Drážďany

Vlakem do Drážďan

Cesta vlakem do Drážďan je nejpohodlnějším způsobem dopravy a z většiny Česka i nejrychlejším. Výjimkou je cestování z Prahy, kde je rychlejší, většinou levnější a také frekventovanější spojení autobusem.

Přímé spoje do Drážďan

Vlaky jezdí z Česka na dvou přímých spojích.

 • Brno – Pardubice – Praha – Ústí nad Labem – Děčín – Bad Schandau – Drážďany

Toto spojení provozují každé 2 hodiny České dráhy ve spolupráci s Deutsche Bahn. Ať už koupíte jízdenku na webu ČD nebo DB, vždy pojedete tím samým vlakem, nicméně přesto doporučujeme vždy zkontrolovat oba dva weby. Jednotliví dopravci můžou mít v nabídce své vlastní akční jízdenky, a tak i když ve finále pojedete pořád jedním a tím samým spojem, může být cena na e-shopu ČD nižší než na e-shopu DB či naopak.

U těchto dvou dopravců zároveň koupíte i jízdenky na všechny navazující spoje ze všech stanic v České republice.

Další trasa vede ze severu Čech:

 • Liberec – Hrádek nad Nisou – Žitava

Na tomto spoji jezdí vlaky Trilex dopravce Die Länderbahn, v tomto případě jízdenky zakoupené přes web dopravce laenderbahn.com jsou vždy stejně drahé jako lístky koupené u průvodčího ve vlaku.

Cena jízdenek a doba jízdy vlaku do Drážďan

Vlakem se do Drážďan dostanete přímo hned z několika měst  a s jedním přestupem z většiny míst v Česku. Ceny klasických jízdenek jsou vždy levnější při koupi s předstihem přes internet, ideálně alespoň 14 dní před odjezdem.

Cena se podobně jako u autobusů nebo vlaků odvíjí od počtu prodaných jízdenek a pomalu stoupá.

Zpáteční jízdenky se již neprodávají se slevou.

Jednotlivé jízdenky

 • Praha – od 350 Kč (první ranní spoj od 225 Kč)
 • Brno – od 350 Kč (většina spojů však od 600 Kč)
 • Ústí nad Labem – od 200 Kč
 • Děčín – od 200 Kč
 • Liberec – od 180 Kč
 • Karlovy Vary – od 350 Kč (první ranní spoj od 225 Kč)

Jízdenka Labe-Elbe do Drážďan

Nejvýhodnější pro cesty vlakem z příhraničních oblastí je však rozhodně celodenní jízdenka Labe-Elbe Ticket. Ta platí na neomezený počet jízd ve všech dopravních prostředích DÚK (Doprava Ústeckého kraje) a VVO (Verkehrsverbund Oberelbe). V praxi s touto jízdenkou můžete jezdit všemi vlaky, meziměstskými i městskými autobusy nebo tramvajemi na území Ústeckého kraje a svazu VVO, který zahrnuje velkou část Saska včetně Drážďan.

Cena jízdenky Labe–Elbe je pak následující:

 • 1 dospělý + 2 děti do 15 let za 300 Kč
 • 2 dospělí + 4 děti do 15 let za 420 Kč
 • 5 dospělých za 630 Kč

Na tuto jízdenku můžete dojet z libovolného místa v Ústeckém kraji do libovolného místa v rámci regionu VVO, tedy i do Drážďan. Lístek lze použít i na neomezený počet jízd v rámci MHD v Drážďanech a všech ostatních městech.

Nevýhodou je, že jízdenka neplatí na dálkových vlacích EuroCity, takže je třeba dojet rychlíkem nebo osobním vlakem do Děčína, odkud jezdí osobní vlaky do Drážďan s jedním přestupem v Bad Schandau.

Jak využít lístek Labe-Elbe při cestě z Prahy?

Nevadí-li vám delší cesta s přestupem v Děčíně, s jízdenkou Labe-Elbe lze ušetřit i při cestě z Prahy. Na e-shopu ČD si kupte zpáteční jízdenku do Hněvic, což je první stanice na území Ústeckého kraje. Jakmile minete tuto stanici, u průvodčího si můžete zakoupit celodenní Labe-Elbe.

Oficiální informace o jízdence najdete například na adrese: www.kr-ustecky.cz/jizdenka-labe-elbe

Zpáteční jízdenka Praha–Hněvice vychází na 196 Kč + 300 Kč za lístek Labe-Elbe, tedy celkem dáte za zpáteční cestu z Prahy do Drážďan 496 Kč a ještě k tomu můžete využívat MHD na území Drážďan.

Oproti tomu nejlevnější klasický zpáteční lístek z Prahy do Drážďan začíná na 700 Kč, při cesta autobusem na 600 Kč.

Na jaká nádraží jezdí vlaky?

Z Prahy vyjíždějí všechny spoje z hlavního nádraží a všechny také zastaví na nádraží Holešovice. Po dobu výluky koridoru u Pardubic některé vlaky vyjíždějí z Holešovice a ne z hlavního nádraží!

V Drážďanech zastavují vždy na hlavním nádraží Dresden-Hauptbahnhof a také na stanici Dresden-Neustadt.

Vlakem na letiště Drážďany

Pro dopravu na letiště Dresden (DRS) můžete využít vlak, ač neexistují přímé spoje z ČR. Online e-shop Českých drah i e-shop Deutsche Bahn však umožní koupit jednu jízdenku na stanici Dresden-Hauptbahnhof.

Cena jízdenky z Prahy až na letiště je shodná jako na drážďanské hlavní nádraží, takže se rozhodně vyplatí ji koupit předem v jednom kroku.

Je výhodnější vlak nebo autobus?

Do Drážďan kromě vlaků využijete i autobusy. Jaké má výhody a nevýhody vlak?

 • Cena: autobus je mírně levnější, pokud vám nevadí zhruba 2x delší cesta, můžete však naopak ušetřit cestou vlakem a využitím jízdenky Labe-Elbe
 • Frekvence spojení: autobus jezdí častěji než vlak při součtu spojů RegiojetuFlixbusu. Oproti vlaku však jezdí pouze z Prahy
 • Pohodlí: cesta do Drážďan není tak dlouhá, takže komfort je srovnatelný při jízdě autobusem i vlakem
 • Spolehlivost: autobusy ani vlaky často nezačínají svou cestu v Praze, resp. Drážďanech, spolehlivost je tak u obou druhů dopravy srovnatelná
 • Rychlost: autobus je rychlejší než vlak zhruba o 20 až 30 minut, platí však jen pro spojení z Prahy
 • Cesta na letiště: u cesty autobusem je nutné kupovat zvlášť jízdenku na bus a zvlášť na S-Bahn z hlavního nádraží na letiště. U vlaku lze koupit jednu jízdenku

Chystáš se do Drážďan?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 21. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.