Nikaragua
Nikaragua

Jídlo v Nikarague

Nikaragujská kuchyně

Nikaragujská kuchyně má několik základních ingrediencí, přesto může být velmi chutná. Základní suroviny jsou rýže, fazole, kukuřice a odrůda banánů zvaná platanos. Nejtypičtějším jídlem je gallo pinto (rýže s fazolemi). Gallo pinto se zde jí k snídani, obědu i večeři. Jako přílohu si můžete představit téměř cokoli – maso, zeleninový salát, hranolky, smažené banány, těstoviny, míchaná vajíčka, masové směsi atd.

Dalším typickým pokrmem je nacatamal. Jedná se o směs mleté kukuřice, masa, bylinek a koření, to vše zabalené v listu od banánovníku. 

Na ulici si můžete koupit smažený banán nebo yuku nakrájenou na plátky, tedy něco jako naše brambůrkové chipsy. Prodávají se za 10 NIO v pytlíku se zelným salátem a chili směsí.

Nikaragujci jedí polévky jako hlavní chod, typická je například polévka momdongo. Ta je připravena z hovězího žaludku a zeleniny, především kukuřice.

Typickým nápojem je kakaovo-kukuřičný pinol.

Jak se stravovat jako místní

Mnoho místních využívá výše zmíněné comedory. Ty lze najít v každém větším i menším městě, občas mají i podobu stánku na ulici. Stravování zde je zároveň nejlevnější možností. Comedory fungují na tom principu, že si vyberete již uvařené různé druhy příloh a masa, a poskládáte si je podle sebe, např. rýže nebo gallo pinto, kuře, smažené banány, zelenina, zeleninový salát atd. Cena oběda se pohybuje okolo 70 NIO, záleží na tom, kolik příloh si zvolíte.

Lze se stravovat i ve stáncích na ulici, prodavači zde nabízí od ovoce po smažená jídla. Mnoho prodavačů prochází městem s košem na hlavě a nabízí tortilly, nakrájený meloun, sušenky atd. Je skoro nemožné nenarazit na někoho, kdo prodává jídlo. Pro velkou část obyvatel je prodej doma připraveného jídla jediným zdrojem příjmů.

Tip: Pokud patříte mezi odvážné gurmány, na delší cesty autobusem si nekupujte svoje vlastní jídlo. Do autobusů neustále přistupují prodejci s hotovým jídlem (např. kuře v pytlíku), sušenky, vodou atd.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích se pohybují mezi 100 a 300 NIO. Vaří se zde jak typická, tak zahraniční kuchyně (časté jsou např. pizzerie). Ve městech mají svoje pobočky známé fast foody, jako je McDonald atd.

Z pití je tu proslulý hlavně místní rum Flor de Caña. Jeden panák vyjde na cca 25 NIO. Oblíbené jsou také dvě značky místního piva. Sladší Toña za 30 NIO, hořčejší Vicotria za 35 NIO.

Tip: Pokud se ocitnete v Leónu nebo Matagalpě, zajděte ochutnat jednu z nejlepších zmrzlin do Kiss Me.

Chystáš se do Nikaraguy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.