Neobjevený poklad Střední Ameriky

Přestože je Nikaragua největší zemí Střední Ameriky, cestovatelé o ní nemají mnoho informací a raději dávají přednost jejím sousedům Kostarice a Hondurasu. To je ale velká chyba, protože tahle země má hodně co nabídnout.

Nikaragua leží mezi Pacifikem a Atlantikem, je tedy lemována téměř liduprázdnými plážemi, které kromě odpočinku nabízí také skvělé podmínky pro surfování. Dobrodruzi zase ocení aktivní sopky a rozmanitou přírodu. Dnes již málokde najdete tak upřímné lidi se svou specifickou kulturou, které ještě příliš nepoznamenal turismus. Tak honem, než se to změní!

Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Zima teplá, suchá a vyprahlá, léto deštivé a krásně zelené.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 60 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Nikaraguy

Co vidět a navštívit v Nikarague

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Nikarague

Zavřít boční panel

León

Koloniální město, které zároveň nabízí autentický zážitek z každodenního nikaragujského života. Největším lákadlem je katedrála na náměstí, největší ve Střední Americe. Vstup je zdarma. Určitě stojí za to vyjít na střechu katedrály a rozhlédnout se po okolí (raději dopoledne nebo odpoledne, kolem poledne je slunce příliš silné a díky bílé střeše není nic vidět). Otevřeno je od 8 do 12 hod. a od 14 do 16 hod. Cena činí 2 dolary. 

Kde se najíst? Z comedorů San Benito a z restaurací El Sesteo. Obě místa nabízí tradiční pokrmy a nejen to. Večerní posezení je skvělé v baru El Mirador, odkud můžete s drinkem v ruce pozorovat západ slunce.

Zavřít boční panel

Las Peñitas

Liduprázdná pláž přibližně 20 km od Leónu se stále rostoucími bary a hotely. Velice příjemným hotýlkem a zároveň i barem je Simple Beach Lodge. Hned vedle se nachází surfařská škola a mnoho dalšího. Na konci pláže si u místních můžete dát tradičně připravenou čerstvě vylovenou rybu. 

Zavřít boční panel

Granada

Koloniální město s úžasnou architekturou na břehu jezera Managua. Kromě procházek po městě si zde můžete také vyrobit vlastní doutník. Z Granady lze podniknout výlet okolo Isletas de Granada na loďce či kajaku nebo vyjít na sopku Mombacho, kde mimo jiné žijí i lenochodi.

Zavřít boční panel

Laguna de Apoyo

Kousek od Granady se nachází jezero v kráteru sopky s průzračnou vodou. Většina hotelů z Granady zprostředkovává jednodenní výlety, není problém zde také přespat v hotelu. Pláže okolo jezera jsou soukromé, přístupné přes hotely. Je možné zde vyzkoušet kajak nebo paddle board. 

Zavřít boční panel

Matagalpa a Jinotega

Obě města jsou proslulá svými kávovými plantážemi a úžasnou přírodou. Z obou měst lze podniknout výlety do přírodních rezervací San Ramón nebo Peñas Blancas.

Zavřít boční panel

Cerro Negro

Nejmladší aktivní sopka ve Střední Americe stojí za návštěvu hlavně díky tzv. volcano boardingu. Ten spočívá v sjetí celé sopky na speciálním prkně. Pokud budete mít štěstí, můžete sopku také slyšet trochu rachotit. Cena se pohybuje okolo 30 dolarů a tour je nejlepší podniknout z Leónu.

Zavřít boční panel

Telica

Další aktivní sopka, které můžete doslova nahlédnout až do kráteru. Neexistuje tu žádné bezpečnostní omezení, kam můžete nebo už nesmíte jít. Pokud budete mít štěstí, můžete v kouřícím kráteru vidět i lávu. Kromě úžasného zážitku ze sopky je zde skvělý výhled na celé okolí a nádherný západ slunce. Některé agentury nabízí také přespání poblíž kráteru. Tour je nejlepší podniknout z Leónu a cena se pohybuje podle typu mezi 45–55 dolary.

Sopek, které můžete navštívit, je mnohem více: El Hoyo, Las Pilas, San Cristobal, Mombacho, Cosigüina, …). Mezi nejlepší společnosti, které nabízí výlety na sopky, patří Volcano Day a Quetzaltrekkers v Leónu. Existuje jich mnohem více, stačí si jen vybrat.

Zavřít boční panel

Masaya

Sopka, kde můžete v kráteru vidět přelévající se magma. Na tuto sopku je vždy nutné mít auto, ať už svoje, taxi, od agentury nebo přímo od správců parku. Pobyt u kráteru je omezen na cca 15 minut a stát se smí pouze na určených místech. Naplánovat si můžete denní nebo noční tour, která umocní zážitek z tekoucího magmatu. Cena s agenturou nebo od hotelu se pohybuje mezi 20 a 30 dolary. Tour je nejlepší podniknout z Granady.

Zavřít boční panel

Somoto

Kaňon Somoto se nachází u hranic s Hondurasem. Řeka Coco zde protéká skalními útvary, které jsou přístupné veřejnosti. Na začátku tour dostanete záchrannou vestu a během cesty částečně jdete a částečně plavete kaňonem v průzračné vodě. Na několika místech můžete skočit z několika skalních útvarů až z 15 metrů. Pro tento výlet je průvodce povinný, cena se pohybuje kolem 30 dolarů. Záleží, jak dlouhou tour si vyberete, možnosti jsou tři – 6, 4 nebo 3 hodiny. Během období dešťů je nutné si nejprve ověřit, zda je kaňon přístupný. V případě vydatných dešťů bývá občas kvůli zvýšené vodní hladině uzavřen. Informace i rezervace na www.somotocanyontours.org

Zavřít boční panel

Ometepe

Jedno z největších turistických lákadel v Nikaragui. Ostrov tvořený dvěma sopkami leží na jezeře Nicaragua. Dostat se sem můžete lodí nebo letadlem. Na obě sopky lze podniknout výstup, na vyšší Concepción je povinný průvodce, tour trvá cca 12 hodin. Menší Maderas je možné vyjít bez průvodce, přesto je důrazně doporučován, tour trvá cca 8 hodin. Cena se pohybuje kolem 30 dolarů. Dalšími turisticky zajímavým místem je přírodní bazén Ojo de Agua, přírodní rezervace Charco Verde nebo vodopád San Ramón. Ceny na ostrově jsou o něco vyšší než ve zbytku země a téměř zde nefunguje veřejná doprava. Turisté jsou tak nuceni pronajmout si auto nebo skútr.

Zavřít boční panel

Pearl Lagune

V této vesničce máte pocit, že už ani nejste v Nikaragui. Obyvatelstvo zde hovoří kreolskou angličtinou a celková atmosféra je více karibská. Navštívit zde můžete vesničky původních obyvatel, po cestě se vás za menší spropitné jistě ujme nějaký místní průvodce, s nímž můžete vyrazit například na rybolov. Po cestě zpátky zase můžete na cestě narazit na krokodýly. Pearl Lagune je také jedním z výchozích bodů na karibské ostrovy Pearl Cays. Několik malých neobydlených ostrůvků s palmami a bílým pískem uprostřed ničeho. Žádná elektřina, žádný signál. Většina společností nabízí pouze jednodenní tour, je možno najít několik osob, které vám zde zařídí přenocování. Cena se liší podle velikosti skupiny (pohybuje se okolo 180–280 dolary za skupinu). Ostrovy jsou skvělým místem pro šnorchlování a pokud budete mít štěstí, můžete vidět i mořské želvy.

Zavřít boční panel

Corn Islands

Dalším karibským rájem jsou ostrovy Corn Islands. Jedná se o dva ostrůvky, na jeden lze doletět letadlem, na druhý se dá dopravit pouze lodí. Corn Islands jsou již více turistickým místem s hotely a restauracemi, přesto tu není přecpáno. Ostrovy jsou také nejlepším místem pro potápění. 

Zavřít boční panel

Los Guatuzos

Přírodní rezervace ukrytá v džungli na hranicích Kostariky. Podniknout zde můžete noční i denní tour s průvodcem a přiblížit se k divokým zvířatům doslova na několik centimetrů. Ubytování, tour  a vše okolo zajišťují Cabañas Caiman (naleznete na facebooku) nebo můžete napsat email na: aillenm@hotmail.com.

Počasí a sezóny v Nikarague

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Nikaragua
Teploty ve vnitrozemí jsou o něco nižší než u pobřeží

31 °C

32 °C

33 °C

34 °C

34 °C

31 °C

30 °C

31 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

Počasí

V případě počasí je třeba mluvit zvlášť o pacifickém a karibském pobřeží. Na pacifickém pobřeží se střídá období sucha (léto) a dešťů (zima). Období sucha je mezi prosincem a dubnem. Teploty se pohybují okolo 30 °C a mohou dosahovat až 40 °C. Déšť je v tomto období velice nepravděpodobný. Zima trvá od května do října, teploty se pohybují mezi 25 °C a 30 °C a déšť lze očekávat téměř každý den. Většinou se jedná o krátkou, zato velmi intenzivní přeháňku, převážně odpoledne nebo večer. Speciální oblastí jsou vysočiny na severu, kde je klima chladnější s teplotami okolo (spíše přes) 20 °C. 

Na karibském pobřeží trvá léto pouze 3 měsíce (od února do dubna), déšť se zde však vyskytuje celoročně. Nejintenzivnější srážky jsou zde od června do srpna, během září, října a listopadu se zde mohou vyskytovat také hurikány. Teploty se pohybují okolo 30 °C.

V posledních letech je zde počasí kvůli klimatickým změnám občas nevyzpytatelné, především co se dešťových srážek týče.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud chcete slunečné počasí bez srážek, nejlepší období pro návštěvu je právě místní léto, tedy od prosince do dubna, případně začátek května. Od konce května do listopadu vás sice často může zastihnout déšť, ale příroda je v tomto období nejkrásnější. Zatímco v létě je vše hnědé, vyprahlé a suché, v zimě vše neuvěřitelně zezelená a návštěva i v tomto období stojí za to.

Na karibské pobřeží je určitě nejvhodnější vyrazit mezi únorem a dubnem, jinak vás čeká více deště než slunce.

Skvělé akce do Nikaraguy

ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 29%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 32%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
11 starších akcí