Tioman

Počasí na Tiomanu a kdy sem jet

Počasí na Tiomanu

Tioman se nachází v tropickém pásu a místní počasí je proto tropického charakteru. Teploty jsou po celý rok stabilní okolo 30 °C, ale i přesto se počasí dělí na 2 sezóny. Sezónu sucha a monzunů.

Období sucha na Tiomanu

Období sucha panuje na Tiomanu od května do září. Tento čas je hlavní turistickou sezónou, neboť je počasí optimální a povětrnostní podmínky dopřávají místnímu moři klid. To je čisté a klidné, tedy ideální ke šnorchlování i potápění.

Hledej levné hotely na Tiomanu

Suché období neznamená, že nebude pršet. Prší často, ale prakticky jen přes noc a vy se s deštěm nesetkáte. Během dne může být zataženo, ale dříve či později se během pár hodin mraky rozeženou a po zbytek dne bude krásně slunečno.

Období monzunů na Tiomanu

Monzuny na východní část Malajsie přicházejí v měsících od října do dubna. Během této doby je sice na Tiomanu stále okolo 30 °C a ani zde příliš neprší, ale moře je rozbouřené a vlny běžně dosahují výšek od 2 do 4 metrů.

Díky tomu je mnohdy lodní doprava nedostupná a často se ruší spoje, neboť by lodě nemohly kotvit v přístavech. A stejně tak je moře nevhodné a nebezpečné pro šnorchlování či potápění.

Většina hotelů je během monzunů navíc zcela uzavřena.

Na druhou stranu stále existuje důvod, proč během monzunů cestovat na Tioman. Tím je surfování.

Tabulka teplot během roku

Tioman -

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
déšť
28 °C
únor
přeháňky
29 °C
březen
přeháňky
30 °C
duben
polojasno
31 °C
květen
jasno
32 °C
červen
jasno
32 °C
červenec
jasno
32 °C
srpen
jasno
32 °C
září
polojasno
32 °C
říjen
přeháňky
31 °C
listopad
déšť
30 °C
prosinec
déšť
29 °C

Kdy jet na Tioman

Nejlepší čas k návštěvě Tiomanu panuje v měsících červen, červenec a srpen. Tehdy je zaručeno, že moře bude průzračně čisté a bezpečné bez silných proudů a vln.

Zejména v červenci a srpnu počítejte s vyššími cenami i vyšší poptávkou po ubytování, které bývá na poslední chvíli vyprodáno. Rezervujte si hotel či resort včas.

Ideální budou také měsíce květen a září. Počítat musíte pouze s možnou vyšší oblačností, která má během dne tendenci mizet nebo se stáhnout do vnitrozemí k horám.

Chystáš se na Tioman?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 12. 03. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.