jako místo pro pěstování cukrové třtiny. Během 16.–18. století se staly zejména překladištěm otroků směřujících z Afriky do Severní Ameriky. Portugalská revoluce v roce 1974 vedla k oslabení stávajícího režimu a mohlo tak dojít k vyhlášení nezávislosti jednotlivých kolonií. Kapverdy se staly samostatnou republikou v roce 1975. Dnes je hlavním ekonomickým odvětvím kromě zemědělství právě cestovní ruch.

Lidé

Vzhledem k tomu, že na Kapverdských ostrovech žili dlouhou dobu jen Portugalci, je tím dodnes dáno složení obyvatelstva. Žijí zde potomci afrických otroků a kolonizátorů ať už z Portugalska, Itálie nebo Nizozemí. Poslední dobou na ostrovech přibývá uprchlíků z rovníkové Afriky, zejména ze Senegalu. Ti se snadno dají rozlišit od původních obyvatel mnohem tmavší barvou kůže. Celkem na ostrovech žije jen 400.000 obyvatel.

Národním heslem je „no stress“ a v tomto duchu se také nese život místních lidí.

Svátky

Kapverdské ostrovy jsou křesťanskou zemí, proto hlavní svátky jako Velikonoce, Vánoce nebo Nový rok jsou stejné jako v Evropě. Žádné další větší události, které by významně ovlivňovaly chod země, zde nenajdete.

Kultura

Kultura na Kapverdách je směsí evropských a afrických předků. Na ostrově Sao Vicente se každoročně koná pompézní karneval (na popeleční středu) a je velmi podobný tomu v Riu de Janeiru. Dalšími zajímavými událostmi jsou srpnový hudební festival Baia das Gatas a mezinárodní divadelní festival pořádaný v září.

Co se týče umění, obyvatelé často vyrábějí sošky a šperky z kokosů. Ty se stávají pak jedním z nejoblíbenějších suvenýrů. Hudba je směsicí kreolštiny a portugalštiny doprovázená folklorními nástroji.

Loďky

Jazyk

Úředním jazykem je portugalština, i když většina obyvatel mluví kreolštinou. Současní představitelé země se snaží, aby právě ona byla úředním jazykem. Obyčejní lidé se na turistických ostrovech většinou domluví i anglicky, i když znalost portugalštiny je potěší mnohem více.

Turismus

Turistický ruch na Kapverdách je teprve v rozmachu. Kvůli jejich vzdálenosti od Evropy nejsou tak populární jako jiné exotické destinace. Díky malé rozloze a částečně i kvůli ochraně přírody jsou omezeny ubytovací kapacity a v podstatě zde najdeme jen několik málo hotelových rezortů na pobřeží. Ty jsou často vlastněny evropskými společnostmi, proto úroveň poskytovaných sužeb zůstává na vysoké úrovni.

Kvůli stálému větrnému podnebí se na Kapverdy jezdí hlavně kvůli vodním sportům na vlnách atlantického oceánu. Ti, kdo nesurfují, si mohou užívat (často úplně osamoceně) slunečného počasí na nekonečných plážích z jemného písku táhnoucích se i několik kilometrů podél pobřeží. Určitě zde nečekejte žádné úžasné památky.

Nejlepším suvenýrem je plechovka vynikajícího místního tuňáka, šperk z kokosu nebo suvenýr spojený s národním zvířetem – želvou mořskou.

Geografie

Kapverdy se skládají z 10 velkých a 5 menších ostrovů. Všechny vznikly sopečnou činností, což dodnes určuje jejich charakter. Ostrovy jsou suché a bez větší vegetace. Nejčastější povrch tvoří poušť nebo tmavé lávové kameny, na ostrovech téměř nenajdete řeku, les nebo jezero.

Časový posun oproti České republice je -2 hodiny v zimě a -3 hodiny v létě. Ostrovy jsou poměrně malé, ne delší než 40 km, a často mají pouze jednu hlavní silnici spojující sever s jihem nebo východ se západem. Většina ostrovů má své vlastní letiště a jsou mezi sebou propojeny trajekty.

Nejnavštěvovanější ostrovy jsou Sal a Boa Vista, kde se nachází nejkrásnější pláže a najdeme zde také nejvíce ubytovacích kapacit. Na tyto ostrovy se nejčastěji létá v rámci organizovaných zájezdů, proto zde potkáte i nejvíce turistů zkoumajících vyprahlé vnitrozemí ostrova na vypůjčených čtyřkolkách nebo v terénních autech.

Ostrovy Santiago, Santo Antäo a Sao Vincente nabízí jak památky, tak i zelenou přírodu. Zde leží neúrodnější půda na ostrovech a můžeme tak pozorovat zarostlá úbočí sopek. Návštěva každého z nich však nezabere více jak dva dny.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Kapverdské escudo

Měnou na ostrovech je kapverdské escudo (CVE), které se dělí na 100 centavo. Nominální hodnoty mincí jsou 1, 5, 10, 20, 50 a 100 escudos. Kurz je pevně navázán na euro v poměru: 1 € = 110 escudos.

Kapverdské escudo

Směnárny a platba kartou

Kapverdské escudo není běžně směnitelné v České republice. Směnáren i bank je na Kapverdských ostrovech pomálu a bývají odpoledne zavřené, proto je lepší si vyměnit pokaždé větší částku. Bankomaty si účtují manipulační poplatek. Vyměnit peníze lze i na recepcích v hotelu.

Díky pevnému kurzu, který se dodržuje všude, lze a je dokonce i často vyžadováno platit eurem.

Kolik co stojí

Ceny na Kapverdách jsou trochu vyšší než v České republice, protože většina produktů se dováží. Co nás obzvlášť nepotěší, je cena místního piva.

Příklady cen:

 • Malé jídlo (kozí sýr) v restauraci – 5 €
 • Půjčení nejlevnějšího auta na den – 60 €
 • Malé pivo Strela 0,33 l – 1,8 €
 • Lístek na místní dopravu – 0,4 €
 • Benzin – 1,3 €
 • Cigarety – 4 €

Spropitné a smlouvání

Na Kapverdách se dá smlouvat pouze u prodavačů suvenýrů na pláži nebo v malých krámcích. Záleží, kolik zboží chcete nakoupit, a podle toho se může velmi výhodně upravit konečná cena.

Na ostrovech je naprosto běžné spropitné, které je považováno za samozřejmou součást poskytovaných služeb (odnesení zavazadel nebo úklid hotelového pokoje). Výše spropitného se pohybuje na úrovni 10 % z účtu.

Jak ušetřit

I když to mnoho cestovatelů nepotěší, tak nejlepším způsobem, jak ušetřit, je vyrazit na Kapverdy s cestovní kanceláří. Cena letenky z Prahy bývá většinou vyšší než celý zájezd, navíc pokud bychom chtěli cestovat po více ostrovech, náklady narůstají až příliš rychle. Také z letišť často jezdí pouze taxi.

Stejná situace je i u ubytování a stravování – jediná možnost, jak ušetřit, je zamluvit si ubytování s vlastní stravou – restaurace jsou až příliš drahé, ale i tak budete pravděpodobně na stejné ceně, jakou nabízí cestovní kanceláře.

Na prozkoumání ostrova si lze půjčit auto nebo čtyřkolu (případně kolo) pouze na jeden den, většina zajímavostí je v dosahu několika kilometrů.

Denní rozpočet

Pokud budeme počítat, že nejlevnější možnost, jak prozkoumat Kapverdy, je jet s cestovní kanceláří, můžeme se dostat na částku cca 14–17.000 Kč za týdenní pobyt all inclusive. Ostatně jiné stravování české cestovní kanceláře ani nenabízí. Při připočítání pronájmu auta za 60 € na den máme celkové náklady 16–19.000 Kč, což odpovídá cca 2.000 Kč na osobu za den, samozřejmě včetně letenek. Tato cena odpovídá vyššímu standardu ve 4* nebo 5* hotelovém resortu.

Pokud bychom počítali nejlevnější variantu, kdybychom jeli na vlastní pěst, tak bychom mohli pořídit ubytování za 1.200 Kč na noc se snídaní. Stánky s levnějším jídlem na Kapverdách příliš nenajdete, proto počítejte, že každé jídlo v restauraci přijde alespoň na 10 €. Nejnižší náklady na den na osobu činí tedy 1.300 Kč, k tomu ovšem musíme připočíst ještě náklady na pronájem auta a letenky.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Kapverdy

Na Kapverdy se lze dostat pouze letecky. Standardně můžete letenky zakoupit výhradně se společností TAP s přestupem v Lisabonu a ceny jsou velmi drahé, většinou od 15.000 Kč výše. Na Kapverdy se létá celoročně, proto ani neexistují levnější mimosezónní termíny. Jedinou možností jsou tak omezené akční letenky především z Německa, kdy se můžete dostat i na ceny kolem 10.000 Kč. Alternativou je nákup celého zájezdu u cestovní kanceláře, který vyjde na Kapverdách zdaleka na nejlevnější variantu pobytu.

Doba letu trvá asi 6 hodin, české chartery létají v trojúhelníku Praha – Boa Vista – Sal – Praha s tankováním a úklidem letadla na Salu.

Jak se nejlépe dopravovat

Na každém ostrově vede většinou jedna hlavní silnice, která neměří více než několik desítek kilometrů. Kromě pár minibusů jezdí na ostrově pro turisty jen taxi, proto nejlepší způsob, jak se dopravovat, je zapůjčit si vlastní auto nebo jiný prostředek.

Doprava

Hustota kvalitních silnic na Kapverdách je nízká, kromě několika kilometrů asfaltové cesty počítejte spíše s nezpevněnými cestami. Proto ideální kromě 4x4 auta je také třeba čtyřkolka. Pravidla silničního provozu i dopravní značení je hodně podobné jako v České republice.

Mezi jednotlivými ostrovy jezdí pravidelné přívozy. Zpáteční lístek stojí kolem 15 € a trvá podle vzdálenosti cca 40 minut.

Alternativou k dopravě mezi ostrovy může být také letecké spojení se společností Cabo Verde Airlines z daného ostrova do hlavního města Praia. Ceny začínají na 50 €.

Půjčení auta nebo čtyřkolky

Půjčení auta nabízí každý hotel a stejně tak i půjčovny ve městě. Nejčastěji se půjčují auta s pohonem 4x4 a cena na jeden den činí kolem 60 €. Litr benzinu stojí přibližně 1,35 € a také je nutné u těchto aut počítat s vyšší spotřebou. Pro půjčení auta se nevyžadují žádné speciální požadavky na řidiče kromě věku 21 let a evropského řidičského průkazu. Kreditní karta se vždycky nepožaduje, můžete často složit i zálohu v hotovosti. Cena pronájmu čtyřkolky se pohybuje od 40 € na den.

Skútr

Můžete si zapůjčit i motorku nebo kolo, ale na nezpevněných cestách nejsou ideální.

Veřejná doprava

Na ostrovech jezdí veřejná doprava ve formě minibusů. Ve velkých městech, jako je Praia nebo Mindelo, jezdí i městská hromadná doprava.

Kromě minibusů jezdí na ostrovech taxi. Cena z letiště do města začíná na 10 € a výše.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Kapverdská kuchyně

Odpovědět na otázku, co ochutnat na Kapverdách, není úplně jednoduché. I když místní kuchyně je směsicí kreolské a portugalské kuchyně, většina restaurací vaří evropská jídla. Kapverdy jsou rybářským státem, proto často v menu najdeme ryby a mořské plody. Každý den můžete ochutnat zdejší nejvyhlášenější rybu – tuňáka.

Národním jídlem je na Kapverdách cachupa. Jedná se o obdobu našeho guláše, ale v tomto případě je jídlo složeno z fazolí, zeleniny a masa, často zahuštěného dýní a bramborami. Další národní pochoutkou je grilovaný kozí sýr, který lze sehnat v restauracích poměrně levně.

Cachupa

Typické pití pro Kapverdy se nazývá grogue. Jedná se o alkoholický nápoj, který se vyrábí z cukrové třtiny. Grogue obsahuje vysoký podíl alkoholu (až 54 %) a chutná jako velmi silný rum. Místní pivo se jmenuje Strela, stojí asi 1,35 € a chutná jako silnější český světlý ležák. Chuťově vůbec není špatné.

Voda z kohoutku obecně pitná je, ale citlivějším Evropanům se doporučuje pít vodu balenou.

Jak se stravovat jako místní

Ryby, ryby a zase ryby. Místní se stravují převážně čerstvými rybami, které nakoupí spolu s ovocem na trzích, případně přímo od rybářů, již připlouvají do malých přístavů a rovnou na mole váží a prodávají své nalovené kousky. Kapverďané nenakupují do zásoby, vždycky mají všechno čerstvé.

Na ulicích lze potkat ženy, které s sebou mají krabice plné čerstvých dobrot. Většinou jsou to smažené taštičky plněné rybí směsí nebo bramborová kaše smíchaná s rybou. Je to moc dobré a kus stojí cca 10 escudos, což je v přepočtu asi 10 centů. Nejčastěji se jako hlavní jídlo jí tuňák se směsí zeleniny, rýže a cachupa, která se dá v levnější verzi připravit i pouze z fazolí.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou obecně vyšší než v České republice. Průměrné hlavní jídlo se pohybuje kolem 15 €. Porce tuňáka potom vyjde na cca 12 €.

Nejlevnější jídlem je grilovaný kozí sýr za 4 €. Co se týká pití, místní pivo Strela se podává často v třetinkových lahvích v ceně 1,35 €, velké pivo stojí mezi 2,5–4 €. Pozor na sílu piva, ačkoli chutná jako svěží světlý ležák, obsahuje 5,4 % alkoholu.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže

Kapverdy jsou rájem pro milovníky nekonečných bílých pláží. Na ostrově Boa Vista se nachází Santa Monica beach (místními značená jako Curranlinho) pojmenovaná po své slavnější kolegyni v Los Angeles. Ta kapverdská měří 8 kilometrů a nenachází se na ní žádné hotely, můžete si tu tak vychutnat procházku téměř o samotě. Kilometry pobřeží nabízí i pláž Cabo Santa Maria, u níž můžete vidět zrezivělý vrak potopené španělské lodi.

Surfing, windsurfing, kitesurfing

Díky vlnám atlantického oceánu jsou Kapverdy velmi oblíbené u vyznavačů vodních sportů. U každé větší osídlené pláže se nabízí vybavení nebo rovnou kurzy kitesurfingu, surfingu nebo windsurfingu. Tyto sporty jsou doma zejména na návětrných ostrovech, jako je Boa Vista a Sal.

Windusrfing

Potápění

I když se to na první pohled nezdá, i na Kapverdách se dá kvalitně potápět. Lze tu při dobrých podmínkách pozorovat tuňáky, plachetníky, želvy, ale i menší žraloky a v letních měsících dokonce velryby. U ostrova Sal leží na mořském dně několik vraků lodí. Některé jsou jen pár metrů pod hladinou.

Želví farma

Želvy jsou symbolem Kapverd. Bohužel jejich pozorování je omezeno jak ročním období, tak i striktními předpisy. Ostrov Boa Vista je místem, kde se nachází jedna z největších populací želv na světě. Dospělé samičky na ostrově během léta kladou vajíčka, malé želvičky se pak líhnou od konce srpna až do listopadu.

Poušť Viana

Na ostrově Boa Vista se ve vnitrozemí nachází poušť Viana, kam byl jemný bělostný písek navát ze Sahary. Nadšenci zde můžou sjíždět duny na čtyřkolkách nebo sandboardu.

Karneval

Hlavní město ostrova Sao Vincente Mindalo je nejkosmopolitnější město celého souostroví. Koná se zde několik hudebních festivalů a karneval je dokonce považován za druhý největší na světě po Riu de Janeiru.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Pro cestu na Kapverdské ostrovy není potřeba žádné zvláštní očkování ani se není třeba bát exotických nemocí. Není to úplně nutné, ale doporučuje se pít balenou vodu.

Při koupání v oceánu je potřeba dávat pozor na sílu vln a mořského proudění. Může se stát, že vlny zatáhnou plavce na moře a ti se nemohou dostat zpět. U hotelových pláží bývají plavčíci, kteří vás na nebezpečí upozorní.

Při cestách na Kapverdské ostrovy se vyplatí mít kvalitní cestovní pojištění. Na ostrovech se nachází často jen jedna nemocnice nebo menší poliklinika. Na některých ostrovech není stálá zubařská pohotovost. Ošetření se platí v hotovosti.

Kriminalita

Na Kapverdských ostrovech je obecné kriminalita velmi nízká. Pozor je potřeba dát si jen na kapsáře ve městech nebo na nevýhodné ceny u prodejců suvenýrů.

Internet a elektřina

Wifi bývá dostupná v hotelích i v lepších restauracích. Elektrické zásuvky jsou stejné jako v České republice.

Důležité kontakty

Telefonní čísla:

 • Záchranná služba: 130
 • Hasiči: 131
 • Policie: 132
 • Národní informační linka: 102
 • Honorární konzul: +238/9912966
 • Nouzová linka konzulátu: +351 919319422

Kapverdy spadají po české velvyslanectví, které se nachází v Lisabonu

 • Telefon na vyslanectví: +351/21/3010487
 • Nouzová linka velvyslanectví: +351/91/9319422
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Občané ČR musejí mít při vstupu na Kapverdské ostrovy vízum. To se kupuje při příletu na letišti a stojí 25 €. Kromě zakoupení na letišti jde o něj ještě požádat na konzulátu Kapverdské republiky v Praze nebo na velvyslanectví v Berlíně.

Další dokumenty

Platnost pasu musí být delší než 6 měsíců po návratu. Toto pravidlo se na Kapverdách dodržuje velmi striktně a nelze proto cestovat na rychlopisy. Naopak žádná další omezení pro vstup nejsou, nekontroluje se množství hotovosti ani zpáteční letenka.

Co vidět a navštívit na Kapverdách

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Kapverdách

Zavřít boční panel

Boa Vista

Prozkoumejte vnitrozemí ostrova na čtyřkolkách, užijte si nekonečné pláže nebo pozorujte hnízdění mořských želv.

Pláž Santa Monica – Nejkrásnější pláží na ostrově Boa Vista je Santa Monica. Měří několik kilometrů a vzhledem k tomu, že na ní nejsou žádné hotely, můžete si ji užívat téměř o samotě.

Vrak lodi na pláži Santa Maria – Na severním pobřeží ostrova Boa Vista najdete potopený vrak španělské lodi. Zrezivělá loď je vidět nad hladinou několik stovek metrů daleko.

Zavřít boční panel

Sal

Jeden z nejnavštěvovanějších ostrovů nabízí nekonečné pláže, ale i večerní kulturní vyžití.

Santa Maria – Nejkrásnější pláží na ostrově Sal je Santa Maria, bohužel je také hojně navštěvovaná turisty.

Buracona Zátoka Buracona s přírodním koupalištěm a s jeskynní Blue eye, která je rájem potápěčů a rybářů. Pozor však na mořský příboj.

Zavřít boční panel

Sao Vicente

Nejzelenější ostrov Kapverd. Kromě přírodního parku můžete navštívit i město Mindelo, kde se koná každoroční karneval.

Monte Verde – Monte Verde neboli Zelená hora je nejvyšší horou ostrova a kromě přírodních krás nabízí i nádherný výhled do okolí.

Zavřít boční panel

Santiago

Navštivte nejlidnatější ostrov, poznejte zdejší historii nebo pláž Tarrafal.

Praia – Hlavní město souostroví s pirátskou historií Praia nabízí velké možnosti kulturního vyžití.

Cidade Velha – ve městě se nachází pevnost, která je zapsána na seznamu UNESCO.

Počasí a sezóny na Kapverdách

Počasí

Na Kapverdských ostrovech vládne celý rok slunečné počasí. Celoroční teploty se pohybují mezi 24–29 °C. Klima je teplé a suché. Období od prosince do června je ovlivněno silnějším větrem, ten je schopen přinést s sebou i písek ze Sahary. Od srpna do listopadu může krátce a výjimečně sprchnout, ale teploty zůstávají stále příjemné vysoké. 

Sezóny a kdy vyrazit

Díky stálým teplotám 24–29 °C můžete na Kapverdy vyrazit během celého roku.  Období zimy nabízí ostrovy jako ideální místo pro vodní sporty. Naopak v létě si Kapverdy můžete užít jako klasickou exotickou dovolenou.

Skvělé akce na Kapverdy

10 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu