Drážďany

Doprava v Drážďanech

Drážďany mají relativně malé a kompaktní centrum, hlavní autobusové a vlakové nádraží se navíc nachází v docházkové pěší vzdálenosti do 15 minut. Budete-li se tak pohybovat pouze po Starém městě, úplně klidně si vystačíte jen s vlastníma nohama.

MHD Drážďany

Ulice města brázdí několik tramvajových i autobusových linek, přičemž tramvajová síť je velice hustá a na většinu míst se přehledně dostanete právě tramvají. Autobusy jezdí spíš po okrajových částech města a potřebovat je nejspíš nebudete.

Metro v Drážďanech nejezdí, ale využít můžete městské a příměstské železnice S-Bahn na 3 linkách S1, S2 a S3. Hodí se například pro rychlý přesun z hlavního nádraží do čtvrti Neustadt nebo pro cestu na drážďanské letiště.

Městskou hromadnou dopravu provozuje dopravní podnik DVB, viz oficiální web (i v češtině): www.dvb.de/cs-cz

Jízdenky na MHD: cena a kde je koupit

Celé Drážďany spadají do jedné tarifní zóny, takže budete-li se pohybovat pouze po městě, není třeba zjišťovat počet zón.

Koupě jízdenek je velmi jednoduchá. Na všech významných zastávkách najdete žluté automaty dopravního podniku DVB, ve kterých lze zakoupit i jízdenky pro cestování po celé oblasti východního Saska (VVO). V zastávkových automatech lze platit kartou i hotovostí.

Dále najdete miniautomaty ve všech tramvajích a autobusech, v nich lze platit pouze kartou. Poslední volbou je koupě jízdenek přes mobilní aplikaci FAIRTIQ (Google Play / App Store).

Ceník jízdenek v Drážďanech:

  • 60 minut – 2,70 EUR
  • 75 minut (pro 2 zóny, například výlet na zámek Moritzburg) – 4,70 EUR
  • celodenní pro 1 zónu (platí od označení do 4:00 následujícího dne) – 6,90 EUR / 5,80 EUR pro seniory nad 60 let a děti do 15 let
  • celodenní pro 2 zóny (platí od označení do 4:00 následujícího dne) – 9,90 EUR / 8,30 EUR pro seniory nad 60 let a děti do 15 let
  • rodinná celodenní pro 1 zónu (2 dospělí a max. 4 děti do 15 let) – 10,60 EUR
  • rodinná celodenní pro 2 zóny (2 dospělí a max. 4 děti do 15 let) – 15,10 EUR

U všech druhů jízdenek můžete mít libovolný počet jízd a přestupů.

Jízdenky jsou papírové a vždy je musíte označit ve validátoru. V případě tramvají a autobusů se tyto označovače nachází uvnitř vozu, v případě cesty vlaky S-Bahn si lístek musíte "cvaknout" už na nástupišti.

Jízdenka Labe-Elbe na MHD

Cestujete z Ústeckého kraje na oblíbenou celodenní jízdenku Labe-Elbe? Pak žádné další lístky na MHD nemusíte řešit. Tato jízdenka totiž platí na veškerou veřejnou dopravu v Ústeckém kraji a v kraji VVO na území Saska včetně tramvají, autobusů a vlaků v Drážďanech.

Mapa linek MHD v Drážďanech

Přehledné mapy tramvajových, autobusových i vlakových linek najdete jak na webu dopravního podniku DVB, tak organizace VVO zastřešující dopravu v této části Saska.

Lanové dráhy v Drážďanech

Milovníci výhledů a netradičních dopravních prostředků zamíří do drážďanské čtvrti Loschwitz, v níž se vypíná 200 metrů vysoký kopec s překrásnými výhledy na údolí Labe a centrum města.

Na lanovky neplatí běžné jízdenky MHD, ale musíte si na pokladně či v automatu u horní nebo dolní stanice koupit speciální lístek. Obě lanové dráhy jezdí celoročně s výjimkou 14 dnů v listopadu, kdy na nich probíhá pravidelná údržba.

Ceny na obou dvou drahách jsou stejné:

  • 4 EUR – 1 cesta
  • 6 EUR – zpáteční jízda

Oficiální informace včetně jízdních řádů, pravidelných výluk a aktuální cen najdete na webu: www.dvb.de/en-gb/excursions/hillside-railways

Schwebebahn

Raritnější ze dvou lanovek je velká kabinová dráha zavěšená na ocelové konstrukci uvedená do provozu v roce 1901. Jediná podobná funkční dráha stejné kategorie jezdí v německém městě Wuppertal. Ta drážďanská však na rozdíl od wuppertalské slouží spíš turistům a je také neporovnatelně kratší.

Jízda trvá jen 4,5 minuty a Schwebebahn vás vyveze na vyhlídku nad centrem čtvrti Loschwitz. Jezdí celoročně jednou za 15 minut.

Standseilbahn

Jen o málo delší s jízdní dobou 5 minut je již klasická kolejová lanovka podobná, jakou znáte třeba z pražského Petřína. I tato lanovka jezdí z centra čtvrti Loschwitz do vilové čtvrti na kopcích. Na horní stanici si můžete dopřát občerstvení v restauraci s výhledem na Drážďany.

Chystáš se do Drážďan?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 10. 10. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.