Tioman

Doprava na Tiomanu

Tioman si i přes svou velikost zanechává ráz tropického ráje bez zbytečné infrastruktury. Jednotlivé vesničky podél ostrova nejsou propojeny silnicí, ale jen cestou pro pěší skrze džungle a mnohdy ani to ne a je nutné využít lodě, tzv. Sea Taxi.

Pěšky

Pěší chůzi využijete při pobytu v jednotlivých vesničkách, ale např. i při přesunech mezi nimi. Jedna z mnoha skvělý trekových tras vede z Gentingu do Paya. Cesta trvá necelou hodinu a můžete jít celou dobu džunglí po asfaltové cestičce nebo část i po pláži.

V samotných vesnicích je standardem, že je cesta betonová leč s dírami a nedokonalostmi.

Sea Taxi

Lodě jsou na Tiomanu nezbytnou součástí veřejné dopravy. Pokud se chcete přesunout z jedné vesnice do druhé, musíte nastoupit na loď a úsek přeplout.

Mořské taxi je na základě poptávky. Musíte najít stánek nebo agenturu, kde se domluvíte na čase, kdy vás má loď vyzvednout a někam odvézt a případně i na čase zpět, kdy vás má vyzvednout zpět.

Obvykle stojí jízda lodí od 40 MYR do 60 MYR za osobu v závislosti na požadované vzdálenosti. Např. z Paya do Tekeku je cena právě 40 MYR.

Autem 4WD

I když zmiňujeme v úvodu, že na Tiomanu nejsou silnice, není to tak úplně pravda. Jednu hlavní silnici tu najdete, a to z hlavní vesnice Tekek do plážového letoviska na druhé straně ostrova Juara. Silnice protíná ostrov napříč, proto očekávejte obrovské stoupání a klesání. Za tímto účelem jsou na ostrově pouze vozy s pohonem všech čtyř kol 4WD.

Taxi tu představují velké vozy s korbou jako třeba Toyota Hilux. Turisté tu často jezdí přímo na korbě auta a nikoliv uvnitř. Vyzkoušejte také. Počítat musíte jen s tím, že je korba tvrdá a každou nerovnost vozovky ucítíte.

Cesta z Tekeku do Juary stojí 35 MYR a za stejnou částku pojedete i v opačném směru.

Vůz si objednáte dopředu stejně jako mořské taxi, ale v tomto případě velmi často můžete odchytit kolem jedoucí auto a optat se na odvoz.

Půjčení skútru

Ve stejné lokalitě, tedy v Tekeku a Juaře, můžete využít silnice k tomu, abyste si půjčili skútr a mohli se pohybovat po těchto dvou vesnicích samostatně. Půjčovny najdete ve stáncích podél silnice v Tekeku.

Skútr si můžete půjčit i na hodinu, kdy se snadněji dostanete do severní části ostrova k Marine Parku. Půjčení na 1 hodinu vyjde na 20 MYR. Celodenní stojí 80 MYR.

Půjčení jízdního kola

V některých vesnicích si můžete půjčit i jízdní kolo. Např. v Paya je k dispozici půjčovna s koly přímo u mola. Smysl ovšem moc nemají, neboť právě Paya není větší než 1 kilometr od nejsevernější po nejjižnější část vesnice a mimo ni se jet nedá.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 29. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.