Nairobi

Doprava v Nairobi

Jak se dostat do Nairobi

Do Nairobi se nejlépe dopravíte letecky. Létá tam několik evropských společností (například KLM či Turkish Airlines), jejichž ceny začínají na 16.000 korunách. Nepočítejte však s přímými lety z Prahy, vždy je nutný alespoň jeden přestup (v závislosti na aerolince nejčastěji v Amsterdamu či Istanbulu).

Doba letu činí průměrně 12 hodin, ale v závislosti na přestupech může být i delší. V Nairobi přiletíte na Jomo Kenyatta International Airport, odkud můžete pokračovat vnitrostátními lety do dalších koutů země.

Akční letenky do Keni se z Prahy příliš často neobjevují, větší šanci budete mít z Vídně, především s Ethiopian Airlines nebo z německých letišť. Pod 10 tisíc se však dostanete naprosto výjimečně.

Jak cestovat po Nairobi

Keňa je bývalá britská kolonie, tudíž se tam jezdí vlevo. Zároveň počítejte s neuvěřitelně hustou a zmatečnou dopravou plnou řidičů nerespektujících základní pravidla silničního provozu, a to na úkor přednostního práva silnějšího či většího auta s hlasitějším klaksonem. Pro dopravu po Nairobi tedy výhradně využívejte buď místní autobusy zvané matatu, tříkolky tuk tuk (též piky piky), mototaxíky boda boda nebo klasické taxíky. Důrazně nedoporučujeme půjčovat si auto.

V turistických průvodcích se často dočtete, že se nedoporučuje využívat jakýkoli druh hromadné dopravy ve večerních a nočních hodinách, speciálně pak v méně obydlených oblastech. Z našeho pohledu není žádný důvod bát se v noci jezdit matatu, jelikož v něm nikdy nejste sami. Určité riziko by v nočních hodinách mohlo hrozit v dopravních prostředcích, kde jste jen vy a řidič, avšak to se dá zdárně eliminovat využíváním solidně vypadajících taxi společností či již známého boda boda nebo tuk tuk řidiče – pokud se vám přes den jelo s nějakým řidičem dobře, vezměte si na něj telefonní číslo, abyste mu mohli zavolat, kdykoli ho budete znovu potřebovat. Při opakovaném využívání jednoho řidiče se vám bude také lépe smlouvat o ceně.

Autobusy (matatu)

Matatu jsou ze všech dopravních prostředků nejlevnější a nejautentičtější. Vzhledem k neexistenci jízdních řádů a minimu vyznačených zastávek však musíte přesně vědět, odkud a kam dané matatu jezdí. Takovou informaci se dozvíte od místních. Jakmile už víte, kam se postavit, stačí jen chvíli počkat. Matatu je v Nairobi více než dost, takže nějaké přijede každou chvíli.

Po nástupu do autobusu si najděte volné místo a čekejte, až k vám přijde „průvodčí“, který po vás beze slov bude chtít fixní částku za danou linku. Většinou je to v přepočtu 10 korun, ale může to být i o trochu méně či více. Nelekejte se, pokud mu dáte například dvoustovku, on si ji vezme a už se nevrací. Většinou vám peníze za chvíli vrátí. Pokud ne, opakovaně se mu připomeňte poklepáním na rameno. Zároveň si nezapomeňte hlídat výstupní zastávku. Jakmile chcete vystoupit, musíte to dát průvodčímu jasně najevo, jinak matatu nezastaví.

Centrální autobusová stanice pro většinu dálkových spojů se nachází na rohu Accra road a Cross road (nově jí konkuruje moderní železniční Nairobi Terminus). Kratší meziměstské spoje vyjíždí z několika různých míst po celém Nairobi, a je tudíž dobré informovat se na konkrétní spoj u místních. Za centrální zastávku pro městské matatu by se dala označit Nairobi bus station, ale vzhledem k chaotičnosti městské hromadné dopravy to není příliš směrodatná a důležitá informace.

Celý proces využívání matatu vypadá dost složitě, ale jakmile si ho jednou osvojíte, zamilujete se do něj. Minimálně jednou bychom ho každopádně doporučovali vyzkoušet všem.

Jedinou věcí, na níž si při jízdě hromadnou dopravou dávejte pozor, jsou okýnka – někteří výrostci na ulicích jsou perfektně trénovaní, aby ve zlomku vteřiny jednou rukou zvenku otevřeli okýnko autobusu a druhou vám z ruky vytrhli mobil. Jednoduše tak nepoužívejte v autobusech či v jiných dopravních prostředcích mobily, a když už, tak alespoň neseďte u okýnka.

Tříkolky (tuk tuk)

Druhým nejlevnějším způsobem dopravy jsou tříkolky tuk tuk. Ty se používají především v Mombase, ale v omezeném množství na ně můžete narazit i v Nairobi. Tuk tuky fungují jako klasické taxi, akorát vás místo auta vozí ne zrovna bytelná plechovka na třech kolech. Do tuk tuku se kromě řidiče vejdou až 3 lidé, o cenách se vždy smlouvá předem.

Mototaxi (boda boda)

Podobně jako tuk tuk funguje i boda boda. Pouze s tím rozdílem, že boda boda je klasická motorka, která společně s řidičem pobere již jen jednoho člověka (v některých případech může boda boda vzít i 2 pasažéry najednou, ale oficiálně to dovoleno není). Samotné ceny jsou u těchto dvou dopravních prostředků srovnatelné, výhodu má však tuk tuk, u něhož se na cenu mohou složit až 3 lidé. Boda boda je naopak mnohem rychlejší díky své schopnosti proplétat se všudypřítomnými dopravními zácpami.

Taxi

Nejdražším způsobem dopravy po Nairobi jsou klasické taxíky, které není nutno nějak speciálně představovat. Snad jen nezapomeňte na nutnost vyjednat si předem cenu, za níž pojedete.

Půjčení auta

Půjčení auta v Nairobi nedoporučujeme. Osobně jsme byli svědky několika případů, kdy si turisté nedokázali poradit s nástrahami keňské silniční džungle.

Chystáš se do Nairobi?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.