Průvodce státem

Malajsie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Vyspělá kráska jihovýchodní Asie

Malajsie se rozkládá na jižní části malajského poloostrova, kde sousedí s Thajskem na severu a Singapurem na jihu. K zemi rovněž patří severní část ostrova Borneo, který sdílí s Indonésií a Brunejí. Přilehlé ostrovy sahají téměř až k Filipínám, s nimiž má Malajsie mořské hranice.

Ačkoli stále ve stínu populárnějšího Thajska, Malajsie je jedna z „nejstravitelnějších” asijských zemí. Díky svému ekonomickému rozvoji posledních desetiletí má infrastrukturu plně připravenou pro své návštěvníky, na druhé straně je to fascinující směsice tří hlavních etnických skupin a několika podskupin. V kombinaci s nádhernou přírodou, neposkvrněnými plážemi, chutným jídlem a tepajícím velkoměstem Kuala Lumpur je tu jen málo důvodů, proč říci Malajsii ne.

Průvodce pro tebe napsal Andrea Špaková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V každém období roku fajn počasí v různých částech země.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Malajsie

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Jako ostatní asijské země si původní sultanát Malajsie prošel několika koloniálními správami. Nejprve portugalskou, poté nizozemskou a naposled britskou. První dvě za sebou nechaly mnoho památek a typickou architekturu, během britské správy se zase do malajštiny dostala spousta anglických slov a výrazů. Samostatný stát vytvořila v roce 1963, v tu dobu ještě se Singapurem. Ten byl ze země o dva roky později vyloučen a vyhlásil vlastní samostatnost.

Lidé

Populaci tvoří muslimská malajská většina, potomci čínských a indických přistěhovalců a domorodé primitivní kmeny žijící ve středu poloostrova a v bornejském Sarawaku.

Lidé jsou tu neuvěřitelně milí a zejména ti mladší si nikdy nenechají ujít příležitost ke konverzaci s cizinci. Pokud cestujete do Malajsie z jiných asijských zemí, budete nejspíš překvapeni, jak klidní (a někdy až laxní) Malajci jsou. Bude to příjemná změna.

Malajsie není jedna ze zemí, kde se z vás budou obchodníci snažit sedřít kůži z těla, ale určitě se vyplatí být na pozoru. Zjistíte-li, že se vás někdo snaží ošidit, přistupujte k tomu jako zdejší – v klidu a s úsměvem. Ono se to vyřeší.

Malajská žena

Svátky

Díky několika odlišným náboženským a etnickým systémům je malajský kalendář celoroční jízda svátků a oslav. Vždy se vyplatí o takových událostech vědět předem.

Nejdůležitější svátek celého roku je muslimský ramadán a především jeho závěrečná fáze Hari Raya Puasa. Pokud plánujete cestovat do Malajsie právě během těchto dnů, naplánujte si přesuny mezi městy tak, abyste neuvízli na jednom místě. Zejména v tradičně muslimských severovýchodních regionech pevninské části se doslova zastaví život. Mezi městy nejezdí žádná veřejná doprava, kromě indických nemuslimských a čínských restaurací je vše zavřené. Nejlepší způsob, jak strávit těchto několik dní, je, pokud se vám naskytne příležitost, přijmout pozvání k návštěvě místní rodiny.

Kromě ramadánu je tu mnoho čínských svátků. Máte možnost vidět tradiční představení, za něž by se nestyděli ani v samotné Číně, a ochutnat sezónní čínské speciality. V městech s velkou čínskou populací (například Georgetown a Ipoh) mohou tyto svátky vést k dopravním zácpám a zvýšeným cenám za ubytování, zejména během čínského nového roku.

Kultura

Ačkoli se tři charakteristické kultury za staletí soužití vzájemně ovlivňovaly, jednotná malajská kultura neexistuje. Každá ze tří skupin je například spojená se svými charakteristickými náboženskými stavbami – čínské buddhistické nebo taoistické chrámy, indické hinduistické chrámy a malajské mešity.

Podle toho, s jakou skupinou jednáte, také záleží na etiketě a pravidlech slušného chování, které byste měli dodržovat. Zpravidla jsou v této zemí na turisty zvyklí, ale vždy je lepší projevit respekt k místním zvyklostem. Cestování je tak mnohem příjemnější.

Ačkoli je Malajsie muslimská země, cizinky oficiálně chodit zahalené nemusí. Především u mužské malajské a indické populace přitahují mnoho pozornosti, a tak je lepší být alespoň částečně zahalená (zakrytá ramena a hrudník, šaty nebo kalhoty pod kolena). U návštěv náboženských staveb by měl být decentní oděv samozřejmostí.

Jazyk

Učit se základní slovíčka na cestu do Malajsie je nevděčný úkol, protože kromě malajštiny lidé mluví i čínsky (především kantonština, ale i jiné čínské jazyky) a několika indickými jazyky (především tamilsky).

Pro cestovatele je však dobrá zpráva, že angličtina je všeobecně rozšířená a drtivá většina lidí ji rozumí i mluví. Pokud se tedy nevydáte do odlehlých rurálních oblastí, obejdete se bez učení se místních slovíček.

Minislovníček:

 • Ahoj – Hi
 • Prosím – Tolong
 • Děkuji – Terima kasih
 • Není zač – Sama-sama
 • Nashledanou – Selamat jalan

Turismus

Malajsie nabízí pohodlné cestování a velký výběr ubytování bez hord turistů typických pro jiné asijské země. Neprobádaná destinace to sice už není, ale pořád se zde dají najít nádherné prázdné pláže, opuštěné pralesní stezky i zastrčené jídelny, kde cizince vídávají jen zřídka. A vybere si tu opravdu každý, ať už plánujete luxusní dovolenou v jednom z plážových resortů, nebo nízkonákladové baťůžkaření v ubytovnách.

Úroveň turistických služeb je opravdu vysoká a i když neplánujete dopředu, vše se dá zařídit (organizované výlety, transport i ubytování) v klidu až na místě. Malajsie je jedna z nejvyspělejších zemí v regionu a proto oceníte i relativní čistotu okolí. Pokud jde o vaši první cestu do Asie, nemohli jste si vybrat líp.

Geografie

Nezdá se to, ale Malajsie je země několikanásobně větší než Česká republika (cca 4x). Navíc leží na dvou různých teritoriích oddělených jihočínským mořem.

Pevninská část

Na severu vybíhá až k thajským hranicím, na jihu zase k singapurským. Administrativně se dělí na jedenáct států a dvě federální teritoria. Největší pevninská města jsou hlavní město Kuala Lumpur, Ipoh, Johor Bahru, Georgetown, Shah Alam a Petaling Jaya. Kromě Kuala Lumpur a Georgetown tato města nepatří mezi typické turistické destinace.

Velmi oblíbené jsou naopak ostrovy, které se nachází blízko pevniny. Dva největší a nejnavštěvovanější jsou ostrovy Langkawi a Penang, dále pak například ostrov Pangkor, všechny tři na západním pobřeží. Na východním pobřeží jsou to pak Perhentian Kecil a Perhentian Besar, Redang, Tioman nebo Kapas.

Východní a západní pobřeží odděluje horské pásmo Titiwangsa s několika dvoutisícovkami pokrytými původním pralesem. Lesy v nížinách a kolem pobřeží víceméně zmizely a byly nahrazeny městy a plantážemi s palmami olejnými.

Ostrovní část

Ostrovní Malajsie sdílí ostrov Borneo s Indonésií a maličkým sultánstvím Brunej. Na rozdíl od pevniny jsou tu jen dva státy – Sabah na severu, Sarawak na jihu a jedno federální teritorium.

Borneo je také mnohem řidčeji osídleno, jediná velká města tu jsou Kota Kinabalu, hlavní město Sabahu, Kuching, hlavní město Sarawaku a město Miri.

Zatímco jižní pobřeží je spíše nížinaté, vnitrozemí a sever je hornatý. Stát Sabah je také domov nejvyšší hory Malajsie – Mt. Kinabalu v pohoří Crocker. Malajské Borneo má stále obrovské plochy zalesněné deštnými pralesy. I ty se postupně zmenšují a jsou v neustálém ohrožení, především kvůli rozšiřování průmyslu s palmovým olejem.

I ostrovní část má velké množství malých ostrůvků. Cestovatelé si oblíbili například ostrovy Lankayan, Gaya, Mataking, Selingan, Pom Pom, Sipadan, Mabula nebo Sapi.

Pláž na Borneu

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Malajský ringgit

Oficiální měna je malajský ringgit (bankovky mají nominální hodnotu 100, 50, 20, 10, 5 a 1). Dále se dělí na 100 senů.

Ringgit

Směnárny a platba kartou

Vě městech a turistických oblastech jsou většinou velmi rozšířeny směnárny Western Union, bankomaty i platební karty. Pokud máte v plánu vydat se do odlehlejších oblastí, například i na menší ostrovy, raději si připravte hotovost v místní měně, ne vždy jsou platba kartou a výběr z bankomatu možné.

Kolik co stojí

Většina věcí denní potřeby stojí podobně jako v Česku. Vzhledem k tomu, že je Malajsie muslimská země, je například alkohol dražší. Dejte pozor, večer s několika pivy se může pěkně prodražit. Na druhou stranu je o něco levnější stravování v místních jídelnách a restauracích.

Příklady běžných cen:

 • Láhev vody 1,5l – RM 3,5
 • Večeře v levné restauraci a nápoj – RM 11
 • Střední mango – RM 5
 • Zpáteční lístek na rychločlun na ostrov – RM 70
 • Jídlo v turistické restauraci se západním jídlem – RM 30
 • Sladký chleba – RM 3

Spropitné a smlouvání

Pokud se chystáte na nákupy na místních trzích nebo v menších obchůdcích, smlouvejte. Místní obchodníci to očekávají a bez smlouvání ve většině případů zaplatíte víc, než musíte. Nesmlouvá se pak za jídlo, ubytování nebo ve větších obchodech, kde má zboží jasně stanovenou cenovku.

Spropitné se neočekává, ačkoli nebude odmítnuto, pokud jej nabídnete. V některých restauracích je pak zahrnuto přímo do účtu.

Jak ušetřit

Pokud máte skromný rozpočet, nejlépe se dá ušetřit na stravování. Zejména indické jídelny nabízí pestrý výběr a jsou zpravidla velmi levné. Vyhněte se turistickým restauracím a fast food řetězcům. Jste v Asii, přece nebudete sedět se všemi dalšími turisty.

Drobné se dá rovněž ušetřit na pitné vodě. Ta se nedá dopustit z kohoutku, a tak většina lidí kupuje pouze balenou vodu. I v těch nejmenších městech mají automaty na vodu, kde si můžete dopustit za zlomek ceny nové láhve.

Jinak tu platí stejná pravidla jako jinde v Asii. Smlouvejte, zejména na tržištích, jezděte místními dopravními prostředky, hlavně autobusy a vlaky nižších tříd, pokud nechrápete, spěte v budgetových ubytovnách, kde sdílíte pokoj s dalšími cestovateli.

Ušetřit se dá i na různých prohlídkách s průvodci, protože na většinu míst se můžete dostat samostatně. Někdy ale je (i podle zákona) průvodce nutný. Tyto jsou většinou náročné treky v horách nebo džungli, proto je někdo zkušený nutný pro vaše vlastní bezpečí. Takto investované peníze se vám mohou vrátit v podobě nového přátelství nebo pocitu, že jste pomohli s obživou rodiny závislé na vašem průvodci.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkonákladový cestovatel se ubytuje v pokoji spolu s dalšími lidmi, kde za jednu noc zaplatí RM 20. Pití si obstará v lahvi a vodu bude doplňovat ze sterilizátoru za RM 0,5. Snídani si obstará v indické restauraci za RM 4, oběd v malajské restauraci za RM 9. Večeřet bude v indické restauraci, kde si dá i čaj teh tarik za RM 11. Autobus z KL do Cameron Highlands ho bude stát RM 50. Celkově utratí RM 94,5, tedy asi 570 Kč za osobu/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje oběd v čínské restauraci za RM 20, kávu za RM 10, několik malých lahví vody stojících RM 8 a večeři v evropské kuchyni v hotelové restauraci za RM 35. Ubytování si zajistí ve tří až čtyřhvězdičkovém hotelu (cena za osobu za noc ve dvoulůžkovém pokoji), které bude stát RM 250. Pronájem auta za den vyjde na RM 200. Celkové denní náklady budou činit RM 523, tedy cca 3.200 Kč za osobu/den.

T Star Langkawi

Okolo 3.200 Kč na den vám bude stačit k bydlení v hezkých a čistých hotelích, stravování v klimatizovaných a dobrých restauracích. K transportu použijte vlaky první třídy nebo si pronajměte auto. Pohodlné a čisté hotely se dají sehnat ještě levněji než za uvedenou cenu.

Malajsie je připravena i na náročné cestovatele. Pětihvězdičkový hotel se například pohybuje okolo RM 700, večeře v luxusní restauraci pak například RM 200. Horní hranice tu neexistuje a je jen na vás, kolik luxusu si chcete dopřát.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Malajsie

Zpáteční letenku z Prahy do Malajsie koupíte okolo příznivých 14.000 Kč s příletem do Kuala Lumpur. Pokud máte namířeno do ostrovní části, budete muset přestoupit v Kuala Lumpur a odtud letět do Kota Kinabalu. Zpáteční letenka se pak pohybuje okolo 16.000 Kč.

Máte-li v plánu navštívit i sousední země, můžete k cestě využít několika hraničních přechodů. Malajsie sousedí s Indonésií, Brunejí, Thajskem i Singapurem, přechody hranic jsou obvykle bezproblémové a bez výraznějších zdržení. Ani do jedné ze sousedních zemí totiž pro turistické cesty nepotřebujete vízum.

Jak se nejlépe dopravovat

Autobusem

Pokud se vám nepodaří sehnat výjimečně levné vnitrostátní letenky, je cestování autobusem nejlevnější možnost. Obzvláště mezi oblíbenými turistickými destinacemi jsou autobusy hojné a většinou není potřeba rezervovat dopředu (hodit se to může při svátcích jako Hari Raya Puasa nebo při čínském novém roku). Ve většině případů autobusy přijíždí včas, někdy se zpozdí kvůli dopravním zácpám u větších měst.

Pokud cestujete autobusem, připravte se na všechno od otevřených dveří za jízdy nahrazujících klimatizaci po extrémně fungující klimatizaci, kdy je zase neuvěřitelná zima.

Varování pro bojácné – malajští řidiči někdy připomínají závodníky, předjíždějí na těch nejnesmyslnějších místech a s autobusem hází sem a tam. Nestává se to vždy, ale pokud se například přepravujete přes noc a chcete se vyspat, popřemýšlejte spíš o vlaku, který je pohodlnější.

Užitečné weby pro rezervaci jízdenek

Vlakem

Železniční trať se nachází však pouze na pevninské části a představuje rychlý a pohodlný způsob cestování. Vede navíc pouze podél západního pobřeží a poté protíná Malajsii ze severovýchodu až na jih k Singapuru. Na některých úsecích vaší cesty nemáte žádnou jinou možnost, než jet autobusem či pronajatým autem.

Vlak v Malajsii

Letadlem

Vnitrostátní lety jsou často velmi levným způsobem přepravy, nejen mezi ostrovní a pevninskou částí, ale i mezi většími městy. Levně je seženete s Air Asia. Lety z Kuala Lumpur létají často, téměř vždy několikrát denně a do všech koutů Malajsie.

Kromě klasických dopravních prostředků se někdy budete muset uchýlit i ke specifičtějším rychločlunům, minidodávkám, jeepům nebo malým letadlům. Většinou zprostředkovávají dopravu do odlehlých oblastí v džungli nebo na ostrovy.

Půjčení auta

V Malajsii fungují běžné mezinárodní autopůjčovny, s půjčovnou nebudete mít sebemenší problém. Ceny jsou na obdobné úrovni jako na západě.

V Malajsii se jezdí vlevo a okolo velkých měst je velmi hustý provoz, nicméně komunikace jsou v dobrém stavu, a to i na venkově. Vzhledem k poměrně kvalitní a levné veřejné dopravě se však půjčení auta vyplatí jen v případech, že míříte do venkovských oblastí.

Městská doprava

V rámci větších měst funguje dobrá síť veřejné dopravy, především autobusy, V Kuala Lumpur i metro. Dobře dostupné jsou i taxíky. Zde si dejte pozor, používá-li řidič taxametr. Pokud ne, musíte se na ceně domluvit hned na začátku cesty, aby vás na konci jízdy cena nemile nepřekvapila. Ve městech Ipoh, Johor Bahru, Kota Kinabalu, Kuala Lumpur a Penang navíc můžete použít mobilní aplikaci UBER.

Metro Kuala Lumpur

Obecně nemusíte dopravní prostředky rezervovat dopředu. Jízdenky se pak dají koupit přímo na nádražích nebo v cestovních kancelářích (většinou jsou ve všech turistických místech). Pokud si nevíte rady, ve vašem hotelu či hostelu vám s koupí rádi pomohou.

A jedna rada na závěr: pří plánování přesunů nepodceňte velikost téhle země. Je opravdu obrovská, a pokud máte ambice procestovat všechna známá místa, vyhraďte si dostatek času, ať nestrávíte všechen drahocenný čas v zahraničí zavření v autobusu či vlaku.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Malajská kuchyně

Jídlo je součástí každé cesty do Malajsie a někdy i hlavní důvod, proč se do této země vydat. Malajská kuchyně je stejně pestrá jako země sama a vybere si tu snad úplně každý.

Malajská kuchyně

Jak se stravovat jako místní

V turistických místech jednoduše najdete restaurace i kavárny západního stylu včetně velkých fast food řetězců. Láká-li vás místní tradiční jídlo, zamiřte spíš do indických nebo čínských jídelen. Najdete je na každém kroku anebo v Chinatown či Little India – městských částech s převažující čínskou nebo indickou populací.

Malajské bistro

Tradiční pokrmy

Potomci čínských přistěhovalců připravují pokrmy upravené z převážně jihočínských specialit. Typické jsou smažené nudle, různé druhy masa, napařované knedlíky se sladkými i slanými náplněmi a spousta zeleninových jídel.

Pokud se vydáte do malajské restaurace, můžete zkusit pochoutky jako nasi goreng (smažená rýže), mee goreng (smažené nudle), nasi lemak (kokosová rýže se sušenými ančovičkami, kari omáčkou, masem a burskými oříšky), laksa (nudle v kari omáčce), cendol (zvláštní dezert z rýžových nudlí, kokosového mléka, ledu a cukru). Napít se můžete teh tarik, černého čaje s kondenzovaným mlékem.

Nasi goreng

Indická kuchyně je zpravidla nejlevnější a je ideální i pro vegetariány. Nejčastější chody jsou tu kombinace různých kari omáček s rýží nebo nějakou z chlebových placek. Populární jsou čočková polévka daal, kuře tandoori s chlebem naan nebo thali, výběr z kari omáček s rýží, nakládanou zeleninou a křupavou plackou papadum. Pokud si troufnete, nechte si jídlo naservírovat na banánovém listu a jezte pouze rukama tak jako místní.

Především v některých městech jako Melaka nebo Georgetown si všímejte i stánků s jídlem na ulici. Nebojte se experimentovat a nebudete litovat.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny za jídlo se významně liší podle toho, kde se chcete najíst a co chcete jíst. Za večeři v jednom z expat barů v Kuala Lumpur například zaplatíte okolo RM 30–40 a bude to příjemná restaurace s klimatizací, kde si dáte například britské fish & chips.

Šetříte-li, vydejte se do indických, čínských nebo malajských jídelen. Hlavní jídlo tu seženete okolo RM 8–12. Obzvlášť v těch indických je to často i mnohem méně. V době snídaně si dejte například placku roti canai s kari omáčkou, která vás vyjde na RM 2–3. Malajskou rýži nasi goreg koupíte třeba za RM 8.

V turistických oblastech je pak navíc spousta kaváren či restaurací, které vaří pro západní hosty – levně. Kvalita tohoto jídla sice není valná (dokážete si například představit hamburger z čínské restaurace? Tak o tomhle mluvíme), ale za RM 15 si můžete objednat štědrou porci velkého sandwiche s hranolkami, což vůbec není špatné. Milovníky české kuchyně nicméně zklameme. Ta do Malajsie ještě nedorazila.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Potápění a šnorchlování

Ať už se potápíte nějakou tu dobu nebo byste to teprve chtěli zkusit, v Malajsii si určitě vyberete. Potapečská centra nabízí různé úrovně složitosti od těch nejjednodušších po potápění se okolo vraků. Uvidíte zachovalé korály, mořské želvy, rejnoky, hejna barakud a několik druhů žraloků. Pokud vás potápění neláká, zkuste alespoň šnorchlování. Na některých místech můžete vidět skoro to stejné, co při potápění.

Za potápěním se vydejte na četné malajské ostrovy. Ty nejlepší podmínky mají Sipadan a Mabul, Lankayan, Layang Layang či Mataking (všechny na malajském Borneu). Pokud zůstáváte pouze na pevnině, vydejte se na ostrovy Redang, Tioman, Tenggol nebo Perhentianské ostrovy. Zejména Perhentian Kecil má výborné podmínky pro šnorchlaře.

Treky

Pro dobrodružství v hustých tropických pralesech podnikněte trek. Na ty jednodušší se můžete vydat samostatně, pro komplikované nebo několikadenní túry je někdy potřeba najmout průvodce. To stejné platí i o výstupech na některé z malajských hor.

Samostatně se můžete vydat na treky v Cameron Highlands nebo národním parku Taman Negara na pevnině. Pro zkušenější je tu nejvyšší hora Malajsie Mt. Kinabalu na Borneu. K jejímu zdolání potřebujete průvodce a povolení k výstupu, a tak se celá túra může pořádně prodražit. Kompletní balíčky zahrnující ubytování, průvodce a místní poplatky nabízí například agentura Amazing Borneo.

Hiking Malajsie

Pláže

Malajské pláže patří k těm nejkrásnějším v Asii. Bílý písek, křišťálově čistá voda, palmy. Opět si vyberete: široký pás pláží lemovaných bary a restauracemi najdete na Langkawi, pro luxusní rezorty, kde budete mít nepřeberné pláže sami pro sebe, zkuste některý z bornejských ostrovů, relaxaci na pláži spojenou se šnorchlováním a potápěním najdete na Perhentianských ostrovech.

Návětěvy domorodých kmenů

Pokud vás zajímá život rodilých Malajců, vydejte se na jednu z organizovaných prohlídek jejich vesnic. Budete mít příležitost vyzkoušet si některá řemesla a aktivity jako foukání jedových šípů.

Za domorodci se podívejte v parku Taman Negara například s Responsible Travel. Na Borneu se pak vypravte do Sarawak Cultural Village.

Orangutani

Máte-li v plánu cestovat do ostrovní části Malajsie, nesmíte si nechat ujít setkání s těmito primáty. Orangutany žijící v divočině můžete zahlédnout v korunách stromů například při říčních plavbách džunglí. Funguje tu také několik záchranných center, kde zraněné nebo osiřelé orangutany připravují na návrat do přírody.

Nejznámnější střediska jsou Sepilok Rehabilitation Center nebo Semenggoh Wildlife Centre. Orangutany ve svém původním prostředí můžete vidět v Maliau Basin Conservation Area v bornejském Sabahu. Prohlídku rezervujte například s Borneo Nature Tours.

Tip: I zvířata v záchranných centrech jsou stále divoká zvířata — nerušte je a jen tiše pozorujte.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

V obou dvou částech země je jistý risk horečky dengue i malárie. Ani jedna z nemocí tu není příliš běžná, a proto je nejlepší způsob prevence ochrana před komářím štípnutím. Ve většině hotelů i levných hostelů jsou k dispozici moskytiéry.

O hodně banálnější, ale zákeřná může být běžná sluneční spálenina. Tropické slunce je neuvěřitelně silné a jen několik hodin na pláži může způsobit velmi vážné popáleniny s puchýři. Pokud se chystáte šnorchlovat, záda budou vystavena slunečnímu záření na dlouhou dobu, a proto doporučujeme obléct si k tomu delší tričko.

Ke vstupu do země není nutné předložit potvrzení o žádném očkování, běžně se doporučují očkování proti hepatitidě typu A, břišnímu tyfu a tetanu, popřípadě i vzteklině.

Kriminalita

Malajsie je pro turisty velmi bezpečná země, ale vyplatí se dodržovat základní zásady osobní bezpečnosti, jako hlídat si doklady a cenné věci proti kapsářům.

Přírodní katastrofy

Zemětřesení se v Malajsii děje velmi zřídka. Větší nebezpečí představují potopy, které se občas objevují během období dešťů.

Důležité kontakty

 • Policie a záchranka – 999
 • Hasiči – 994

Česká ambasáda v Kuala Lumpur:

 • Telefonní čísla: + 60 3 21662900 (recepce), +6/0122927790 (nouzový kontakt pro české občany)
 • Adresa: 42/B, The Intermark Vista Tower, 348 Jalan Tun Razak, 50400 Kuala Lumpur
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Víza

Čeští občané v současnosti v Malajsii nemají vízovou povinnost, a to po dobu 3 měsíců. Při vstupu do země vám tedy bude stačit platný cestovní pas.

Pokud chcete v zemi zůstat déle, víza se dají prodloužit nebo se můžete vydat na takzvaný „visa run”, kdy zemi opustíte a za několik dní se vrátíte a dostanete nových 90 dní, kdy můžete v zemi zůstat. Byly však ohlášeny případy, kdy celní služba zakázala vstup do země pro turisty, kteří takový visa run podnikli několikrát za krátkou dobu. Tento postup tedy necháme na zvážení vás samotných.

Vyřídit si víza předem je nutné u návštěvy země za účelem práce. Pro aktuální podmínky se podívejte na stránky malajské ambasády v Praze.

Víza do Malajsie

Očkování

Ke vstupu do země není nutné předložit potvrzení o žádném očkování, běžně se doporučují očkování proti hepatitidě typu A, břišnímu tyfu a tetanu, popřípadě i vzteklině.

Celní předpisy

Vyvážet a dovážet můžete místní měnu až do hodnoty US $ 10.000. Naopak zakázán je dovoz i vývoz korálů, drog a omamných látek. Rovněž je důležité si uvědomit, že je Malajsie vůči drogám velmi netolerantní a za jejich pašování hrozí trest smrti.

Pro aktuální podmínky vstupu i varování na cesty si zkontrolujte stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Co vidět a navštívit v Malajsii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Malajsii

Zavřít boční panel

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur je moderní velkoměsto s nablýskanými mrakodrapy a obchodními centry, tepajícími Chinatown a Little India, mystickými jeskyněmi Batu Caves, restauracemi všech druhů a expat bary.

Pro tuto lokalitu máme detailního průvodce Kuala Lumpur.

Zavřít boční panel

Langkawi

Pro milovníky pláží i adrenalinu je tu jeden z největších ostrovů – Langkawi. Zalesněné vnitrozemí ostrova poznejte na dvou kolech a večer si užijte drink u zapadajícího slunce na pláži. Langkawi je bezcelní zóna a alkohol tu seženete za zlomek ceny co ve zbytku Malajsie.

Zavřít boční panel

Melaka

Melaka, jakožto bývalá portugalská kolonie, nabízí zachovalou koloniální architekturu společně s čínskými, hindskými a muslimskými památkami, výborným jídlem a uvolněnou atmosférou.

Zavřít boční panel

Perhentiany

Ostrovy na východním pobřeží země jsou ideální na šnorchlování, potápění a spoustu odpočinku. Redang a Perhentian Besar jsou plné rezortů pro náročnější, Tioman a Perhentian Kecil jsou oblíbené i baťůžkáři.

Zavřít boční panel

Penang

Na první pohled ponuré město Georgetown na ostrově Penang je plné britské koloniální historie, street artu a jídla. Toto kulinářské centrum Malajsie nabízí to nejlepší, co může země nabídnout. A k tomu levně.

Zavřít boční panel

Terengganu

Pokud vás už nudí klasické turistické destinace a ostatní cizinci, zkuste Kota Bharu a Kuala Terengganu. Obě dvě jsou velmi tradiční muslimská města na východním pobřeží. V Kuala Terengganu si prohlédněte nepříliš známou, ale fascinující mešitu, v Kota Bharu je to zase obrovské tržiště.

Zavřít boční panel

Cameron Highlands

Za chladnějším počasím, půvabnou krajinou s čajovými plantážemi a džunglí pokrytými velehorami se vydejte do Cameron Highlands. Vyzkoušet zdejší čaj se sladkým koláčkem a jahodovou marmeládou je povinnost.

Zavřít boční panel

Taman Negara

Po cestě mezi západním a východním pobřežím se stavte v národním parku Taman Negara. Zdejší cenné rezidenty jako tygry a nosorožce nejspíš neuvidíte, ale máte celkem velkou šanci na slony, tapíry, exotické ptáky i hmyz.

Zavřít boční panel

Mt Kinabalu

Mount Kinabalu je nejvyšší hora Malajsie a výstup a sestup na ni trvá okolo dvou dní. Místní správa stanovuje maximální denní počet návštěvníků, a proto je nutné výstup rezervovat předem. Zkuste Amazing Borneo.

Zavřít boční panel

Sepilok

Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre je jedno z nejznámějších rehabilitačních center pro orangutany. Nejoblíbenější atrakce je krmení.

Zavřít boční panel

Sipadan

Potápění okolo ostrova Sipadan je opakovaně voleno jako nejlepší potápění v Malajsii, ačkoli je určeno spíš pro zkušené potápěče.

Zavřít boční panel

NP Gunung Gading

Pokud nebudete mít ještě pralesů dost, zkuste Národní park Gunung Gading. Kromě jiných tu můžete vidět i jednu z nějvětších květin na světě — raflésii.

Počasí a sezóny v Malajsii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Západní pobřeží pevniny
Od Langkawi přes Penang po Kuala Lumpur

31 °C

32 °C

32 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C
Východní pobřeží pevniny
Perhentiany, Tioman, Kuala Terengganu, aj.

28 °C

29 °C

31 °C

32 °C

32 °C

32 °C

32 °C

32 °C

31 °C

31 °C

29 °C

28 °C
Borneo
Ostrovní tropická část Malajsie. V polohách nad 3.000 m bude chladno!

30 °C

30 °C

31 °C

32 °C

32 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

Počasí

Jako ostatní země v regionu má Malajsie tropické klima a je ovlivněna střídáním monzunů, které rozdělují rok na suché a deštivé období.

Celoročně se teploty na malajském pobřeží pohybují okolo 25–30 °C. Teplota vody je pak neuvěřitelných 30 °C, což ocení nejen plavci, ale i potápěči. Pokud vás horké dny přestanou bavit, vydejte se do hornatých oblastí (například Cameron Highlands na pevnině nebo Crocker Range na Borneu), kde denní teplota klesá až k 20 °C. Přes noc je i o něco chladněji.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud se chcete vydat na západní pobřeží pevniny, tedy ostrovy Langkawi, Penang, Pangkor, města Georgetown, Kuala Lumpur nebo Melaka, nejvhodnější je k tomu období od října do května. Plánujete-li například cestu do Asie během vánočních prázdnin, pevninská Malajsie by měla být přirozená volba.

Borneo je v tuto dobu spíše deštivé a především v listopadu, prosinci a lednu se na něj moc cestovatelů nevydává.

Cestujete-li o letních prázdninách, výborné počasí vás přivítá na východním pobřeží pevniny. Díky suchému období od května do září si tak užijete plážové destinace jako Cherating, Perhentianské ostrovy, ostrovy Redang, Tioman či Kapas a města jako Kota Bharu a Kuala Terengganu. Ideální je v tuto dobu i cestování do obou částí Bornea.

Ať se rozhodnete vypravit se do Malajsie kdykoli, počítejte s tím, že i suché období může přinést občasné bouřky a déšť a na druhou stranu v období dešťů nemusí (a v zásadě tomu tak opravdu není) pršet pořád. Pokud navíc vycestujete mimo hlavní turistickou sezonu, odměnou vám bude snížená cena za ubytování i služby.

Skvělé akce do Malajsie

ušetříš až 22%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
69 starších akcí
Avatar uživatele Andrea Špaková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu