To nejlepší z černé Afriky

Keňa se nachází ve východním cípu Afriky. Na severu sousedí s Jižním Súdánem a Etiopií, na západě s Ugandou, na jihu s Tanzanií a na východě s nestabilním Somálskem. Keňské východní pobřeží pak omílá Indický oceán.

Keňa v sobě snoubí to nejlepší z pravé Afriky, kterou známe z cestopisných dokumentů, a moderního vzkvétajícího státu poskytujícího západním turistům dostatečný komfort. Díky tomu lze v jedné zemi vidět rozlehlá safari plná volně pobíhajících lvů, slonů či zeber, tradiční vesničky plné hliněných chýší, v nichž jako by se zastavil čas, ale zároveň i moderní velkoměsta plná širokých a dlouhých bulvárů a prosklených mrakodrapů.

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 90 dní získáš on–line na evisa.go.ke.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
zima a léto
Leden, únor, červenec a srpen jsou nejlepší měsíce pro pozorování zvěře.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Keni

Co vidět a navštívit v Keni

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Keni

Zavřít boční panel

Masai Mara

Nejpopulárnější keňská přírodní rezervace nabízí na patnácti stech čtverečních kilometrech to nejlepší z africké přírody. Lvy, slony, zebry, hrochy, krokodýly a mnoho dalších jinde jen tak pohromadě neuvidíte.

Zavřít boční panel

Naivasha

Jezerní park se nachází nedaleko Lake Nakuru. Jeho dominantou je více než 400 druhů ptáků a početná skupina hrochů. Samotné město Naivasha je populární mezi mladými Keňany pro svůj noční život.

Zavřít boční panel

Amboseli

Druhý nejpopulárnější keňský park láká především na spektakulární pohled na kráčející slony, žirafy a zebry v popředí nejvyšší africké hory Kilimandžáro. V žádném jiném parku se nedostanete tak blízko ke slonům.

Zavřít boční panel

Tsavo

Park je rozdělen silnicí a železnicí na východní a západní část. Mezi hlavní atrakce patří skalní suk Mudanda sloužící jako obrovské přírodní napajedlo pro zvířata (včetně slonů) a nabízející tak návštěvníkům fantastickou podívanou.

Zavřít boční panel

Nakuru

Park obklopující jezero Nakuru je známý především početnými hejny plameňáků okupujícími jezero a obarvujícími ho tak na růžovo. Bohužel kvůli významnému zvýšení hladiny odletěla většinu ptáků v posledních letech na jiná jezera.

Zavřít boční panel

Mount Kenya

Dominantou národního parku je 5.199 metrů vysoká stejnojmenná hora. Při výstupu lze snadno pozorovat měnící se přírodu v závislosti na aktuální nadmořské výšce. Výhled z vrcholu je spektakulární.

Zavřít boční panel

Nairobi

Hlavní město Keni neoplývá historickými památkami, ale zato na vás dýchne jedinečnou atmosférou afrického velkoměsta. Za návštěvu pak stojí především Národní muzeum a vila Karen Blixen.

Průvodce městem Nairobi

Zavřít boční panel

Mombasa

Druhé největší keňské město nabízí díky všudypřítomné arabské kultuře absolutně odlišnou atmosféru než Nairobi. Kromě procházek po historickém centru a návštěvy pevnosti Fort Jesus můžete strávit spoustu času na jedné z mnoha pláží.

Průvodce městem Mombasa

Počasí a sezóny v Keni

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Keňa
V celé zemi je podobně, ve vyšších polohách cca o 5-10 stupňů chladněji

28 °C

28 °C

27 °C

27 °C

27 °C

26 °C

26 °C

26 °C

26 °C

27 °C

28 °C

28 °C

Počasí

Keňa by mohla leckterého turistu překvapit svými „neafrickými teplotami“. Ne že by tam snad byla zima, ale nepočítejte ani s tropickými teplotami kolem 40 °C. Například v Nairobi se teploty ve stínu pohybují v keňském létě (cca říjen–duben) kolem 20 °C a v zimě (květen–září) bývá dokonce jen kolem 15 °C. Nutno však poznamenat, že Nairobi je, kvůli své vysoké nadmořské výšce (průměrně 1.600 m n. m.), jedním z nejchladnějších keňských měst.

Zcela opačná situace potom panuje v přímořské Mombase, kde se teploty v keňském létě pohybují kolem 30 °C a v zimě kolem 25 °C. Buďte tedy připraveni na velký teplotní šok při cestách z Nairobi do Mombasy a přibalte si s sebou do příručního zavazadla šortky a tílka, abyste se mohli co nejdříve po příjezdu převléknout.

Pro ostatní oblasti (například přírodní rezervace) počítejte s průměrnými teplotami někde mezi oběma výše popsanými extrémy.

Nutno podotknout, že všechny výše zmíněné teploty platí pro místa ve stínu, tudíž počítejte s velkým nárůstem při pobytu na slunci. Se specifickými teplotami je nutno počítat také ve večerních hodinách. Zatímco v Nairobi se při večerní procházce či posezení u piva neobejdete bez dlouhých kalhot a slabšího svetru, v Mombase jsou 24 hodin denně téměř stejné teploty, tudíž si v žádném případě neoblékejte na večer nic teplého.

Dalším specifickým rysem keňského počasí je období dešťů. S tím počítejte především od dubna do května a od listopadu do prosince. Zbývající měsíce by se pak nabízelo označit jako období sucha, což by však nebylo úplně přesné, jelikož s občasnými přeháňkami počítejte i v tomto období – pouze už ani zdaleka ne s tak silnými a častými.

Sezóny a kdy vyrazit

Z předcházejících řádků tedy vyplývá, že nejlepšími měsíci pro cestu do Keni jsou především leden, únor a březen, kdy jsou nejvyšší teploty a nejméně deště. Alternativní variantou pak může být cesta v září či říjnu, kdy jsou v Keni průměrné teploty, málo deště a především málo turistů.

Skvělé akce do Keni

ušetříš až 22%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
25 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu