Drážďany

Jak se dostat do Drážďan

Drážďany leží na Labi asi 45 km severně od českých hranic. Z Prahy, Ústí nad Labem, Děčína a obecně ze severní poloviny Čech jsou Drážďany nejlépe dostupným velkým zahraničním městem, a to autem, autobusem i vlakem.

Autem do Drážďan

Cesta autem se vyplatí zejména rodinám nebo větším skupinám cestovatelů, případně při cestování na poslední chvíli, kdy můžou být jízdenky na vlak a autobus drahé. Drážďany s Ústím nad Labem, Lovosicemi nebo Prahou spojuje bez přerušení dálnice: na české straně D8, na německé straně s označením A17.

 • z Prahy – cesta po dálnicích D8+A17 měří 147 km a trvá zhruba hodinu a tři čtvrtě, při slabém provozu hodinu a půl
 • z Ústí nad Labem – cesta po dálnicích D8+A17 měří 66 km a trvá asi 45 minut
 • z Brna – cesta po dálnicích D1+D8+A17 měří 352 km a trvá asi 4 hodiny, při slabší provozu klidně jen 3,5 hodiny
 • z Liberce – nejrychlejší cesta vede po silnici I. třídy číslo 35 směrem na Žitavu a pak po německých silnicích I. třídy číslo 178 a 6 do města Bautzen, odkud do Drážďan vede dálnice A4. Celkem cesta měří 145 km a trvá asi 2 hodiny
 • z Plzně – cesta po dálnicích D5+D8+A17 měří 239 km a zabere necelé 3 hodiny
 • z Ostravy – nejrychleji pojedete přes polskou dálnici A4, která plynule navazuje na německou A4, celkem cesta měří 492 km a trvá asi 5 hodin

Dálniční poplatky a ceny benzínu

Na českých dálnicích se platí klasická elektronická dálniční známka, německé dálnice zůstávají zatím stále bez poplatku.

Benzín je obecně levnější v Česku, a to v přepočtu zhruba o 5 až 7 Kč na litr.

Ekologická "Umweltzone"

V mnoha německých městech jsou zavedeny tzv. Umweltzone, tj. zóny s omezeným vjezdem aut nesplňujících emisní normy. K vjezdu do těchto zón je potřeba mít na čelním skle nalepenou oficiální zelenou ekologickou nálepku.

Drážďany však zatím Umweltzone nazvedly a vjezd do města je tak možný bez omezení.

Parkování v Drážďanech

Zatímco cesta do Drážďan je jednoduchá a díky navigacím a mapám nevyžaduje složitější popis, zásadní otázka pro motoristy vždy přichází po příjezdu do města: kde v Drážďanech nejlevněji zaparkovat? A lze někde v Drážďanech najít parkoviště zdarma?

Parkování na ulici

Celé Drážďany jsou rozděleny do 3 parkovacích zón a stání na ulici není nikde zdarma,  a to ani v okrajových částech města. Parkovné se platí v parkovacích automatech na ulici, kde lze platit mincemi a kartou, v některých okrajových částech je možné zaplatit pouze pomocí mobilních aplikací Easypay nebo PayByPhone.

Nejdražší je parkování v zóně I., což je Staré město. Zde zaplatíte 1 EUR na 20 minut a není stanovený žádný denní limit. V zónách II. a III. se platí 0,50 EUR za 15 minut a denní limit činí 8 EUR (zóna II.), resp. 6 EUR (zóna III.).

Zejména v okolí centra bývá chronický nedostatek parkovacích míst a hledání volného kusu vozovky je zbytečným stresem.

Parkování na ulicích se platí i o víkendech.

Parkování zdarma

Jediné oficiální parkování zdarma je na záchytných parkovištích P+R u zastávek městské hromadné dopravy. Parkoviště P+R najdete na několika místech, jejich aktuální seznam s mapou je k dispozici na webu organizátora dopravy VVO: www.vvo-online.de

Nejbližší parkoviště P+R při cestě po dálnici od Ústí nad Labem je u nádraží v Heideanu, avšak nachází se už v jiné tarifní zóně drážďanské MHD a tudíž je odsud dražší jízdné do centra.

V rámci drážďanské tarifní zóny doporučujeme využít tato parkoviště:

 • P+R Prohlis (poloha na mapě) – výjezd z dálnice "Dresden-Prohlis", kapacita parkoviště je 67 míst, do centra se dostanete tramvajemi 1, 9 a 13 během 25 minut
 • P+R Reick (poloha na mapě) – výjezd z dálnice "Dresden-Prohlis", kapacita parkoviště je 21 míst, do centra se jednou za 30 minut dostanete vlakem linky S2 za necelých 5 minut
 • P+R Gompitz a Pennrich (poloha na mapě) – dvě parkoviště u dvou posledních zastávek tramvajové linky 7, kterou se do centra dostanete za 25 minut. Obě parkoviště mají kapacitu okolo 45 míst, výjezd z dálnice "Dresden-Gorbitz"
 • P+R Kaditz (poloha na mapě) – při cestě z Prahy/Ústí nejdál, naopak nejblíže při cestě z Liberce. Výhodou je také blízkost parkoviště k centru města. Kapacita činí skoro 200 míst a do centra se dostanete tramvajemi 9 a 13 během 15 minut

Parkoviště P+R Messe během vánočních trhů

V době konání adventních trhů od konce listopadu do Štědrého dne se každoročně zprovozní velké parkoviště P+R Messe pro 800 aut u drážďanského výstaviště (poloha na mapě).

Při cestě od Ústí nad Labem dojeďte po dálnici až na velkou křižovatku, kde dálnice A17 končí a napojuje se na dálnici A4. Pokračujte ve směru na Berlín, sjeďte však hned na dalším výjezdu "Dresden-Altstadt", odkud vás už značení "Messe" nasměruje k parkovišti.

Od výstaviště jezdí tramvajová linka číslo 10, na nádraží Mitte přestupte na tramvaj 1, kterou dojedete do zastávky "Altmarkt", kde se hlavní vánoční trhy konají.

Placené parkovací garáže

Preferujete-li stání pod střechou a blízko centra, máte hned několik variant parkování.

 • WÖRHL/Florentinum – garáže na dobře přístupné Prager Strasse mezi hlavním nádražím a centrem města
 • Galeria Karstadt Kaufhof – garáže obchodního domu Karstadt jen 10 minut pěšky od centra
 • Altmarkt-Galerie – garáže obchodního domu přímo na jednom z hlavních náměstí Altmarkt
 • Centrum Galerie – garáže obchodního domu 10 minut pěšky od Altmarktu
 • Parkplatz Ostra-Ufer – venkovní nekryté parkoviště poblíž nádraží Dresden-Mitte a tramvajové zast. Kongresszentrum
 • Wiener Platz/Hauptbahnhof – garáže u hlavního nádraží
 • Parkplatz Strehlener Strasse – venkovní nekryté parkoviště na jižním okraji centra u zastávky tramvaje 11 "Strehlener Platz"

Kompletní seznam všech parkovišť a garáží najdete na oficiálním městském webu www.dresden.de

Autobusem nebo vlakem do Drážďan

Drážďany jsou skvěle dostupné veřejnou dopravou z Česka. Zatímco frekventované autobusové spojení jezdí pouze z Prahy (některé přímé spoje jedou už z Brna), vlak nabízí přímé spoje i z měst jako je Ústí nad Labem, Děčín nebo Hřensko. S jediným přestupem se pak vlakem do Drážďan dostanete pohodlně z velké částí severozápadní části Česka.

Při cestě vlakem také můžete využívat oblíbenou jízdenku Labe-Elbe, která vám bude platit například i pro MHD v Drážďanech. Při cestování dálkovými autobusy této jízdenky využít nemůžete.

Protože informace jsme zpracovali velmi detailně, pro přehlednost oddělujeme do separátních kapitol:

Letecky do Drážďan

Vzhledem k blízkosti města k českým hranicím nelétá žádné přímé letecké spojení z Drážďan do Prahy ani na jiné české letiště. Naopak jsou Drážďany oblíbeným výchozím letištěm pro mnoho obyvatel severních Čech, ale i Prahy.

Drážďanské letiště se řadí mezi ty menší a nejvíce spojení s přestupem ve Frankufurtu odsud nabízí Lufthansa (rezervuj letenku).

Informace o dopravě na místní letiště najdete v samostatném průvodci "Letiště Drážďany",

Chystáš se do Drážďan?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 21. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.