Co tady objevíš?

Hlavní město Keni má z evropského pohledu oproti většině afrických měst jednu velkou výhodu: většina z jeho 4 milionů obyvatel žije výše, než leží vrchol Sněžky (průměrně 1.800 m nad mořem). To znamená, že na vás čeká příjemné, neafrické klima. Kromě toho se můžete těšit na neuvěřitelně přátelské lidi, kteří vás, ačkoli většina průvodců varuje před opakem, přivítají s otevřeným srdcem. A abychom nezapomněli: Nairobi je zároveň jediné velkoměsto světa přímo sousedící s hranicemi národního parku plného nejznámějších druhů afrických zvířat. Tak kdy vyrážíte?

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Připrav se na
2-3 dny
Památky, muzea, safari, zvířecí sirotčince, noční život a bohatá kultura vám nějaký čas zaberou.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Leden-únor, červenec-říjen
V těchto měsících jsou v Nairobi nejvyšší teploty a nejméně srážek.
Více o počasí
Letenky od
16 500 Kč
Běžná cena za lety z Prahy, akce se objevují především z Vídně.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Nairobi National Park

Pouhých 7 kilometrů od centra Nairobi nacházející se národní park je domovem buvolů, paviánů, nosorožců, gazel, zeber, gepardů, hrochů, leopardů, lvů, žiraf a mnoha dalších. Nairobský národní park sice patřím k těm menším, avšak velkým počtem různých druhů zvířat i rostlin si nezadá i s těmi největšími parky. Jedná se tudíž o ideální volbu pro turisty, kteří nechtějí nebo nemohou jet do vzdálenějších parků. Vstupné nezahrnující služby průvodce činí 940 korun.

Zavřít boční panel

Karura Forest

Nekomerční alternativou k nairobskému národnímu parku může být Karura Forest. Přes 1.000 hektarů rozlehlá rezervace je ideálním místem pro procházku, cyklistiku, jízdu na bruslích či piknik. Zalesněné plochy jsou protkány více či méně kvalitními cestami, jejichž procházení vás na nějakou dobu zabaví. Nemůžete sice počítat s tak velkým množstvím fauny jako v národním parku, ale s trochou štěstí potkáte alespoň nějakou opici. Jakékoli sportovní vybavení si lze půjčit, vstupné se neplatí.

Zavřít boční panel

David Sheldrick Wildlife Trust

Organizace se celosvětově proslavila především díky úspěšné práci se sloními sirotky. Návštěvníci dnes mají možnost daný sirotčinec navštívit a užít si ukázku menších i větších slonů spojenou s krmením či koupáním. Lidi a slony po celou dobu představení dělí jen jedna slabá páska, takže se občas stane, že se za vámi rozeběhne malé slůně a nechá se podrbat za uchem. Celá akce moderovaná keňskými ošetřovateli se koná každý den od 11 do 12 hodin a vyjde vás v přepočtu na 100 Kč. Veškerý výnos jde na záchranu dalších slonů.

Zavřít boční panel

Giraffe Centre

V roce 1979 založené centrum na záchranu žiraf Rothschildových nabízí podobně jako Sheldrickův sloní sirotčinec blízký kontakt se zvířaty. Výhodou je delší otevírací doba (denně od 9 do 17 hod.) a několik krmení během dne. Pro pohodlí návštěvníků byla vybudována vysoká venkovní rampa, z níž návštěvníci mohou žirafy nejen pozorovat, ale i sami krmit. Vstupné činí v přepočtu 200 Kč.

Zavřít boční panel

Nairobi National museum

Keňské národní muzeum nabízí na poměrně velkém prostoru expozice zaměřené na tamní tradiční kulturu a široké spektrum fauny i flory. Po zaplacení vstupného se vás pravděpodobně ujme jeden průvodce, který se kamarádsky nabídne, že vám ukáže celé muzeum. Jeho výklad je sice zajímavý, ale pokud si chcete místo projít sami a neplatit na konci další peníze, musíte ho slušně odmítnout.

A pozor, pokud se v nedávné době nic nezměnilo, tak v keňském národním muzeu můžete najít mimo jiné i poměrně rozsáhlou expozici o české rodačce Joy Adamsonové (autorce Příběhu lvice Elsy).

Zavřít boční panel

Karen Blixen museum

Pro fanoušky knihy Vzpomínky na Afriku je určitě nutnost navštívit vilu hlavní hrdinky Karen Blixen. Ta byla později přeměněna na muzeum, které mapuje život slavné spisovatelky. Většina vybavení vily je původní, takže si návštěvník může lépe představit, jaký byl život dánské rodačky v Nairobi první poloviny 20. století.

Zavřít boční panel

Uhuru Park

Pro relaxaci během náročného slunečného dne můžete využít Uhuru Park. Ten se nachází příhodně v těsné blízkosti centra a na necelých 13 hektarech nabízí spoustu zeleně, soch či umělé jezero. Nečekejte nějaké zázraky, ale na druhou stranu sami uvidíte, že velká zelená plocha uprostřed rozpáleného města přijde vhod.

Zavřít boční panel

Nairobi City Stadium

Speciální tip pro fotbalové nadšence. Nairobi City Stadium je několik desítek let starý multifunkční stadion nedaleko od centra města. Především se však jedná o domovský stadion nejslavnějšího keňského fotbalového klubu Gor Mahia. Pokud tedy máte rádi fotbal a ocitnete s v Nairobi během sezony, neváhejte využít příležitosti k návštěvě domácího zápasu týmu v zeleno-bílých dresech.

Kvalita hry zhruba odpovídá české lize, rozdílná je však atmosféra – ta je na Nairobi City Stadium nepopsatelná. Tamní fanoušci totiž fotbalem doslova žijí, a tak si za chvíli připadáte, jako by se hrálo finále ligy mistrů. Měli jsme to štěstí, že jsme mohli navštívit poslední domácí zápas sezony, v níž Gor Mahia vyhrál titul, a následné oslavy dodnes považujeme za jeden z nejlepších životních zážitků.

Zavřít boční panel

Westlands

Pro nákupy originálních ručně vyráběných suvenýrů doporučujeme velkou skupinu stánků nacházejících se ve čtvrti Westlands mezi parkovištěm obchodního centra Sarit, restaurací Mediterraneo Ristorante a hotelem Sankara. Naopak se raději vyhněte v úplném centru nacházejícímu se Masai Marketu – tamní obchodníci se vás budou až agresivně snažit přesvědčit, abyste si něco koupili. Navíc mají o dost méně zboží než výše zmíněná skupina stánkařů.

Zavřít boční panel

Kenyatta a Moi Avenue

V Nairobi je čilý noční život. V každé čtvrti najdete nespočet barů, hudebních klubů a restaurací – ty nejznámější a největší však hledejte speciálně podél Kenyatta a Moi Avenue. Počítejte také, že si ve většině podniků moc nepopovídáte – ať jste v hudebním klubu, nebo klasické hospodě, hudba bude vždy hrát na maximální hlasitost.

Nepříjemností pro Čechy může být vyšší cena piva (v lepších barech až 75 korun) a fakt, že téměř všude dostanete jen lahvové. Samotná chuť zlatavého moku je na druhou stranu velmi podobná tomu českému. Co se týče bezpečnosti, platí, že pokud se pohybujete v centru a řídíte se selským rozumem, nehrozí vám o nic větší nebezpečí než v jiných velkoměstech.

Počasí a sezóny v Nairobi

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Nairobi
Teploty během roku

26 °C

26 °C

25 °C

23 °C

22 °C

22 °C

22 °C

22 °C

25 °C

25 °C

24 °C

24 °C

Počasí

Jak již bylo naznačeno v úvodu, Nairobi díky své vysoké nadmořské výšce nabízí příjemné neafrické teploty. Ty se v průběhu celého roku pohybují kolem 20 °C ve stínu (na sluníčku bývá výrazně tepleji). V noci pak může být dokonce kolem 10 °C, takže si s sebou přibalte i svetry a mikiny.

Dalším faktorem je střídání období dešťů a sucha. Se srážkami počítejte především mezi březnem a květnem a poté ještě mezi listopadem a prosincem. Naopak leden, únor, červen, červenec, srpen a září jsou považovány za suché měsíce.

Sezóny a kdy vyrazit

Za nejlepší měsíce k návštěvě Nairobi bývají považovány leden a únor, případně červenec až říjen. V těchto měsících je v keňském hlavním městě nejtepleji a hlavně (s výjimkou přeháněk) sucho. Bez deště bývají i červen až srpen, avšak v tomto období je paradoxně tepleji v ČR, tudíž není úplně výhodné jezdit do Keni. Vyrazit však lze i v období dešťů – výhodou budou poloprázdné turistické atrakce a nižší ceny hotelů.

Skvělé akce do Nairobi

ušetříš až 22%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
2 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu