Průvodce státem

Nikaragua

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Neobjevený poklad Střední Ameriky

Přestože je Nikaragua největší zemí Střední Ameriky, cestovatelé o ní nemají mnoho informací a raději dávají přednost jejím sousedům Kostarice a Hondurasu. To je ale velká chyba, protože tahle země má hodně co nabídnout.

Nikaragua leží mezi Pacifikem a Atlantikem, je tedy lemována téměř liduprázdnými plážemi, které kromě odpočinku nabízí také skvělé podmínky pro surfování. Dobrodruzi zase ocení aktivní sopky a rozmanitou přírodu. Dnes již málokde najdete tak upřímné lidi se svou specifickou kulturou, které ještě příliš nepoznamenal turismus. Tak honem, než se to změní!

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Zima teplá, suchá a vyprahlá, léto deštivé a krásně zelené.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 60 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Nikaraguy

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Nikaragujská historie je poměrně krvavá. USA v minulosti považovaly Nikaraguu za strategické území pro svou bezpečnost, a proto do země dvakrát intervenovaly. Dlouhá léta tak byla země pod nadvládou diktátora podporovaného Spojenými státy, Anastasia Somozy. V roce 1979 pak nespokojenost se severoamerickou nadvládou vyvrcholila tzv. Sandinistickou revolucí, kdy zemi převzala místní levicová samospráva. Až do počátku 90. let zde nadále probíhaly boje, kdy se jednotky contras snažily vládu svrhnout. Teprve v roce 1990 byl uzavřen mír. Současná levicová vláda velmi odkazuje na Sandinistickou revoluci a připomínky na ni lze najít víceméně všude.

Lidé

Nikaragua má v současnosti přibližně 6,1 milionů obyvatel. Většinu tvoří mesticové, tedy míšenci původních obyvatel a evropských kolonizátorů. Především na karibském pobřeží pak lze najít skupiny původních obyvatel, např. Miskitů.

Nikaragujci jsou velice hrdí na svou zemi a kulturu. Obecně jsou vůči cizincům přátelští a ochotně se vším pomohou. Samozřejmě se i zde najdou výjimky.

Jedním z negativ, které je však místním blízké, je machismus. Turistky se tak nevyhnou častému hvízdání a komentářům na svůj vzhled. Nejlepší je tyto projevy ignorovat.

Svátky

Stejně jako v ostatních latinskoamerických zemích, i zde převažují katolíci. Většina oslav se tak pojí s náboženskými svátky. Nejdůležitější jsou Velikonoce (Semana Santa), které se slaví někdy mezi koncem března a začátkem dubna. Několikatýdenní oslavy zahrnují průvody a muziku v nejšílenějších ranních i nočních hodinách, ohňostroje nebo koberce z barevných pilin, které zdobí silnice. I zde se slaví Vánoce a Nový rok. Část volna pak tráví Nikaragujci na pláži, a to i na úkor faktu, že jich většina neumí plavat.

Podobně důležitým dnem je výročí revoluce 19. července. V tento den většina obyvatel vyráží do ulic s červenočernými vlajkami, které jsou barvou revoluce a také současné vládní strany. Průvod provolává vítězná hesla a zpívá revoluční písně. V posledních letech jsou oslavy velmi zpolitizované.

Obchody mají v sváteční dny zavřeno, otevřeny bývají jen velké supermarkety.

Za zmínku také stojí festival Maypole odehrávající se ve městě Bluefields. Víceméně se jedná o jednu velkou párty v ulicích města. Vše vrcholí průvodem poslední sobotu v květnu, kdy jsou účastníci oblečeni do různých kostýmů a tančí za doprovodu živé hudby.

Kultura

Jak je již zmíněno výše, Nikaragujci jsou velice pyšní na svou kulturu. Díky tomu můžete o víkendech ve městě vidět různé národní tance, tradiční hru El Güegüense nebo slyšet národní písně.

Jednou z nikaragujských zvláštností je malování výjevů z historie a místní kultury na zdi domů. Při chůzi po ulici tak můžete na zdích vidět výjevy bojů z revoluce, tradičního festivalu nebo zvyky původního obyvatelstva.

Sošky v Nikarague

Jazyk

Úředním jazykem je španělština. Domorodé obyvatelstvo má své vlastní jazyky a na karibském pobřeží se hojně mluví kreolskou angličtinou. Ve většině hotelů, v turistických agenturách a některých restauracích se bez problému domluvíte anglicky. Obecně ale Nikaragujci anglicky nemluví, dorozumět se tak na ulici či v autobuse může být složitější. Před cestou je určitě vhodné naučit se pár základních slovíček a frází. Obyvatelé oceňují snahu mluvit španělsky a bývají mnohem vstřícnější.

Nikaragujská španělština má nepřeberné množství slovíček, které v evropském slovníku nenajdete. S některými můžete na místní udělat dojem.

Minislovníček:

 • ¡Dale! nebo ¡Dale pues! – Ok; tak jo
 • ¡Tuani! – Super, cool
 • ¡Chocho! [:čočo:] – Wow
 • ¡Diacachimba! [:dyakačimba:] – Super
 • ¡Maje! [:mache:] – Kámo (ve smyslu anglického dude)
 • Chele [:čele:] – Běloch (ve smyslu cizince i světlejšího Nikaragujce)
 • Chela [:čela:] – Běloška
 • ¡Que te/le vaya bien! [:ké te/le vaja bien:] – Ve smyslu „Ať se ti/vám daří“ (pozdrav při rozloučení)

Turismus

Turismus je v Nikaragui teprve na vzestupu. Na turisticky oblíbená místa přesto není problém se jednoduše dopravit, zároveň se tam ale nemusíte mačkat s obrovskými davy. Kolikrát se na některých památkách či místech ocitnete zcela sami. Většina hotelů nabízí tipy na různé výlety či přímo zajišťují odvoz. Některé náročnější výlety (např. na některé sopky) vám pomohou zorganizovat v turistických agenturách. Na většinu výprav se můžete vydat i sami, ačkoliv nelze zcela spoléhat na veřejnou dopravu. Vždy je lepší se na čas odjezdu zeptat místních a doufat, že autobus skutečně pojede.

Geografie

Nikaragua se nachází v tropickém klimatickém pásu. Je rozdělena na dva regiony – Pacifik, kde se střídá období sucha a dešťů, a Karibik, kde je déšť běžný po celý rok.

Pacifický region je více obydlen a leží zde většina důležitých měst. Také je více turistický. Nachází se zde pás sopek, který láká aktivní cestovatele, a také největší jezero Střední Ameriky Lago de Nicaragua s jednou z hlavních turistických atrakcí ostrovem Ometepe. Na severu se rozléhají vysočiny s kávovými plantážemi a deštným pralesem, na jihu naopak džungle s rozmanitou faunou a flórou.

Karibský region je řídce obydlen a s infrastrukturou je na tom o poznání hůře než pacifický. Převažuje zde vodní doprava, protože většina cest je buď nezpevněných, nebo vůbec neexistuje (ale i na tom se zde začíná pracovat). Turistických je tu jen několik málo míst především z důvodu náročné dostupnosti a rozlehlé džungle zabírající většinu území.

Časový posun oproti České republice je -7 hodin, v případě našeho letního času -8 hodin. Rozlohou je Nikaragua 1,6x větší než ČR.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Nikaragujská cordóba

Místní měnou je nikaragujská córdoba (NIO), která je rozdělena na 100 centů. Kovové mince existují v hodnotách 5, 10, 25 (které nejsou tolik běžné) a 50 centů, dále pak 1 a 5 cordób. Bankovky pak v hodnotách 10, 20, 50, 100, 200, 500 a nově je v oběhu také 1.000 cordób.

Téměř všude se dá také platit v dolarech, ty nesmí být zmačkané nebo špinavé.

Nikaraguaské peníze

Směnárny a platba kartou

Dolary lze směnit ihned na letišti, ačkoliv v nevýhodném kurzu. Později si můžete rozměnit v bankách nebo přímo na ulici. Ve městech najdete muže, kteří postávají s velkým počtem bankovek v ruce a vyvolávají slovo dólares. Nemusíte se bát směnit ani u nich, je to jejich zaměstnání (měli by mít na krku pověšenou kartičku s informacemi). Vždy si ale raději ověřte současný kurz. Banky mají ve všední dny otevřeno od 8:30 do 16:00, v sobotu od 8:30 do 12:00.

Výběr z bankomatu je možný v bankách a ve všech větších městech v bankomatech na ulicích. Platba kartou je možná ve většině hotelů, supermarketech a v některých restauracích zaměřených na turisty. Více je akceptována karta Visa, MasterCard většinou také není problém.

V rurálních oblastech výběr z bankomatu a platba kartou není možná.

Kolik co stojí

Obecně je Nikaragua levnější než Česká republika. Potraviny v supermarketu, především sýry, salámy a pečivo, jsou dražší. Podobně je na tom zelenina. Ovoce je zde naopak levnější. Občas ho lze sehnat ještě levněji na ulici ve stáncích, je vždy potřeba znát přibližnou cenu, občas se prodejci snaží na turistech vydělat. Nejdražší položkou je rozhodně drogerie. V menších obchodech, tzv. puplerias, seženete typické místní potraviny samozřejmě levněji.

Autobusy jsou zde velmi levné, jedna jízda po městě stojí 5 NIO, dálkové autobusy stojí do 200 NIO. Taxi se pohybuje od 15 do 30 NIO, záleží na městě. Nejdražší je samozřejmě taxi v hlavním městě Managui, zde se cena pohybuje v závislosti na vzdálenosti od 50 NIO.

Ubytování lze sehnat od 5 dolarů za noc, většina hostelů (sdílený pokoj) se pohybuje okolo 8 dolarů. Nejdražší položkou bývají výlety pořádané cestovními agenturami. Například jednodenní výlet na sopku stojí cca 35 dolarů (liší se sopku od sopky podle náročnosti a délky pobytu).

Jídlo v restauracích stojí většinou okolo 200 NIO, levnější variantou jsou tzv. comedory. V těchto veřejných jídelnách se oběd pohybuje kolem 70 NIO.

Spropitné a smlouvání

V některých více turistických podnicích je již spropitné 10 % započítané v ceně, v jiných je vřele vítáno. Smlouvání zde není příliš běžné, přesto to můžete vždy zkusit na trzích a v pouličních stáncích. Občas se vám cenu podaří srazit.

Před nástupem do taxi je lepší dohodnout si cenu předem, taxikáři se často snaží pro turisty cenu nadsadit.

Jak ušetřit

Ušetřit lze určitě na dopravě. Je lepší využívat veřejné autobusy spíše než soukromé autobusy z hotelu. Například z Leónu na pláž Las Peňitas (cca 20 km) stojí autobus 14 NIO. Taxi nebo privátní autobus se pohybuje okolo 100 NIO. Možností je také stopování.

Dále se dá ušetřit na jídle. Místo restaurací je lepší návštěva comedorů. Zde se dá sehnat snídaně, oběd i večeře. Další variantou je i jídlo na ulici.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Pokud cestujete nízkorozpočtově, ubytování lze sehnat od 5–15 dolarů ve společných pokojích za noc. Pokud si snídani a večeři připravíte ve společné kuchyňce a na oběd si zajdete do comedoru, jídlo vás za celý den přijde na cca 200 NIO. Při využití místních autobusů se jízdné pohybuje od 5 do 30 NIO. Náklady tak vyjdou na necelých 500 Kč osoba/den.

Zlatou střední cestou je ubytování v menším hotelu se snídaní v dvoulůžkovém pokoji za 20–45 dolarů. Jedno jídlo v restauraci vyjde na 200 NIO. Jak je to s půjčením motorek moc nevíme, určitě tu možnost je, ale takových míst nebude mnoho. Nejvíc půjčoven se nachází na ostrově Ometepe, kde se ceny pohybují okolo 20 dolarů. Je ale potřeba si dát pozor na to, že po návratu vám některé společnosti mohou účtovat další poplatek. Cesta tak vyjde na cca 2.000 Kč osoba/den.

Pobyt v luxusním resortu se pohybuje mezi 80–120 dolary. Jídlo ve vyhlášené restauraci přijde na 18–22 dolarů. Pronájem auta se pohybuje mezi 40–100 dolary na den. Dovolená tak vychází na více než 5.000 Kč osoba/den.

Ceny jsou pouze orientační, často se liší místo od místa. Např. oblast San Juan del Sur se řadí k nejdražším destinacím v Nikaragui a ceny jsou oproti zbytku země o dost vyšší.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Nikaragui

Do Nikaragui se lze dostat letecky přes mezinárodní letiště v Managui nebo po zemi ze sousedních států jedním z pěti hlavních hraničních přechodů s Hondurasem a Kostarikou. Délka letu závisí na délce přestupů a zvolené trase (lze letět přes USA nebo přes Panamu). Čistě doba letu v průměru trvá cca 15 hodin, s přestupy cca 20 hodin. Do Nikaragui létají společnosti American Airlines, Avianca, Copa, Delta, Spirit a United.

Z mezinárodních autobusů jsou nejvyužívanější společnosti Nica Expreso, Transnica a Tica Bus. Tica Bus propojuje všechny středoamerické státy. Cesta z Kostariky stojí cca 29 dolarů a trvá přibližně 10 hodin, ze Salvadoru stojí mezi 35–50 dolary a trvá cca 11 hodin a z Hondurasu trvá cesta cca 10 hodin a stojí mezi 23–37 dolary.

Možností je také loď mezi Kostarikou a městem San Carlos nebo loď mezi Salvadorem a městem Potosí.

Jak se nejlépe dopravovat

Doprava je v Nikaragui stejně jako v jiných rozvojových zemích celkem chaotická. Semafory a značky převažují pouze v Managui. Součástí řízení je neustálé troubení, které slouží jako znamení téměř pro všechno. Hustota dopravy ve větších městech je velká, mimo města jsou silnice volné. Jezdí se zde v pravém jízdním pruhu.

Po Nikaragui se lze dopravovat letecky, autobusy, lodí nebo taxíky. Možností je samozřejmě také vlastní nebo půjčený automobil a motocykl. Domácí aerolinkou je La Costeña, která propojuje pár místních měst. Jelikož letadla bývají menší (cca 15 sedadel), je třeba zarezervovat si letenky dopředu. Ceny se pohybují okolo 100 dolarů.

Nejrozšířenější a nejjednodušší dopravou v zemi jsou autobusy. Většina z nich jsou staré školní autobusy vyřazené z USA. Na delší cesty slouží staré dálkové autobusy. Ve městě také jezdí tzv. camionetas, menší náklaďáky, které mají na korbě lavice pro cestující. Autobusová doprava je nejlevnějším způsobem, jak po zemi cestovat. Téměř ale neexistují jízdní řády nebo je těžké je najít, často se také mění. Spíše než věřit internetu je dobré zajít se zeptat na dané autobusové nádraží. Na delší trasy je vhodná rezervace sedadla, ale i ta je komplikovaná a téměř nemožná. Platba probíhá buď před nástupem do autobusu, nebo až během jízdy. Obecně je autobusy propojeno celé pacifické pobřeží a není problém se kamkoli dostat. Zastávky se v případě obyčejných autobusů nachází kdekoli po cestě, stačí mávnout. Expresní autobusy pak staví jen na předem určených místech. Autobusy jsou bezpečné, ale neuvěřitelně přecpané, cennosti je lepší mít pod dohledem. Alespoň jedna cesta veřejným autobusem je pro skutečný kulturní zážitek nepostradatelná.

Autobus u jezera

Pohodlnější a rychlejší variantou mezi městy jsou mikrobusy, ty sice stojí o něco více, ale počet míst je vždy omezen. Po cestě autobus nezastavuje a nenabírá další lidi. Z nádraží odjíždí, když je plný. Vytíženější trasy jezdí cca každou půl hodinu, méně vytížené mají jen několik mikrobusů, které mají přibližně daný čas odjezdu.

Lodní doprava převažuje hlavně na karibském pobřeží a v oblasti Río San Juan a často je jedinou možností, jak se zde někam dostat. Podobně jako u autobusů je levná a hojně využívána místními. Některé lodě nejezdí každý den, je potřeba si tedy zjistit jízdní řád dopředu, nejlépe přímo v přístavu nebo od místních. Řád se ale nemění tolik jako u autobusů a občas ho lze nalézt i na internetu.

Jako taxi zde slouží klasická auta, cyklotaxi a občas tuk-tuky. Cena se liší podle města a v případě jízdy mimo město podle vzdálenosti. Vždy je lepší dohodnout si cenu před nástupem do vozidla.

Další možností je půjčení motorky nebo auta. Auto je více dostupnou možností. Ceny se pohybují u motorky od 20, u auta od 40 do 100 dolarů za den. K pronajmutí auta je potřeba mezinárodní řidičský průkaz a ve většině případů kreditní karta (možná je i debetní, ale tím si nejsme jistí). Také musíte mít platné vízum. Většina půjčoven požaduje dosažení alespoň 25 let. K půjčenému autu je také třeba platit pojištění, které se pohybuje kolem 12 dolarů za den. Cena benzínu se pohybuje okolo 30 NIO.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Nikaragujská kuchyně

Nikaragujská kuchyně má několik základních ingrediencí, přesto může být velmi chutná. Základní suroviny jsou rýže, fazole, kukuřice a odrůda banánů zvaná platanos. Nejtypičtějším jídlem je gallo pinto (rýže s fazolemi). Gallo pinto se zde jí k snídani, obědu i večeři. Jako přílohu si můžete představit téměř cokoli – maso, zeleninový salát, hranolky, smažené banány, těstoviny, míchaná vajíčka, masové směsi atd.

Gallo Pinto

Dalším typickým pokrmem je nacatamal. Jedná se o směs mleté kukuřice, masa, bylinek a koření, to vše zabalené v listu od banánovníku.

Na ulici si můžete koupit smažený banán nebo yuku nakrájenou na plátky, tedy něco jako naše brambůrkové chipsy. Prodávají se za 10 NIO v pytlíku se zelným salátem a chili směsí.

Nikaragujci jedí polévky jako hlavní chod, typická je například polévka momdongo. Ta je připravena z hovězího žaludku a zeleniny, především kukuřice.

Typickým nápojem je kakaovo-kukuřičný pinol.

Jak se stravovat jako místní

Mnoho místních využívá výše zmíněné comedory. Ty lze najít v každém větším i menším městě, občas mají i podobu stánku na ulici. Stravování zde je zároveň nejlevnější možností. Comedory fungují na tom principu, že si vyberete již uvařené různé druhy příloh a masa, a poskládáte si je podle sebe, např. rýže nebo gallo pinto, kuře, smažené banány, zelenina, zeleninový salát atd. Cena oběda se pohybuje okolo 70 NIO, záleží na tom, kolik příloh si zvolíte.

Lze se stravovat i ve stáncích na ulici, prodavači zde nabízí od ovoce po smažená jídla. Mnoho prodavačů prochází městem s košem na hlavě a nabízí tortilly, nakrájený meloun, sušenky atd. Je skoro nemožné nenarazit na někoho, kdo prodává jídlo. Pro velkou část obyvatel je prodej doma připraveného jídla jediným zdrojem příjmů.

Tip: Pokud patříte mezi odvážné gurmány, na delší cesty autobusem si nekupujte svoje vlastní jídlo. Do autobusů neustále přistupují prodejci s hotovým jídlem (např. kuře v pytlíku), sušenky, vodou atd.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích se pohybují mezi 100 a 300 NIO. Vaří se zde jak typická, tak zahraniční kuchyně (časté jsou např. pizzerie). Ve městech mají svoje pobočky známé fast foody, jako je McDonald atd.

Z pití je tu proslulý hlavně místní rum Flor de Caña. Jeden panák vyjde na cca 25 NIO. Oblíbené jsou také dvě značky místního piva. Sladší Toña za 30 NIO, hořčejší Vicotria za 35 NIO.

Tip: Pokud se ocitnete v Leónu nebo Matagalpě, zajděte ochutnat jednu z nejlepších zmrzlin do Kiss Me.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Nikaragua nabízí nepřeberné množství tras, které stojí za to vidět. Asi největším lákadlem jsou sopky. Od jednodušších (Cerro Negro cca 30 minut) po více náročné (San Cristobal dvoudenní trek). Informace a průvodce je nejlepší hledat ve městě, které je sopce nejblíže. Na většinu tras jsou průvodci důrazně doporučováni. Nejvíce možností nabízí León, který je obklopen hned několika sopkami. Další možností jsou treky po vysočině na severu země mezi kávovými plantážemi a rozmanitou přírodou.

Cestování po Nikarague

Surfování

Pro surfování jsou v Nikaragui nejlepší podmínky, především u Pacifiku. Téměř každá pláž, která počítá s turisty, nabízí lekce nebo půjčení prkna. Nejznámější a zároveň nejdražší destinací je San Juan del Sur. Naopak levnou a prázdnou pláží s ideálními podmínkami pro surfování je např. Popoyo nebo Las Peñitas.

Potápění

Na potápění jsou nejlepší lokalitou ostrovy Corn Islands v Karibiku. Průzračně modrá voda je plná nejroztodivnějších rostlin a živočichů (žraloci, želvy atd.). Na ostrovech se pak nachází několik agentur, které kurzy potápění nabízí.

Šnorchlování

Šnorchlování je stejně jako potápění nejlepší v Karibiku. Kromě Corn Islands jsou skvělou lokalitou také ostrovy Pearl Cays.

Pláže

Pláží je v Nikaragui nepřeberné množství, především pak na pacifickém pobřeží. Nejznámější pláže jsou v regionu San Juan del Sur (především Playa Giagnte), kde kromě surfování probíhají nekonečné párty se spoustou alkoholu. Slavné jsou především akce Sunday, fun day.

Naopak prázdné, přesto turisticky zařízené jsou Popoyo, Poneloya nebo Las Peñitas. Na těchto plážích se naopak můžete v klidu procházet, dát si čerstvě ulovenou rybu a užívat si západu slunce. Na pláže vhodné pro relaxaci narazíte také u jezera Nicaragua, především na ostrově Ometepe.

Velkou část pláží využívají také mořské želvy pro kladení vajec. Po vylíhnutí můžete zase pozorovat stovky malých želviček na jejich cestě do oceánu. Různé druhy želv přicházejí na různá místa v rozdílných obdobích, vždy je třeba si hlavní želví sezonu ověřit. Vhodná místa na pozorování jsou např. Pearl Cays, Refugio de Vida Silvestre La Flor v oblasti San Juan del Sur nebo The Surfing Turtle Lodge na ostrově Los Brasiles poblíž Leónu.

Noční život

Noční život v turistických oblastech a městech nabízí mnoho. Na plážích se konají různé párty, v klubech se tančí salsa a bachata, nebo se koná nějaký festival na náměstí.

Nakupování

Ačkoli Nikaragua není destinací, kde byste prvoplánově vyrazili na nákupy, něco by se tu přesto našlo. Ve městě Masaya se nachází trh, kde se prodávají řemeslné výrobky typické pro tuto oblast (hlavně keramika a hamaky) Nicméně cena je zde mnohonásobně vyšší a většinu zboží najdete i na menších trzích po celé zemi o poznání levněji.

Parky a rezervace

Parků a rezervací lze nalézt v Nikaragui také několik. Na severu se nachází např. Miraflor, San Ramón, Peñas Blancas nebo Selva Negra, kde můžete vidět kávové plantáže, deštný prales a exotická zvířata i rostliny. Většinu tratí je možné absolvovat bez průvodce. Na jihu se nalézá např. rezervace Los Guatuzos nebo Reserva Biológica Indio-Maíz.

Pro romantiky

Romantické duše určitě potěší možnost procházek po liduprázdných plážích nebo neuvěřitelné západy slunce nad oceánem. Pokud chcete usínat pod hvězdami, můžete si jednoduše uvázat hamaku mezi dva stromy a přespávat v ní.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Při vstupu do Nikaragui není vyžadováno žádné povinné očkování, přesto je lepší míst očkování proti žloutence A i B a břišnímu tyfu, jelikož se jedná o zemi se sníženým hygienickým standardem. Doporučováno bývá i očkování proti meningokokovi a pokud budete pobývat v džungli, tak také proti vzteklině.

Především v období dešťů je všude spoustu moskytů. Malárie může hrozit v některých oblastech v Karibiku, ale ročně bývá hlášeno naprosté minimum případů. Častější je výskyt horečky dengue, zika a chikungunya. Nejlepší obranou je používání repelentů určených do tropických oblastí (s obsahem DEET 50 %).

Voda z kohoutku se nedoporučuje pít, někde nabízí filtrovanou, která je nezávadná.

Kriminalita

I když je Nikaragua bezpečnou zemí, je třeba se mít na pozoru. Místem s největší kriminalitou je Managua. Rozhodně je doporučováno nechodit do vyloučených oblastí, ne sám či sama a ne v noci. Obecně platí, že v noci je lepší si brát taxi nebo se držet v početnějších skupinkách. Jako cizinec jste potencionálním cílem zlodějů, proto mějte cennosti vždy pod dohledem. Pokud se dostanete do situace, kdy budete přepadeni, je lepší peníze atd. odevzdat. Většina přepadení se odehrává v noci a s mačetou, pokud budete odporovat, je možné, že ji útočník použije (ne k zabití, ale zranit se vás nebude ostýchat). Během dne si hlídejte kapsy.

Pozor si dávejte na místní policisty. Korupce je běžnou součástí jejich práce. Pokud vás zastaví např. v autě, většinou sami navrhnou jako řešení úplatek 200–500 NIO.

Riziko katastrof

Nikaragua je místem mnoha potenciálních katastrof. Díky aktivním sopkám se občas vyskytne zemětřesení (s tím je spojená hrozba tsunami). Během září až listopadu pak především na východním pobřeží hrozí hurikány.

Internet a elektřina

Nikaragujská elektrická síť využívá napětí 120 V/60 Hz. Používají se zásuvky typu A (dva placaté kolíky) a B (dva placaté kolíky a kulatý zemnící kolík).

S wifi je na tom Nikaragua relativně dobře. V restauracích (ne comedorech) je wifi téměř všude a občas disponují připojením i veřejná prostranství ve větších městech. Hotely i hostely jsou jí vybaveny víceméně vždy. V džungli a rurálních oblastech ale připojení nečekejte.

Předplacené karty se dají sehnat v každém městě většinou rovnou i s telefonem. Cena karty závisí na tarifu, většinou ale začíná již na 100 NIO.

Důležité kontakty

 • Policie – 118
 • Ambulance – 128
 • Hasiči – 115 z mobilu, 911 z telefonu
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Vízum na 90 dní získáte přímo po příletu na letišti po zaplacení poplatku 10 dolarů. Prodloužení je možné, pokud opustíte Nikaraguu na 72 hodin (to neplatí pro Honduras, Salvador a Guatemalu), nebo zažádáte o prodloužení na Ministerio de Gobernación na příslušném oddělení. V tomto případě trvá vydání cca 14 dní a cena prodloužení na 1 měsíc je 500 NIO.

Další dokumenty

V letadle se vyplňuje dotazník o tom, zda něco dovážíte a jakou hotovostí disponujete. S razítky v pase by neměl být žádný problém.

Očkování

Žádné očkování není povinné, kromě žluté zimnice v případě, kdy letíte ze země s výskytem tohoto onemocnění. Doporučuje se očkování proti žloutence A, B a břišnímu tyfu. Meningokok a vzteklina se doporučují podle toho, do jakých oblastí se vydáte. Malárie není častá a antimalarika tak nejsou nutné.

Celní předpisy

Do země si můžete dovézt víceméně vše, co je legální, a v počtu, kdy je jasné, že se jedná o osobní potřebu. Oficiálně je stanoveno 20 krabiček cigaret nebo 50 doutníků nebo 500 g tabáku a 5 litrů alkoholu.

S vývozem si nejsme jistí. Zaslechli jsme, že na osobu je dovoleno pouze 1 l rumu Flor de Caňa, ale nemůžeme dohledat, zda je to pravda.

Co vidět a navštívit v Nikarague

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Nikarague

Zavřít boční panel

León

Koloniální město, které zároveň nabízí autentický zážitek z každodenního nikaragujského života. Největším lákadlem je katedrála na náměstí, největší ve Střední Americe. Vstup je zdarma. Určitě stojí za to vyjít na střechu katedrály a rozhlédnout se po okolí (raději dopoledne nebo odpoledne, kolem poledne je slunce příliš silné a díky bílé střeše není nic vidět). Otevřeno je od 8 do 12 hod. a od 14 do 16 hod. Cena činí 2 dolary.

Kde se najíst? Z comedorů San Benito a z restaurací El Sesteo. Obě místa nabízí tradiční pokrmy a nejen to. Večerní posezení je skvělé v baru El Mirador, odkud můžete s drinkem v ruce pozorovat západ slunce.

Zavřít boční panel

Las Peñitas

Liduprázdná pláž přibližně 20 km od Leónu se stále rostoucími bary a hotely. Velice příjemným hotýlkem a zároveň i barem je Simple Beach Lodge. Hned vedle se nachází surfařská škola a mnoho dalšího. Na konci pláže si u místních můžete dát tradičně připravenou čerstvě vylovenou rybu.

Zavřít boční panel

Granada

Koloniální město s úžasnou architekturou na břehu jezera Managua. Kromě procházek po městě si zde můžete také vyrobit vlastní doutník. Z Granady lze podniknout výlet okolo Isletas de Granada na loďce či kajaku nebo vyjít na sopku Mombacho, kde mimo jiné žijí i lenochodi.

Zavřít boční panel

Laguna de Apoyo

Kousek od Granady se nachází jezero v kráteru sopky s průzračnou vodou. Většina hotelů z Granady zprostředkovává jednodenní výlety, není problém zde také přespat v hotelu. Pláže okolo jezera jsou soukromé, přístupné přes hotely. Je možné zde vyzkoušet kajak nebo paddle board.

Zavřít boční panel

Matagalpa a Jinotega

Obě města jsou proslulá svými kávovými plantážemi a úžasnou přírodou. Z obou měst lze podniknout výlety do přírodních rezervací San Ramón nebo Peñas Blancas.

Zavřít boční panel

Cerro Negro

Nejmladší aktivní sopka ve Střední Americe stojí za návštěvu hlavně díky tzv. volcano boardingu. Ten spočívá v sjetí celé sopky na speciálním prkně. Pokud budete mít štěstí, můžete sopku také slyšet trochu rachotit. Cena se pohybuje okolo 30 dolarů a tour je nejlepší podniknout z Leónu.

Zavřít boční panel

Telica

Další aktivní sopka, které můžete doslova nahlédnout až do kráteru. Neexistuje tu žádné bezpečnostní omezení, kam můžete nebo už nesmíte jít. Pokud budete mít štěstí, můžete v kouřícím kráteru vidět i lávu. Kromě úžasného zážitku ze sopky je zde skvělý výhled na celé okolí a nádherný západ slunce. Některé agentury nabízí také přespání poblíž kráteru. Tour je nejlepší podniknout z Leónu a cena se pohybuje podle typu mezi 45–55 dolary.

Sopek, které můžete navštívit, je mnohem více: El Hoyo, Las Pilas, San Cristobal, Mombacho, Cosigüina, …). Mezi nejlepší společnosti, které nabízí výlety na sopky, patří Volcano Day a Quetzaltrekkers v Leónu. Existuje jich mnohem více, stačí si jen vybrat.

Zavřít boční panel

Masaya

Sopka, kde můžete v kráteru vidět přelévající se magma. Na tuto sopku je vždy nutné mít auto, ať už svoje, taxi, od agentury nebo přímo od správců parku. Pobyt u kráteru je omezen na cca 15 minut a stát se smí pouze na určených místech. Naplánovat si můžete denní nebo noční tour, která umocní zážitek z tekoucího magmatu. Cena s agenturou nebo od hotelu se pohybuje mezi 20 a 30 dolary. Tour je nejlepší podniknout z Granady.

Zavřít boční panel

Somoto

Kaňon Somoto se nachází u hranic s Hondurasem. Řeka Coco zde protéká skalními útvary, které jsou přístupné veřejnosti. Na začátku tour dostanete záchrannou vestu a během cesty částečně jdete a částečně plavete kaňonem v průzračné vodě. Na několika místech můžete skočit z několika skalních útvarů až z 15 metrů. Pro tento výlet je průvodce povinný, cena se pohybuje kolem 30 dolarů. Záleží, jak dlouhou tour si vyberete, možnosti jsou tři – 6, 4 nebo 3 hodiny. Během období dešťů je nutné si nejprve ověřit, zda je kaňon přístupný. V případě vydatných dešťů bývá občas kvůli zvýšené vodní hladině uzavřen. Informace i rezervace na www.somotocanyontours.org.

Zavřít boční panel

Ometepe

Jedno z největších turistických lákadel v Nikaragui. Ostrov tvořený dvěma sopkami leží na jezeře Nicaragua. Dostat se sem můžete lodí nebo letadlem. Na obě sopky lze podniknout výstup, na vyšší Concepción je povinný průvodce, tour trvá cca 12 hodin. Menší Maderas je možné vyjít bez průvodce, přesto je důrazně doporučován, tour trvá cca 8 hodin. Cena se pohybuje kolem 30 dolarů. Dalšími turisticky zajímavým místem je přírodní bazén Ojo de Agua, přírodní rezervace Charco Verde nebo vodopád San Ramón. Ceny na ostrově jsou o něco vyšší než ve zbytku země a téměř zde nefunguje veřejná doprava. Turisté jsou tak nuceni pronajmout si auto nebo skútr.

Zavřít boční panel

Pearl Lagune

V této vesničce máte pocit, že už ani nejste v Nikaragui. Obyvatelstvo zde hovoří kreolskou angličtinou a celková atmosféra je více karibská. Navštívit zde můžete vesničky původních obyvatel, po cestě se vás za menší spropitné jistě ujme nějaký místní průvodce, s nímž můžete vyrazit například na rybolov. Po cestě zpátky zase můžete na cestě narazit na krokodýly. Pearl Lagune je také jedním z výchozích bodů na karibské ostrovy Pearl Cays. Několik malých neobydlených ostrůvků s palmami a bílým pískem uprostřed ničeho. Žádná elektřina, žádný signál. Většina společností nabízí pouze jednodenní tour, je možno najít několik osob, které vám zde zařídí přenocování. Cena se liší podle velikosti skupiny (pohybuje se okolo 180–280 dolary za skupinu). Ostrovy jsou skvělým místem pro šnorchlování a pokud budete mít štěstí, můžete vidět i mořské želvy.

Zavřít boční panel

Corn Islands

Dalším karibským rájem jsou ostrovy Corn Islands. Jedná se o dva ostrůvky, na jeden lze doletět letadlem, na druhý se dá dopravit pouze lodí. Corn Islands jsou již více turistickým místem s hotely a restauracemi, přesto tu není přecpáno. Ostrovy jsou také nejlepším místem pro potápění.

Zavřít boční panel

Los Guatuzos

Přírodní rezervace ukrytá v džungli na hranicích Kostariky. Podniknout zde můžete noční i denní tour s průvodcem a přiblížit se k divokým zvířatům doslova na několik centimetrů. Ubytování, tour a vše okolo zajišťují Cabañas Caiman (naleznete na facebooku) nebo můžete napsat email na: aillenm@hotmail.com.

Počasí a sezóny v Nikarague

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Nikaragua
Teploty ve vnitrozemí jsou o něco nižší než u pobřeží

31 °C

32 °C

33 °C

34 °C

34 °C

31 °C

30 °C

31 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

Počasí

V případě počasí je třeba mluvit zvlášť o pacifickém a karibském pobřeží. Na pacifickém pobřeží se střídá období sucha (léto) a dešťů (zima). Období sucha je mezi prosincem a dubnem. Teploty se pohybují okolo 30 °C a mohou dosahovat až 40 °C. Déšť je v tomto období velice nepravděpodobný. Zima trvá od května do října, teploty se pohybují mezi 25 °C a 30 °C a déšť lze očekávat téměř každý den. Většinou se jedná o krátkou, zato velmi intenzivní přeháňku, převážně odpoledne nebo večer. Speciální oblastí jsou vysočiny na severu, kde je klima chladnější s teplotami okolo (spíše přes) 20 °C. 

Na karibském pobřeží trvá léto pouze 3 měsíce (od února do dubna), déšť se zde však vyskytuje celoročně. Nejintenzivnější srážky jsou zde od června do srpna, během září, října a listopadu se zde mohou vyskytovat také hurikány. Teploty se pohybují okolo 30 °C.

V posledních letech je zde počasí kvůli klimatickým změnám občas nevyzpytatelné, především co se dešťových srážek týče.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud chcete slunečné počasí bez srážek, nejlepší období pro návštěvu je právě místní léto, tedy od prosince do dubna, případně začátek května. Od konce května do listopadu vás sice často může zastihnout déšť, ale příroda je v tomto období nejkrásnější. Zatímco v létě je vše hnědé, vyprahlé a suché, v zimě vše neuvěřitelně zezelená a návštěva i v tomto období stojí za to.

Na karibské pobřeží je určitě nejvhodnější vyrazit mezi únorem a dubnem, jinak vás čeká více deště než slunce.

Skvělé akce do Nikaraguy

ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 30%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 54%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 78%
Akce starší 2 týdnů
8 starších akcí